cpg1251
Апеляційний суд міста Києва
МСП - 03680, м. Київ - 680, площа Солом'янська, 2-а
Справа № 22-2519 Головуючий у 1-й інстанції: Батрин О.В.
Доповідач Волошина В.М.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2013 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду міста Києва в складі :
Головуючого Волошиної В.М.
Суддів Котули Л.Г., Слюсар Т.А.
при секретарі Чайці І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за апеляційною скаргою Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної республіки Крим Державної податкової служби України на рішення Печерського районного суду м. Києва від 04 грудня 2012 року по цивільній справі за заявою Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної республіки Крим Державної податкової служби України про розкриття Публічним акціонерним товариством «Райффайзен банк Аваль» інформації, яка містить банківську таємницю щодо Сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Молочне Джерело».
Заслухавши доповідь судді Волошиної В.М., перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів, -
в с т а н о в и л а:
У жовтні 2012 року Джанкойська об'єднана державна податкова інспекція Автономної республіки Крим Державної податкової служби України (надалі Джанкойська ОДПІ АРК ДПС) звернулася до суду з заявою про зобов'язання Публічного акціонерного товариства «Райффайзен банк Аваль» (надалі ПАТ «Райффайзен банк Аваль») розкрити інформацію, яка містить банківську таємницю відносно Сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Молочне Джерело» (надалі СОК «Молочне Джерело») (код ЄДРПОУ 36260335) інформацію щодо руху грошових коштів на рахунках СОК «Молочне Джерело» за період з 1 січня 2011 року по дату надання інформації з зазначенням реквізитів платіжних документів, якими перераховувались грошові кошти, розміру перерахованих сум та сум, що надійшли на рахунок СОК «Молочне Джерело», мету їх призначення, дані щодо контрагентів.
Рішенням Печерського районного суду м. Києва від 04 грудня 2012 року в задоволенні заяви Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної республіки Крим Державної податкової служби України про розкриття Публічним акціонерним товариством «Райффайзен банк Аваль» інформації, яка містить банківську таємницю щодо Сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Молочне Джерело», відмовлено.
Не погоджуючись з постановленою ухвалою суду першої інстанції, заявник Джанкойська об'єднана державна податкова інспекції Автономної республіки Крим Державної податкової служби України подав апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі заявник порушує питання про скасування ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення по суті заявлених вимог, а саме: задовольнити заяву про зобов'язання Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль", розташоване за адресою Україна, 01011, м. Київ, вул. Лєскова б. 9, в якому юридичною особою Сільськогосподарським обслуговуючим кооперативом "Молочне Джерело" ЄДРПОУ 36260335, зареєстрованим Джанкойською районною державною адміністрацією за адресою: м Україна, АР Крим, 96134, Джанкойський район, с. Істочне, вул. Комарова 6.23, відкрито рахунок №26006202103, надати Джанкойській об'єднаній державній податковій інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби, розташованої 96100, АР Крим, м. Джанкой,вул. Дзержинського,30 (ЄДРПОУ 23191959) інформацію щодо руху грошових коштів на рахунках Сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Молочне Джерело» за період із 01.01.2011 р. по дату надання інформації, з зазначенням реквізитів платіжних документів, якими перераховувались грошові кошти, розмір перерахованих сум та сум, що надійшли на рахунок СОК "Молочне Джерело, мету їх призначення, дані щодо контрагентів СОК "Молочне Джерело".
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що відмова суду першої інстанції у праві на звернення до суду за захистом, лише з причин відсутності, на думку суду, будь-яких прийнятих заявником дії по отриманню інформації позасудовим шляхом, є такою, що порушує право Джанкойської ОДПІ АРК ДПС на звернення до суду за захистом.
Сторони в судове засідання не з'явились, про час і місце розгляду справи судом повідомлені у встановленому законом порядку. У відповідності до вимог статті 74, 305 ЦПК України неявка сторінабо інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про час і місце розгляду справи, не перешкоджає розглядові справи, а тому колегія суддів вважає можливим слухати справу у їх відсутності.
Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість постановленої ухвали, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що СОК «Молочне Джерело» перебуває на обліку в Джанкойській ОДПІ АРК ДПС та має рахунок № 26005189441 відкритий в ПАТ «Райффайзен банк Аваль» (МФО 380805) (а.с. 7- 11). Для з'ясування вивчення фінансово-господарської діяльності СОК «Молочне Джерело» та попередження ухилення від оподаткування, запобіганню та протидії легалізації (відмиванню) доходів одержаних злочинним шляхом, заявнику необхідна інформація про об'єм та обіг коштів на рахунках СОК «Молочне Джерело». Джанкойська ОДПІ АРК ДПС зверталась на підставі ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність», п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України до ПАТ «Райффайзен банк Аваль» з запитом щодо отримання інформації по рахунку, відкритому СОК «Молочне Джерело» № 26005189441, на що 18 серпня 2012 року отримала відмову.
Відмовляючи у задоволенні заяви Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної республіки Крим Державної податкової служби України про розкриття Публічним акціонерним товариством «Райффайзен банк Аваль» інформації, яка містить банківську таємницю щодо Сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Молочне Джерело», суд першої інстанції виходив із того, що заявник безпідставно та передчасно звернувся до суду із заявою про розкриття ПАТ «Райффайзен банк Аваль» інформації, яка містить банківську таємницю, відносно СОК «Молочне Джерело».
Колегія суддів вважає, що такі висновки суду першої інстанції зроблені на підставі повного та об'єктивного дослідження наданих сторонами доказів та в повній мірі відповідають вимогам закону.
Банківська таємниця належить до інформації з обмеженим доступом та є конфіденційною, однак в окремих випадках така інформація може бути розкрита.
За змістом статті 287 ЦПК заява про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, подається до суду у випадках, встановлених законом.
До суб'єктів, які мають право вимагати від банку розкриття інформації, яка містить банківську таємницю, згідно із частиною 1 статті 62 Закону «Про банки і банківську діяльність» № 2121-ІІІ відносяться, зокрема: органи державної податкової служби.
Відповідно до п. 20.1.3 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право, зокрема, одержувати безоплатно від платників податків, а також від установ Національного банку України, банків та інших фінансових установ довідки, у порядку встановленому Законом України «Про банки і банківську діяльність» та цим Кодексом, довідки та/або копії документів про наявність банківських рахунків, а на підставі рішення суду - інформацію про обсяг та обіг коштів на рахунках, у тому числі про ненадходження у встановлені терміни валютної виручки від суб'єктів підприємницька діяльності.
Обґрунтовуючи необхідність розкриття банківської таємниці відносно СОК «Молочне Джерело» та мету її використання, заявник Джанкойська об'єднана державна податкова інспекція Автономної республіки Крим Державної податкової служби України посилається на те, що СОК «Молочне Джерело» перебуває на обліку в Джанкойській ОДПІ АРК ДПС, проте з 1 січня 2011 року не надає заявнику декларацію на прибуток підприємств, що підвереджує приховування обсягів отриманого ним прибутку та не нарахування податку на прибуток, чим ухиляється від сплати податку. Внаслідок чого, заявник позбавлений можливості здійснити перевірку обсягів прибутку підприємства та визначити розмір податку на прибуток підприємства з метою встановлення факту його можливого заниження, яке спричиняє недоотримання коштів державою.
При розгляді справ про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, за заявою органу державної податкової служби суд звертає увагу, зокрема, на те, що саме по собі неподання у встановлений строк податкової декларації або їх розрахунків, необхідність перевірки достовірності, повноти нарахування та сплати усіх передбачених ПКУ податків та зборів тощо є підставою для ініціювання органами державної податкової служби перевірок, згідно з процедурою, визначеною главою 8 ПКУ. У цьому випадку розкриття банківської таємниці можливе в разі доведення органом державної податкової служби обставин, за яких перевірки є неможливими або є інша об'єктивна потреба в розкритті такої таємниці.
Встановивши при розгляді справи, що належних та допустимих доказів, як-то: рішення (наказ) про проведення документальної позапланової виїзної перевірки, направлення на проведення документальної позапланової виїзної перевірки, акт про відмову у допуску посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення такої перевірки СОК «Молочне Джерело» Джанкойська ОДПІ АРК ДПС не надала; заявником не зазначено та не надано доказів вжиття передбачених чинним законодавством способів реагування щодо СОК «Молочне Джерело» та не надано доказів на підтвердження неможливості вжити такі дії відповідно до способів реагування, суд першої інстанції прийшов до законного та обгрунтованого висноку про відмову і задоволенні заяви Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної республіки Крим Державної податкової служби України про розкриття Публічним акціонерним товариством «Райффайзен банк Аваль» інформації, яка містить банківську таємницю щодо Сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Молочне Джерело».
Доводи апеляційної скарги про те, що відмова суду першої інстанції у праві на звернення до суду за захистом, лише з причин відсутності будь-яких прийнятих заявником дії по отриманню інформації позасудовим шляхом, є такою, що порушує право Джанкойської ОДПІ АРК ДПС на звернення до суду за захистом, не ґрунтується на вимогах закону, оскільки згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У зв'язку із цим у разі, якщо підставою звернення до суду, зокрема, органу державної податкової служби із заявою про розкриття банківської таємниці, є дії порушника податкового законодавства і стосовно таких дій для цих органів відповідними спеціальними законами передбачений спосіб реагування, то суд не має підстав для задоволення заяви.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду відповідає вимогам закону, зібраним доказам, обставинам справи і підстав для його скасування з мотивів, викладених в апеляційній скарзі, не вбачається.
Керуючись ст. ст. 303, 304, 307, 308, 313, 314, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів ,-
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної республіки Крим Державної податкової служби України - відхилити.
Рішення Печерського районного суду м. Києва від 04 грудня 2012 року - залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий: Судді:
Суд | Апеляційний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2013 |
Оприлюднено | 08.02.2013 |
Номер документу | 29145978 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд міста Києва
Волошина Валентина Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні