cpg1251 номер провадження справи 32/139/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.01.13 Справа № 5009/4945/12
за позовом Місцевого об'єднання громадян обслуговуючого кооперативу "Товариство Київське - 2007" (70423, Запорізька область, Запорізький район, с. Бабурка, вул. Шкільна, буд. 2-А)
до відповідача Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206)
про визнання права власності
Суддя Н.А. Колодій
Представники:
Від позивача Світлицький Д.А. довіреність б/н від 15.01.2013 р.
Від відповідача не з'явився
СУТЬ СПОРУ :
Заявлено позов Місцевого об'єднання громадян обслуговуючого кооперативу "Товариство Київське - 2007" до Запорізької міської ради про визнання за Місцевим об'єднанням громадян обслуговуючого кооперативу "Товариство Київське - 2007" право власності на збудований водовод подачі питної води, що розташований у с. Бабурка, Запорізького району, Запорізької області довжиною 11800 метрів, приєднаний до водовода, що перебуває у комунальній власності Запорізької міської ради на підставі рішення Запорізької міської ради.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 28.12.2012 р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 5009/4945/12 з призначенням судового засідання на 09.01.2013 р.
Ухвала направлялась на адресу сторін в установленому законом порядку. Поштові повідомлення свідчать, що сторони належним чином повідомлені про дату, час і місце проведення судового засідання.
Ухвалю суду від 09.01.2013 р. у зв'язку з неявкою представників сторін в судове засідання, розгляд справи було відкладено на 17.01.2013 р.
Заявлені вимоги позивач підтримав та обґрунтовував ст. ст. 316, 319, 325, 331 Цивільного кодексу України.
Відповідач в судове 17.01.2013 р. не з'явився. На адресу господарського суду Запорізької області від Запорізької міської ради надійшло клопотання про розгляд справи без присутності його представника. При вирішенні питання про визнання право власності Запорізька міська рада покладається на розсуд суду.
Згідно п. 26.4.7-1 Роз'яснення президії Вищого господарського суду України № 04-5/609 від 31.05.2002 р. "Про внесення змін і доповнень і про визнання таким, що втратило чинність, деяких роз'яснень президії Вищого арбітражного суду України" (з наступними змінами та доповненнями) особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за адресою, зазначеною у позовній заяві. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них, справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
За таких обставин, суд вважає, що ним були вжиті достатні заходи для повідомлення сторін про дату, час та місце розгляду справи № 5009/4945/12.
У відповідності до ст. 22 ГПК України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Справа розглянута, в порядку ст. 75 ГПК України, за наявними в ній матеріалами та без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.
За клопотаннями представника позивача розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
В судовому засіданні 17.01.2013 р. справу розглянуто, прийнято і оголошено, на підставі ст. 85 ГПК України, вступну і резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання.
Відповідно до наданого суду статуту обслуговуючого кооперативу «Товариство Київське - 2007» метою діяльності кооперативу є об'єднання зусиль громадян України, які отримали земельні ділянки у с. Бабурка Запорізького району, Запорізької області для індивідуальної забудівлі, у задоволенні їх потреб в частині ведення спільної господарчої діяльності, яка направлена на забезпечення питною та технічною водою, будівництво шляхів, благоустрій території, та інші види діяльності.
17 жовтня 2000 року відповідно до рішення шістнадцятої сесії двадцять третього скликання Волинської сільської ради Запорізького району Запорізької області № 3, надано дозвіл на виконання робіт по проведенню водоводу в с. Бабурка від магазину по вул. Сонячної.
15 жовтня 2003 року було прийнято рішення дванадцятої сесії двадцять четвертого скликання Запорізької міської ради № 33 "Про прийняття до комунальної власності міста водопроводів Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області та передачу земель Запорізької міської ради земельної ділянки".
Відповідно до акту прийому-передачі від 29.06.2004 р. Долинська сільська рада передала, а Запорізька міська рада прийняла до комунальної власності міста мережі водопроводу с. Бабурка довжиною 2,7 км, мережі водопроводу с. Долинське довжиною 10,864 км, мережі водопроводу с. Нове Запоріжжя, довжиною 14,600 км, насосну станцію на Нікопольському повороті, насосну станцію с. Нове Запоріжжя.
Зборами членів кооперативу, оформленого Протоколом від 28.06.2008 року, було прийнято рішення щодо реконструкції водоводу с. Бабурка.
Рішенням Жовтневого районного суду м. Запоріжжя у справі № 2/808/2085/2012 встановлено, що зборами членів обслуговуваючого кооперативу "Товариство Київське -2007" від 16.02.2009 р. було прийнято рішення щодо будівництва нової лінії водопроводу у с. Бабурка Запорізького району Запорізької області, для виконання зазначеного рішення членами кооперативу було зібрано суму у розмірі 406884 грн.
За кошти які були зібрані членами кооперативу, протягом 2008-2009 років водовід с. Бабурка було реконструйовано, зношені труби замінено на пластикові, виконавчий комітет Волинської сільської ради Запорізького району просив підтвердити рішення Запорізької міської ради та прийняти до комунальної власності м. Запоріжжя водовод. С. Бабурка довжиною 11,8 км.
Відповідно до висновку експерта Регіонально-судово-експертного бюро № 1682 наданого суду, на момент огляду водовід має незначні недоліки, що підлягають виправленню, однак використовується за призначенням, що свідчить про завершення будівництва
У зв'язку з невизначеністю із власником водоводу призвело до того, що через заборгованість населення за спожиту воду, відсутність договорів на постачання води та не опломбовані лічильники КП "Водоканал" відключило водовід с. Бабурка від міських мереж.
Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню на наступних підставах.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання.
Згідно з ч. 4 ст. 41 Конституції України та ч. 1 ст. 321 ЦК України право приватної власності є непорушним та ніхто не може бути позбавлений права власності.
Згідно ст. 15 ЦК України, кожна особа мас право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свою особистого немайнового або майнового права та інтересу. Визнання права є способом захисту цивільних прав та інтересів.
Статтями 316, 317, 319 Цивільного кодексу України передбачено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. У відповідності до ст. 331 ЦК України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).Порядок набуття права власності на самочинне будівництво передбачений ст. 376 ЦК України, яка є спеціальною нормою в регулюванні спірних правовідносин, оскільки унормовує відносини, що виникають у тих випадках, коли загальний порядок будівництва був порушений.
Відповідно до ст. 331 ЦК України особа вважається власником, якщо є документи, що підтверджують будівництво об'єктів нерухомості, документів на право користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, документів, що містять опис об'єкта.
На підставі ч. 1 ст. 331 ЦК України, право власності на нову річ. яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 375 Цивільного кодексу України передбачено, що право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Фінансування позивачем будівництва водоводу подачі питної води, що розташований у с. Бабурка, Запорізького району, Запорізької області довжиною 11800 метрів, приєднаний до водовода, що перебуває у комунальній власності Запорізької міської ради підтверджено матеріалами справи.
Згідно з підпунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а саме, зокрема:
- право власності на нерухоме майно;
- право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном;
- інші речові права відповідно до закону;
- податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.
У ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006р. № 3477-ІV закріплено обов'язок судів застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950р. і протоколами до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950р., ратифікованих Законом України від 17.07.1997р. №475/97-ВР, кожна фізична особа або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Враховуючи вищевикладені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що вимога про визнання за Місцевим об'єднанням громадян обслуговуючого кооперативу "Товариство Київське - 2007" право власності на збудований водовод подачі питної води, що розташований у с. Бабурка, Запорізького району, Запорізької області довжиною 11800 метрів, приєднаний до водовода, що перебуває у комунальній власності Запорізької міської ради на підставі рішення Запорізької міської ради є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Згідно з ст. ст. 44, 49 ГПК України, суд вважає за необхідне судові витрати слід залишити за позивачем.
Керуючись ст. 44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Місцевого об'єднання громадян обслуговуючого кооперативу "Товариство Київське - 2007" до Запорізької міської ради про визнання за Місцевим об'єднанням громадян обслуговуючого кооперативу "Товариство Київське - 2007" право власності на збудований водовод подачі питної води, що розташований у с. Бабурка, Запорізького району, Запорізької області довжиною 11800 метрів, приєднаний до водовода, що перебуває у комунальній власності Запорізької міської ради на підставі рішення Запорізької міської ради задоволено.
Визнати за Місцевим об'єднанням громадян обслуговуючого кооперативу "Товариство Київське - 2007" (70423, Запорізька область, Запорізький район, с. Бабурка, вул. Шкільна, буд. 2-А, код 35602505) право власності на збудований водовод подачі питної води, що розташований у с. Бабурка, Запорізького району, Запорізької області довжиною 11800 метрів, приєднаний до водовода, що перебуває у комунальній власності Запорізької міської ради на підставі рішення Запорізької міської ради.
Суддя Н.А. Колодій
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання. Рішення підписано у повному обсязі 24.01.2013 р.
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2013 |
Оприлюднено | 05.02.2013 |
Номер документу | 29050016 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Колодій Н.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні