Постанова
від 04.01.2013 по справі 2а/2470/3177/12
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 січня 2013 р. Справа № 2а/2470/3177/12

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях до приватного підприємства "Стек - Фінанс" про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В :

Управління Пенсійного фонду України м. Чернівцях (далі - позивач або УПФУ) звернулось із адміністративним позовом до приватного підприємства «Стек - Фінанс» (далі - відповідач або ПП «Стек-Фінанс») про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій науковим працівникам у сумі 9216,58 грн.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилається на те, що відповідач зареєстрований в УПФУ, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і має заборгованість по платежах до Пенсійного фонду за період з 01.10.2012 року по 31.12.2012 року у сумі 9216,58 грн. Зазначена сума не була сплачена у строки вказані законодавством, а тому вважається простроченою і підлягає стягненню у судовому порядку.

Представник позивача надав клопотання, відповідно до змісту якого просить розглянути справу у порядку письмового провадження. Відповідач про день, час та місце слухання справи по суті повідомлений належним чином, що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення, однак до суду не з'явився будь-яких клопотань чи заяв суду не надав. За таких обставин, суд, керуючись положеннями ч.ч.4,6 ст.128 КАС України вважає за можливим розглянути справу у порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.

Відповідно до змісту позову та додатків до нього, вимоги позивача обґрунтовані наступним.

Законами України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058) та "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 13.12.1991 № 1977-XII (далі - Закон № 1977), а також постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи" від 24.03.2004 № 372 (далі - Порядок) врегульовано правовідносини призначення, нарахування та виплати пенсій науковим та науково-технічним працівникам. Зокрема, ст.24 Закону №1977 передбачено, що пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону № 1058 та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески). При цьому, відповідно до вимог цієї ж статті різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних підприємств за рахунок коштів цих підприємств, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Разом з цим, за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.

Відповідно до положень Порядку, який встановлює процедуру відшкодування підприємствами різниці між сумами пенсій, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається до Порядку. Зазначені підприємства самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Оскільки серед працівників ПП «Стек-Фінанс», яке є правонаступником Чернівецького філіалу Київського інституту автоматики, є особи, які набули право на призначення пенсії як науковим працівникам, йому направлено відповідне повідомлення про відшкодування сум різниці між пенсіями, призначеними як науковим працівникам, та пенсіями, призначеними відповідно до інших законодавчих актів. Так, сума зазначеного відшкодування за жовтень 2012 р. складає 9216,58 грн. Однак відповідач у встановлений законом строк не відшкодовує УПФУ вказану суму коштів. Тому позивач звернувся до суду для захисту своїх прав.

Відповідач про свою правову позицію щодо предмету спору суд не повідомив.

Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1977 під науково-технічною діяльністю розуміють інтелектуальну творчу діяльність, спрямовану на одержання і використання нових знань у всіх галузях техніки і технологій. Її основними формами (видами) є науково-дослідні, дослідно-конструкторські, проектно-конструкторські, технологічні, пошукові та проектно-пошукові роботи, виготовлення дослідних зразків або партій науково-технічної продукції, а також інші роботи, пов'язані з доведенням наукових і науково-технічних знань до стадії практичного їх використання. Відповідно до цієї ж статті науковим працівником вважається вчений, який за основним місцем роботи та відповідно до трудового договору (контракту) професійно займається науковою, науково-технічною, науково-організаційною або науково-педагогічною діяльністю та має відповідну кваліфікацію незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання, підтверджену результатами атестації.

Згідно із ч. 1 ст. 24 Закону № 1977 держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів. Відповідно до ч. 3 цієї ж статті пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески). Крім того, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових працівників державних підприємств за рахунок коштів цих підприємств, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.

Відносини процедури відшкодування різниці між сумами пенсій, призначених та виплачених відповідно до Закону № 1977 та сумами пенсій, призначених відповідно до інших законодавчих актів, врегульовані Порядком. Так, відповідно до п. 5 Порядку розмір витрат на фінансування різниці у розмірах пенсій за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках. Пунктом 3 Порядку встановлено, що фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що з метою стимулювання та заохочення наукової та науково-технічної діяльності держава встановила підвищений розмір пенсій для наукових працівників порівняно з тим розміром пенсій, призначення яких така особа має право обрати з інших підстав. Разом з цим, різниця у сумі пенсій, яка утворюється при цьому, відшкодовується підприємствами, на яких така особа працювала. Стосовно підприємств державної форми власності, то вони відшкодовують 50 % вищевказаної різниці - інші 50 % відшкодовуються за рахунок коштів державного бюджету. У випадку, коли особа отримала трудовий стаж на декількох підприємствах, сума пенсій відшкодовується ними пропорційно періоду робочого стажу, відпрацьованого особою на кожному підприємстві та який зарахований до трудового стажу, що надає право на призначення пенсії відповідно до Закону № 1977.

Судом встановлено, що ПП «Стек-Фінанс» є правонаступником Чернівецького філіалу інституту автоматики, яке було установою державної форми власності. Відповідно до п.4 Порядку у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III - IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника. Тобто, ПП «Стек-Фінанс» зобов'язано здійснювати фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної науковим працівникам.

Виходячи із змісту довідок, наданих ПП «Стек-Фінанс» для підтвердження наукового стажу своїх працівників та/або основного виду діяльності як науково-дослідницького підприємства, основним видом діяльності відповідача є здійснення наукових досліджень. Така діяльність складає більшість загального річного об'єму робіт підприємства. Тобто, виходячи з виду господарської діяльності відповідача можна зробити висновок, що його колишні співробітники займались науково-технічною діяльністю, а тому пенсія їм призначена з урахуванням вимог Закону № 1977.

Зокрема, ПП «Стек-Фінанс» підтверджено науковий стаж для наступних своїх працівників, копії відповідних довідок наявні у матеріалах справи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 Виходячи з цього, відповідач має обов'язок відшкодовувати різницю між сумами пенсій, призначених вказаним особам як науковим працівникам, та сумами пенсій, призначених їм відповідно до інших законодавчих актів. При цьому, оскільки ПП «Стек-Фінанс» є правонаступником підприємства державної форми власності, він відшкодовує таку різницю у розмірі 50 %. Крім цього, відповідна сума коригується у випадку, коли працівник має стаж наукової роботи і на інших підприємствах, установах, організаціях.

Повідомлення про суми відшкодування різниці між сумами пенсій, призначених вказаним працівникам відповідача як науковим працівникам, та сумами пенсій, призначених їм відповідно до інших законодавчих актів, направлене ПП «Стек-Фінанс» 23.10.2012 р. та отримане його уповноваженою особою 05.11.2012 р., про що свідчить відмітка про вручення у копії поштового повідомлення, наявного у матеріалах справи.

Згідно зазначеного повідомлення за період з 01.10.2012 року по 31.12.2012 року, за відповідачем рахується заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій науковим працівникам у сумі 9216,58 грн. (ОСОБА_2 - 1336,96 грн., ОСОБА_3 - 564,92 грн., ОСОБА_1 - 1339,12 грн., ОСОБА_4 - 651,71 грн., ОСОБА_5 - 953,36 грн., ОСОБА_6 - 54,46 грн., ОСОБА_7 - 331,99 грн., ОСОБА_8 - 853,28 грн., ОСОБА_9 - 643,94 грн., ОСОБА_10 - 1209,44 грн., ОСОБА_11 - 952,52 грн., ОСОБА_12 - 115,31 грн., ОСОБА_13 - 209,57 грн.).

Однак, виходячи із доданих до позовної заяви документів, підприємство вчасно не перерахувало суму відшкодування, борг залишається непогашеним і на момент подачі позову. Відповідно до розрахунку суми боргу ПП «Стек-Фінанс» має перед УПФУ за період з 01.10.2012 року по 31.12.2012 року заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій науковим працівникам у сумі 9216,58 грн.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач не довів належними та допустимими доказами відсутності або погашення ним в добровільному порядку заборгованості по платежах перед Пенсійним фондом України.

За таких обставин, суд вважає, що відповідачем порушено вимоги Закону №1977 в частині порушення строку відшкодуванню УПФУ фактичних витрат на виплату та доставку пенсій науковим працівникам, а тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки, спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до ст. 94 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 158 - 163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України м. Чернівцях до приватного підприємства «Стек - Фінанс» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій науковим працівникам у сумі 9216 (дев'ять тисяч двісті шістнадцять) грн. 58 коп. задовольнити повністю.

Стягнути з приватного підприємства "Стек - Фінанс" (ідентифікаційний код 00230786) на користь управління Пенсійного фонду України м. Чернівцях заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам у сумі 9216,58 (дев'ять тисяч двісті шістнадцять) грн. 58 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Анісімов

Дата ухвалення рішення04.01.2013
Оприлюднено22.01.2013
Номер документу28693808
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а/2470/3177/12

Постанова від 04.01.2013

Адміністративне

Чернівецький окружний адміністративний суд

Анісімов Олег Валерійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні