Рішення
від 25.01.2013 по справі 15/5005/11095/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

25.01.13р. Справа № 15/5005/11095/2012 За позовом Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" в особі Структурної одиниці "Дніпропетровських міських електричних мереж", м. Дніпропетровськ

до Приватної фірми "Станкостроїтель", м. Дніпропетровськ

про стягнення 6 826,46 грн.

Суддя Петренко Н.Е.

секретар судового засідання Шевцова В.В.

Представники:

від позивача: Швидкий Є.П., представник за довіреністю № 373/1010 від 27.06.12р.

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Ухвалою господарського суду від 21.12.12р. порушено провадження у справі №15/5005/11095/2012 за позовом Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" в особі Структурної одиниці "Дніпропетровських міських електричних мереж" (далі - позивач) до Приватної фірми "Станкостроїтель" (далі - відповідач), про стягнення вартості недоврахованої електричної енергії в розмірі 6 826,46 грн. Справу призначено до розгляду в засіданні на 08.01.13р.

Ухвалою господарського суду від 08.01.13р. розгляд справи відкладено на 25.01.13р.

25.01.13р. в судовому засіданні повноважний представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі. Крім того, повноважний представник позивача надав для огляду суду всі оригінали первинних документів на підставі яких виник спір, а для долучення до матеріалів справи докази повідомлення відповідача про день, час та місце розгляду справи.

В свою чергу, повноважний представник відповідача у судове засідання не з'явився, відзив на позов на інші витребувані документи до суду не надав. Жодних пояснень щодо причини неявки або інших клопотань до господарського суду не надходило.

Враховуючи зазначене, господарський суд вважає, що відповідач про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, оскільки судом та позивачем були зроблені усі необхідні дії щодо повідомлення відповідача про день, час та місце розгляду справи, а крім того судом було належним чином виконано вимоги ч.1 ст. 64 та ст. 87 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні без участі повноважного представника відповідача за наявними в ній матеріалами.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні 25.01.13р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, згідно зі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

11.09.02р. між позивачем та відповідачем було укладено договір про постачання електричної енергії для споживачів Дніпропетровської області № 878 (далі-Договір), відповідно до умов п. 1.1 якого предметом договору є постачання і передача електроенергії позивачем та оплата спожитої електроенергії відповідачем.

Між сторонами 14.10.05р. та 14.12.07р. були укладені додаткові угоди до Договору.

В п. 2.1. Додаткової угоди до Договору від 14.12.07р. зазначено про те, що під час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.

Як зазначено в п. 2.3.1. Додаткової угоди до Договору від 14.12.07р., відповідач зобов'язується виконувати умови цього Договору.

Пунктом 2.3.3. Додаткової угоди до Договору від 14.12.07р. передбачено, що відповідач зобов`язується оплачувати позивачу вартість електричної енергії згідно з умовами Додатку "Порядок розрахунків" та Додатку "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії".

Крім того, відповідач зобов'язався здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії між електромережею позивача та електроустановками відповідача згідно з Додатком "Порядок розрахунків плати за перетікання реактивної електричної енергії" (п.2.3.4 Додаткової угоди до Договору від 14.12.07р.).

Відповідно до п. 3.1.1. Додаткової угоди до Договору від 14.12.07р., позивач має право отримувати від відповідача плату за поставлену електричну енергію за роздрібними тарифами, розрахованими згідно з Умовами та правилами здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованими тарифом, та інші платежі, обумовлені цим Договором.

Крім того, згідно п. 3.1.4. Додаткової угоди до Договору від 14.12.07р., позивач має право вимагати відшкодування збитків, завданих позивачу внаслідок порушення відповідачем умов цього Договору та чинного законодавства.

Згідно п.9.7. Додаткової угоди до Договору від 14.12.07р., спірні питання та розбіжності щодо виконання умов цього Договору, щодо яких сторонами не буде досягнуто згоди, вирішуються у порядку, встановленому законодавством України.

В п. 9.8. Додаткової угоди до Договору від 14.12.07р. зазначено про те, що цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.08 року.

Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п.9.8.1. Додаткової угоди до Договору).

Як зазначає позивач, 17.03.11р. при проведенні перевірки співробітниками позивача було виявлено явні признаки втручання відповідачем в параметри розрахункового засобу обліку з метою зміни показників - вплив на електролічильник постійним магнітом за адресою вул. Гаршина, буд. 12.

Відповідно до п. 6.41 Правил користування електричною енергією (далі - Правила) представниками позивача був складений Акт про порушення споживачем Правил користування електричною енергією № В 003873 (далі - Акт порушення), в якому зазначено про те, що відповідач своїми діями порушив п. 6.40 Правил.

Акт порушення було розглянуто на засіданні комісії позивача, про що складено протокол від 30.06.11р. № 6-26. За результатами розгляду було здійснено розрахунок оперативно-господарської санкції, відповідно Методики обчислення обсягу електричної енергії, недоврахованої унаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією (затверджена постановою НКРЕЕ від 05 грудня 2001р. №1197 із змінами) та проведено нарахування на суму 49 642,21 грн.

Таким чином, позивач вважає, що відповідачем були порушені вимоги статей 26, 27 Закону України "Про електроенергетику" та пункту 6.40 Правил.

Але, позивач звертає увагу суду на те, що даний Акт про порушення було розглянуто на засіданні комісії при виконавчій дирекції, згідно якої було здійснено перерахунок на суму 6 826,46 грн., у зв'язку з чим ціна позову складає 6 826,46 грн.

В зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості в добровільному порядку, позивач був вимушений звернутись за захистом свого права до суду.

Як зазначає позивач, обставини, які б звільняли відповідача від відповідальності відсутні.

В свою чергу, відповідач не надав до суду жодних доказів відсутності вини відповідача перед позивачем та не довів суду, що порушення виникли з вини позивача або внаслідок дії обставин непереборної сили, як і не надав доказів сплати вартості недоврахованої електричної енергії у розмірі 6 826,46 грн.

При викладених обставинах вимоги позивача слід визнати обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Приймаючи рішення господарський суд виходив із наступного.

За приписами ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником . Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач.

Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України .

Відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є: порушення вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах; крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики; порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією; насильницькі дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об'єктів електроенергетики виконувати свої службові обов'язки; незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов'язків перед енергопостачальниками. Методика розрахунку розміру шкоди, завданої енергопостачальнику внаслідок викрадення електроенергії, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

В силу ч. 1 ст. 277 Господарського кодексу України, абоненти користуються електричною енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.6.40 Правил користування електричною енергією, у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656.

Пунктом 6.41. Правил користування електричною енергією встановлено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.

Відповідно до п. 6.42 Правил користування електричною енергією, на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.

Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.

Згідно з ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Відповідно до вказаного вище цивільні права і обов'язки у позивача і відповідача щодо відносин, які виникають при постачанні (споживанні) електричної енергії регулюються Закону України "Про електроенергетику" та Правилами користування електричною енергією.

Крім того, згідно з п. 3 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є завдання майнової шкоди (збитків) іншій особі, в тому числі внаслідок незаконного набуття майна, коли вона має відшкодовуватися відповідно до п. 4 частини 3 ст. 1212 Цивільного кодексу України.

Обставини, які б звільняли відповідача від відповідальності за невиконання своїх обов'язків за Законом (Правилами) та за завдання майнової шкоди (збитків), відсутні.

Відповідно до ч. 1 ст. 224 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Згідно до ч. 1 ст. 235 Господарського кодексу України, за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.

У відповідності до ч. 3 ст. 235 Господарського кодексу України, оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.

Принцип належності та допустимості доказів, встановлений у статті 34 Господарського процесуального кодексу України, полягає у тому, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Стаття 43 Господарського процесуального кодексу України визначає, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Враховуючи вищезазначені норми чинного законодавства, господарський суд приходить до висновку, що вимоги позивача є доведеними та такими, що підлягають задоволення в повному обсязі.

Судові витрати по справі слід покласти на відповідача.

Керуючись ст. ст 26, 27 Закону України "Про електроенергетику", Правилами користування електричною енергією, Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, ст.ст. 173, 174, 193, 224, 235 Господарського кодексу України, ст.ст. 4, 32-34, 43-44, 49, 75, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Приватної фірми "Станкостроїтель" (49019, м. Дніпропетровськ, вул. Гаршина, буд. 12, код ЄДРПОУ 19158235) на користь Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" в особі Структурної одиниці "Дніпропетровських міських електричних мереж" (49070, м. Дніпропетровськ, вул. Ленінградська, буд. 40):

- вартість недоврахованої електричної енергії в розмірі 6 826,46 грн. (шість тисяч вісімсот двадцять шість грн. 46 коп.) на п/р 260393021240 в ОПЕРВ філії Дніпропетровського обласного управління АТ "Ощадбанк", МФО 305482, код ЄДРПОУ 00130777;

- витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 609,50 грн. (одна тисяча шістсот дев'ять грн. 50 коп.) на п/р 26008050202488 в КБ "Приватбанк", МФО 305299, код ЄДРПОУ 00130777.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Суддя Н.Е. Петренко Повне рішення складено 28.01.13р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення25.01.2013
Оприлюднено28.01.2013
Номер документу28864424
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —15/5005/11095/2012

Ухвала від 15.07.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 06.07.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Рішення від 25.01.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 08.01.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 21.12.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні