Справа № 0554/2462/2012
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
20 грудня 2012 р. м.Шахтарськ
Шахтарський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Федорової О.Ф.,
при секретарі Олійник Ю.О.
за участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Дрозденко С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Шахтарського міськрайонного суду Донецької області позовну заяву ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «СХІДНО-ЛОГІСТИЧНА ГРУПА», Акціонерного товариства «Страхова компанія «АХА Страхування» про відшкодування моральної та матеріальної шкоди внаслідок дорожньо-транспортної пригоди,
ВСТАНОВИВ:
13.04.2012 року позивач ОСОБА_3 звернувся до суду із позовною заявою заяву до ОСОБА_5, Східної Логістичної фірми про відшкодування моральної та матеріальної шкоди внаслідок дорожньо - транспортної пригоди обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 27.01.2012 року на вул.Леніна в м.Торез Донецької області відбулася дорожньо-транспортна пригода, за якою водій Східної Логістичної фірми ОСОБА_5, керуючи автомобілем марки «ГАЗ 3302 418 ЗНГ», державний номерний знак НОМЕР_1, який належить ТОВ «ФІРМА-ЛІЯ», виконуючи обгін на ділянці дороги з обмеженою видимістю здійснив зіткнення з автомобілем марки ВАЗ 2106, державний номерний знак НОМЕР_2, який належить на праві власності ОСОБА_3, чим причинив автомобілю ВАЗ 2106 механічні пошкодження. Але, оскільки відповідачі в добровільному порядку спричинену шкоду не відшкодували, вимушений був звернутися до суду. За висновком товарознавчого дослідження автомобіля позивача витрати на відновлення пошкодженого автомобіля складають 10 377,92 грн. Просив стягнути з відповідачів у відшкодування завданої матеріальної шкоди 12 055, 28 грн, включаючи витрати на відновлення автомобіля, проведення товарознавчого дослідження в сумі 800 грн. та витрати, пов'язані з переїздом до іншого населеного пункту, оплату послуг банку, плату судового збору, на надання правової допомоги в сумі 877,36 грн., у відшкодування моральної шкоди 13 000,00 грн.
Ухвалою суді від 16.07.2012 року за заявою позивача позовна заява в частині позовних вимог щодо ОСОБА_5 залишена без розгляду.
Ухвалою суду від 16.07.2012 року за клопотанням представника позивача первісний відповідач Східна Логістична фірма замінена на належного відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «СХІДНО-ЛОГІСТИЧНА ГРУПА».
Ухвалою суду від 24.10.2012 року за клопотанням представника позивача до участі у справі залучений співвідповідач Акціонерне товариство «Страхова компанія «АХА Страхування».
Позивач ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та пояснив, що в результаті дорожньо-транспортної пригоди 27.01.2012 року автомобілю марки ВАЗ 2106, державний номерний знак НОМЕР_2, який належить на праві приватної власності ОСОБА_3, завдані механічні пошкодження. Відновлення зазначеного автомобіля відповідно до висновку товарознавчого дослідження коштує 10 377,92 грн. На тій підставі, що автомобіль для позивача та його сім'ї є основним засобом пересування до місця роботи, школи, лікарні тощо, а в теперішній час його звичайний ритм життя порушено, вважає, що відповідачами завдано йому моральну шкоду, яку оцінює в 13 000,00 грн. Окрім того, позивач, до та під час судового розгляду справи поніс матеріальні витрати, пов'язані з переїздом до іншого населеного пункту, оплату послуг банку, плату судового збору, на надання правової допомоги в сумі 877,36 грн., на оплату послуг адвоката в сумі 2 000,00 грн. Просив стягнути з відповідачів у відшкодування завданої матеріальної шкоди 12 055, 28 грн, включаючи витрати на відновлення автомобіля, проведення товарознавчого дослідження в сумі 800 грн. та витрати, пов'язані з переїздом до іншого населеного пункту, оплату послуг банку, плату судового збору, на надання правової допомоги в сумі 877,36 грн., у відшкодування моральної шкоди 13 000,00 грн. та судові витрати на оплату послуг адвоката в сумі 2 000,00 грн.
Представник відповідача ТОВ «СХІДНО-ЛОГІСТИЧНА ГРУПА» Дрозденко С.О. позовні вимоги не визнала та пояснила, що між ТОВ «ФІРМА-ЛІЯ» та АТ «Страхова компанія «АХА Страхування» є договір страхування автомобіля марки «ГАЗ 3302 418 ЗНГ», державний номерний знак НОМЕР_1, на строк з 25.01.2012 року до 24.04.2012 року, яким застраховано відповідальність за шкоду, заподіяну життю, здоров'ю, майну третіх осіб внаслідок його експлуатації. На цій підставі вважає, що позивач повинен звернутися із вимогами щодо відшкодування матеріальної та моральної шкоди до страхової компанії. Просила в задоволенні позовної заяви в частині позовних вимог до ТОВ «СХІДНО-ЛОГІСТИЧНА ГРУПА» відмовити.
Представник відповідача АТ «Страхова компанія «АХА Страхування» в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі. Також надав заперечення на позовну заяву, згідно із якими позовну заяву в частині стягнення з АТ «Страхова компанія «АХА Страхування» щодо відшкодування матеріальної та моральної шкоди не визнає з наступних підстав: між ТОВ «ФІРМА-ЛІЯ» та АТ «Страхова компанія «АХА Страхування» є договір страхування автомобіля марки «ГАЗ 3302 418 ЗНГ», державний номерний знак НОМЕР_1, на строк з 25.01.2012 року до 24.04.2012 року, яким застраховано відповідальність за шкоду, заподіяну життю, здоров'ю, майну третіх осіб внаслідок його експлуатації. Відповідно до ст.ст.33.1, 35 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» у разі настання дорожньо-транспортної пригоди, яка може стати підставою для здійснення страхового відшкодування. Водій транспортного засобу, причетний до такої пригоди, зобов'язаний не пізніше трьох днів з дня настання ДТП письмово надати страховій компанії повідомлення встановленого зразка, відомості про місцезнаходження транспортних засобів, контактні телефони та адресу. Протягом 30 днів з дня подання повідомлення про ДТП потерпілий чи інша сторона, яка має право на отримання відшкодування, повинна подати страховику заяву про страхове відшкодування. Станом на 17.12.2012 року ОСОБА_3 до АТ «»СК «АХА Страхування» із відповідною заявою не звернувся. Таким чином на теперішній час у них немає підстав для виплати позивачу страхового відшкодування. Моральна шкода відповідно до п.1,2 ч.2 ст.23 ЦК України не підлягає відшкодуванню. Просив в задоволенні позовних вимог в частині стягнення матеріальної та моральної шкоди з АТ «»СК «АХА Страхування» відмовити.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно із свідоцтвом про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_3 ОСОБА_3 на праві власності належить ВАЗ 21061, 1977 року випуску, реєстраційний державний номер НОМЕР_2.
Відповідно до постанови судді Торезькогоміського суду Донецької області від 13.02.2012 року по справі №3/549/155/2012 ОСОБА_5, який працює водієм в Східній Логістичній фірмі, визнаний винним в скоєнні 27 січня 2012 року правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, та притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 340 грн.
Згідно із Висновком №016 експертного авто товарознавчого дослідження від 23.03.2012 року, вартість майнової шкоди, спричиненої власнику транспортного засобу ВАЗ 21016, державний номерний знак НОМЕР_2, на час проведення даного дослідження складає 10 377,92 грн.
Відповідно до розписки від 05.07.2012 року ОСОБА_3 отримав від ОСОБА_5 в рахунок відшкодування моральної шкоди 3 000,00 грн.
Відповідно до ч.1 ст.1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч.1 ст.1167 Цивільного кодексу України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями. Діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою,яка її завдала, за наявності її вини.
Згідно із ч. 1, 4 ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1,3 ст.61 ЦПК України обставини, визнані сторонами і іншими особами, які беруть участь у справі, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Вина ОСОБА_5 доказана постановою судді Торезькогоміського суду Донецької області від 13.02.2012 року по справі №3/549/155/2012.
Сторони визнали, що ОСОБА_5 на час скоєння ДТП працював водієм в ТОВ «СХІДНО-ЛОГІСТИЧНА ГРУПА».
Відповідно до ч.2 ст.1187 ЦК України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Відповідно ч.3 ст.23 ЦК України, моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна.
Окрім того, відповідно до положень п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» при визначенні розміру моральної шкоди суд враховує характер та обсяг страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач.
Суд приймає до уваги, що у зв'язку із пошкодженням автомобіля в житті позивача стались вимушені зміни, він вимушений докладати додатковий зусиль для організації звичайного риму життя. Таким чином, виходячи з засад розумності, виваженості і справедливості суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача моральної шкоди в розмірі 1 000,00 грн.
Позовні вимоги про стягнення з відповідача витрат на проведення автотоварознавчого дослідження в сумі 800,00 грн., а також витрати, пов'язані з переїздом до іншого населеного пункту, оплату послуг банку, не підлягають задоволенню, оскільки відповідно до положень ч.1 ст.86 ЦПК України витрати, пов'язані з переїздом до іншого населеного пункту свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів, проведенням судових експертиз, несе сторона, яка заявила клопотання про її проведення.
З приводу стягнення з відповідачів судових витрат на оплату судового збору в розмірі 214,80 грн та на правову допомогу судом встановлено наступне:
Відповідно до ст.79 ЦПК України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних із розглядом справи. До витрат, пов'язаних із розглядом судової справи, належать витрати на правову допомогу; витрати сторін та їх представників, пов'язані із явкою до суду; витрати, пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів та проведенням судових експертиз; витрати, пов'язані з проведенням огляду доказів за місцем їх знаходження та вчиненням інших дій, необхідних для розгляду справи; витрати, пов'язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідача.
Відповідно до ст.56 ЦПК України, правову допомогу може надавати особа, яка є фахівцем у галузі права і за законом має право на надання правової допомоги. Ця особа має право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, знімати копії долучених до справи документів, бути присутнім у судовому засіданні.
Відповідно до ст.84 ЦПК України витрати, пов'язані з оплатою правової допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги. Граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу встановлюється законом.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах» розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних справах, в яких така компенсація виплачується стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, іншою стороною, а в адміністративних справах - суб'єктом владних повноважень, не може перевищувати 40 відсотків встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.
Однак, даним законом не передбачено відшкодування витрат на написання позовних заяв, апеляційних, касаційних скарг, тобто за складання відповідних процесуальних документів.
Згідно із довідками від 27 березня 2012 року на суму 50,00 грн, від 30 березня 2012 року на суму 400,00 грн., від 20 грудня 2012 року на суму 2000,00 грн, які надані представником позивача як доказ понесених позивачем судових витрат на правову допомогу, адвокат ОСОБА_1 надав консультацію за ціною 50,00 грн, склав та оформив документи на суму 400 грн, надав консультацію, склав, оформив документи та представляв інтереси позивача в судовому засіданні за 2000,00 грн. Але який час він витратив на надання консультацій та складання і подачу позовної заяви з наданих довідок встановити не можливо.
Згідно ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Таким чином задоволенню підлягають тільки позовні вимоги із стягнення судових витрат на оплату судового збору та компенсації витрат на правову допомогу відповідно до ст.1 Закону України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах».
Відповідно до ст.13 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» мінімальна заробітна плата у місячному розмірі в Україні на 2012 рік була встановлена: з 1 січня - 1073 гривні, з 1 квітня - 1094 гривні, з 1 липня - 1102 гривні, з 1 жовтня - 1118 гривень, з 1 грудня - 1134 гривні.
Судові засідання по справі проводились в травні, червні, липні, жовтні та грудні 2012 року. Відповідно до журналу судових засідань 30 травня, 14 червня та 12 листопада 2012 року розгляд справи не відбувся у зв'язку із неявкою сторін.
Судові засідання відбулися 02 (7 хвилин) та 16 (14 хвилин) липня 2012 року, 24 жовтня 2012 року (56 хвилин) та 20 грудня 2012 року (30 хвилин). Загальний час проведених судових засідань складає 1 годину 47 хвилин.
Загальна сума позовних вимог складає 22 055,00 грн. Розмір задоволених позовних вимог у відсотковому співвідношенні складає 51,59 відсотки.
Таким чином, відповідно до вимог ст.1 Закону України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах», стягненню з відповідачів підлягають судові витрати на оплату судового збору в сумі 110 грн. 81 коп. та компенсація витрат на правову допомогу в сумі 411 грн.92 коп.
Відповідно до положень ч.3 ст.213 ЦПК України, абз.4 п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 № 14 «Про судове рішення у цивільній справі», обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
На підставі ст.ст.23, 1166, 1167, 1187 ЦК України, керуючись ст.ст.7, 10, 11, 11-1, 56, 60, 79, 88, 208, 209, 212-215, 218, 223, 292, 294 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «СХІДНО-ЛОГІСТИЧНА ГРУПА», Акціонерного товариства «Страхова компанія «АХА Страхування» про відшкодування моральної та матеріальної шкоди внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, - задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СХІДНО-ЛОГІСТИЧНА ГРУПА», код ЄДРПОУ 37434446, юридична адреса: 83086, м.Донецьк, вулиця Горького, буд.8, на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер не відомий, у відшкодування майнової шкоди 10 377 (десять тисяч триста сімдесят сім) грн. 92 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СХІДНО-ЛОГІСТИЧНА ГРУПА», код ЄДРПОУ 37434446, юридична адреса: 83086, м.Донецьк, вулиця Горького, буд.8, на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у відшкодування моральної шкоди 1000 (одна тисяча) грн. 00 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СХІДНО-ЛОГІСТИЧНА ГРУПА», код ЄДРПОУ 37434446, юридична адреса: 83086, м.Донецьк, вулиця Горького, буд.8, на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, судові витрати на оплату судового збору в сумі 110 (сто десять) грн.81 коп. та компенсацію витрат на правову допомогу в сумі 411 (чотириста одинадцять) грн. 92 коп.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду Донецької області через Шахтарський міськрайонний суд Донецької області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Судя Шахтарського міськрайонного суду
Донецької області О.Ф.Федорова
Суд | Шахтарський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2012 |
Оприлюднено | 31.01.2013 |
Номер документу | 28883478 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шахтарський міськрайонний суд Донецької області
Федорова О. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні