10.3.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 січня 2013 року Справа № 2а/1270/9871/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Широкої К.О.,
при секретарі судового засідання Скляровій І.А.,
за участю:
представника позивача: Гамази І.О. (довіреність від 02.01.2013 № 04-05/1-04),
представника відповідача: Савченко К.Е. (довіреність № 82/15 від 23.01.2013),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства «Підприємство Червонопартизанської виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Луганській області № 68» про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 6 516,67 грн. та пені у розмірі 308,10 грн., -
ВСТАНОВИВ:
11 грудня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства «Підприємство Червонопартизанської виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Луганській області № 68» про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 6 516,67 грн. та пені у розмірі 308,10 грн.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що в порушення ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 у відповідача у 2011 році замість 1 інваліда не працювало жодного. Тобто, підприємством відповідача не було забезпечено працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, що підтверджується звітом форми № 10-ПІ. У довідці Свердловського міського центру зайнятості від 03.12.2012 № 12/3-4769 повідомляється, що відповідачем протягом 2011 року звіти форми № 3-ПН до центру зайнятості не надавалися. Відповідачем самостійно не було перераховано 6 516,67 грн. адміністративно-господарських санкцій за 2011 рік та пеню за порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 308,10 грн. Загальна сума заборгованості відповідача складає 6 824,77 грн.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги, підтримав доводи, викладені у позові, надав письмовий відгук на заперечення, в якому зазначив, що чинне законодавство України не містить норми права, яка б звільняла виправні колонії від виконання 4% нормативу зі створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів (чого вимагає ст. 19, 20 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).
З тексту заперечення вбачається, що на підприємстві працює жінка-інвалід, яка на даний момент перебуває у декретній відпустці. Таким чином, підприємство вважає, що воно виконало 4% норматив зі створення робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів. Відділення Фонду з цим не погоджується, у зв'язку з тим, що відповідно до п 3.2.2 Інструкції зі статистики, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 року № 286, при обчисленні середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу враховуються всі категорії працівників облікового складу, крім працівників, які перебувають у відпустках у зв'язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною до досягнення нею віку, передбаченого чинним законодавством або колективним договором підприємства, включаючи тих, які усиновили новонароджені дитину безпосередньо з пологового будинку. Облік цих категорій працівників ведеться окремо.
Представник позивача зауважив, що при обчисленні середньооблікової кількості штатних працівників особового складу у графі 1, код рядку 01 у звіті № 10-ПІ, підприємство не включало до середньооблікової кількості працівників працівницю, яка перебуває у декретній відпустці. Отже, такі працівники не зараховуються і до нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів.
Чинне законодавство України передбачає відповідальність підприємства не за не працевлаштування інваліда, а за не створення робочого місця, призначеного для працевлаштування інваліда.
Представник позивача вважає, що на підприємстві робоче місце призначене для працевлаштування інваліда не створене, оскільки протягом 2011 року підприємство не подало до Свердловського міськрайцентру зайнятості жодного звіту № 3-ПН про наявність вакансій для інвалідів.
На підставі вищевикладеного представник позивача просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, підтримав доводи, викладені у раніше наданих суду письмових запереченнях на адміністративний позов, в яких зазначив, що враховуючи специфіку та особливості роботи персоналу Червонопартизанської виправної колонії № 68 відповідач не має можливості виконати норму встановлену статтею 19 Закону України «Про основи соціального захисту інвалідів в України» № 875-ХІІ від 21.03.1994р., оскільки згідно спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України та Фонду соціального захисту інвалідів від 09.12.2009 №1/6-600/06 «не допускається працевлаштовувати інвалідів, якщо стан їх здоров'я перешкоджає виконанню професійних обов'язків, загрожує здоров'ю і безпеці інших осіб, або загрожує погіршенню здоров'я».
Відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця, на підприємстві працевлаштована співробітниця - інвалід, але на даний час вона знаходиться у декретній відпустці, тому представник відповідача вважає, що відповідачем не були порушені норми чинного законодавства та вимоги статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Підприємство знаходиться у дуже скрутному фінансовому становищі. Протягом останніх років фінансування бюджетної діяльності на утримання осіб, які відбувають покарання в установах виконання покарань, складало від 40 до 60% від загальної потреби. Дана ситуація призводить до того, що на утримання осіб, які відбувають покарання (п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 1999 року № 653 «Про заходи щодо забезпечення діяльності Державного департаменту з питань виконання покарань») відволікаються оборотні кошти підприємства, що в свою чергу негативно впливає на сплату податків, зборів та поточних платежів.
На підставі викладеного представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, в порушення ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» на Державному підприємстві «Підприємство Червонопартизанської виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Луганській області № 68» (середньооблікова кількість штатних працівників особового складу складає 9 осіб) у 2011 році замість 1 інваліда не працювало жодного, про що свідчить звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік форми № 10-ПІ.
В порушення ст. 20 зазначеного Закону за 2011 рік відповідачем не було перераховано 6 516,67 грн. адміністративно-господарських санкцій. Розмір нарахованої пені за порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій складає 308,10 грн., що підтверджується відповідним розрахунком, який знаходиться в матеріалах справи.
Згідно листа Свердловського міськрайцентру зайнятості від 03.12.2012 № 12/3-4769 Державне підприємство «Підприємство Червонопартизанської виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Луганській області № 68» інформацію про наявність вільних робочих місць та вакантних посад, на яких може використовуватися праця інвалідів згідно звіту 3-ПН протягом 2011 року до Свердловського міськрайцентру зайнятості не надавалася.
Відповідно до положень частин 1, 2 та 3 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-XII від 21.03.1991, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Стаття 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» №875-XII від 21.03.1991 вимагає, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
З аналізу зазначених положень Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-XII від 21.03.1991 слід, що обов'язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування полягають у:
а) виділенні та створенні робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць;
б) створенні для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;
в) забезпеченні інших соціально-економічних гарантії, передбачених чинним законодавством;
г) наданні державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів;
д) звітуванні Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Згідно ч. 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Частиною 4 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 №803-ХІІ (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач не виконав обов'язок подання звітності про наявних вакантних робочих місць, передбачений ч. 4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення».
Суд вважає встановленим факт невиконання роботодавцем заходів щодо інформування про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів органів працевлаштування.
Викладене свідчить про те, що відповідачем не було вжито всіх належних заходів для виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Згідно розрахунку позивача відповідач повинен був працевлаштувати у 2011 році 1 інваліда, фактично не було працевлаштоване жодного інваліда, тому відповідач мав перерахувати адміністративно-господарські санкції за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів за 2011 рік в сумі 6 516,67 грн.
Відповідно до положень Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 № 223 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 за № 552/13819, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачу нарахована пеня в сумі 308,10 грн. Розмір нарахованої пені відповідає вимогам частини 2 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-XII від 21.03.1991.
Суд критично оцінює посилання відповідача на те, що на підприємстві працює жінка-інвалід, яка на даний момент перебуває у декретній відпустці, тому підприємством нібито виконано 4% норматив зі створення робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів, виходячи з наступного.
Матеріалами справи підтверджується, що згідно наказу Червонопартизанської виправної колонії управління ДДУПВП у Луганській області (№ 68) від 18.06.2007 № 24 о/с ОСОБА_3 призначено бухгалтером бухгалтерії з 18.06.2007 з іспитовим терміном 3 місяці.
Згідно повідомлення про результати огляду МСЕК від 24.04.2008 ОСОБА_3 має третю групу інвалідності за загальним захворюванням.
Наказом Червонопартизанської виправної колонії управління ДДУПВП у Луганській області (№ 68) від 11.12.2009 № 27 о/с внесено зміни в обліковий документ бухгалтеру бухгалтерії ОСОБА_3 на підставі заяви та свідоцтва про укладення шлюбу - в подальшому ОСОБА_3 вважати ОСОБА_3
Згідно наказу Червонопартизанської виправної колонії управління ДДУПВП у Луганській області (№ 68) від 04.02.2011 № 5 о/с ОСОБА_3, бухгалтеру бухгалтерії, надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з 11.02.2011 по 25.11.2013.
Однак, відповідно до п. 3.2.2 Інструкції зі статистики, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 року № 286, при обчисленні середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу враховуються всі категорії працівників облікового складу, зазначені у пунктах 2.4, 2.5 цієї Інструкції, крім працівників, які перебувають у відпустках у зв'язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною до досягнення нею віку, передбаченого чинним законодавством або колективним договором підприємства, включаючи тих, які усиновили новонароджену дитину безпосередньо з пологового будинку (підпункти 2.5.8 - 2.5.9 Інструкції). Облік цих категорій працівників ведеться окремо.
Оскільки відповідач за час судового розгляду справи у добровільному порядку адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів не сплатив, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій у розмірі 6 516,67 грн. та 308,10 грн. пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується у зв'язку з тим, що відповідно до Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.
Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено, що постанову у повному обсязі буде виготовлено та підписано 29.01.2013.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 87, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства «Підприємство Червонопартизанської виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Луганській області № 68» про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 6 516,67 грн. та пені у розмірі 308,10 грн. задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства «Підприємство Червонопартизанської виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Луганській області № 68» (код ЄДРПОУ 08680419) на користь Державного бюджету в особі Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 6 516,67 грн. (шість тисяч п'ятсот шістнадцять гривень 67 коп.) та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 308,10 грн. (триста вісім гривень 10 коп.), загалом - 6 824,77 грн. (шість тисяч вісімсот двадцять чотири гривні 77 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 29.01.2013.
Суддя К.Ю. Широка
Суд | Луганський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2013 |
Оприлюднено | 05.02.2013 |
Номер документу | 28935758 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Луганський окружний адміністративний суд
К.Ю. Широка
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні