cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2013 року Справа № 07/5026/1907/2012
За позовом кооперативного заготівельно-промислового підприємства Черкаського районного споживчого товариства
про визнання недійсним рішення, визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії
Суддя Дорошенко М.В.
Секретар судового засідання Сиволовська О.І.
Представники сторін:
від позивача: Хамаза К.Т. - директор підприємства, Потопальська Т.С. - за довіреністю від 03.01.2013р., Зінець М.В. - за довіреністю від 03.01.2013р.;;
від відповідача: Обідний С.В. - за довіреністю від 13.06.2012р., Махаринець В.І. - за довіреністю від 19.06.2012р.
Кооперативне заготівельно-промислове підприємство Черкаського районного споживчого товариства звернулося до господарського суду Черкаської області з позовом до публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі Черкаського міського району електричних мереж про:
визнання недійсним оформленого протоколом від 31.10.2012р. №42 рішення комісії Черкаського міського району електричних мереж публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" з розгляду акту від 19.10.2012р. про порушення кооперативним заготівельно-промисловим підприємством Черкаського районного споживчого товариства Правил користування електричною енергією;
визнання неправомірними дій Черкаського міського району електричних мереж публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" щодо відключенню від мережі електропостачання об'єкту кооперативного заготівельно-промислового підприємства Черкаського районного споживчого товариства, розташованого за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 161;
зобов'язання Черкаського міського району електричних мереж публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" протягом 10 днів з дня набранням рішенням господарського суду законної сили відновити за власний рахунок електропостачання об'єкту кооперативного заготівельно-промислового підприємства Черкаського районного споживчого товариства, розташованого за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 161.
В обґрунтування позову позивач заперечив факт порушення ним Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996р. №28 (далі - ПКЕЕ), і вказав на невідповідність проведеної відповідачем 19.10.2012р. перевірки позивача, складених за результатами цієї перевірки актів, дій щодо розгляду цих актів комісією відповідача, прийнятого нею рішення від 31.10.2012р. і розрахунку завданих збитків, а також дій відповідача щодо відключення об'єкту позивача від мереж електропостачання фактичним обставинам, умовам договору про постачання електричної енергії від 05.08.2004р. №546, вимогам ПКЕЕ, та Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006р. №562 (далі - Методика №562).
Відповідач проти позову заперечив, оскільки вважає факт порушення позивачем ПКЕЕ доведеним, а свої дії щодо виявлення цього порушення, складання відповідних актів, розгляду цих актів відповідною комісією та прийняте нею рішення від 31.10.2012р. і розрахунок завданих збитків, а також дій щодо відключення об'єкту позивача від мереж електропостачання такими, що відповідають фактичним обставинам, умовам договору про постачання електричної енергії від 05.08.2004р. №546, вимогам Закону України "Про електроенергетику", ПКЕЕ та Методики №562.
Ухвалою від 18.12.2012р. господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву кооперативного заготівельно-промислового підприємства Черкаського районного споживчого товариства до розгляду і порушив провадження у даній справі.
У судовому засіданні представники позивача підтримали позов з викладених у ньому підстав, а представники відповідача підтримали заперечення проти позову, викладені у відзиві на позов.
З 29.01.2013р. по 05.02.2013р. у судовому засіданні оголошувалась перерва.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення учасників судового процесу, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
5 серпня 2004р. відкрите акціонерного товариство "Черкасиобленерго", яке в подальшому змінило свою назву на публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго", в особі Черкаського міського району електричних мереж, як постачальник електричної енергії, і кооперативне заготівельно-промислове підприємство Черкаського районного споживчого товариства, як споживач, уклали типовий договір про постачання електричної енергії №546 (далі - договір №546), згідно з яким постачальник електричної енергії зобов'язався поставляти електричну енергію споживачу, а останній - оплачувати постачальнику електричної енергії її вартість та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до договору, що є його невід'ємними частинами.
Частиною 2 договору №546 встановлено, що під час виконання умов цього договору, а також вирішення усіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема ПКЕЕ.
У п. 4.4 договору №546 його сторони передбачили, що у разі виявлення однією із сторін договору порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акта. У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта в акті робиться запис про відмову. У цьому випадку акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше двох уповноважених представників сторони договору, що склала акт.
19 жовтня 2012р. інженером ПАТ "Черкасиобленерго" Свердел М.М. та інспектором Черкаського міського району електричних мереж Яровим А.П. у присутності відповідального за електрогосподарство позивача Мезіна Л.О. була проведена планова перевірка засобів обліку кооперативного заготівельно-промислового підприємства Черкаського районного споживчого товариства згідно з ПКЕЕ. За результатами цієї перевірки складено акт технічної перевірки (контрольного нагляду) засобів обліку від 19.10.2012р., який підписали Свердел М.М., Яровий А.П., Мезін Л.О.
Крім даних про засоби обліку споживача, у вказаному вище акті від 19.10.2012р. зазначено, що для проведення перевірки розпломбовано кл. кр. лічильника електричної енергії. Знято пломбу №5929991. Векторна діаграма не знімалась, струм первинних кіл трансформаторів струму значно перевищує номінал. Навантаження обраховане згідно з вимірами у вторинному колі трансформаторів струму. КТП абонентська, доступ до струмоведучих частин перед засобами обліку присутній.
Того ж дня - 19.10.2012р. представниками Черкаського міського району електричних мереж Пеліпенком О.І., Івком В.В. та Кононцем Д.О. у присутності відповідального за електрогосподарство позивача Мезіна Л.О. була проведена ще одна перевірка кооперативного заготівельно-промислового підприємства Черкаського районного споживчого товариства з питання технічного стану приладів обліку спожитої електричної енергії. За результатами цієї перевірки складено акт технічної перевірки (контрольного огляду) засобів обліку від 19.10.2012р., який підписали Пеліпенко О.І., Івко В.В., Кононець Д.О., Яровий А.П. та Мезін Л.О. У цьому акті зазначено, що перевіркою встановлено: "сфальсифіковано показники лічильника на КТП-587, РП-0,4 кВ, тип лічильника СТКЗ-10А1Н4К4 №54779, показники 034096,63 - на момент перевірки (по звітних відомостях за вересень 2012 року станом на 20.09.2012р. 034230), пломба держ. повірки І/12р, трансформатори струму 200/5 - держ. повір. IV/11р. Rоба = 40. Навантаження на момент проведення перевірки З=245 кВА. Схема обліку не придатна для ведення комерційних розрахунків через недопустимі (2-х кратне перенавантаження) завантаження трансформатору струму. Розмір щомісячних розрахунків не відповідає фактичному навантаженню.".
Крім того, представниками Черкаського міського району електричних мереж Пеліпенком О.І., Івком В.В. та Кононцем Д.О. був складений акт про порушення від 19.10.2012р. б/н, у якому зазначено, що кооперативне заготівельно-промислове підприємство Черкаського районного споживчого товариства при користуванні електричною енергією порушило п. 10.2 (9) ПКЕЕ в частині незабезпечення функціонування власних розрахункових засобів обліку електричної енергії відповідно до вимог нормативно-технічної документації, що зафіксовано актом технічної перевірки від 19.10.2012р. б/н. В п. 9 цього акту також зазначено, що комісія постачальника електроенергії з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 31.10.2012р. за адресою м. Черкаси, вул. Благовісна, 166. На засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки його на засідання комісії цей акт розглядатиметься без участі споживача або його представника.
Акт про порушення від 19.10.2012р. б/н підписали представники Черкаського міського району електричних мереж Пеліпенко О.І., Івко В.В. та Кононець Д.О. У цьому акті зазначено, що він складався за участю відповідального за електрогосподарство позивача Мезіна Л.О., але останній від підпису та отримання примірника акта відмовився.
Мезін Л.О у наданому на вимогу господарського суду письмовому поясненні від 22.01.2013р. заперечив свою участь у складанні акта про порушення від 19.10.2012р. і пояснив, що цей акт йому для ознайомлення і підпису не надавався.
Доказів надіслання (вручення) позивачу повідомлення про дату, час і місце засідання комісії з розгляду акту про порушення від 19.10.2012р. б/н відповідач господарському суду не надав.
23 жовтня 2012р. представниками Черкаського міського району електричних мереж у присутності відповідального за електрогосподарство позивача Мезіна Л.О. на об'єкті кооперативного заготівельно-промислового підприємства Черкаського районного споживчого товариства, розташованого по вул. Смілянській, 161 у м. Черкаси був встановлений контрольний електролічильник і проведено його опломбування, про що були складені акт технічної перевірки (контрольного огляду) засобів обліку і акт опломбування засобів обліку від 23.10.2012р.
30 жовтня 2012р. представники Черкаського міського району електричних мереж у присутності відповідального за електрогосподарство позивача Мезіна Л.О. зняли контрольні покази з контрольного електролічильника на об'єкті кооперативного заготівельно-промислового підприємства Черкаського районного споживчого товариства, розташованого по вул. Смілянській, 161 у м. Черкаси, про що був складений акт контрольного огляду засобів обліку від 30.10.2012р.
На підставі контрольних показів контрольного електролічильника на об'єкті позивача, знятих за період з 23.10.2012р. по 30.10.2012р., Черкаський міський район електричних мереж визначив середньодобовий обсяг надходження електроенергії позивачу.
31 жовтня 2012р. комісія Черкаського міського району електричних мереж без участі представника споживача провела засідання з розгляду акту від 19.10.2012р. б/н про порушення кооперативним заготівельно-промисловим підприємством Черкаського районного споживчого товариства ПКЕЕ та прийняла рішення, яким визначила обсяг недоврахованої електричної енергії по об'єкту позивача, розташованому по вул. Смілянська, 161 у м. Черкаси у розмірі 549853 кВт. год. та розмір завданих збитків у сумі 621986 грн. 36 коп. за період з 01.04.2012р. по 30.09.2012р. згідно з розрахунком, що додається і вказала на необхідність сплати цієї суми збитків до 01.12.2012р.
Сума збитків у розмірі 621986 грн. 36 коп. була визначена відповідачем за 183 дні з 01.04.2012р. по 30.09.2012р., виходячи із визначеного ним на підставі контрольних показів електролічильників за період з 23.10.2012р. по 30.10.2012р. середньодобового обсягу надходження електроенергії позивачу і діючих у вказаний період тарифів на електроенергію.
Вказане засідання комісії Черкаського міського району електричних мереж і прийняте нею рішення були оформлені протоколом від 31.10.2012р. №42.
Того ж дня - 31.10.2012р. відповідач вручив позивачу протокол від 31.10.2012р. №42, рахунок від 30.10.2012р. №546 по акту від 19.10.2012р. б/н на оплату 621986 грн. 36 коп. та письмове попередження від 31.10.2012р. №33-03 про відключення від електропостачання з 9 години 05.11.2012р. у разі несплати нарахованої за актом про порушення від 19.10.2012р. суми 621986 грн.
Доказів надіслання (вручення) позивачу розрахунку нарахованої суми збитків у розмірі 621986 грн. відповідач господарському суду не надав.
2 листопада 2012р. кооперативне заготівельно-промислового підприємство Черкаського районного споживчого товариства звернулося до Черкаського міського району електричних мереж з листом від 02.11.20123р. №48, яким просило не припиняти електропостачання об'єктів підприємства 05.11.2012р.
15 листопада 2012р. представниками Черкаського міського району електричних мереж були зняті покази лічильника електричної енергії на об'єкті кооперативного заготівельно-промислового підприємства Черкаського районного споживчого товариства, розташованого по вул. Смілянській, 161 у м. Черкаси, про що було складено акт технічної перевірки (контрольного огляду) засобів обліку від 15.11.2012р. На підставі цих показів Черкаський міський район електричних мереж виставив кооперативному заготівельно-промисловому підприємству Черкаського районного споживчого товариства два рахунки від 15.11.2012р. №546 на оплату за спожиту в листопаді 2012р.: активну електроенергію в кількості 71740 кВт. год. на суму 82332 грн. 23 коп. та за перетоки реактивної електроенергії на суму 2606 грн. 57 коп.
Крім того, Черкаський міський район електричних мереж виставив позивачу рахунок - фактуру від 15.11.2012р. №546 на оплату 58449 грн. 26 коп. за споживання електричної енергії понад встановлений договором №546 ліміт споживання та вручив письмове попередження від 15.11.2012р. №24 про відключення від електропостачання з 9 години 22.11.2012р. у разі не оплати рахунків - фактур за спожиту у листопаді 2012р. електроенергію.
За платіжними дорученнями від 16.11.2012р. №310 і №311 кооперативне заготівельно-промислове підприємство Черкаського районного споживчого товариства оплатило виставлені Черкаським міським районом електричних мереж рахунки - фактури від 15.11.2012р. №546 відповідно на суму 2606 грн. 57 коп. та 82332 грн. 23 коп.
Рахунок - фактуру від 15.11.2012р. №546 на оплату 58449 грн. 26 коп. за споживання електричної енергії понад встановлений договором №546 ліміт позивач оплатив у 2013р. за платіжним дорученням від 18.01.2013р. №11.
Станом на 20.11.2012р. сторони провели звірку розрахунків по акту порушення від 19.10.2012р. і склали відповідний акт звірки, згідно з яким заборгованість позивача перед відповідачем була визначена у сумі 81499 грн. 51 коп., на оплату якої відповідач виставив позивачу відповідний рахунок від 20.11.2012р. №546.
За платіжним доручення від 20.11.2012р. №312 позивач оплатив вказаний рахунок на суму 81499 грн. 51 коп., яку відповідач зарахував позивачу у рахунок часткового погашення нарахованих йому за рішенням комісії відповідача від 31.10.2012р. збитків.
22 листопада 2012р. за несплату позивачем 58449 грн. 26 коп. за споживання електроенергії у листопаді 2012р. понад встановлений ліміт Черкаський міський район електричних мереж на виконання вимог п. 7.5 ПКЕЕ припинив електропостачання на об'єкті кооперативного заготівельно-промислового підприємства Черкаського районного споживчого товариства, розташованого по вул. Смілянській, 161 у м. Черкаси.
Станом на день прийняття господарським судом цього рішення позивач боргів перед відповідачем за спожиту електроенергію не мав, крім боргу з зі сплати нарахованих йому за рішенням комісії відповідача від 31.10.2012р. збитків у сумі 540486 грн. 85 коп. (621986 грн. 36 коп. - 81499 грн. 51 коп.). Через несплату позивачем цієї суми збитків відповідач енергопостачання об'єкту позивача по вул. Смілянській, 161 у м. Черкаси не відновлював.
Статтею 27 Закону України "Про електроенергетику" встановлено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються ПКЕЕ,
Згідно з п. 6.40 ПКЕЕ у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики № 562.
ПКЕЕ містять, зокрема, такі пункти:
6.37. У разі виникнення сумніву з боку постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) у роботі розрахункових засобів обліку постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) виконує позапланову технічну перевірку розрахункових засобів обліку.
6.38. За результатами технічної перевірки складається акт, в якому зазначаються виявлені недоліки. У разі потреби проводиться експертиза відповідних засобів обліку. Якщо експертиза виявить втручання споживача в роботу засобів обліку, споживачу проводиться перерахунок кількості спожитої електричної енергії відповідно до законодавства України.
6.40. У разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до № 562.
6.41. У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.
В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача.
У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).
Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
6.42. На підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії.
Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.
Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.
Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді.
Підпунктом 9 пункту 10.2 ПКЕЕ передбачене зобов'язання споживача електричної енергії забезпечувати функціонування власних розрахункових засобів обліку електричної енергії відповідно до вимог нормативно-технічних документів та паспортних даних заводу-виробника відповідних засобів обліку.
Порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ здійснюється відповідно до Методики №562.
Згідно з п. 2.1. Методики №562 вона застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕ:
1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - порушення пломб), або відсутності на приладах обліку пломб з відбитками тавр про повірку приладів обліку (за умови наявності акта про збереження пломб, складеного в порядку, установленому ПКЕЕ, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу приладів обліку);
2) пошкодження або відсутності пломб з відбитками тавр енергопостачальника чи інших заінтересованих сторін, індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів;
3) пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку (фіксація індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (у разі підтвердження факту встановлення та передачі на збереження споживачу цього індикатора), використання фазозсувного трансформатора тощо);
4) пошкодження або відсутності пломб на приладах обліку, що враховують обсяг електричної енергії, переданої мережами споживача (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному ПКЕЕ), пошкодження зазначених приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку;
5) самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника;
6) підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії з порушенням схеми обліку;
7) підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку;
8) підключення на окремих площадках вимірювання електроустановок або струмоприймачів, не передбачених проектом, розрахунки за електричну енергію спожиту якими мають здійснюватися за іншою тарифною групою, ніж установлено для цієї площадки вимірювання.
Відповідач кваліфікував порушення позивачем ПКЕЕ по пп. 4 п. 2.1 Методики №562 як інші дії споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку.
Відповідно до п. 2.10 Методики №562 у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 4 пункту 2.1 Методики, покази розрахункового засобу обліку не враховуються. Цей засіб обліку замінюється на повірений та опломбований Держспоживстандартом України та електропередавальною організацією. Після відновлення обліку за результатами контрольного зняття показів за 10 - 30 діб визначається середньодобовий обсяг надходження або віддачі електричної енергії через відновлений засіб обліку. На підставі контрольних показів усіх інших засобів обліку, що враховують обсяг електричної енергії, переданої мережами споживача, розраховується середньодобове надходження та віддача електричної енергії в кожній точці обліку. Дані інших засобів обліку, що використовуються для розрахунку, беруться за період порушення.
Розрахунковий обсяг спожитої за період порушення електричної енергії (W, кВт·год.) визначається за формулою
W = (Wнадх. - Wвідд.) Дк,
де Wнадх. - сумарне середньодобове надходження електричної енергії в мережі споживача, кВт·год.;
Wвідд. - сумарна середньодобова віддача електричної енергії з мереж споживача протягом періоду порушення з урахуванням технологічних втрат на передачу електричної енергії, кВт·год.;
Дк - кількість календарних днів, за які необхідно провести перерахунок спожитої електричної енергії, визначений за формулою
Дк = Дк пер + Дк усун,
де Дк пер - кількість календарних днів від дня останнього контрольного зняття представником електропередавальної організації показів засобу обліку чи його технічної перевірки, але не більше ніж за 6 календарних місяців (максимальний термін, у який має бути проведений контрольний огляд засобів обліку, відповідно до вимог ПКЕЕ), день;
Дк усун - кількість календарних днів від дня перевірки, під час якої було виявлено порушення, до дня усунення цих порушень (зазначається в акті про порушення), день.
З огляду на викладені вище обставини та норми чинного законодавства господарський суд прийшов до таких висновків.
Всупереч вимогам п. 4.1 ПКЕЕ у акті про порушення від 19.10.2012р. б/н не вказаний зміст виявленого порушення, а саме не вказані його ознаки, які б свідчили про вчинення позивачем дій, які призвели до зміни показів приладів обліку.
Причина встановленої перевіркою невідповідності фактичного навантаження трансформаторів струму розміру щомісячних розрахунків кількості спожитої електроенергії на об'єкті позивача відповідачем не встановлювалась. Позивач сам, без участі відповідача, не міг встановити цю причину. Відтак факт такої невідповідності сам по собі не означає, що вона сталася внаслідок дій чи бездіяльності позивача.
Акт про порушення від 19.10.2012р. б/н, у якому були зазначені дата і місце засідання комісії з розгляду цього акту, представнику позивача не був вручений. Відповідач також не доказав того, що зміст цього акту був доведений до відома представників позивача або, що позивач у інший спосіб відповідно до вимог п. 6.42 ПКЕЕ був повідомлений про дату, час і місце засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання.
Неповідомлення відповідачем позивача про дату, час і місце засідання комісії з розгляду акта про порушення від 19.10.2012р. б/н є порушенням права позивача на участь у засіданні цієї комісії.
Визначення відповідачем середньодобового обсягу надходження або віддачі електричної енергії на об'єкті позивача проведено відповідачем за результатами контрольного зняття показників не за 10 - 30 діб, як того вимагає п. 2.10 Методики №562, а за меншу кількість діб.
Вказані невідповідності акту про порушення від 19.10.2012р. б/н, дій відповідача щодо повідомлення позивача про дату, час і місце засідання комісії з розгляду цього акту та щодо визначення середньодобового обсягу надходження або віддачі електричної енергії на об'єкті позивача вимогам ПКЕЕ та Методики №562 означають про неспроможність акту про порушення від 19.10.2012р. б/н як доказу.
За таких обставин оформлене протоколом від 31.10.2012р. №42 рішення комісії Черкаського міського району електричних мереж публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" з розгляду акту від 19.10.2012р. б/н про порушення кооперативним заготівельно-промисловим підприємством Черкаського районного споживчого товариства Правил користування електричною енергією підлягає визнанню недійсним через недоведеність такого порушення.
Такого способу захисту порушеного права одного суб'єкта господарювання у господарських відносинах як визнання неправомірними дій іншого суб'єкта господарювання чинне законодавство і договір №546 не передбачають, тому позовна вимога про визнання неправомірними дій Черкаського міського району електричних мереж публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" щодо відключенню від мережі електропостачання об'єкту кооперативного заготівельно-промислового підприємства Черкаського районного споживчого товариства, розташованого за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 161, задоволенню не підлягає.
Не відновлення відповідачем електропостачання об'єкту кооперативного заготівельно-промислового підприємства Черкаського районного споживчого товариства, розташованого по вул. Смілянській, 161 у м. Черкаси, на день прийняття господарським судом цього рішення було зумовлено лише несплатою позивачем нарахованої йому за рішенням комісії відповідача від 31.10.2012р. збитків у сумі 540486 грн. 85 коп. Враховуючи встановлену господарським судом неправомірність нарахування комісією відповідача цієї суми збитків через недоведеність правопорушення, підстави для не відновлення енергопостачання вказаного об'єкту позивача відсутні. Питання про те, за чий рахунок має бути проведено відновлення енергопостачання об'єкту позивача у даному випадку не є спірним, тому передчасно поставлене позивачем на вирішення господарського суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 84 Господарського процесуального кодексу України при задоволенні позову в резолютивній частині рішення вказуються: найменування сторони, на користь якої вирішено спір, і сторони, з якої здійснено стягнення грошових сум або яка зобов'язана виконати відповідні дії, строк виконання цих дій. Відтак зазначення позивачем у позовних вимогах строку, протягом якого відповідач зобов'язаний відновити енергопостачання його об'єкту, відповідає вимогам чинного законодавства.
Таким чином позов підлягає задоволенню лише в частині вимог:
про визнання недійсним оформленого протоколом від 31.10.2012р. №42 рішення комісії Черкаського міського району електричних мереж публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго", прийнятого за результатами розгляду акта від 19.10.2012р. про порушення кооперативним заготівельно-промисловим підприємством Черкаського районного споживчого товариства ПКЕЕ;
та про зобов'язання публічного акціонерне товариство "Черкасиобленерго" в особі Черкаського міського району електричних мереж протягом 10 днів з дня набрання цим рішенням законної сили відновити електропостачання об'єкту кооперативного заготівельно-промислового підприємства Черкаського районного споживчого товариства, розташованого по вул. Смілянській, 161 у м. Черкаси.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України позивачу пропорційно до розміру задоволених позовних вимог підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача 715 грн. 33 коп. витрат на сплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати недійсним оформлене протоколом від 31.10.2012р. №42 рішення комісії Черкаського міського району електричних мереж публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго", прийняте за результатами розгляду акта від 19.10.2012р. про порушення кооперативним заготівельно-промисловим підприємством Черкаського районного споживчого товариства Правил користування електричною енергією.
Зобов'язати публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго" в особі Черкаського міського району електричних мереж (вул. Благовісна, 166, м. Черкаси, 18002, ідентифікаційний код 25204608) протягом 10 днів з дня набрання цим рішенням законної сили відновити електропостачання об'єкту кооперативного заготівельно-промислового підприємства Черкаського районного споживчого товариства, розташованого по вул. Смілянській, 161 у м. Черкаси.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі Черкаського міського району електричних мереж (вул. Благовісна, 166, м. Черкаси, 18002, ідентифікаційний код 25204608) на користь кооперативного заготівельно-промислового підприємства Черкаського районного споживчого товариства (вул. Смілянська, 161, м. Черкаси, 18008, ідентифікаційний код 01787054) - 715 грн. 33 коп. витрат на сплату судового збору.
У задоволенні решти позову відмовити.
Це рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено і підписано 08.02.2013р.
СУДДЯ М.В. Дорошенко
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2013 |
Оприлюднено | 11.02.2013 |
Номер документу | 29195880 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Дорошенко М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні