Рішення
від 15.01.2013 по справі 5026/1783/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2013 року Справа № 12/5026/1783/2012

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі Луговій І.В., за участю представників сторін: позивача - Юзьвака А.Я. за довіреністю, відповідача - Богуславця С.С. за довіреністю, у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси, розглянувши справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика будівельних сумішей "БудМайстер" до приватного підприємства "Торговельна мережа "Нова Хата" про стягнення 44913 грн. 61 коп.,

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення, на підставі договору поставки № 14 від 01.01.2012 року, 39378 грн. 36 коп. заборгованості за поставлений товар, 5087 грн. 13 коп. неустойки (штрафу), 448 грн. 12 коп. 3 % річних та відшкодування судових витрат.

Представник позивача в судовому засіданні 18.12.2012 року позов з підстав і в розмірі, викладених в позовній заяві, підтримав і просив суд задовольнити. В судове засідання, призначене на 15.01.2013 року, позивач явку свого представника не забезпечив, 02.01.2013 року надіслав клопотання, в якому позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив розгляд справи проводити без участі його представника за наявними в ній матеріалами.

Відповідач письмовий відзив на позов не подав, його представник в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав його необґрунтованості та недоказаності, просив суд в його задоволенні відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє повністю з наступних підстав.

01.01.2012 року позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Фабрика Будівельних сумішей "Будмайстер", як постачальник, та відповідач - приватне підприємство "Торговельна мережа " Нова Хата", як покупець, уклали договір поставки № 14 (далі-договір). За умовами договору:

п. 1.1. - постачальник зобов'язується поставити товар у кількості та в термін зазначений у замовленні покупця, яке погоджується з постачальником в письмовому вигляді, а покупець зобов'язується сплатити і прийняти товар в асортименті і за цінами зазначеними в специфікаціях;

п. п. 3.1. - товар відвантажується партіями, після його виготовлення, за погодженим з постачальником замовленням покупця, замовлення затверджується підписом відповідальної особи та печаткою покупця, яка використовується в його господарській діяльності;

п. п. 3.9. - зобов'язання постачальника по поставці вважаються виконаними з моменту передачі товару покупцю, представнику або перевізнику покупця;

п. п. 4.1., 4.2., 4.4. - ціна на товар обумовлюється в специфікації та вказується за одиницю товару з ПДВ, з урахуванням вартості доставки; ціна на товар може змінюватись впродовж дії договору, в зв'язку з чим вносяться зміни до відповідної специфікації; загальна сума договору складається з сум видаткових накладних за період протягом якого діє договір;

п. п. 5.1., 5.2., 5.3. - покупець здійснює оплату за отриманий товар з відстрочкою оплати, яка становить: 30-ть календарних днів з моменту передачі товару відповідно до накладної на передачу товару. Покупець може здійснювати оплату за отриманий товар шляхом 100% передоплати; розрахунки по кожній партії товару здійснюються у розмірі повної вартості поставленого товару шляхом переказу коштів на розрахунковий рахунок постачальника окремими платежами дорученнями за кожен окремий виставлений рахунок - фактуру (в разі передоплати за товар) чи видаткову накладну (в разі здійснення оплати товару з відстрочкою платежу). В платіжному дорученні обов'язково вказується номер рахунка-фактури або видаткової накладної на підставі яких здійснюється оплата; у випадку порушення покупцем п. 5.2. договору, оплата отриманого постачальником на свій розрахунковий рахунок буде зараховуватись як оплата раніше здійснених неоплачених поставок покупцю починаючи із найдавнішої в порядку черговості;

п. 10.2. - за прострочення оплати, покупець сплачує штраф на користь постачальника у розмірі 10% від суми постачання вказаної у відповідній видатковій накладній.

На виконання умов договору, відповідно до видаткових накладних, товарно-транспортних накладних та довіреностей (а. с. 13 - 23), позивач передав, а відповідач прийняв товар на загальну суму 60862 грн. 84 коп.

Відповідач в свою чергу зобов'язання по оплаті поставленого товару виконав частково, згідно розрахунку позивача заборгованість відповідача за отриманий товар складає 39378 грн. 36 коп.

Претензія позивача від 16.10.2012 року № 2057 про сплату суми заборгованості відповідачем отримана, проте залишена без виконання (а. с. 25).

З урахуванням викладеного суд вважає, що спірні зобов'язальні відносини виникли між сторонами на підставі договору поставки № 14 від 01.01.2012 року. Договір є укладеним, частково виконаний сторонами.

За змістом ст.ст. 173, 174, 193, 202 ГК, ст.ст. 11, 509, 525, 526, 599 ЦК України, угода (договір) є підставою для виникнення цивільних прав та обов'язків (зобов'язань), зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається, припиняється на підставах, встановлених договором або законом, зокрема належним виконанням.

Частина 1 ст. 626 ЦК України визначає договір як домовленість двох або більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ст. 265 ГК України, за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Наявність і розмір невиконаного спірного грошового зобов'язання в розмірі 39378 грн. 36 коп. повивачем обґрунтована та підтверджена наданими документами, відповідачем допустимими доказами не спростовано, тому ця заборгованість підлягає стягненню в судовому порядку.

Згідно з ст. 625 ч. 2 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Вимога позивача про стягнення 3% річних відповідає ст. 625 ч. 2 ЦК України, її розрахунок судом перевірений і визнаний вірним.

Крім того, позивачем заявлена вимога про стягнення з відповідача за порушення строків виконання грошового зобов'язання суми неустойки (штрафу).

Виконання зобов'язання, згідно зі ст. 546 ч. 1 ЦК України, може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Неустойкою (штрафом, пенею), згідно з ч. 1 ст. 549 ЦК України, є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Відповідно до ст.ст. 611, 625 ч. 1 ЦК, 216 ГК України, неможливість виконання зобов'язання не звільняє сторони від обов'язку виконати зобов'язання в натурі, порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій.

Пунктом 10.2. договору встановлено, що за прострочення оплати, покупець сплачує штраф на користь постачальника у розмірі 10% від суми постачання вказаної у відповідній видатковій накладній. Таким чином, сторони у договорі передбачили сплату Покупцем штрафу у разі прострочення оплати вартості отриманого товару.

До загальних засад цивільного законодавства віднесено свободу договору, суть якої викладено у ст. 627 ЦК України та полягає в тому, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. З огляду на вказане, суд приходить до висновку, що вимога позивача про стягнення з відповідача 10 % штрафу є обґрунтованою і законною, яка ґрунтується на умовах договору, і теж підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.ст. 33, 34, 43 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, обставини справи повинні підтверджуватись лише належними і допустимими доказами, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Судом, відповідно до ст. 22 ГПК України, було запропоновано сторонам подати докази в обґрунтування позову і заперечень проти нього, брати участь в засіданнях суду, вони своїми правами скористались на свій розсуд, подали всі наявні у них докази і на їх підставі судом прийнято рішення у справі.

З урахуванням викладеного, відповідно до обставин справи та вимог законодавства суд вважає, що відповідач не виконав договірні зобов'язання щодо порядку розрахунків за поставлений йому позивачем товар, тому позовні вимоги про стягнення суми заборгованості, 10 % неустойки (штрафу) та 3 % річних судом визнаються обґрунтованими, доведеними і задовольняються повністю.

На підставі статті 49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені позивачем судові витрати - сплачений судовий збір в розмірі 1609 грн. 50 коп.

Керуючись ст.ст. 49, 82-84 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з приватного підприємства "Торговельна мережа "Нова Хата", місцезнаходження: вул. Громова, буд. 165 А, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 36701881 на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика будівельних сумішей "БудМайстер", місцезнаходження: вул. Терьошкіна, 9/2, м. Павлоград, Дніпропетровська область, 51400, ідентифікаційний код 33892784 - 39378 грн. 36 коп. основного боргу, 5087 грн. 13 коп. неустойки (штраф), 448 грн. 12 грн. 3% річних, 1609 грн. 50 коп. судових витрат.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня підписання.

Повний текст рішення складено і підписано 21.01.2013 року.

Суддя В.М. Грачов

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення15.01.2013
Оприлюднено21.01.2013
Номер документу28689981
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5026/1783/2012

Рішення від 15.01.2013

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні