ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 січня 2013 р. Справа № 5010/1462/2012-21/70
Господарський суд Івано-Франківської області у складі Скапровської І.М.
при секретарі судового засідання Тузін Г.П.
За участю:
представника позивача- Тугай І.В.
директора ПАТ "Сантіма" - Пукіш В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
про визнання за приватним підприємством фірмою "Руслан" права власності на нерухоме майно: приміщення позначені літером Б площею 77,5 м. кв., Б1 - площею 131,4 м.кв., Г -площею 363,9 м. кв., Г1 -площею 53,1 м. кв., що знаходяться по вул. Богдана Хмельницького, 80 м. Калуш, Івано-Франківської області.
Встановив, що приватним підприємством фірмою "Руслан" заявлено позов про спонукання до укладення договору купівлі - продажу майна.
Заявою від 30.11.2012р. позивача змінив позовні вимоги, зокрема просить суд, визнати за приватним підприємством фірмою "Руслан" право власності на нерухоме майно: приміщення позначені літерою Б площею 77,5 м. кв., Б1 - площею 131,4 м.кв., Г - площею 363,9 м. кв., Г1 - площею 53,1 м. кв., що знаходяться по вул. Богдана Хмельницького, 80 м. Калуш, Івано-Франківська область.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при придбані нежитлових приміщень, відповідач ухилився від нотаріального посвідчення договору купівлі - продажу, в зв"язку з чим, позивач не в змозі зареєструвати своє право власності на придбану нерухомість. За таких обставин, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
Представник відповідача письмового відзиву на позов не подав. В судовому засіданні зазначив, що проти позову не заперечує.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд враховуючи приписи ст. 75 ГПК України, яка передбачає право суду розглянути справу за наявними в ній матеріалами, вважає за доцільне позов задоволити.
При цьому суд врахував наступне.
21.03.2005року між ППФ "Руслан" та ПАТ "Сантіма" укладено договір купівлі-продажу.
Відповідно до умов договору продавець - ВАТ "Сантіма" зобов"язався передати у власність покупця - фірма "Руслан" майно по вул. Б. Хмельницького, 80 м. Калуш Івано-Франківської області, площею 625,9 кв.м., а покупець - прийняти і оплатити його.
Факт передачі майна підтверджується актом приймання передачі майна від 12.03.2007р., факт оплати відповідач не заперечує.
Однак, як стверджує позивач та вбачається з поданого договору купівлі-продажу, останній нотаріально не посвідчений, що суперечить вимогам чинного цивільного законодавства , в зв"язку з чим, позивачу не вдалося зареєструвати своє право власності на придбане майно.
На неодноразові письмові звернення позивача ( заява від 05.03.2010., від 12.04.10.) про приведення укладеного між сторонами договору у відповідність до вимог діючого законодавства, відповідач відповіді не надав.
При вирішенні даного спору суд виходить з того, що в силу дії ст.11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Приписами ст. 328 ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до Конституції України держава забезпечує рівний захист майнових прав усіх суб'єктів господарювання. Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" також спрямований на забезпечення визнання та захисту державою речових прав на нерухомість. Положення ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України забезпечують можливість захисту порушених прав та охоронюваних законом інтересів, зокрема, шляхом визнання відповідного права, а ст. 392 Цивільного кодексу України передбачає, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
У відповідності до норм ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права (даний спосіб захисту застосовується у випадку спору між суб"єктами цивільного права з приводу наявності чи відсутності правовідносин між ними, і відповідно наявності чи відсутності цивільного права та цивільного обов"язку, водночас може стосуватися не тільки наявності спору, а й невизначеного правового стану).
Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст.34 ГПК України).
Зібраними в матеріалах справи доказами підтверджено, а відповідачем визнано факт придбання позивачем за договором купівлі - продажу від 21.03.2005р. майна.
Отже, у позивача є всі правові підстави вважати себе власником придбаного майна, а тому позов є обґрунтованим.
У відповідності до ст.49 ГПК України, судові витрати слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 49, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов задоволити.
Визнати за приватним підприємством фірмою "Руслан" право власності на нерухоме майно: приміщення позначені літером Б площею 77,5 м. кв., Б1 - площею 131,4 м.кв., Г -площею 363,9 м. кв., Г1 -площею 53,1 м. кв., що знаходяться по вул. Богдана Хмельницького, 80 м. Калуш, Івано-Франківська область.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Сантіма", вул. Богдана Хмельницького, 80, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77300, код 00911606 на користь позивача: Приватного підприємства фірми "Руслан", вул. Богдана Хмельницького, 80, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77300 код 20535944 -3411,50грн. судового збору.
Наказ видати позивачу після набранням рішення законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Скапровська І.М.
Повне рішення складено 25.01.13
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2013 |
Оприлюднено | 28.01.2013 |
Номер документу | 28827182 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Скапровська І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні