41/179пн
донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
22.01.2009 р. справа №41/179пн
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:
суддів
за участю представників сторін:
від позивача:Шеретова О.В. представник за довір.б/н від 04.06.2008 р. - ТОВ "Амстор", м. Донецьк,
від відповідачів:Головне управління містобудування і архітектури Донецької міської ради, м.Донецьк - не з"явивсяСидоренко Н.М., довіреність № 01-32-19 від 13.01.2009р. - Управління Держкомзему у місті Донецьку Донецької області м. ДонецькГоловченко О.І. представник за довір. № 01-13/1514 від 17.03.2008 р. - Донецька міська рада, м. Донецьк,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуГоловного управління містобудування і архітектури Донецької міськоїради, м. Донецьк
на рішення господарського суду
Донецької області
від27.10.2008 року
по справі№ 41/179пн
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Амстор", м.Донецьк
до1) Головного управління містобудування і архітектури Донецької міської ради, м.Донецьк2) Управління Держкомзему у місті Донецьку Донецької області, м.Донецьк3) Донецької міської ради, м. Донецьк
провизнання права Товариства з обмеженою відповідальністю „Амстор” на отримання в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 3,0411 га, по вулиці 301-ї Донецької дивізії (між вулицями Щетиніна та Будьонівських партизан) в Пролетарському районі м. Донецька для будівництва спортивно-оздоровчого центру (у складі: будівля спортивно-оздоровчого та культурно-розважального центру, будівля кінотеатру, літня площадка, тенісний корт, ігрові площадки), шляхом укладення прямого договору оренди з Донецькою міською радою в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України „Про оренду землі” в редакції, що діяла на момент звернення ТОВ „Амстор” з заявою до Донецького міського голови; зобов'язання відповідача-1 погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною орієнтовною площею 3,0411 га, по вулиці 301-ї Донецької дивізії (між вулицями Щетиніна та Будьонівських партизан) в Пролетарському районі м. Донецька для будівництва спортивно-оздоровчого центру (у складі: будівля спортивно-оздоровчого та культурно-розважального центру, будівля кінотеатру, літня площадка, тенісний корт, ігрові площадки); зобов'язання відповідача-2 погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною орієнтовною площею 3,0411 га, по вулиці 301-ї Донецької дивізії (між вулицями Щетиніна та Будьонівських партизан) в Пролетарському районі м. Донецька для будівництва спортивно-оздоровчого центру (у складі: будівля спортивно-оздоровчого та культурно-розважального центру, будівля кінотеатру, літня площадка, тенісний корт, ігрові площадки)
В С Т А Н О В И В:
Рішенням господарського суду Донецької області від 27.10.2008 р. позовні вимоги задоволені.
Головним управлінням містобудування та архітектури Донецької міської ради подана апеляційна скарга, в якій порушується питання про скасування судового рішення з мотивів його невідповідності вимогам матеріального і процесуального права. Зокрема, заявник посилається на те, що судом не врахований встановлений законом порядок погодження проектів землеустрою та набуття права користування земельними ділянками на умовах оренди, а також неповно з'ясовані обставини справи.
Донецька міська рада підтримує доводи апеляційної скарги.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Амстор»та Управління Держкомзему у м. Донецьку вважають апеляційну скаргу необґрунтованою, а рішення місцевого господарського суду - законним.
Перевіркою матеріалів справи встановлено наступне.
Згідно до уточнень до позовної заяви від 06.10.2008 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Амстор»вимагає визнати за ним право на отримання в оренду земельну ділянку, орієнтовною площею 3,0411 га по вулиці 301-ї Донецької дивізії (між вулицями Щетиніна та Будьонівських партизан) в Пролетарському районі м. Донецька для будівництва спортивно-оздоровчого центру (у складі: будівля спортивно-оздоровчого та культурно-розважального центру, будівля кінотеатру, літня площадка, тенісний корт, ігрові площадки), а також зобов'язати Головне управління містобудування та архітектури та Управління Держкомзему у м. Донецьку погодити проект землеустрою на відповідну земельну ділянку. В обґрунтування позову, позивач посилається на те, що одержав позитивні висновки щодо погодження місця розташування об'єкту від компетентних державних органів.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції погодився з доводами позову.
Апеляційна інстанція вважає, що рішення суду першої інстанції суперечить нормам земельного законодавства, а тому підлягає скасуванню з наступних підстав.
Під час судового розгляду справи, судом першої інстанції проігноровані норми земельного законодавства, які регулюють порядок набуття права на оренду землі, що перебуває в державній або комунальній власності.
Зокрема, згідно до частини 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності в оренду здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди), шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
Таким чином, необхідною умовою набуття позивачем права оренди землі є ухвалення Донецькою міською радою відповідного рішення, в порядку, передбаченому Законом України «Про місцеве самоврядування». Втім, рішення про надання спірної земельної ділянки в оренду позивачу Донецька міська рада не приймала. Тому, задоволення позову в цій частині прямо суперечить положенням частини 1 ст. 13 Конституції України, згідно до якої право власності на землю від імені Українського народу здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах визначених цією Конституцією.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог щодо зобов'язання Головного управлінням містобудування та архітектури Донецької міської ради та Управління Держкомзему у м. Донецьку погодити проект землеустрою, апеляційна інстанція враховує наступне.
Дійсно, вказані органи висновками від 24.07.2008 р. № 05-6-2007 та від 11.07.2008 р. № 01/14-2988 відмовили позивачу в погодженні проекту відводу земельної ділянки. Однак, така відмова не може вважатись протиправною, оскільки згідно до діючого в той час законодавства надання в оренду землі під забудову здійснювалось лише в порядку аукціону (ст. 124 Земельного кодексу України, ст. 16 Закону України «Про оренду землі», в редакції Закону України «Про внесення змін в деякі законодавчі акти України»від 03.06.2008 № 309-VI). Доказів тому, що відповідачі відмовляли позивачеві у погоджені проекту відводу земельної ділянки з інших, не передбачене законом підстав, в матеріалах справи відсутні.
Таким чином, позивачем не доведено порушення відповідачами його прав і законних інтересів. Тому, у суда першої інстанції не було правових підстав для задоволення позову.
За таких обставин, апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу задовольнити.
Рішення господарського суду Донецької області від 27.10.2008 р. по справі № 41/179пн - скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Судові витрати покласти на позивача.
Головуючий
Судді:
Надруковано: 6 прим.
1. позивачу
3. відповідачу
1 у справу
1 ДАГС
Суд | Донецький апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2008 |
Оприлюднено | 11.02.2009 |
Номер документу | 2898342 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Донецький апеляційний господарський суд
Кулебякін О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні