11/Б-884
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2009 р. № 11/Б-884
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого:Короткевича О.Є.
суддів:Катеринчук Л. Й., Хандуріна М.І.
розглянувши матеріали касаційної скарги Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції
на постанову
Львівського апеляційного господарського суду від 03.11.2008 року
у справі№11/Б-884
за заявою Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції
доКП "Збруч"
про Банкрутство
в судовому засіданні взяли участь представники :
Від скаржника:Рацин Р. Р. дов. від 31.12.2008 року №81471/7/10-015
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 12.03.2007 року за заявою Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції порушено провадження у справі №11/Б-884 про банкрутство КП "Збруч".
Постановою господарського суду Тернопільської області від 27.03.2007 року по справі №11/Б-884 боржника - КП "Збруч", на підставі ст.52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором КП "Збруч" арбітражного керуючого Степанова В. В.
В порядку ст. 32 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” ліквідатором було подано разом з звітом про проведену роботу по ліквідації підприємства банкрута також ліквідаційний баланс банкрута.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 27.08.2008 року (суддя Сидорук А. М.) затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс у справі №11/Б-884, КП "Збруч" ліквідовано як юридичну особу, розмір оплати праці ліквідатора банкрута Степанова В. В. затверджено в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожен місяць роботи з 27.03.2007 року, а також стягнено за оплату послуг ліквідатора з ініціюючого кредитора - Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції на користь арбітражного керуючого Степанова В. В. 16 307, 38 грн. та видано наказ на виконання вказаного рішення.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 03.11.2008 року (судді: Михайлюк О. В.–головуючий, Новосад Д. Ф., Мельник Г. І.) ухвалу господарського суду Тернопільської області від 27.08.2008 року залишено без змін.
Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить ухвалу господарського суду Тернопільської області від 27.08.2008 року в частині оплати послуг ліквідатора та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 03.11.2008 року скасувати.
В обґрунтування касаційної скарги скаржник посилається на те, що судами попередніх інстанцій порушені норми матеріального та процесуального права.
Судова колегія, розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Арбітражний керуючий Степанов В. В. звернувся до господарського суду Тернопільської області з клопотанням про затвердження судом оплати праці ліквідатора та стягнення з ініціюючого кредитора 16 307, 38 грн. за виконання обов'язків ліквідатора з 27.03.2007 року по серпень 2008 року.
Як встановлено судом першої інстанції по результатам розгляду ліквідаційного балансу підприємства-банкрута майна та коштів, що належить боржнику не виявлено.
Відповідно до п.10 ст.31 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” оплата послуг, відшкодування витрат арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у зв'язку з виконанням ним своїх обов'язків здійснюються в порядку, встановленому цим Законом, за рахунок коштів, одержаних від продажу майна боржника, або за рахунок коштів кредиторів чи коштів, одержаних у результаті виробничої діяльності боржника.
Пунктами 11, 12 ст. 31 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” передбачено, що кредитори можуть створювати фонд для оплати послуг, відшкодування витрат та виплати додаткової винагороди арбітражному керуючому (розпоряднику майна, керуючому санацією, ліквідатору). Формування фонду та порядок використання його коштів визначаються рішенням комітету кредиторів та затверджуються ухвалою господарського суду.
Звіт про оплату послуг, відшкодування витрат арбітражного керуючого затверджується рішенням комітету кредиторів та ухвалою господарського суду.
Як вбачається з звіту ліквідатора та зазначено в ухвалі господарського суду Тернопільської області від 27.08.2008 року при здійсненні ліквідаційної процедури ліквідатором у відповідності ст. 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” було виявлено наступних кредиторів: Тернопільську об'єднану державну податкову інспекцію на суму 17 590, 77 грн. та Відділення виконавчої Дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві то професійних захворювань України в м. Тернополі на суму 65, 71 грн.
Збори кредиторів не організовувалися, звіт про оплату послуг ліквідатора не проводився.
Отже, господарський суд Тернопільської області в порушення вимог пунктів 10, 11, 12 статті 31 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” перебрав на себе повноваження по встановленню заробітної плати ліквідатору, тим самим не надав можливості кредиторам самостійно вирішувати питання по оплаті витрат на оплату послуг арбітражного керуючого та порушив загальні принципи пропорційності понесених витрат, пов'язаних з розглядом справи, оскільки як встановлено судом кредитором у справі про банкрутство КП "Збруч" являється не лише ініціюючий кредитор.
Суд апеляційної інстанції на вказані порушення господарським судом Тернопільської області також уваги не звернув, що призвело до порушенням вимог чинного законодавства.
Відповідно зі ст. 1117 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи постанові господарського суду, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
За таких обставин, судова колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла до висновку, про необхідність скасування постанови Львівського апеляційного господарського суду від 03.11.2008 року та ухвали господарського суду Тернопільської області від 27.08.2008 року у справі № 11/Б-884, як таких що прийняті без повного та всебічного з'ясування всіх обставин справи. Справу передати на розгляд до господарського суду Тернопільської області.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 1115, 1117 – 11113, Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції задовольнити.
Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 03.11.2008 року та п. 6 резолютивної частини ухвалу господарського суду Тернопільської області від 27.08.2008 року у справі № №11/Б-884 скасувати. В решті ухвалу господарського суду Тернопільської області від 27.08.2008 року у справі № №11/Б-884 залишити без змін.
Матеріали справи передати до господарського суду Тернопільської області.
Головуючий О.Є. Короткевич
Судді Л. Й. Катеринчук
М. І. Хандурін
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2009 |
Оприлюднено | 11.02.2009 |
Номер документу | 2893185 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Короткевич O.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні