Рішення
від 01.02.2013 по справі 2216/842/2012
СТАРОСИНЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2216/842/2012

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

заочне

01 лютого 2013 року Старосинявський райсуд Хмельницької області в складі: головуючого - судді Віговського В.О., при секретарі Олійник Л.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Стара Синява цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» до ОСОБА_1 про звернення стягнення на предмет іпотеки за іпотечним договором від 22 вересня 2009 року,

в с т а н о в и в:

Публічне акціонерне товариство «Дельта Банк» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про звернення стягнення в сумі 104068 грн. на предмет іпотеки за іпотечним договором від 22 вересня 2009 року на земельну ділянку площею 2,00 га., яка розташована на території Новосинявської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області і належить ОСОБА_1 на праві власності.

Позивач змінив своє найменування з Товариства з обмеженою відповідальністю «Комерційний банк «Дельта» на Публічне акціонерне товариство "Дельта Банк".

Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що відповідно до укладеного договору кредитної лінії № ВКЛ-2001750 від 15 вересня 2009 р. товариство з обмеженою відповідальністю «Синявські граніти» с. Нова Снявка Старосинявського району Хмельницької області отримало кредит у розмірі 20 000 000 грн. ( окремими частинами (траншами) зі сплатою 25 % річних за користування кредитними коштами та з кінцевим терміном повернення заборгованості за всіма траншами - до 19 листопада 2010 року.

В забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором позивач та ОСОБА_1 22 вересня 2009 року уклали договір іпотеки № 2022. Згідно з договором іпотеки відповідачка передала в іпотеку свою земельну ділянку загальною площею 2.00 га, кадастровий номер 6824484000:02:012:0058, яка розташована на території Новосинявської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області.

Позичальником зобов'язання за кредитним договором належним чином не виконувалися. Станом на 31.10.2012 року заборгованість за договором кредитної лінії складає 44 550 289 грн. 80 коп., з яких: 20 000 000 грн. - сума заборгованості за кредитом; 21 225 847 грн. 17 коп. - сума заборгованості за відсотками; 1 504 109 грн. 59 коп. - розмір пені за несвоєчасне повернення кредиту; 1 420 333 грн. 04 коп. - розмір пені за несвоєчасне повернення відсотків; 400 000 грн. штрафу (згідно п.п. 4.2, 3.3.4, 3.3.5 договору кредитної лінії ). Поскільки зобов'язання по укладеному кредитному договору залишилися не виконані, позивач просить звернути стягнення заборгованості на предмет іпотеки шляхом продажу предмета іпотеки позивачем з застосуванням процедури продажу, встановленого ст.38 Закону України «Про іпотеку», з встановленням ціни продажу предмету іпотеки на підставі оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності, на рівні не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна, з укладанням від імені відповідачки договору купівлі-продажу будь-яким способом з іншою особою-покупцем, з отриманням витягу з Державного реєстру прав власності, а також наданням позивачу всіх повноважень, необхідних для здійснення продажу.

Представник позивача в судове засідання не з»явилася, однак згідно вимог поданої позовної заяви просить справу розглядати у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечує.

Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, хоча про час та місце розгляду справи повідомлена судом відповідно до ч.4 ст. 74 ЦПК України, про причини неявки суд не повідомила, заперечень проти позову, клопотань про розгляд справи без її участі чи про відкладення розгляду справи не подала.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 169 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів.

Згідно ч.1 ст. 224 ЦПК України, у разі неявки у судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Враховуючи вимоги ч.4 ст.169, ч.1 ст. 224 ЦПК України та відсутність заперечень позивача проти заочного розгляду справи без відповідача, суд вважає за необхідне проводити розгляд справи на підставі наявних у справі доказів та ухвалити заочне рішення.

Відповідно до ч.2 ст. 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові докази та оцінивши дослідженні докази в сукупності, суд вважає що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено наступні обставини.

15 вересня 2009 р. товариство з обмеженою відповідальністю «Синявські граніти» с.Нова Синявка Старосинявського району Хмельницької області отримало в товаристві з обмеженою відповідальністю «Комерційний Банк «Дельта», правонаступником якого являється Публічне акціонерне товариство «Дельта Банк» відповідно до укладеного договору кредитної лінії № ВКЛ-2001750 кредит у розмірі 20 000 000 грн. ( окремими частинами (траншами) зі сплатою 25 % річних за користування кредитними коштами та з кінцевим терміном повернення заборгованості за всіма траншами - до 19 листопада 2010 року.

В забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором позивач та ОСОБА_1 22 вересня 2009 року уклали договір іпотеки № 2022. Згідно з договором іпотеки відповідачка передала в іпотеку свою земельну ділянку загальною площею 2.00 га, кадастровий номер 6824484000:02:012:0058, яка розташована на території Новосинявської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області, що призначена для ведення особистого селянського господарства, що посвідчена державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ № 034933, який зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010776100018 від 05 квітня 2007 року.

Кредит надавався позичальнику (ТОВ «Синявські граніти» ЄДРПОУ 32987356) для поповнення обігових коштів та купівлі обладнання.

Згідно з п.1.1.1 договору кредитної лінії у разі прострочення кінцевого терміну погашення кредиту, починаючи з дня, наступного за кінцевим терміном (днем) погашення заборгованості за кредитом по день фактичного погашення заборгованості за цим договором, позичальник сплачує кредитору винагороду за використання кредиту в розмірі 40% річних.

Як встановлено в п.2.2. договору кредитної лінії, моментом (днем) надання кредиту (траншу) вважається день надання кредиту (траншу) з позичкового рахунку позичальника в повній або частковій (транш) сумі кредиту.

ТОВ «Синявські граніти» отримало кредитні кошти кількома траншами на загальну суму 20 000 000 грн. 00 коп., що підтверджується меморіальними ордерами.

Згідно положень п.2.6 договору кредитної лінії нарахування процентів за користування кредитом (траншем) здійснюється у валюті кредиту щомісячно, в останній робочий день поточного місяця, за фактичну кількість днів користування кредитом (траншем) в періоді. При розрахунку процентів враховується день надання та не враховується день погашення кредиту (траншу).

Відповідно до умов п.2.7 договору кредитної лінії сплата процентів за користування кредитом здійснюється у валюті наданого кредиту щомісячно не пізніше 10 (десятого) числа місяця, наступного за місяцем, в якому нараховані проценти, а також в день повернення заборгованості за кредитом в повній сумі на визначений в договорі рахунок.

Згідно п.п.3.3.3., 3.3.4., 3.3.5., 3.3.12 кредитного договору, позичальник зобов'язаний дотримуватися положень цього договору та договорів забезпечення; протягом строку фактичного використання траншів кредиту сплачувати проценти за їх використання в порядку, визначеному цим договором; повертати кредитору у повному обсязі транші кредиту зі сплатою можливих штрафних санкцій у терміни, визначені цим договором; не пізніше останнього робочого дня строку дії відповідного максимального ліміту заборгованості, встановленого на поточний період згідно з графіком зниження максимального ліміту заборгованості погашати кредитору частину заборгованості за кредитом, на яку поточна заборгованість за кредитом може перевищувати максимальний ліміт заборгованості, встановлений на наступний період згідно з графіком.

Статтею 4 договору кредитної лінії визначено відповідальність сторін, зокрема, п.4.1 встановлено, що у випадку прострочення позичальником строків сплати процентів, а також прострочення строків повернення кредиту, визначених цим договором, позичальник сплачує кредитору пеню в розмірі 0.1 % від невчасно сплаченої суми за кожний день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діє у цей період.

Згідно з п.4.2 договору кредитної лінії у випадку порушення позичальником вимог п.п. 3.3.2-3.3.12 цього договору позичальник зобов'язаний сплатити кредитору штраф у розмірі 1% від суми кредиту, за кожний випадок, а відповідно до п.4.3 - у випадку порушення п.3.3.13 цього договору штраф у розмірі 3% від суми кредиту за кожний випадок.

Умови та порядок звернення стягнення на предмет іпотеки визначаються іпотечним договором та чинним законодавством України.

Пунктами 7.2 іпотечного договору передбачено, що іпотекодержатель має право звернути стягнення на предмет іпотеки у випадку, зокрема на підставі рішення суду та на інших підставах, а п.7.3 визначено, що іпотекодержатель має право на свій розсуд обрати порядок звернення стягнення на предмет іпотеки. Згідно п. 7.5 іпотечного договору за рахунок предмета іпотеки іпотекодержатель має право задовольнити свої вимоги в повному обсязі, що визначається на момент фактичного задоволення, і складається, включаючи, але не обмежуючись, з суми заборгованості по кредиту, що наданий згідно з кредитним договором, несплачених процентів за користування кредитом, комісій, інших платежів, що передбачені цим договором та кредитним договором, збитків, завданих прострочкою виконання, штрафних санкцій, передбачених умовами кредитного договору та цим договором, витрат, пов'язаних з пред'явленням вимоги за зобов'язанням і зверненням стягнення на предмет іпотеки, витрат на утримання і збереження предмета іпотеки, витрат на страхування предмета іпотеки у випадку, передбаченому в розділі 5 (п»ять) договору, збитків, завданих внаслідок порушення умов цього договору та умов кредитного договору, витрати на здійснення оцінки предмета іпотеки суб'єктом оціночної діяльності, які поніс іпотекодержатель.

Станом на 31 жовтня 2012 року заборгованість за договором кредитної лінії становить 44 550 289 грн. 80 коп., яка складається сума заборгованості за кредитом - 20 000 000 грн. 00 коп.; сума заборгованості за відсотками - 21 225 847 грн. 17 коп.; розмір пені за несвоєчасне повернення кредиту - 1 504 109 грн. 59 коп.; розмір пені за несвоєчасне повернення відсотків - 1 420 333 грн. 04 коп.; штраф згідно п.п.4.2, 3.3.4, 3.3.5 договору кредитної лінії - 400 000 грн. 00 коп.

В зв'язку з невиконанням позичальником своїх зобов'язань позивач 13 квітня 2012 року направив вимогу до відповідачки про погашення заборгованості за договором кредитної лінії. Проте дана вимога залишена відповідачкою без реагування.

Відповідно до положень ст.ст. 1050, 1054 ЦК України, позичальник зобов'язаний повернути позивачу заборгованість за кредитним договором, проценти за користування кредитом, пеню та штраф.

Відповідно до положень ст.33 Закону України «Про іпотеку», у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов'язання іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов'язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.

Відповідно до правил ст.39 Закону України «Про іпотеку» у разі задоволення судом позову про звернення стягнення на предмет іпотеки у рішенні суду зазначаються загальний розмір вимог та всі його складові, що підлягають сплаті іпотекодержателю з вартості предмета іпотеки; опис нерухомого майна, за рахунок якого підлягають задоволенню вимоги іпотекодержателя; заходи щодо забезпечення збереження предмета іпотеки або передачі його в управління на період до його реалізації, якщо такі необхідні; спосіб реалізації предмета іпотеки шляхом проведення прилюдних торгів або застосування процедури продажу, встановленої статтею 38 цього Закону; початкова ціна предмета іпотеки для його подальшої реалізації.

Відповідно до положень ст.38 Закону України «Про іпотеку», рішенням суду або договором про задоволення вимог іпотекодержателя може бути передбачено право іпотекодержателя (відповідне застереження в іпотечному договорі) на продаж предмета іпотеки будь-якій особі-покупцеві.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав, та професійну оціночну діяльність в Україні», оцінка майна, майнових прав - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно - правовими актами, зазначеними в цьому Законі, і є результатом практичної діяльності суб'єкта оціночної діяльності. Незалежною оцінкою майна вважається оцінка майна, що проведена суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання. Процедури оцінки майна встановлюються нормативно - правовими актами з оцінки майна. У випадках проведення незалежної оцінки майна складається звіт про оцінку майна.

14 вересня 2012 року суб'єктом оціночної діяльності було складено звіт про експерту грошову оцінку земельної ділянки, що є предметом іпотеки, згідно якого ринкова вартість об'єкту оцінки за висновком оцінювача становить 104 068 грн. 00 коп.

Пунктом 9 Постанови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 30 березня 2012 року «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин» визначено право вибору способу судового захисту, передбаченого законом або договором ( дострокове стягнення кредиту, стягнення заборгованості, у тому числі шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки /застави, одночасне заявлення відповідних вимог у разі, якщо позичальник є відмінною від особи іпотекодавця ( майновий поручитель), одночасне заявлення вимог про стягнення заборгованості з позичальника з вимогами про стягнення заборгованості шляхом звернення стягнення на предмет застави/іпотеки, належні іпотекодавцю, який не є позичальником, розірвання кредитного договору, набуття права власності на предмет іпотеки тощо) належить виключно позивачеві.

На час розгляду справи сторонами не подано і судом не здобуто доказів сплати позичальником суми заборгованості.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що в даному випадку мають місце порушення відповідачкою майнових прав позивача, які підлягають захисту шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.

За рахунок коштів отриманих від реалізації на прилюдних торгах заставленного майна задоволити вимоги Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» за договором кредитної лінії № ВКЛ -2001750 від 15 вересня 2009 року у розмірі 44 550 289 грн. 80 коп., яка складається: сума заборгованості за кредитом - 20 000 000 грн. 00 коп.; сума заборгованості за відсотками 21 225 847 грн. 17 коп.; розмір пені за несвоєчасне повернення кредиту - 1 504 109 грн. 59 коп.; розмір пені за несвоєчасне повернення відсотків - 1 420 333 грн. 04 коп.; штраф згідно п.п.4.2, 3.3.4, 3.3.5 договору кредитної лінії - 400 000 грн. 00 коп.

Встановитии початкову ціну реалізації заставленого майна: земельної ділянки площею 2.00 га, яка належить ОСОБА_1 та розташована на території Новосинявської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області та призначена для ведення особистого селянського господарства, що посвідчена державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ № 034933, який зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010776100018 від 05 квітня 2007 року, кадастровий номер 6824484000:02:012:0058, на прилюдних торгах в розмірі 104 068 грн. 00 коп.

Також у відповідності до ст. 88 ЦПК України з відповідачки на користь позивача підлягають стягненню понесені судові витрати в сумі 3219 грн. 60 коп.

На підставі ст.ст. 1050, 1054 ЦК України, ст.ст. 33, 38, 39 Закону України «Про іпотеку», ст. 3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав, та професійну оціночну діяльність в Україні», пункту 9 Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 30 березня 2012 року «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин» та керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 174, 197, 209, 212-215, 218, 224, 226, 228, 292, 294 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

Позов задоволити.

Звернути стягнення на предмет іпотеки нерухоме майно - земельну ділянку площею 2.00 га, яка належить ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженці с. Пилява Старосинявського району Хмельницької області, жителька АДРЕСА_1, паспорт серія НОМЕР_2 виданий Дарницьким РУ ГУ МВС України в м.Києві, ідентифікаційний код НОМЕР_1) та розташована на території Новосинявської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області та призначена для ведення особистого селянського господарства, що посвідчена державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ № 034933, який зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010776100018 від 05 квітня 2007 року, кадастровий номер 6824484000:02:012:0058, для погашення заборгованості ТОВ «Синявські граніти» с.Нова Синявка Старосинявського району Хмельницької області перед Публічним акціонерним товариством «Дельта Банк» за договором кредитної лінії № ВКЛ -2001750 від 15 вересня 2009 року у розмірі 44 550 289 грн. 80 коп., яка складається сума заборгованості за кредитом - 20 000 000 грн. 00 коп.; сума заборгованості за відсотками - 21 225 847 грн. 17 коп.; розмір пені за несвоєчасне повернення кредиту - 1 504 109 грн. 59 коп.; розмір пені за несвоєчасне повернення відсотків - 1 420 333 грн. 04 коп.; штраф згідно п.п.4.2, 3.3.4, 3.3.5 договору кредитної лінії - 400 000 грн. 00 коп.

Надати Публічному акціонерному товариству «Дельта Банк» право реалізувати предмет іпотеки шляхом продажу земельної ділянки площею 2.00 га., яка розташована на території Новосинявської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області та призначена для ведення особистого селянського господарства, що посвідчена державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ № 034933, який зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010776100018 від 05 квітня 2007 року, кадастровий номер 6824484000:02:012:0058, на прилюдних торгах з початковою ціною реалізації заставленого майна в розмірі 104 068 грн. 00 коп.

Залишок коштів, одержаних від продажу земельної ділянки, повернути ОСОБА_1

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» ( 04080 м.Київ, вул. Фрунзе, 39, МФО 380236, ЄДРПОУ 34047020, р/р 373910011 ) судовий збір в сумі 3219 грн.00 коп.

Рішення може бути оскаржено позивачем у загальному порядку до апеляційного суду Хмельницької області через Старосинявський районний суд шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

СУДДЯ: В. О. Віговський

СудСтаросинявський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення01.02.2013
Оприлюднено12.03.2013
Номер документу29235317
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2216/842/2012

Ухвала від 11.09.2019

Цивільне

Старосинявський районний суд Хмельницької області

Галиш І. Б.

Ухвала від 06.08.2019

Цивільне

Старосинявський районний суд Хмельницької області

Галиш І. Б.

Ухвала від 25.07.2019

Цивільне

Старосинявський районний суд Хмельницької області

Галиш І. Б.

Ухвала від 10.01.2013

Цивільне

Старосинявський районний суд Хмельницької області

Віговський В. О.

Рішення від 01.02.2013

Цивільне

Старосинявський районний суд Хмельницької області

Віговський В. О.

Ухвала від 01.02.2013

Цивільне

Старосинявський районний суд Хмельницької області

Віговський В. О.

Рішення від 01.02.2013

Цивільне

Старосинявський районний суд Хмельницької області

Віговський В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні