Рішення
від 07.02.2013 по справі 5026/1831/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2013 року Справа № 12/5026/1831/2012

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі Тимчишиній О.В., за участю представників сторін: позивача - Майстренко Т.В., Школьної І.П. за довіреностями, відповідача - Короля В.Л. за довіреністю, третьої особи - Сидоренко О.В., Діденко В.В. за довіреностями, у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси, розглянувши справу за позовом Державного закладу «Черкаська міська санітарно-епідеміологічна станція» Міністерства охорони здоров'я України до публічного акціонерного товариства «Черкаське хімволокно» в особі його відокремленого підрозділу «Черкаська ТЕЦ», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державної фінансової інспекції в Черкаській області про стягнення 6132 грн. 89 коп.,

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення з відповідача, на підставі договору про постачання теплової енергії в гарячій воді № 423 від 01.01.2005 року, 6132 грн. 89 коп. збитків та відшкодування судових витрат.

Представники позивача в судовому засіданні позов з підстав, викладених в позовній заяві підтримали і просили суд задовольнити.

Представники третьої особи в судовому засіданні підтримали позицію позивача з підстав, викладених в позовній заяві, і просили суд позов задовольнити.

Представник відповідача подав письмовий відзив (заперечення) на позов (а. с. 27 - 29). Із відзиву і пояснень представника відповідача в засіданні суду вбачається, що відповідач позов не визнав і просив суд в його задоволенні відмовити з мотивів, викладених у письмовому відзиві, зокрема - безпідставності і необґрунтованості позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, дослідивши наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє повністю з наступних підстав.

01.01.2005 року сторонами було укладено договір про постачання (купівлі-продажу) теплової енергії в гарячій воді № 423, за умовами якого відповідач, як енергопостачальна організація, взяв на себе зобов'язання постачати позивачу, як споживачеві, теплову енергію в гарячій воді, а споживач зобов'язався оплачувати одержану теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) в терміни і порядку, передбачені даним договором. Додатковою угодою від 07.06.2010 року до договору № 423 від 01.01.2005 року його дія продовжена до 31.12.2013 року.

З 05.05.2011 року відкрите акціонерне товариство «Черкаське хімволокно» змінило свою назву на публічне акціонерне товариство «Черкаське хімволокно», яке є правонаступником попереднього.

В період з 20.04.2012 по 22.06.2012 року фахівцями Черкаської об'єднаної державної фінансової інспекції Державної фінансової інспекції в Черкаській області проведено планову ревізію використання бюджетних коштів позивачем - Державним закладом "Черкаська міська санітарно-епідеміологічна станція" Міністерства охорони здоров'я України за період з 01.07.2009 року по 31.03.2012 року, за результатами ревізії складено акт № 01-19/13 від 03.07.2012 року. Із акта № 01-19/13 вбачається, що проведеною ревізією встановлено факт завищення відповідачем обсягу теплових втрат в тепломережі позивача за перевіряє мий період на 14,24 Гкал, внаслідок чого відповідачем зайво пред'явлено до оплати позивачу 6132 грн. 89 коп., які позивачем оплачено в повному обсязі. Внаслідок зазначеного державному закладу завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 6132 грн. 89 коп.

За письмовою пропозицією Черкаської об'єднаної державної фінансової інспекції від 16.07.2012 року № 01-52/2979, позивачем 10.07.2012 року за № 01/1-2854 та додатком до цього листа направлено відповідачу письмову вимогу, якою запропоновано повернути на розрахунковий рахунок позивача кошти в сумі 6132 грн. 89 коп. або врахувати їх у подальших розрахунках за спожиту тепло енергію.

Листом від 31.10.2012 року № 25/8382 відповідач вимогу позивача не визнав і в її задоволенні йому відмовив.

Отже, спірними правовідносинами є вимоги сторін договору про постачання (купівлі-продажу) теплової енергії в гарячій воді № 423 від 01.01.2005 року, які витікають із їх прав і обов'язків за цим договором.

Правовідносини сторін зазначеного договору за правовою природою віднесені до договірних зобов'язань купівлі-продажу, загальні положення про купівлю-продаж визначені параграфом 1 глави 54, особливості поставки - параграфом 3 глави 54 ЦК України, параграфом 1 глави 30 ГК України, загальні положення про договір - розділом ІІ книги 5 ЦК України, загальні положення про правочини - розділом IV книги 1 ЦК України.

Частина 1 ст. 626 ЦК України визначає договір як домовленість двох або більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Договір про постачання (купівлі-продажу) теплової енергії в гарячій воді № 423 від 01.01.2005 року є укладеним, виконується обома сторонами.

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 року № 765 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фінансової інспекції шляхом перетворення територіальних органів Головного контрольно-ревізійного управління.

07.12.2011 року головою Державної фінансової інспекції України затверджено Положення про Державну фінансову інспекцію в Черкаській області, основним завданням якої є реалізація повноважень Держфінінспекції на території Черкаської області. Інспекція, відповідно до покладеного на неї завдання, зокрема, здійснює державний фінансовий контроль за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, вживає в установленому порядку заходів щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб.

Згідно з п.п. 10, 13 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», органу державного фінансового контролю надається право: звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.

Частиною 1 ст. 13 цього ж Закону передбачено, що дії або бездіяльність посадових осіб органу державного фінансового контролю можуть бути оскаржені в судовому або адміністративному порядку.

Відповідно до п. 50 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550, за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав контролюючі органи вживають заходів для забезпечення, зокрема, звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.

Проведеною Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області плановою ревізією встановлено факт завдавання відповідачем позивачу, як державному закладу, матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 6132 грн. 89 коп., що викладено в акті № 01-19/13 від 03.07.2012 року.

Статтею 3 ЦК України визначено загальні засади цивільного законодавства, якими, зокрема, є: свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.

Підстави виникнення цивільних прав та обов'язків (господарських зобов'язань) визначені, відповідно, ст. 11 ЦК України та ст. 174 ГК України. Ними, зокрема, є договори та інші правочини, завдання майнової (матеріальної) іншій особі (ст. 11 ч. 2 п.п. 1, 3 ЦК), господарські договори та інші угоди, передбачені законом, заподіяння шкоди суб'єкту господарювання (ст. 174 ч. 1 абз. 3, 4 ГК).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 13 ЦК України, цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства, при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.

Відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди є одним із способів захисту цивільних прав (п. 8 ч. 2 ст. 16 ЦК України, абз. 6 ч. 2 ст. 20 ГК України).

Статтею 22 ЦК України передбачено відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди. Згідно з ч. 1 цієї статті особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. При цьому, відповідно до ч. 2 цієї статті, збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Цивільним кодексом України відшкодування шкоди віднесено до недоговірних зобов'язань - підрозділ 2, глава 82. За їх змістом:

майнова шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ч. 1 ст. 1166 ЦК);

з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі (ст. 1192 ЦК).

Аналогічні правові норми містять ст.ст. 147 ч. 3, 224, 225 ГК України.

Дії Державної фінансової інспекції в Черкаській області щодо проведенння планової ревізії використання бюджетних коштів позивачем - Державним закладом «Черкаська міська санітарно-епідеміологічна станція» Міністерства охорони здоров'я України, в тому числі і зустрічної перевірки відповідача, та акт № 01-19/13 від 03.07.2012 року, складений за її результатами, відповідачем в адміністративному і судовому порядку не оскаржувались, акт є чинним, відповідно до ст. 43 ГПК України, суд вважає його належним і допустимим доказом у справі. Розрахунок розміру спірних збитків, викладений третьою особою в цьому акті, відповідачем належними і допустимими доказами не спростовано, цьому розрахунку суд надає перевагу, позов визнає обґрунтованим, доказаним і задовольняє повністю, а заперечення відповідача - безпідставними і відхиляє.

Відповідно до ст.ст. 33, 34, 43 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, обставини справи повинні підтверджуватись лише належними і допустимими доказами, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Судом, відповідно до ст. 22 ГПК України, було запропоновано сторонам подати докази в обґрунтування позову і заперечень проти нього, брати участь в засіданнях суду, вони своїми правами скористались на свій розсуд, подали всі наявні у них докази і на їх підставі судом прийнято рішення у справі.

На підставі статті 49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені позивачем судові витрати - сплачений судовий збір в розмірі 1609 грн. 50 коп.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», підлягає поверненню позивачу 67 грн. 50 коп. судового збору, внесеного в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Керуючись ст.ст. 49, 82-84 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з публічного акціонерного товариства «Черкаське хімволокно» відокремленого підрозділу «Черкаська ТЕЦ», місцезнаходження: просп. Хіміків, буд. 76, м. Черкаси, 18036, ідентифікаційний код 33282969, р/р 2600737817802 в ПАТ «Енергобанк», МФО 300272 на користь Державного закладу «Черкаська міська санітарно-епідеміологічна станція» Міністерства охорони здоров'я України, місцезнаходження: бульв. Шевченка, 287, м. Черкаси, 18005, ідентифікаційний код 05390276, р/р 35220002000730 в ГУДК КСУ в Черкаській області, МФО 854018 - 6132 грн. 89 коп. збитків, 1609 грн. 50 коп. судових витрат.

Повернути Державному закладу «Черкаська міська санітарно-епідеміологічна станція» Міністерства охорони здоров'я України, ідентифікаційний код 05390276 - 67 грн. 50 коп. судового збору, внесеного в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня підписання.

Повний текст рішення складено і підписано 11.02.2013 року.

Суддя В.М. Грачов

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення07.02.2013
Оприлюднено11.02.2013
Номер документу29227512
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5026/1831/2012

Рішення від 07.02.2013

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Ухвала від 06.12.2012

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні