Провадження №2/748/98/13
Єдиний унікальний № 748/93/13- ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2013 року м. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі головуючого судді Криворученка Д.П., секретарі Микитченко К.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Чернігові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області, Ковпитської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, третя особа на стороні відповідачів: Управління Держкомзему у Чернігівському районі Чернігівської області, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом в якому просить визнати за нею право власності на земельну ділянку площею 2,22 га для ведення особистого селянського господарства та площею 0,61 га для ведення особистого селянського господарства, що розташовані на території Ковпитської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, у порядку спадкування за законом після смерті 20.04.2010 року її матері ОСОБА_2.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що після смерті матері позивачки відкрилась спадщина за законом, до складу якої, крім іншого, входять і вище вказані земельні ділянки, що належали спадкодавцю за життя на праві власності, однак у зв'язку з тим, що в Державному акті на право власності на земельну ділянку допущено помилку при написанні «по-батькові»спадкодавця, то позивачка не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину на ці земельні ділянки в нотаріальній конторі і їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії.
У судове засідання позивачка не з’явилась, завчасно, через канцелярію суду подала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує і просить їх задовольнити. /а.с.40/
Згідно положень ч.2 ст.158 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача -Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області у судове засідання не з’явилась, від начальника юридичного відділу та по роботі зі зверненнями громадян апарату Чернігівської районної державної адміністрації надійшла заява з проханням справу розглядати без її участі, проти задоволення позовних вимог не заперечує. /а.с.38-39/
Представник відповідача -Ковпитської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області у судове засідання не з’явився, від голови сільської ради надійшла заява з проханням справу розглядати буз участі їх представника, позовні вимоги визнаються. /а.с.26/
Визнання відповідачами позову не суперечить закону і не порушує права, свободи і інтереси інших осіб. Відповідно до вимог ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем, суд за наявності підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Представник третьої особи на стороні відповідачів у судове засідання не з'явився, від Управління Держкомзему у Чернігівському районі Чернігівської області надійшла заява з проханням справу розглянути без участі їх представника. /а.с.30/
У відповідності до положень частини 2 статті 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд повно, всебічно та об’єктивно оцінивши наявні у справі матеріали та докази вважає позовні вимоги обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
Згідно із дослідженої в судовому засіданні копії свідоцтва про народження серії «ІV-ЯР»№388227 встановлено, що ОСОБА_3 є дочкою ОСОБА_2. /а.с.7/
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії «І-УР»№479415 позивачка уклала шлюб з ОСОБА_4 і отримала його прізвище, а згодом розлучилась і уклала шлюб з ОСОБА_5 та отримала його прізвище «Дима», чому підтвердження свідоцтво про шлюб серії «І-ЕЛ»№488216 /а.с.12, 13/
Дослідженням свідоцтва про смерть серії «І-ЕЛ»№141010 встановлено, що ОСОБА_2 померла 20.04.2010 року у віці 88 років у с. Ковпита, Чернігівського району, Чернігівської області. /а.с.11/
Наведене свідчить, що позивачка є спадкоємцем першої черги за законом після смерті матері, в силу приписів ст.1261 ЦК України.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 3,83, що належала спадкодавцю на праві власності, згідно Державного акту на право власності на землю серії «ЯБ»№929919, виданого 23.01.2007 року на підставі розпорядження Чернігівської районної державної адміністрації №32 від 24.01.2006р., розташованої на території Ковпитської сільської ради, з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства. Держаний акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №010783900005. Земельна ділянка складається з двох ділянок, з яких 2,22 га -рілля, 0,61 га -пасовище. В акті, в написанні по-батькові власника, мається виправлення, з «Якимивні»на «Якимівні». /а.с.4/
Належність ОСОБА_2 вказаних земельних ділянок на праві власності підтверджується також витягами з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Управління Держкомзему у Чернігівському районі Чернігівської області №02-01/05/5740 від 19.09.2012 р. та №02-01/05/5741 від 19.09.2012 р. /а.с.8, 9/
Зіставивши усі дані, що випливають із документів наданих позивачкою, враховуючи час відкриття спадщини, тобто той факт, що спадкодавець померла після 01 січня 2004 року, суд дійшов висновку, що безумовному застосуванню у вказаній справі до відносин спадкування підлягають норми ЦК України.
Згідно вимог ст.1268 ЦК України спадкоємець за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до вимог ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов’язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Судом встановлено, що позивачка прийняла спадщину матері, подавши відповідну заяву до нотаріальної контори і нотаріусом було заведено спадкову справу №79/2012 та ї видано свідоцтво про право на спадщину за законом на частину успадкованого майна, а саме на житловий будинок №96 по вулиці Радянській у с. Ковпита Чернігівського району та грошові вклади. Постановою державного нотаріуса Чернігівської районної державної нотаріальної контори від 01.11.2012 року позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку із-за зіпсованості Державного акту. /а.с.10, 31-37/
Відповідно до положень ст.392 ЦК України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Як вбачається із п.2.9 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом N43 від 04.05.1999 року Державного комітету України по земельних ресурсах, виправлення у державних актах на право власності на земельну ділянку не допускаються.
У відповідності до вимог цивільного законодавства цивільна дієздатність ОСОБА_2 припинилась у момент її смерті, і за таких обставин одержати в управлінні Держкомзему новий Державний акт про реєстрацію права власності на земельну ділянку, не має можливості.
Відповідно до Конституції України органи та посадові особи мають діяти в межах своєї компетенції та відповідно до Законів, чинних на час їх застосування.
Згідно із ст.ст.125-126 ЗК України право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.
Згідно п.216 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої Наказом МЮУ № 20/5 від 03 березня 2004 року №20/5 видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів про належність цього майна.
За таких обставин, позивачка позбавлена можливості отримати свідоцтво про право на спадщину на успадковану земельну ділянку в нотаріальній конторі.
Суд враховує положення ст.124 Конституції України, згідно якої юрисдикція суду поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. При цьому можливий судовий захист, як тих цивільних прав, що прямо названі в ЦК, так і тих, що випливають із норм Конституції чи іншого Закону.
Відповідно до положень ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно приписів частини 1 статті 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
У відповідності до п. «г»ч.1 ст.81 ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Таким чином наявні у справі докази та їх правова оцінка підтверджують обґрунтованість позову та є достатніми для його задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10-11, 31, 61, 158, 169, 174, 197, 209, 212-215, 294 ЦПК України, ст.ст.16, 257, 328, 392, 1225, 1261, 1268, 1297 ЦК України, ст.81, 125-126, 131 ЗК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити повністю, визнати за ОСОБА_1, як за спадкоємцем за законом, після смерті матері ОСОБА_2, померлої 20.04.2010 року, право власності на земельну ділянку площею 3,83 га, з яких 2,22 га -рілля (7425583700:08:000:0495), 0,61 га -пасовище (7425583700:05:000:1495), що належала ОСОБА_2 на праві власності, згідно Державного акту на право власності на землю серії «ЯБ»№929919, виданого 23.01.2007 року на підставі розпорядження Чернігівської районної державної адміністрації №32 від 24.01.2006 р., розташованої на території Ковпитської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернігівської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Д. П. Криворученко
Суд | Чернігівський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2013 |
Оприлюднено | 20.01.2014 |
Номер документу | 28889354 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чернігівський районний суд Чернігівської області
Криворученко Д. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні