Рішення
від 30.01.2009 по справі 8/1056
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8/1056

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

————————————————————————————————————————* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "30" січня 2009 р. Справа № 8/1056

Господарський суд Житомирської області у складі:

Головуючого  судді   

                          судді  Давидюк В.К.

                          судді   

за участю представників сторін

від позивача  Костюкевич О.В. довіреність від 01.12.2008 р. посвідчення №350 від 05.07.2003 р.

від відповідача  Назаров В.П. - керівник

третіх осіб  

прокурора  

Розглянув справу за позовом ТОВ "Полісся ГазЕнерго" (м. Житомир)  

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізована організація зексплуатації систем газопостачання" (м. Житомир)

про стягнення 41906,43 грн.

В судовому засіданні 22.01.2009 р. у відповідності до вимог ст. 77 ГПК України оголошувалась перерва до 30.01.2009 р.

Позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізована організація з експлуатації систем газопостачання"  про стягнення 41906,43 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав зазначених у позові.

Представник відповідача проти позову заперечує з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву відповідно до якого просить відмовити в задоволенні позову та застосувати строк позовної давності щодо нарахування пені.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

31.10.2006 року між ТОВ "Полісся ГазЕнерго" (позивач) та ТзОВ "Спеціалізована організація з експлуатації систем газопостачання" (відповідач) був укладений договір №8/10-Г на поставку природного газу.

Відповідно до умов договору продавець зобов'язується передати, а покупець зобов'язується прийняти природний газ у кількості і по ціні згідно акту прийому-передачі, накладній і оплатити його на умовах передбачених  даним договором.

Пунктом 5.2 договору сторони погодили термін розрахунку за поставку природного газу:

- 50% вартості обсягу поставки природного газу до надання ліміту в ОДУ ДК "Укртрансгаз";

- 50% вартості обсягу поставки природного газу до 25 числа кожного місяця наступного за звітним.

На виконання умов договору позивач поставив, а відповідач прийняв природний газ на загальну суму 1930679,88 грн., що підтверджується актами прийому - передачі природного газу та видатковими накладними від 29.12.2006 р.; 31.01.2007 року; 28.02.2008 року.

Відповідач здійснював оплату за природний газ частково, а повний розрахунок було проведено з простроченням терміну оплати 18.01.2008 року, внаслідок чого позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення штрафних санкцій, а саме: 18640,33 грн. пені; 6489,89 грн. річних та 16776,21 грн. інфляційних витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 173 ГК України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ч. 2 вказаної статті, основними видами господарських зобов'язань є майново-господарські зобов'язання та організаційно-господарські зобов'язання.

Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських  відносин при  здійсненні господарської діяльності,  в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на  користь  другої сторони  або  утриматися  від певної дії,  а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Майнові зобов'язання,   які    виникають    між    учасниками господарських відносин,  регулюються  Цивільним  кодексом  України  з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до п.1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Відповідно до п.2 вказаної статті, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Суд перевірив правильність нарахованих позивачем 3% річних та інфляційних нарахувань зазначених у розрахунках(а.с.4-5) та прийшов до висновку, що позовні вимоги ТОВ  "Полісся ГазЕнерго", підтверджуються належними доказами та підлягають задоволенню  в  цій  частині.

На підставі п.6.2 договору позивач просить суд стягнути з відповідача пеню, яка згідно розрахунку позивача становить 18640,33 грн.

Дійсно, відповідно до п. 6.2 даного договору, в разі несвоєчасного виконання розрахунків за поставку природного газу, відповідач сплачує пеню в розмірі подвійної ставки НБУ від суми простроченого платежу за кожен день прострочки.

Разом з тим, суд приходить до висновку про відмову в позові в частині стягнення пені в розмірі 18640,33 грн. враховуючи наступне:

Відповідно до ст.258 ЦК України, для окремих видів вимог законом  може встановлюватися спеціальна позовна давність: скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю.

Позовна давність в один рік  застосовується, зокрема, до вимог :

1) про стягнення неустойки (штрафу, пені) (п.1 ч.2 ст.258 ЦК України).

Позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (ст.256 ЦК України).

Перебіг  позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ч.1 ст.261 ЦК України).

Матеріали справи (Акти приймання -передачі) свідчать, що  відповідач повинен був розрахуватись з позивачем по акту приймання-передачі від 29.12.2006 р. до 25 .01.2007 р. по акту приймання - передачі від 31.01.2007 р. до 25.02.2007 р. по акту приймання-передачі від 28.02.2007 р. до 25.03.2007 р., але відповідач не розрахувався з позивачем у встановлений термін.

Тому суд вважає, що позивач дізнався про порушення свого права у квітні 2007 р. І у позивача виникло право на пред'явлення позову до суду в частині стягнення пені на протязі одного року, тобто з квітня 2007 р. по квітень 2008р. А позивач звернувся з позовом до суду 11.11.2008 р., що підтверджується відміткою діловодної служби (канцелярії) Господарського суду Житомирської області на позовній заяві.

Крім того, відповідно до ч.6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних  санкцій  за  прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Отже, позивач пропустив строк позовної давності для звернення до суду з позовом про стягнення пені з відповідача.

Згідно ч.3 ст.267 ЦК України, позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.

Відповідач у відзиві на позовну заяву, заявив про пропуск строку позовної давності  позивачем для звернення до суду з позовом про стягнення пені.

З врахування вимог ч.4 ст.267 ЦК України, сплив  позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Тому суд відмовляє в задоволенні позову в частині стягнення пені.

Згідно ст.ст. 525, 526 ЦК України  зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до вимог ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Крім того, позивачем  заявлена вимога щодо  стягнення з  ТОВ "Спеціалізована організація з експлуатації систем газопостачання" на підставі ст.49 ГПК України витрати по оплаті  послуг адвоката у розмірі 4000грн. В підтвердження надання юридичних послуг   до суду подано  договір про надання юридичних послуг від 01.10.2008р. (а.с.22) укладений між адвокатом Костюкевич Оленою Валеріївною та Товариством з обмеженою відповідальністю "Полісся ГазЕнерго" .

Згідно ст.44 ГПК України судові витрати складаються з державного мита, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката, витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Господарський суд дійшов висновку, що витрати по оплаті  послуг адвоката підлягають задоволенню частково - в сумі 2000 грн.,  оскільки  позовні вимоги задоволено частково.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Полісся ГазЕнерго" в частині стягнення 6489,89 грн. 3% річних , 16776,21 грн. інфляційних нарахувань та 2000 грн. на оплату послуг адвоката обгрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами, які є в матеріалах справи і підлягають задоволенню. А в решті позову суд відмовляє.

Витрати по сплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу покладаються на відповідача пропорційно сумі задоволених позовних вимог, оскільки він спонукав позивача звернутись з позовом до суду.

Керуючись ст.ст. 256, 258, 261, 267, 509, 525, 526, 625,  ЦК України, 33, 34, 43, 44, 49, 69, 82-85 ГПК України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з ТОВ "Спеціалізованаорганізація з експлуатації систем газопостачання" ( 10024, м.Житомир, проїзд Академіка Тутковського,15 кв.45, код ЄДРПОУ 33555464) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Полісся ГазЕнерго" (м.Житомир, вул. Східна,71, код ЄДРПОУ 34586446):

- 6489,89 грн. 3% річних ;

- 16776,21 грн. інфляційних нарахувань;

- 2000,00 грн. витрат на оплату послуг адвоката;

- 232,66 грн. державного мита;

- 65,51 грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.

3. Відмовити задоволенні позову  в частині стягнення пені в розмірі 18640,33 грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

                                                 Дата  підпису "___"


"2009"

Суддя Давидюк В.К.      

 

Віддрукувати:   

1 - в справу

2 - позивачу

3 - відповідачу

 

  

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення30.01.2009
Оприлюднено11.02.2009
Номер документу2898329
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —8/1056

Рішення від 30.01.2009

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Давидюк В.К.

Постанова від 30.05.2007

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Давидюк В.К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні