cpg1251
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "22" січня 2013 р. Справа № 8/5007/1486/12
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Давидюка В.К.
за участю представників сторін:
від позивача: Куторженко Г.А. - дов. № 273 від 20.12.2012 р.
від відповідача: не з'явився
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" (м. Житомир)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Статус-Захист" (смт. Ружин)
про стягнення 2430,46 грн.
Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" звернулось до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Статус-Захист" про стягнення 2430,46 грн. заборгованості з орендної плати, з яких: 2234,51грн. основного боргу, 159,82грн. пені; 36,13грн. 3 % річних.
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 28.12.2012р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі та призначено розгляд справи на 22.01.2013р.
Представник позивача в судовому засіданні подав заяву №18/20 від 22.01.2013р. про зменшення позовних вимог (а.с.34), відповідно до якої просить суд стягнути з відповідача на користь позивача 195,95грн., з яких 159,82 грн. пеня та 36,13 грн. 3% річних, оскільки відповідач суму основного боргу сплатив позивачеві після порушення провадження у справі. Зменшені позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві.
Відповідно до ч.4 ст.22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.
Враховуючи передбачене ст.22 ГПК України право позивача на зменшення розміру позовних вимог, подана позивачем заява не суперечить вимогам чинного законодавства України, не порушує чиї-небудь права і охоронювані законом інтереси та приймається судом. Розгляд справи здійснюється з урахуванням поданих змін.
Відповідач в судове засідання не з'явився, письмового відзиву на позов не подав, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчить поштове повідомлення №1360100370441 про вручення 04.01.2013р. відповідачу рекомендованого листа.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає, що відповідача було належним чином повідомлено про час та місце розгляду справи, проте, своїм правом приймати участь в судовому засіданні останній не скористався.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та враховуючи, що явка представника відповідача в судове засідання не визнавалася обов'язковою, а також, що неподання відповідачем письмового відзиву на позовну заяву, не перешкоджають розгляду справи за наявними в ній матеріалами, у відповідності до ст. 75 ГПК України, господарський суд,
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, 01 жовтня 2011 року між Публічним акціонерним товариством "Укртелеком" в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком", (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Статус-Захист" (орендар) укладено договір №1069/27 оренди нерухомого майна товариства (далі - договір, а.с.7-10).
Цей договір укладено на період з 01.10.2011р. до 01.09.2014р. Сторони домовилися, що умови цього договору поширюються на відносини між ними, які виникли до його укладення. Сторони зобов'язані протягом 20 днів після закінчення строку дії цього договору здійснити остаточні розрахунки за ним (п.12.1 договору).
Відповідно до ст.759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно п.1.1 договору, орендодавець (позивач) передає, а орендар (відповідач) бере у строкове платне користування нежитлове приміщення (далі - майно), розташоване в смт. Ружин, на 3 поверсі трьохповерхового будинку №60 по вул.Бурди, загальною площею 1кв.м. технологічних приміщень для розташування обладнання.
Передача орендареві майна в користування здійснюється одночасно з підписанням повноважними представниками сторін акта приймання-передачі майна (додаток 1), вказаного в п.1.1 цього договору. При цьому ризик випадкового знищення або випадкового пошкодження майна переходить до орендаря з відповідними наслідками (п.2.1 договору).
На виконання умов даного договору, позивач передав в оренду відповідачеві передбачене договором нерухоме майно.
У відповідності до ч.1 ст.762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Пунктом 3.1 договору сторони встановили, що орендна плата встановлюється орендодавцем за домовленістю сторін на підставі його внутрішніх нормативних актів і відповідно до фіксованого розміру місячної орендної плати становить 187,00 грн. з ПДВ за 1кв.м. технологічних приміщень. Орендна плата за перший місяць оренди за 1кв.м. всієї орендованої площі становить 187,00 грн. з ПДВ та не підлягає коригуванню на індекс інфляції протягом всього строку дії договору оренди.
Пунктом 3.3. договору сторонами встановлено, що витрати на утримання майна, плату за комунальні послуги та інші включено до розміру фіксованої орендної плати.
Пунктом 3.4. договору, сторони передбачили, що орендар відшкодовує витрати на електроенергію в порядку, визначеному Правилами користування електричною енергією, та на підставі окремого розрахунку орендодавця в термін, зазначений у п.3.6 договору.
Орендодавець станом на останній календарний день розрахункового місяця складає акт про надані послуги, та не пізніше 17 числа місяця, наступного за розрахунковим, разом з рахунком та податковою накладною надає його орендарю. Орендар протягом двох робочих днів з дати отримання підписує та повертає орендодавцю перший примірник акта про надані послуги (п.3.5 договору).
Згідно п.3.6 договору, орендна плата перераховується орендарем у безготівковому порядку на поточний банківський рахунок орендодавця не пізніше 27 числа місяця, наступного за розрахунковим, згідно з рахунками, які виставляються орендодавцем не пізніше 17 числа місяця, наступного за розрахунковим та надаються орендарю разом з актом про надані послуги та податковою накладною.
Щомісячна сума, яка підлягає оплаті, визначається у розмірі 100% орендної плати та витрат на утримання за попередній місяць та збільшується (зменшується) на суму заборгованості (переплати) за фактично надані послуги попереднього місяця, яка утворилась на 1 число розрахункового місяця (п.3.7 договору).
Пунктом 3.8 договору сторони встановили, що орендна плата за перший місяць обчислюється згідно з п.3.1 з урахуванням фактичного періоду використання, визначеного відповідно до акта приймання-передачі орендованого майна.
Оплата за перший місяць оренди здійснюється орендарем на підставі рахунку, який складається орендодавцем на дату підписання акта приймання-передачі орендованого майна та підлягає оплаті протягом двох робочих днів. Рахунок за перший місяць оренди надається орендарю одночасно з актом приймання-передачі майна.
З наявних в матеріалах справи документів вбачається, що у відповідності до умов укладеного між сторонами договору, позивачем за період користування орендованим майном, а саме - з жовтня 2011 року по серпень 2012 року нарахованої відповідачу орендну плату, витрати на утримання майна, витрати на організацію та обслуговування систем електроживлення, відшкодування витрат на організацію та експлуатацію систем електроживлення, відшкодування за використану електроенергію, відшкодування витрат на теплопостачання на загальну суму 2234,51грн.
На оплату орендної плати, витрат на утримання майна, витрат на організацію та обслуговування систем електроживлення, відшкодування витрат на організацію та експлуатацію систем електроживлення, відшкодування за використану електроенергію, відшкодування витрат на теплопостачання позивачем виставлялись відповідачу відповідні рахунки (а.с.13-22).
В свою чергу, відповідач свої зобов'язання по оплаті орендних та інших платежів, передбачених договором №1069/27 виконав частково, на суму 406,84грн., про що свідчить наявний в матеріалах справи реєстр розрахункових документів (а.с. 23).
Відповідно до п.6.1.3 договору, орендар зобов'язався своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату та інші платежі, передбачені цим договором.
Проте, відповідач взятих на себе зобов'язань по сплаті орендної плати, витрат на утримання майна, витрат на організацію та обслуговування систем електроживлення, відшкодування витрат на організацію та експлуатацію систем електроживлення, відшкодування за використану електроенергію, відшкодування витрат на теплопостачання згідно договору оренди нерухомого майна товариства №1069/27 від 01.10.2011р. вчасно не виконав, в результаті чого, станом на час звернення з позовом до суду у відповідача існувала перед позивачем прострочена заборгованість в сумі 2234,51грн.
За прострочення сплати суми основного боргу позивач нарахував відповідачеві 159,82 грн. пені та 36,13 грн. 3% річних, які і просить суд стягнути в заяві про зменшення розміру позовних вимог.
Відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Розглядаючи питання про правомірність та обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення з відповідача пені та 3% річних, господарський суд враховує таке.
Стаття 611 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ч.3 ст.549 ЦК України).
Пунктом 8.2. договору №1069/27 від 01.10.2011р. сторони погодили, що у разі заборгованості по орендній платі, платі за комунальні послуги та іншим витратам за договором за попередній місяць станом на 27 число поточного місяця, орендарю нараховується пеня від суми простроченого платежу в розмірі подвійної облікової ставки національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, починаючи з 28 числа поточного місяця до дати погашення заборгованості.
Відповідно до ст.625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши здійснений позивачем розрахунок вказаних зобов'язань, (а.с.24-25), господарський суд встановив, що розрахунок пені та 3-ох% річних, нарахованих за вказані в розрахунку періоди та існуючі в ці періоди суми заборгованості, є обґрунтованим.
Таким чином, вимоги позивача про стягнення з відповідача пені та 3% річних підлягають задоволенню у сумі 159,82грн. пені та 36,13 грн. 3% річних.
Як визначає ст.32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За змістом статті 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.
Проте, всупереч наведеним нормам, відповідач не скористався своїми правами учасника процесу та не подав суду доказів у спростування позовних вимог, підтверджених матеріалами справи.
Враховуючи вищевикладене, зменшені позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" підлягають задоволенню. З відповідача підлягає стягненню на користь позивача 159,82грн. пені та 36,13грн. - 3% річних.
У відповідності до вимог ст.49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача, оскільки він спонукав позивача звернутись з позовом до суду і суму основного боргу сплатив після порушення провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Статус-Захист" (13601, Житомирська область, смт.Ружин, вул.О.Бурди, 44, код ЄДРПОУ 36907871) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" (10014, м.Житомир, вул. Київська, 20, код ЄДРПОУ 01184114)
- 159,82грн. - пені;
- 36,13грн. - 3% річних;
- 1609,50грн. - витрат по сплаті судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання: 28/01/13
Суддя Давидюк В.К.
Віддрукувати:
1 - в справу
2 - відповідачу (рек. з пов. про вручення)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2013 |
Оприлюднено | 29.01.2013 |
Номер документу | 28867687 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Давидюк В.К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні