cpg1251
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Артема, 157, м. Донецьк, 83048, тел. 332-57-40
У Х В А Л А
04.02.2013 р. справа № 5006/27/93б/2012
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддівМ'ясищева А.М. Манжур В.В., Москальової І.В. при секретарі: за участю представників сторін: від скаржника, від ініціюючого кредитора-ліквідатора розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Лебеденко В.В. Пучка В.А. - довіреність; Дерев'янченко Я.Ю. - довіреність; державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Донецької області ДПС на ухвалу господарського судуДонецької області від 13.12.2012р. у справі№ 5006/27/93б/2012 (суддя Тарапата С.С.) за заявоютовариства з обмеженою відповідальністю "МАЙСТЕР КОМПАНІ" м. Київ до боржникатовариства з обмеженою відповідальністю "ДОНМАКС" м. Донецьк пробанкрутство
В С Т А Н О В И В:
Ухвалою господарського суду Донецької області від 13.12.2012р. затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс; ліквідовано юридичну особу - ТОВ "ДОНМАКС" м. Донецьк; провадження по справі припинено.
Ухвала господарського суду мотивована тим, що на виконання вимог ст. 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в ході ліквідаційної процедури ліквідатором проведені заходи, направлені на виявлення майна банкрута та погашення кредиторської заборгованості.
Кредитором по справі визнано ТОВ "МАЙСТЕР КОМПАНІ" м. Київ.
В результаті проведеної роботи встановлено, що у банкрута відсутні майнові активи, необхідні для задоволення кредиторської заборгованості в сумі 9 900грн., що підтверджено матеріалами справи та даними ліквідаційного балансу.
За результатами розгляду звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу банкрута та інших матеріалів справи суд визнав звіт ліквідатора таким, що підлягає затвердженню.
В силу п. 2 ст. 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо за результатами ліквідаційного балансу не залишилося майна, суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута.
За таких обставин суд підприємство - банкрута ліквідував.
Оскаржуючи ухвалу суду ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька просить скасувати ухвалу господарського суду Донецької області від 13.12.2012р. та прийняти нове рішення, яким провадження по справі припинити оскільки зазначена ухвала прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, зокрема, статей 25, 32, 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", статей 33, 34, 43 ГПК України.
В порушення ч.1 ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" судом першої інстанції не надано належної оцінки тому факту, що ніяких ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника в матеріалах справи відсутні.
Перевірка боржника з питань своєчасності нарахування та сплати податків до бюджету не проведена, в зв'язку із відсутністю ТОВ "ДОНМАКС" за місцезнаходженням.
ДПІ зверталась до суду першої інстанції стосовно зупинення провадження по справі до проведення перевірки боржника з питань повноти та своєчасності нарахування та сплати податків до бюджету, однак її доводи судом першої інстанції залишені без належної уваги.
На виконання вимог ухвали суду від 23.01.2013р. скаржник пояснив, що не є стороною у справі, а банкрут не має податкової заборгованості.
Відповідно до ч. 1 ст. 91 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили.
Між тим, згідно з ч. 6 ст. 106 ГПК України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду можуть подавати сторони та інші учасники судового процесу, зазначені у цьому Кодексі та Законі про банкрутство.
Відтак, в силу особливостей справи про банкрутство (ст. 4-1 ГПК України), коло осіб, які мають право оскаржити судові рішення у справі про банкрутство, діючим законодавством звужено до учасників такої справи задля попередження необґрунтованого втручання інших осіб, які не є учасниками справи, у хід процедури банкрутства.
У відповідності до абз. 22 ст. 1 Закону про банкрутство учасниками провадження у справі про банкрутство визнано таких осіб: сторони (кредитори, боржник), арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство, Фонд державного майна України, державний орган з питань банкрутства, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа акціонерів або учасників товариств з обмеженою чи додатковою відповідальністю.
При цьому колегія суддів бере до уваги, що вищевказаний перелік учасників провадження у справі про банкрутство не є вичерпним, оскільки до учасників справи про банкрутство названа стаття відносить також інших осіб, які у випадках, передбачених Законом про банкрутство, беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
Однак, інші випадки участі органу державної податкової служби у справі про банкрутство платника податків Законом про банкрутство не передбачені. Таким чином, орган державної податкової служби не віднесений чинним законодавством до інших, окрім кредиторів, учасників справи про банкрутство.
Провадження у даній справі здійснюється в порядку ст. 52 Закону про банкрутство, яка передбачає спрощену процедуру банкрутства відсутнього боржника.
Необхідно зазначити, що особа, яка має грошові вимоги до банкрута, набуває статусу учасника провадження у справі про банкрутство, а саме кредитора, лише після заявлення та визнання цих вимог і тільки після цього така особа має процесуальне право на оскарження судових рішень.
У той же час порушення права заявника -податкового органу, у т.ч. позбавлення його можливості стати учасником справи про банкрутство, може мати місце лише у разі наявності у цієї особи відповідного суб'єктивного права.
Тобто, позбавлення особи (у даному випадку - податкового органу) права не з її волі може відбутися виключно у випадку потенційного існування у цієї особи такого права.
Як вбачається з матеріалів справи господарським судом на підставі ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" порушена справа про банкрутство ТОВ "ДОНМАКС" м. Донецьк.
Ухвалою господарського суду ДПІ за місцезнаходженням боржника повідомлена про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ "ДОНМАКС" м. Донецьк.
Постановою господарського суду від 11.09.2012р. ТОВ "ДОНМАКС"
м. Донецьк визнано банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру строком на 3 місяці до 11.12.2012р.; ліквідатором по справі призначено ініціюючого кредитора - ТОВ "МАЙСТЕР КОМПАНІ" м. Київ; якою між іншим зобов'язано письмово повідомити про визнання боржника банкрутом та введення ліквідаційної процедури всіх відомих кредиторів боржника, крім того обов'язково: органи ДПІ, УПФУ, Фонди соціального страхування, ДВС, центр зайнятості.
Ухвалою господарського суду від 13.12.2013р. затверджено звіт та ліквідаційний баланс банкрута, ліквідовано ТОВ "ДОНМАКС" м. Донецьк, а провадження у справі припинено.
Як вбачається зі звіту ліквідатора від 31.10.2012р. ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька повідомлена про застосування стосовно банкрута ліквідаційної процедури. У відповіді на запит ліквідатора ДПІ надано ліквідатору інформацію, що відкритих банківських рахунків, які обліковуються в інспекції за банкрутом не має та між іншим просила надати наявні первинні документи для проведення перевірки зазначеного підприємства-банкрута (а.с. 51).
За таких обставин, ліквідатором належним чином повідомлено податковий орган, як ймовірного кредитора в справі про банкрутство та ДПІ мала достатньо часу для проведення передбаченої законом позапланової податкової перевірки підприємства банкрута.
Разом з тим, в матеріалах справи відсутні докази звернення ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька з грошовими вимогами до банкрута в порядку, встановленому ч. 5 ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
В апеляційній скарзі ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька жодним чином не посилається на наявність у ТОВ "ДОНМАКС"
м. Донецьк заборгованості по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), та відповідно до будь-яких майнових (грошових) претензій до банкрута, розмір таких претензій (суму вимог), характер вимог (майнові або грошові). Окрім цього, в скарзі відсутнє посилання на будь-які докази, з їх наданням, що підтверджують такі вимоги та необхідність його повідомлення як потенційного кредитора. Згідно наданих у судовому засіданні письмових пояснень скаржником заборгованість зі сплати податків та зборів у ТОВ "ДОНМАКС" м. Донецьк відсутня та він не підтверджує набуття статусу кредитора у справі.
Крім того, до апеляційної скарги не додано доказів того, що при винесенні оскаржуваної ухвали вирішено питання про права та обов'язки ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька.
Пунктом 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009р. № 15 "Про судову практику в справах про банкрутство" передбачено, що юридичні та фізичні особи, акціонери, учасники господарських товариств, що не мають статусу сторони чи учасника у справі про банкрутство, не мають права на оскарження судових рішень у справі про банкрутство, а помилково порушене апеляційне і касаційне провадження підлягають припиненню в порядку, передбаченому статтею 80 ГПК України на підставі статей 91 та 106 ГПК України як такі, що не підлягають вирішенню в господарських судах. В інших випадках такі скарги повертаються без розгляду. Це стосується і скарг зазначених осіб на такі ухвали.
Тому, з огляду на приписи чинного законодавства, у скаржника відсутнє право на звернення з апеляційною скаргою, а провадження за нею підлягає припиненню.
Керуючись ст.ст. 80, 91, 106 ГПК України, судова колегія,
У Х В А Л И Л А:
Апеляційне провадження за скаргою ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька на ухвалу господарського суду Донецької області від 13.12.2012р. по справі № 5006/27/93б/2012- припинити.
Головуючий А.М. М'ясищев
Судді: В.В. Манжур
І.В. Москальова
Надруковано:5 прим.
1. ініціюючому кредитору(ліквідатору)
2. банкруту
3. скаржнику
4. у справу
5. апеляційному суду
Суд | Донецький апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2013 |
Оприлюднено | 08.02.2013 |
Номер документу | 29139996 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Донецький апеляційний господарський суд
М'ясищев А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні