Справа № 2/0515/545/2012
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2012 року м. Докучаєвськ
Докучаєвський міський суд Донецької області у складі:
Головуючого - судді Єпішина Ю.М.,
при секретарі - Натаріній Д.І.,
за участі прокурора - Федоровського Л.І.
відповідача -ОСОБА_1
представника третьої особи - Монсевич Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Докучаєвську цивільну справу за позовом Маріупольського дошкільного дитячого будинку № 4 Сонечко Донецької обласної ради до ОСОБА_1, третя особа - Орган опіки та піклування Докучаєвської міської ради Донецької області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -
ВСТАНОВИВ:
05 жовтня 2012 року позивач звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_1, третя особа - Орган опіки та піклування Докучаєвської міської ради Донецької області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, у якій просить позбавити відповідача батьківських прав відносно малолітньої дитини -доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що в Маріупольському дошкільному дитячому будинку № 4 Сонечко Донецької обласної ради з 02 червня 2011 року на повному державному забезпеченні знаходиться малолітня ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. Батько дитини -відповідач ОСОБА_1, 1973 року народження. Рішення Селидівського міського суду Донецької області від 06.10.2011 року по справі № 2-1355/11 з відповідача було стягнуто аліменти на утримання малолітньої доньки. Не зважаючи на наявність цього судового рішення, відповідач аліменти не сплачує, матеріальної допомоги на утримання дитини не надає, за весь час дитину не відвідував, за винятком одного разу -27 серпня 2012 року. У зв'язку з чим просить позов задовольнити.
До участі в розгляді справи з боку позивача вступив прокурор міста Докучаєвська, на підставі заяви від 30.10.2012 року № 25-1213 вих 12 (а.с. 19).
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав до суду письмові заяви про розгляд справи без участі представника дитячого будинку, у зв'язку з відсутністю фінансування, заявлені позовні вимоги підтримав.
Прокурор - Федоровський Л.І. у судовому засіданні у повному обсязі підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити з підстав, викладених у поданому позові.
Відповідач -ОСОБА_1 у судовому засіданні позов визнав, не заперечував проти позбавлення його батьківських прав відносно доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 пояснив, що долею дитини не цікавиться, її не відвідує, матеріальної допомоги не надає, аліменти не сплачує. Вимоги стосовно стягнення з нього аліментів просив залишити на розсуд суду.
Представник третьої особи - Монсевич Н.В. у судовому засіданні підтримала позові вимоги та просила їх задовольнити, посилаючись на те, що дитина позбавлена батьківського піклування, питання про повернення дитини відповідачу розглядалось на засіданні міської ради, рішенням якої визнано не можливим повернення малолітньої ОСОБА_4 відповідачу.
Заслухавши пояснення прокурора, відповідача, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідач ОСОБА_1 є батьком малолітньої ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1, повторно виданого 22 жовтня 2010 року відділом реєстрації актів цивільного стану Докучаєвського міського управління юстиції Донецької області (а.с. 10).
Пунктом 2 частини 1 статі 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляється від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини, а ст. 165 цього ж кодексу встановлено, що з позовом про позбавлення батьківських прав можуть звертатись: один із батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина; заклад охорони здоров'я, навчальний або інший дитячий заклад, у якому вона перебуває; орган опіки та піклування; прокурор; сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Докучаєвською міською радою Донецької області її виконавчого комітету прийнято рішення від 08.07.2010 року № 185 влаштувати ОСОБА_4 до державного закладу на повне державне забезпечення (а.с. 3).
Рішенням Докучаєвської міської ради Донецької області її виконавчого комітету від 13.07.2011 року № 217 ОСОБА_4 надано статусу дитини позбавленої батьківського піклування (а.с. 4).
Рішенням Докучаєвської міської ради Донецької області її виконавчого комітету від 13.07.2011 року № 218 Рішенням Докучаєвської міської ради Донецької області її виконавчого комітету від 13.07.2011 року № 218 ОСОБА_4 влаштована до закладу для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування на повне державне забезпечення (а.с. 5).
Путівкою від 20 травня 2011 року № 3118, виданою Управлінням освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації ОСОБА_4 направлена до Маріупольського дошкільного дитячого будинку № 4 Сонечко Донецької обласної ради (а.с. 9).
Згідно з наказом Маріупольського дошкільного дитячого будинку № 4 Сонечко Донецької обласної ради від 02.06.2011 року № 140 малолітня ОСОБА_4 зарахована дитячого будинку № 4 Сонечко з 02 червня 2011 року (а.с. 8).
Таким чином, позивач Маріупольський дошкільний дитячий будинок № 4 Сонечко Донецької обласної ради, відповідно до вимог ст. 165 СК України має правові підстави для звернення до суду із вказаним позовом.
Відповідно до п. 15 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав , позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Згідно п. 16 цієї ж постанови, особи можуть бути позбавленні батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України. Ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.
У судовому засіданні встановлено що відповідач ОСОБА_1 після звільнення з місць позбавлення волі, тобто з 23.03.2012 року ухиляється від виконання своїх батьківських обов'язків що до неповнолітньої доньки, а саме: не займається її утриманням, аліменти не сплачує, не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, не спілкуються з нею в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, її долею не цікавиться.
Згідно довідки Селидівської виправної колонії Управління ДПтС України в Донецькій області № 82 ОСОБА_1 відбував покарання з 19.06.2010 року по 23.03.2012 року (а.с. 7).
Рішення Селидівського міського суду Донецької області від 06.10.2011 року за позовом Маріупольського дошкільного дитячого будинку № 4 Сонечко Донецької обласної ради з ОСОБА_1 стягнуто аліменти на особистий рахунок ОСОБА_4 у розмірі ј частини заробітку щомісячно, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 07.09.2009 року, до досягнення повноліття дитини, рішення набрало законної сили 18.10.2011 року. (а.с. 16,17).
За змістом ст.368 ЦПК України , рішення суду, яке набрало законної сили виконується на підставі виконавчого листа і є підставою для відкриття виконавчого провадження.
Порядок звернення стягнення на грошові кошти в тому числі і боргу здійснюється за правилами Закону України Про виконавче провадження . Відповідно до вказаних положень Закону заборгованість по аліментах визначається державним виконавцем і стягується за виконавчим листом виданим на підставі рішення про стягнення аліментів на утримання дитини. У разі задоволення зазначених вимог з відповідача буде стягнуто подвійний розмір аліментів, що в свою чергу буде суперечити вимогам закону і порушувати права відповідача.
Аналізуючи встановлені в судовому засіданні обставини справи, докази, їх юридичну оцінку, суд знаходить встановленим, що відповідач ухиляється від виконання своїх обов'язків щодо своєї малолітньої дитини, у зв'язку із чим, його необхідно позбавити батьківських прав, та задовольнити позов в цієї частині, в решті позовних вимог відмовити..
У відповідності з положеннями ст. 88 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню судовий збір в дохід держави у розмірі 107,30 грн.
Виходячи із викладеного, керуючись ст. ст. 10, 57-60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, на підставі ст. ст. 164-166 СК України та постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Маріупольського дошкільного дитячого будинку № 4 Сонечко Донецької обласної ради до ОСОБА_1, третя особа - Орган опіки та піклування Докучаєвської міської ради Донецької області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити частково.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженця міста Докучаєвська Донецької області, позбавити батьківських прав у відношенні дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, в решті позовних вимог -відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 107,30 грн. на ім'я одержувача - УДКСУ в м. Докучаєвську, розрахунковий рахунок -31212206700039, МФО 834016 банк ГУ ДКСУ у Донецькій області, ККДБ 22030001, код ОКПО 38006339, призначення платежу судовий збір Докучаєвський міський суд ЄДРПОУ 23599689.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Донецької області через Докучаєвський міський суд шляхом подачі протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
Суддя
Суд | Докучаєвський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2013 |
Оприлюднено | 06.01.2016 |
Номер документу | 28964664 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Докучаєвський міський суд Донецької області
Єпішин Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні