cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
31.01.13р. Справа № 31/5005/11001/2012
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Агросфера", м. Дніпропетровськ до відповідача-1Фермерського господарства "Лаванда", с. Червона Долина, Снігурівський район, Миколаївська область відповідача-2Товариства з обмеженою відповідальністю "Гран Інвест", м. Дніпропетровськ про стягнення 51 004,44 грн. Суддя Єременко А.В. Представники:
Від позивача:Попова К.В., дов. №3 від 28.12.2012р.; Від відповідача-1:не з'явився; Від відповідача-2:не з'явився. СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агросфера" звернулося до господарського суду з позовом та просить суд стягнути солідарно з Фермерського господарства "Лаванда" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Гран Інвест" на свою користь суму заборгованості в розмірі 51 004,44 грн., з яких: проіндексована сума боргу - 33 739,96 грн.; сума процентів за користування товарним кредитом - 16 471,13 грн.; пеня - 793,35 грн.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем-1 зобов'язань за договором купівлі-продажу №9276 від 17.04.2012р. щодо оплати за переданий товар. У зв'язку з тим, що вказаний договір купівлі-продажу забезпечений порукою, позивач просить стягнути суму заборгованості у розмірі 51 004,44 грн. солідарно з відповідачів.
Відповідач-1 згідно відзиву на позов (вх. №984/13 від 09.01.2013р.) вказує на те, що через загибель сільськогосподарських культур господарство отримало значні збитки, в зв'язку з чим не мало можливості розрахуватися з позивачем за передані згідно договору купівлі-продажу №9276 від 17.04.2012р. засоби захисту рослин.
Відповідач-2 до судового засідання не з'явився, відзив та витребувані судом документи не надав, був належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Господарський суд щодо відповідача-2 вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами (ст. 75 ГПК України)
В судовому засіданні 31.01.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
17.04.2012р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Агросфера" (Продавець) та Фермерським господарством "Лаванда" (Покупець) укладено Договір купівлі-продажу №9276 (надалі - Договір купівлі-продажу), відповідно до умов якого продавець зобов'язався передати, а покупець зобов'язався прийняти та оплатити вартість засобів захисту рослин, мікродобрив, іменованих у подальшому товар, відповідно до умов даного договору (додаткових угод та специфікацій до нього).
Конкретний вид товару, його асортимент, кількість, ціна, строк поставки та умови оплати товару наведені в Специфікаціях до даного договору. Специфікації є невід'ємною частиною даного договору. Ціна товару встановлена по домовленості сторін, а сторони визначили грошовий еквівалент зобов'язання в іноземній валюті - долар США. Оплата вартості товару (виконання зобов'язання) підлягає у гривні, згідно розділу 4 цього договору. Загальна сума Договору складається із суми вартості Товару по всіх специфікаціях, підписаних в рамках цього договору, які є його невід'ємною частиною, з урахуванням зміни ціни у спосіб, передбачений пунктами 4.7., 4.8. та суми процентів за користування товарним кредитом ( п. п. 3.1, 3.2. Договору купівлі-продажу).
Згідно п. 4.1. Договору купівлі-продажу умови оплати, порядок та строки здійснення платежів зазначаються у Специфікації(ях) до Договору.
Відповідно до п. 4.2. Договору купівлі-продажу товарний кредит з відстрочкою платежу по даному Договору надається на умовах сплати 0,01% річних за користування товарним кредитом, якщо інший розмір процентів не встановлений умовами оплати товару по Специфікації до Договору. Товарний кредит наданий продавцем покупцю в межах строків визначених умовами оплати товару у Специфікації - є строком правомірного користування товарним кредитом. Користування товарним кредитом за межами строків встановлених умовами оплати товару - є неправомірне користування покупцем товарним кредитом. У разі несвоєчасної сплати товарного кредиту, покупець продовжує користуватись товарним кредитом по ставці згідно п. 7.2 (протягом 10-ти календарних днів), а далі по ставці згідно п. 7.3 Договору.
Згідно Специфікацій №1 від 17.04.2012р., №2 від 18.05.2012р., що є невід'ємною частиною Договору купівлі-продажу, товар продається на умовах надання продавцем покупцю товарного кредиту з відстрочкою платежу. Покупець зобов'язаний сплатити продавцю загальну кінцеву вартість товару, отриманого згідно Специфікацій до договору, у строк до 15.10.2012 року.
Відповідно до умов Договору купівлі-продажу продавець передав, а покупець прийняв у власність товар, згідно Специфікацій, що є невід'ємною частиною Договору на загальну суму 49 871,79 грн., що підтверджується відповідними видатковими накладними №200421/06 від 20.04.2012р., №250403/06 від 25.04.2012р., №210607/06 від 21.06.2012р., копії яких долучені до матеріалів справи.
Відповідач-1 не виконав умови договору та не здійснив повну оплату товару у встановлений Договором купівлі-продажу строк (доказів не надано).
Пунктом 4.6. Договору купівлі-продажу встановлено, що оплата вартості товару та нарахованих процентів проводиться у гривнях. Сторони домовились та узгодили зміну ціни на товар в межах періоду часу, що вказаний у п.4.7. та згідно способів викладених у п. п. 4.7., 4.8. Договору.
Відповідно до п. 4.7. Договору купівлі-продажу, якщо у періоди часу: з моменту підписання Специфікації до відвантаження (поставки товару) та протягом всього строку користування покупцем товарним кредитом (як правомірне користування так і неправомірне), офіційний курс гривні до іноземної валюти (Долар США) зміниться в більшу або меншу сторону від офіційного курсу гривні до іноземної валюти (Долар США), що визначений у Специфікації до Договору на момент її підписання, покупець зобов'язаний сплатити продавцю проіндексовану суму вартості товару у гривні до Договору, як проданого на умовах товарного кредиту, так і на інших умовах. Проіндексована сума вартості товару у гривні встановлюється як (А1/А0 ) х СП = ПСП, де А1 - офіційний курс гривні до долара США на дату, коли мало місце його зміна в більшу або меншу сторону по відношенню до А0; А0 - (при першій індексації суми вартості товару (боргу)) - офіційний курс гривні до іноземної валюти - Долар США, визначений у Специфікації до Договору; (при кожній черговій індексації) - це офіційний курс гривні до іноземної валюти - Долара США, який при попередній індексації суми вартості товару (боргу), був на місці показника А1.; СП - сума вартості товару (боргу), яка підлягає індексації (першій та черговій) станом на: дату, коли грошові кошти від покупця (оплата по договору) зараховані на розрахунковий рахунок продавця; дату, вказану в умовах оплати у Специфікації, як останній день строку погашення товарного кредиту; дату будь-яку послідуючу, яка йде після дати вказаної в умовах оплати у Специфікації, як строк погашення товарного кредиту; ПСП - проіндексована сума вартості товару (боргу).
Відповідно до п. 4.8 Договору купівлі-продажу, якщо офіційний курс гривні до іноземної валюти - (Долар США) А1 існуючий на певну дату у періодах, про які йдеться мова у п.4.7. Договору, буде величиною меншою, ніж існуюча на ту ж дату ставка міжбанківського валютного курсу гривні до долара США (курс продажу), підтвердженого ПАТ "АКТАБАНК" чи/або ПАТ "ПУМБ", чи/або ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" (банк обирається за вибором продавця), то продавець має право на індексацію суми вартості товару у гривні, а покупець зобов'язаний сплатити продавцю уже проіндексовану суму вартості товару у гривні, з врахуванням ставки міжбанківського валютного курсу гривні до долара США (курс продажу) згідно наступної формули: проіндексована сума вартості товару у гривні встановлюється як (М1/А0) х СП = ПСП, де М1 - міжбанківський курс гривні до долара США (курс продажу) на дату, коли мало місце його зміна в більшу або меншу сторону по відношенню до А0; А0 - це (при першій індексації суми вартості товару (боргу)) - офіційний курс гривні до іноземної валюти - долара США, визначений у Специфікації до Договору; (при кожній черговій індексації) - це курс гривні до іноземної валюти - долара США, який при попередній індексації суми вартості товару (боргу), був на місці показника М1.; СП - сума вартості товару (боргу), яка підлягає індексації (першій та черговій) станом на: дату, коли грошові кошти від покупця (оплата по договору) зараховані на розрахунковий рахунок продавця; дату, вказану в умовах оплати у Специфікації, як останній день строку погашення товарного кредиту; дату будь-яку послідуючу, яка йде після дати вказаної в умовах оплати у Специфікації, як строк погашення товарного кредиту; ПСП - проіндексована сума вартості товару (боргу). Міжбанківський курс гривні до долара США (курс продажу) підтверджується довідкою ПАТ "АКТАБАНК" чи/або ПАТ "ПУМБ", чи/або ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" (за вибором продавця). Кількість разів при яких може бути заподіяна індексація суми вартості товару у гривні (боргу) є необмеженою і прямо пропорційно залежить від кількості разів зміни курсу гривні до долара США, згідно пунктів 4.7., 4.8. Договору, у періоди, починаючи з моменту підписання Специфікації до відвантаження (поставки товару покупцю), та протягом всього періоду користування покупцем товарним кредитом (як правомірного користування так і неправомірного).
Нарахування процентів по договору здійснюється на суму товарного кредиту, тобто на суму вартості товару, що передавався на умовах товарного кредиту, за період: з моменту фактичного відвантаження товару до моменту сплати покупцем суми вартості товару отриманого на умовах товарного кредиту. Момент фактичного відвантаження товару - дата вказана у видатковій накладній. Якщо буде мати місце факт, що передбачений п. 4.7., 4.8. даного Договору, то відповідно і нарахування процентів за користування товарним кредитом здійснюється на уже проіндексовану згідно п.4.7. чи п. 4.8. суму вартості товару (боргу) по Договору, тобто на ПСП (п. 4.3. Договору купівлі-продажу).
Частина 2 ст. 632 ЦК України визначає, що зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 694, ч. 3. 691 ЦК України, товар продається в кредит за цінами, що діють на день продажу. Зміна ціни на товар, проданий в кредит, не є підставою для проведення перерахунку, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо договором купівлі-продажу встановлено, що ціна підлягає зміні залежно від показників, що зумовлюють ціну товару (собівартість, затрати, тощо), але при цьому не визначено способу її перегляду, ціна визначається виходячи із співвідношення цих показників на момент укладення договору і на момент передання товару.
Згідно ч. 2 ст. 533 ЦК України, якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншими нормативно-правовим актом.
Згідно розрахунку позивача відповідно до вищезазначених умов Договору купівлі-продажу, проіндексована сума вартості товару (боргу) станом на 11.12.2012р., складає 33 739,96 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, Договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Аналогічну норму містить ст. 526 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 692 ЦК України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Згідно із ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Відповідно до ч. 1 ст. 694 ЦК України, договором купівлі-продажу може бути передбачений продаж товару в кредит з відстроченням або з розстроченням платежу.
Якщо покупець прострочив оплату товару, на прострочену суму нараховуються проценти відповідно до статті 536 цього Кодексу від дня, коли товар мав бути оплачений, до дня його фактичної оплати. Договором купівлі-продажу може бути передбачений обов'язок покупця сплачувати проценти на суму, що відповідає ціні товару, проданого в кредит, починаючи від дня передання товару продавцем (ч. 5 ст. 694 ЦК України).
Згідно з п. п. 7.2, 7.3 Договору купівлі-продажу, у разі несвоєчасного погашення заборгованості за товарним кредитом, згідно умов оплати, з дати виникнення простроченої заборгованості, на суму заборгованості нараховуються проценти за користуванням товарним кредитом з розрахунку 0,15 % за кожний день прострочення оплати. У разі несвоєчасного погашення заборгованості за товарним кредитом, згідно умов оплати, через 10 календарних днів з дати виникнення простроченої заборгованості, на суму заборгованості нараховуються проценти за користуванням товарним кредитом з розрахунку 1 % за кожний день прострочення оплати.
За ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема зміна умов зобов'язання.
Таким чином, оскільки відповідачем-1 були порушені умови сплати переданого Товару, це є підставою для настання відповідальності у вигляді зміни процентної ставки за користування товарним кредитом з 0,15% річних до 1% за кожний день прострочення оплати, яка не є неустойкою згідно з умовами Договору купівлі-продажу та ч. 5 ст. 694 ЦК України. Тобто, зазначені проценти по своїй правовій природі є складовою частиною вартості товару, а відтак, складовою частиною розміру заборгованості.
Згідно умов Договору купівлі-продажу, позивачем здійснено нарахування процентів в період з 16.10.2012р. по 11.12.2012р. на суму 16 471,13 грн. Отже, несплачена сума процентів становить 16 471,13 грн.
Згідно ч.1 ст. 199 ГК України виконання господарських зобов'язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. До відносин щодо забезпечення виконання зобов'язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.
Порушенням зобов'язання, відповідно до ст. 610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ст. 548 ЦК України). Виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою (ст. 546 ЦК України).
Пунктом 7.1 Договору купівлі-продажу передбачено, що у випадку порушення термінів оплати, обумовлених у Специфікації(ях) до Договору, покупець сплачує продавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченої заборгованості за кожен день прострочення оплати.
Позивачем нарахована до сплати пеня в розмірі 793,35 грн. за період з 16.10.2012р. по 11.12.2012р., яка підлягає стягненню з відповідача.
В забезпечення належного виконання зобов'язань покупця за Договором купівлі-продажу між Товариством з обмеженою відповідальністю "Агросфера" (кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Гран Інвест" (поручитель) укладено договір поруки № 9276-ПОР від 17.04.2012р. (надалі - Договір поруки).
Предметом Договору поруки є зобов'язання поручителя перед кредитором відповідати за порушення боржником - Фермерським господарством "Лаванда" (код ЄДРПОУ 23044268) його зобов'язань перед кредитором по основному договору, передбаченому розділом 2 цього договору поруки, що включає: погашення (сплату) товарного кредиту та будь-якої іншої заборгованості в сумі та у строк згідно основного договору; погашення (сплату) суми, на яку збільшено вартість товару, у зв'язку із застосуванням способу зміни ціни на товар (індексація) згідно умов основного договору; сплату процентів за користування товарним кредитом у відповідності до основного договору та процентів за користування грошовими коштами; сплату неустойки (штрафу, пені), що передбачені умовами основного договору.
Згідно п.2.1. Договору поруки під основним договором в цьому договорі поруки розуміють договір купівлі-продажу №9276 від 17 квітня 2012 року, укладений між кредитором та боржником - ФГ "Лаванда".
Поручитель відповідає солідарно та в повному обсязі по зобов'язанням боржника - ФГ "Лаванда" перед кредитором по основному договору. При цьому кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Цим договором поруки забезпечується виконання зобов'язання у повному обсязі (п.1.4. Договору поруки).
Відповідно до п. 5.1. Договору поруки у разі порушення боржником - ФГ "Лаванда" зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник - ФГ "Лаванда" і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники. Поручитель відповідає перед кредитором утому ж обсязі, що і боржник - ФГ "Лаванда".
Солідарна вимога або солідарний обов'язок виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов'язання (ст. 541 ЦК України).
Відповідно ч. 1 ст. 553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
У разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (ч. 1, 2 ст. 554 ЦК України).
В силу ч. 1 ст. 543 ЦК України, у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
З урахуванням встановлених обставин, суд вважає заявлені позивачем вимоги обґрунтованими й такими, що підлягають задоволенню.
Суд відхиляє доводи відповідача щодо неможливості розрахунку за переданий згідно договору купівлі-продажу №9276 від 17.04.2012р. товар через загибель сільськогосподарських культур, оскільки пунктом 12.2. зазначеного договору передбачено, що несприятливі погодні умови та інші обставини, які призвели до загибелі посівів чи/або втрати урожаю покупця не є підставою для звільнення покупця від обв'язку розрахуватись по даному договору та сплачувати штрафні санкції.
Судові витрати по справі на підставі ст. 49 ГПК України слід покласти на відповідачів.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути солідарно з Фермерського господарства "Лаванда" (57320, Миколаївська область, Снігурівський район, с. Червона Долина, код ЄДРПОУ 23044268) , Товариства з обмеженою відповідальністю "Гран Інвест" (49083, м. Дніпропетровськ, вул. Собінова, 1, код ЄДРПОУ 34985654) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агросфера" (49083, м. Дніпропетровськ, вул. Собінова, 1, код ЄДРПОУ 31320991) 33 739,96 грн. боргу; 16 471,13 грн. процентів за користування товарним кредитом; 793,35 грн. пені; 1609,50 грн. витрат по оплаті судового збору, про що видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя А.В.Єременко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2013 |
Оприлюднено | 07.02.2013 |
Номер документу | 29105623 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Єременко Анна Валеріївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Єременко Анна Валеріївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Єременко Анна Валеріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні