8.1.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 січня 2013 року Справа № 2а/1270/10039/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Каюди А.М.,
при секретарі: Опейкіній Є.А..
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції в м.Луганську Луганської області Держаної податкової служби до відкритого акціонерного товариства «Фірма» «Луганськоблбудінвест» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває в податковій заставі.,-
ВСТАНОВИВ:
17 грудня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції в м.Луганську Луганської області Держаної податкової служби до відкритого акціонерного товариства «Фірма» «Луганськоблбудінвест» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває в податковій заставі.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено наступне.
ВАТ «Фірма «Луганськоблбудінвест» є платником податків та зборів та перебуває на податковому обліку в Ленінській МДПІ м.Луганська. Станом на грудень 2012 року підприємство має заборгованість перед бюджетом по пені в загальному розмірі 10098,87грн., яка складається з: пені по земельному податку розмірі 3167,67грн., пені з орендної плати за землю у розмірі 4928,38грн., пені з податку на прибуток у розмірі 2002,82грн. На виконання ст..6 Закону України від 21 грудня 2000 року №2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» Ленінською МДПІ в м.Луганську підприємству було направлено першу податкову вимогу від 12 листопада 2004 року №1/1002 та другу податкову вимогу від 07 липня 2005 року №2/912, які на підставі підпункту 5.8.3 пункту 5 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 03 липня 2001 року №266 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 липня 2001 року за №595/5786 були вручені платнику податків особисто. Податковим керуючим описане майно згідно з актом опису від 06.09.12 №7. Згідно витягу №37700790 від 06.09.12 до Держаного реєстру обтяжень рухомого майна внесено реєстраційний запис про віднесення у податкову заставу майна платника податків. МДПІ приймались заходи про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках про що є рішення по справі №2а-503/09 відповідно до якого з платника податків ВАТ «Фірма «Луганськоблбудінвест» було стягнуто заборгованість в розмірі 16479,87грн. МДПІ було пред'явлено виконавчий лист по справі до Ленінського ВДВС про що було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №21402672 від 20.09.10. Підприємство погасило податковий борг. В зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового боргу підприємством було нарахована пеня у загальному розмірі 10098,87грн. Таким чином як зазначає позивач податковий борг підприємства залишається не погашеним, однак коштів на погашення податкового боргу у підприємства немає (рахунки в установах банків закриті). Відповідно до довідки з МКП БТІ в м.Луганську за ВАТ «Фірма «Луганськоблбудінвест» зареєстроване право власності на квартиру яка розташована за адресою: м.Луганськ, кв.Ольховський, 9 кв.72. За таких обставин позивач просить надати дозвіл на погашення податкового боргу ВАТ «Фірма «Луганськоблбудінвест» за рахунок майна платника податків що перебуває у податковій заставі.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеному в адміністративному позові, просив задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився про час, місце та дату розгляду справи був повідомлений з урахуванням вимог ч.11 ст.35 КАС України належним чином.
Відповідно до частини 4 статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до частини 6 статті 71 КАС України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що відкрите акціонерне товариство «Фірма Луганськоблстройінвест» зареєстровано в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Луганської міської ради народних депутатів, (а.с.6) Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців до реєстру 18 липня 2006 року було включено відомості про юридичну особу відповідача за реєстраційним номером 1 382 120 0000 009065 (а.с.8-9). ВАТ «Фірма Луганськоблстройінвест» перебуває на обліку в якості платника податків в Ленінській МДПІ в м.Луганську з 01 листопада 1995 року, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків. (а.с.7)
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 36 Податкового кодексу України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Згідно п. 49.16 ст. 49 Податкового кодексу України, незалежно від наявності відмови у прийнятті податкової декларації платник податків зобов'язаний погасити податкове зобов'язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим Кодексом.
Розділом ХІІІ Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та сплатою плати за землю.
Відповідно до ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку (плата за землю) є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Згідно п.285.1 ст.285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Відповідно до п.п. 287.3, 287.4 ст.287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Розділом ІІІ Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та платою податку на прибуток.
Як вбачається з матеріалів справи, Ленінським відділом державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції 20 вересня 2010 року було відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа виданого Луганським окружним адміністративним судом 18 серпня 2010 року по справі №2а-503/09 щодо стягнення з ВАТ «фірма «Луганськоблбудінвест» на користь держави податкового боргу в розмірі 16479,87грн. (а.с.17,18).
В зв'язку з фактичною сплатою суми заборгованості боржником, Ленінським ВДВС Луганського МУЮ було прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження від 27 вересня 2011 року (а.с.18 зворотній бік).
Також під час судового розгляду справи встановлено, що в зв'язку з несвоєчасним погашенням відповідачем як платником податків податкового зобов'язання податковим органом було нараховано пеню в загальному розмірі 10098,87грн., з податку на прибуток в розмірі 2002,82грн., з орендної плата за землю - 4928,38грн. та з земельного податку - 3167,67 грн. що підтверджується зворотнім боком облікової картки відповідача як платника податків (а.с.22,23-24,25-26).
Підпунктом 129.1.1. пункту 129.1. статті 129 Податкового кодексу України передбачено, що пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. (пункт 129.4 статті 129 Податкового кодексу України)
Відповідно до пункту 131.1. статті 131 Податкового кодексу України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
З метою погашення податкового зобов'язання, відповідно до вимог ст..6 Закону України від 21 грудня 2000 року №2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією в м.Луганську було направлено на адресу відповідача як платника податків першу податкову вимогу від 12 листопада 2004 року №1/1002 та другу податкову вимогу від 07 липня 2005 року №2/912, які були отримані представником платника податків особисто, що підтверджується підписом уповноваженої особи на корінцях вимог (а.с.14)
Зазначені вимога не були виконані, у встановленому законом порядку не оскаржувались.
Згідно листа Міського комунального підприємства Бюро технічної інвентаризації від 09 серпня 2012 року №15/43-2819 встановлено, що за ВАТ «Фірма «Луганськоблбудінвест» код 21779393 зареєстровано право власності на квартиру №72 за адресою м.Луганськ, кв.Ольховський, буд,9 (а.с.16)
06 вересня 2012 року податковим керуючим Ленінської МДПІ в м.Луганську, на підставі рішення про опис майна у податкову заставу платника податків ВАТ «Фірма «Луганськоблбудінвест» від 06 вересня 2012 року №19494/19-504, було проведено опис майна зазначеного платника податків у податкову заставу, а саме квартири №72 за адресою м.Луганськ, кв.Ольховський, буд 9, що підтверджується актом опису №7 (а.с.14)
Відповідно до витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, майно платника податків ВАТ «Фірма «Луганськоблбудінвест» згідно акту опису майна від 06 вересня 2012 року №7 перебуває у податковій заставі (а.с.13)
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Поняття податкової застави та порядок її реєстрації в державному реєстрі обтяжень рухомого майна регулюється ст. 89 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.89.3 ст. 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави оформлюється актом опису.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Відповідно до п.89.8 ст. 89 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Оскільки як встановлено судом під час судового розгляду справи та підтверджується її матеріалами податковим органом було вжито необхідні заходи, передбачені чинним податковим законодавством щодо стягнення суми податкового боргу з ВАТ «Фірма «Луганськоблбудінвест» однак зазначені заходи не призвели до позитивних результатів, сума боргу в добровільному порядку відповідачем до теперішнього часу не сплачена.
Таким чином, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції в м.Луганську Луганської області Держаної податкової служби до відкритого акціонерного товариства «Фірма» «Луганськоблбудінвест» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває в податковій заставі задовольнити повністю.
Надати дозвіл Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції в м.Луганську Луганської області Держаної податкової служби на погашення суми податкового боргу в розмірі 10 098,87грн. (десять тисяч дев'яносто вісім гривень 87коп.) за рахунок майна платника податків відкритого акціонерного товариства «Фірма» «Луганськоблбудінвест» (91055, м.Луганськ, вул..К.Маркса,7,код 21779393) що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Постанову у повному обсязі складено та підписано 21 січня 2013 року.
Суддя А.М. Каюда
Суд | Луганський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2013 |
Оприлюднено | 22.01.2013 |
Номер документу | 28738714 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Луганський окружний адміністративний суд
А.М. Каюда
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні