Постанова
від 11.01.2013 по справі 2а-1670/7750/12
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2013 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/7750/12

Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Супрун Є.Б., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Полтаві Полтавської області до Публічного акціонерного товариства "Пересувна механізована колона "Харчопром" про стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В:

10 грудня 2012 року Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Полтаві Полтавської області (далі - Відділення фонду, позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Пересувна механізована колона "Харчопром" (далі - ПАТ ПМК "Харчопром", відповідач) про стягнення капіталізованих платежів в розмірі 8 844,21 грн.

Мотивуючи свої вимоги позивач вказує, що у Відділенні фонду знаходяться особова справа потерпілої ОСОБА_1, яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" отримує страхові виплати. У зв'язку з тим, що ПАТ ПМК "Харчопром" припиняє підприємницьку діяльність, то, на думку позивача, має бути проведена капіталізація платежів для продовження страхових виплат особі потерпілій на виробництві. Проте, заява Відділення фонду про визнання капіталізованих платежів в сумі 8 844,21 грн. відповідачем задоволена не була. У зв'язку з цим позивач просить стягнути зазначену суму з відповідача в судовому порядку.

Позивач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча про час, місце та дату розгляду справи був повідомлений належним чином.

Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, про причини неявки суду не повідомив, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, заперечень проти позову чи клопотань про відкладення розгляду справи суду не надав.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених даною статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.

Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.

З матеріалів справи суд встановив, що ПАТ ПМК "Харчопром" зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку платників страхових внесків у Відділені фонду.

12 жовтня 2012 року голова ліквідаційної комісії ПАТ ПМК "Харчопром" Сердюк О.В. письмово звернувся до Відділені фонду за довідкою про відсутність заборгованості емітента для пред'явлення її Виконавчому комітету Полтавської міської ради, у зв'язку з прийняттям позачерговими зборами акціонерів товариства рішення про його ліквідацію (а.с.52).

16 жовтня 2012 року Відділеням фонду проведено перевірку достовірності поданих страхувальником відомостей про види економічної діяльності та перевірку правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових коштів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, про що складено відповідні акти (а.с.53-56).

За результатами проведеної перевірки Відділенням фонду винесено рішення про відмову у видачі позивачу довідки про відсутність заборгованості зі сплати страхових коштів №4751/02-24 від 16 жовтня 2012 року (а.с.57). Натомість Відділенням фонду пред'явлено вимогу відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та Порядку капіталізації платежів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року №765, для задоволення зобов'язань підприємства - банкрута перед громадянами внаслідок шкоди заподіяної їх здоров'ю.

На підставі зазначеного Відділенням Фонду на ім'я голови ліквідаційної комісії ПАТ ПМК "Харчопром" надіслано заяву від 16 жовтня 2012 року №4750/01-22 (а.с.26) з вимогою визнати претензію в сумі 8 844,21 грн., з метою капіталізації коштів для розрахунку з потерпілою на виробництві, а саме - з ОСОБА_1 (працювала на будівництві штукатуром - маляром ІІІ - розряду, ступінь втрати працездатності 10% від 28 квітня 1995 року безстроково).

Відомостей щодо визнання вимоги та сплати суми капіталізованих платежів ПАТ ПМК "Харчопром" суду не надано.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів суб'єкта владних повноважень стосовно наявності у суб'єкта господарювання обов'язку здійснити оплату спірної суми коштів, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.

Приписи наведеної норми процесуального закону прямо кореспондують положенням статті 244 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до частини першої якої, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Питання наявності у суб'єкта господарювання, що ліквідується, обов'язку проводити капіталізацію страхових виплат, було предметом розгляду у Верховному Суді України, висновки якого викладені у постанові від 11 червня 2012 року (справа № 21-179а12), і полягають у тому, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 112 Цивільного кодексу України, у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

Згідно з частиною другою статті 1205 Цивільного кодексу України, у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".

Основними принципами страхування від нещасного випадку є, зокрема: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності.

За змістом статей 15, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" Фонд соціального страхування від нещасних випадків - це некомерційна самоврядна організація, яка провадить збір та акумулювання страхових внесків.

У відповідності до приписів статті 46 вказаного Закону, фінансування Фонду здійснюється за рахунок, зокрема, внесків роботодавців та капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення і сплати страхових внесків до Фонду визначений Інструкцією про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженою постановою правління Фонду від 12 липня 2007 року № 36 (зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 року за № 867/14134, чинною на час виникнення спірних відносин, далі - Інструкція № 36), пунктом 5.9 якої встановлено, що для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 765 (із змінами) (далі - Порядок №765).

Згідно з абзацом 2 пункту 1 Порядку №765 капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

Пунктом 3 Порядку №765 передбачено, що капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

На підставі статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків, зокрема, затверджує Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат.

Пунктом 4.17 Інструкції № 36 передбачено, що при ліквідації страхувальник зобов'язаний провести повний розрахунок з Фондом на день закінчення процедури банкрутства (ліквідації).

Аналізуючи вищевказані норми суд приходить до висновку, що відповідач обтяжений обов'язком проводити капіталізацію платежів. Разом з тим слід зазначити, що законодавець зобов'язує страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації, а не лише у випадках ліквідації за процедурою банкрутства.

Дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд не встановив порушень порядку розрахунку суб'єктом владних повноважень заявленої до стягнення суми коштів. До того ж відомостей щодо оскарження вказаної суми суду не надано.

Оскільки судом не встановлено наявності фактичних даних, які б указували на те, що заявлена позивачем вимога про стягнення спірної суми заборгованості порушує права та інтереси відповідача, то згадана вимога підлягає задоволенню, так як її обґрунтованість доведена матеріалами справи.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Пересувна механізована колона "Харчопром" (ідентифікаційний код 00388292) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Полтаві Полтавської області (р/р №37176165604104, банк: ГУДКС України в Полтавській області, МФО 831019, код ЄДРПОУ 25940885) суму капіталізованих платежів у розмірі 8 844 (вісім тисяч вісімсот сорок чотири) грн. 21 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Є.Б. Супрун

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення11.01.2013
Оприлюднено22.01.2013
Номер документу28738863
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а-1670/7750/12

Ухвала від 12.02.2018

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Є.Б. Супрун

Ухвала від 01.02.2018

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Є.Б. Супрун

Ухвала від 11.12.2012

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Є.Б. Супрун

Постанова від 11.01.2013

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Є.Б. Супрун

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні