Справа № 231/2303/2012 Провадження № 22-ц/772/274/2013Головуючий в суді першої інстанції:Любинецька - Онілова А.Г. Категорія: 23 Доповідач: Вавшко В. С.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" лютого 2013 р. м. Вінниця
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області в складі:
ГоловуючогоВавшка В.С., суддів:Колоса С.С., Нікушина В.П., При секретарі:Пишному О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватно-орендного підприємства (далі-ПОП) «Рідний Край» в особі голови Комара Анатолія Миколайовича на рішення Ямпільського районного суду Вінницької області від 12 грудня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_7 до ПОП «Рідний Край», третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог: Відділ Держкомзему у Ямпільському районі Вінницької області про припинення права користування землею та за зустрічним позовом ПОП «Рідний Край» в особі голови Комара Анатолія Миколайовича до ОСОБА_7 про зобов'язання переукласти договір оренди земельної ділянки,
в с т а н о в и л а :
У серпні 2012 року ОСОБА_7 звернулася до суду з зазначеним позовом, вказувала, що 31.03.2000 року між нею та ПОП «Рідний Край» було укладено договір оренди земельного паю на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай). 15.08.2008 року вона отримала державний акт на право власності на земельну ділянку (пай). У зв'язку з тим, вона проінформувала відповідача про те, що він не має права користуватись даною земельною ділянкою, але він проігнорував її вимоги та продовжує безпідставно користуватись її земельною ділянкою.
Посилаючись на вказані обставини, ОСОБА_7 просила припинити користування ПОП «Рідний Край» земельною ділянкою, яка їй належить на підставі державного акту серії ЯЖ № 379531, розташована на території Тростянецької сільської ради Ямпільського району Вінницької області, кадастровий номер 0525686600:12:002:0090.
У вересні 2012 року ПОП «Рідний Край» в особі голови Комара А.М. звернулося до суду з зазначеним позовом, мотивуючи вимоги тим, що 31.03.2000 року між ОСОБА_7 та цим підприємством укладено договір оренди строком на 15 років земельного паю відповідно до сертифікату серії ВН № 0273905 від 08.07.1997 року.
15.09.2008 року ОСОБА_7 отримала державний акт на право власності на земельну ділянку розміром 2,2800 га і на підставі цього просить припинити користування цією земельною ділянкою, оскільки змінились предмет та сторони договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до розділу IX Перехідних положень Закону України «Про оренду землі» після виділення в натурі земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) договір оренди землі переукладається відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою сторін.
Посилаючись на зазначені обставини, ПОП «Рідний Край» в особі голови Комара А.М. просить зобов'язати ОСОБА_7 переукласти з ПОП «Рідний Край» договір оренди земельної ділянки відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку ЯЖ № 379531, згідно якого розмір земельної ділянки становить 2,2800 га, що обумовлений у попередньому договір оренди земельної частки (паю) від 31.03.2000 року,
Рішенням Ямпільського районного суду Вінницької області від 12 грудня 2012 року позов ОСОБА_7 задоволено.
Припинено користування ПОП «Рідний край» с. Тростянець Ямпільського району Вінницької області земельною ділянкою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Тростянецької сільської ради Ямпільського району Вінницької області у межах згідно із планом та належить ОСОБА_7 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 379531, виданого Ямпільською районною державною адміністрацією Вінницької області 15.09.2008 року, кадастровий номер земельної ділянки 0525686600:10:001:0035.
Стягнуто із ПОП «Рідний край» на користь ОСОБА_7 107 грн.30 коп. судових витрат.
У задоволенні зустрічного позову ПОП «Рідний край» відмовлено.
ПОП «Рідний край» в особі голови Комара А.М. подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду в частині задоволеного позову ОСОБА_7 та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_7 відмовити, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин справи, що мають значення для справи, неправильну оцінку та дослідження доказів у справі.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення у межах заявлених вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судом першої інстанції встановлено, що 31 березня 2000 року між ОСОБА_7 та ПОП «Рідний край» був укладений договір оренди земельної частки (паю) на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) строком на 15 років, тобто до 31 березня 2015 року.
15 вересня 2008 року ОСОБА_7 отримала державний акт на право власності на земельну ділянку площею 2,2800 га, яка розташована на території Тростянецької сільської ради Ямпільського району Вінницької області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
З моменту укладення договору ПОП «Рідний край» виплатило у повному обсязі орендну плату ОСОБА_7 за використання належної їй земельної частки (паю).
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_7, суд виходив з того, що з моменту отримання державного акту на право приватної власності на землю вона набула статусу власника земельної ділянки, тобто змінився предмет оренди та статус сторін договору оренди, а тому договір оренди земельної частки (паю) визнано припиненим.
Колегія суддів не може повністю погодитись з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язується за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно п. 8 розділу 10 «Перехідні положення» ЗК України сільськогосподарські підприємства, які до введення у дію цього Кодексу уклали з власниками земельних часток (паїв) договори оренди, можуть, за бажанням власників цих часток (паїв), замовити землевпорядній організації виконання землевпорядних робіт, необхідних для виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), видачі їх власникам державних актів на право власності на землю та оплатити виконання таких робіт. Сільськогосподарське підприємство має переважне право на оренду земельних ділянок у таких громадян на строк, що був обумовлений у договорі оренди земельної частки (паю), або, за погодженням сторін, на інший строк.
Відповідно до п. 17 розділу 10 «Перехідні положення» ЗК України сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право приватної власності на землю.
Згідно з п. 2.3 Типового договору оренди земельної частки (паю) (затверджено наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 17 січня 2000 р. N 5; зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2000 р. за N 101/4322) орендні відносини можуть бути припинені після одержання державного акта на право приватної власності на землю і виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Таким чином діюче законодавство передбачає наявність двох умов, за яких сертифікат на право на земельну частку (пай) втрачає свою чинність - отримання особою державного акту на право приватної власності на землю та виділення земельної ділянки в натурі на місцевості. Відсутність останньої умови унеможливлює для особи реалізацію свого права власності на земельну ділянку у повному обсязі, оскільки земельна ділянка, що передана у власність, залишається не індивідуалізованою. Ця обставина також не дає можливості сторонам виконати рішення суду про припинення права користування земельною ділянкою.
З матеріалів справи (а.с.7) вбачається, що пунктом 2.3. договору оренди земельної ділянки встановлено термін його дії з 31 березня 2000 року до 31 березня 2015 року. Водночас визначено, що договір може бути припинений у будь-який час за взаємною згодою сторін. Сторони не мають права відмовитися від виконання умов цього договору в односторонньому порядку.
Як встановлено колегією суддів та зазначено позивачкою ОСОБА_7 у її позовній заяві - після отримання нею державного акту на право приватної власності на землю, виділення цієї земельної ділянки в натурі на місцевості не відбулось через відмову відділу Держкомзему у Ямпільському районі Вінницької області у вчиненні таких дій.
З огляду на зазначені положення земельного законодавства, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції безпідставно залишив поза увагою ту обставину, що земельна ділянка ОСОБА_7 не виділена в натурі (на місцевості) та не визначені її межі, а тому рішення суду у частині припинення права користування земельною ділянкою підлягає скасуванню та ухваленню нового рішення про відмову у задоволенні позову ОСОБА_7
Відповідно до ст.309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення суду першої інстанції є порушення або неправильне застосування норм матеріального права, а також невідповідність висновків суду обставинам справи.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про оренду землі», Положеннями п.п. 8, 17, розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу та ст.ст. 303, 307, 309, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів,
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ПОП «Рідний Край» в особі голови Комара Анатолія Миколайовича задовольнити.
Рішення Ямпільського районного суду Вінницької області від 12 грудня 2012 року у частині задоволення позову ОСОБА_7 до ПОП «Рідний Край про припинення права користування землею скасувати та в цій частині ухвалити нове рішення.
У задоволенні позову ОСОБА_7 до ПОП «Рідний Край про припинення права користування землею - відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржено до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ на протязі двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Головуючий суддя :
Судді :
Суд | Апеляційний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2013 |
Оприлюднено | 11.02.2013 |
Номер документу | 29197554 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Вінницької області
Вавшко В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні