cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" лютого 2013 р. Справа № 5016/3042/2012(17/109)
Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Коваль С.М.,
при секретарі Кондратовій О.В.,
з участю представників сторін:
від позивача, Заливчий Я.В., довіреність № 2923-О від 12.09.2012р.
від відповідача, представник не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 5016/3042/2012(17/109)
За позовом: Публічного акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк", 49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна перемоги, буд. 50; адреса для листування: 49027, м. Дніпропетровськ, а/с 1800,
до відповідача: Організації Української Спілки Ветеранів Афганістану, 57001, Миколаївська обл., смт. Веселинове, вул. Набережна,14,
про: стягнення заборгованості у розмірі 22 680,76 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство комерційний банк "ПРИВАТБАНК" звернулось до господарського суду з позовом до ОУС Ветеранів Афганістану про стягнення заборгованості за договором банківського обслуговування від 30.06.2011 р. у розмірі 22 680,76 грн., з яких 13 100,00 грн.- заборгованість за кредитом, 6 246,09 грн.- заборгованість по процентам за користування кредитом, 2 273,57 грн.- пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором, 1 061,10 грн.- заборгованість по комісії за користування кредитом.
Позовні вимоги обґрунтовуються невиконанням зобов'язань по договору банківського обслуговування від 30.06.2011р. в частині оплати заборгованості по кредиту та відсоткам.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві.
Ухвали господарського суду від 29.12.2012 року та від 22.01.2013 року, направлені на адресу відповідача: 57001, Миколаївська обл., смт. Веселинове, вул. Набережна,14, повернуті поштовою установою до суду з відміткою "адресат не існує". Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, взятого на офіційному сайті державного підприємства «Інформаційно-ресурсного центру» http://irc.gov.ua/index.html станом на 05.02.2013 року місцезнаходженням відповідача Веселинівської районної Організації Української Спілки Ветеранів Афганістану є 57001, Миколаївська обл., смт. Веселинове, вул. Набережна,14. Тобто, ухвали суду направлялись на правильну адресу відповідача.
Відповідно до п. 4 Інформаційного листа Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" від 02.06.2006 року № 01-8/1228 з останніми змінами від 08.04.08 року до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками "адресат вибув", "адресат відсутній" і т. п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.
Відповідно до п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" від 26.12.2011 року № 18 в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про вчинення усіх необхідних дій щодо повідомлення відповідача про розгляд справи та про достатність у матеріалах справи документальних доказів для вирішення спору по суті за відсутності повноважного представника відповідача.
Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, при цьому суд виходив з такого:
30.06.2011 року між ПАТКБ "Приватбанк" (далі-позивач) та Організацією Української Спілки Ветеранів Афганістану, (далі - відповідач) була підписана заява про відкриття поточного рахунку та картки зі зразками підписів і відбитка печатки (далі -заява), у відповідності до якої позивач при наявності вільних грошових ресурсів зобов'язався здійснювати обслуговування кредитного ліміту відповідача за рахунок кредитних коштів в рамках ліміту, про розміри якого позивач сповіщає відповідача на власний розсуд або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку позивача та відповідача. Порядок встановлення, зміни ліміту, погашення заборгованості та розмір відсоткової ставки, користування кредитним лімітом регламентується умовами та правилами надання банківських послуг та Тарифами банка, розміщеними в мережі Інтернет на сайті www.privatbank.ua, які разом з цією анкетою (заявою) складають договір банківського обслуговування.
У вказаній заяві про відкриття поточного рахунку також вказано, що відповідач, підписавши цю заяву, погоджується з умовами та правилами надання банківських послуг, в тому числі з умовами та правилами обслуговування по розрахунковим картам (розташованих на сайті банку www.privatbank.ua та http://client-bank.privatbank.ua), тарифами банку, які разом з цією заявою та карткою зі зразками підпису та відтиску печатки складають договір банківського обслуговування. Своїм підписом відповідач приєднався та зобов'язався виконувати умови, викладені в умовах та правилах надання банківських послуг, тарифах банку - договорі банківського обслуговування в цілому. Відносини між сторонами можуть вирішуватись як шляхом підписання окремих угод чи додаткових угод до договору, так і шляхом обміну інформацією з питань банківського обслуговування з відповідачем через web-сайт позивача www.privatbank.ua та http://client-bank.privatbank.ua чи інший інтернет/sms-ресурс, вказаний позивачем.
Згідно з п. 3.18.1.16. умов при укладанні договорів і угод, або вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання відповідача до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт -банк, або у формі обміну інформацією у паперовій чи електронній формі, або в будь-якій іншій формі), сторони допускають використання підписів відповідача у вигляді електронно - цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований позивачем через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі відповідача з правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.
Відповідно до ч. 2 ст. 639 ЦК України якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис" - Електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки). Електронний підпис не може бути визнаний недійсним лише через те, що він має електронну форму.
В силу ст. ст. 11, 202, 509 ЦК України між сторонами на підставі договору виникли зобов'язальні відносини.
Розділом 3.18. умов та правил надання банківських послуг (далі -Умов), які є невід'ємною частиною договору банківського обслуговування, укладеного між сторонами 30.06.2011 року, передбачені умови обслуговування кредитних лімітів на поточних рахунках корпоративних клієнтів.
Згідно з п. 3.18.1.1. умов кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення обігових коштів і здійснення поточних платежів відповідача, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту позивач повідомляє відповідача на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку сторін. Позивач здійснює обслуговування ліміту відповідача, що полягає в проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку відповідача, шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо.
Відповідно до п. 3.18.1.6. умов ліміт може бути змінений відповідачем в односторонньому порядку, передбаченому умовами, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами позивача. Підписавши угоду, відповідач висловлює свою згоду на те, що зміна ліміту проводиться позивачем в односторонньому порядку шляхом повідомлення відповідача на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку сторін (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших).
Згідно з п. 3.18.1.8. Умов проведення платежів відповідача в порядку обслуговування кредитного ліміту, здійснюється позивачем протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання відповідача до "Умов та правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку і картки зі зразками підписів та відтисків печатки", або в формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / Інтернет клієнт-банк, або в формі обміну інформацією, або в будь-якій іншій формі). При порушенні відповідачем будь-якого із зобов'язань, передбачених "Умовами та правилами надання банківських послуг", позивач, на власний розсуд, має право змінити умови кредитування, встановив інший строк повернення кредиту. При належному виконанні відповідачем зобов'язань, передбачених "Умовами та правилами надання банківських послуг", здійснення платежів відповідача в порядку обслуговування ліміту може бути продовжено позивачем на той же строк.
Відповідно до п. 3.18.1.11. Умов періодом безперервного користування кредитом є період часу, протягом якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку. Період безперервного користування кредитним лімітом становить не більше 35 днів. Початком періоду безперервного користування кредитом вважається перший день, починаючи з якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку клієнта при закритті банківського дня. Зменшення чи збільшення заборгованості по кредиту в цей період не впливає на зміну дати початку період безперервного користування кредитом. Датою завершення періоду безперервного користування кредитом вважається день, по завершенню якого на поточному рахунку зафіксовано нульове дебетове сальдо. Зменшення чи збільшення заборгованості по кредиту в період безперервного користування кредитом, не впливає на зміну початку періоду безперервного користування кредитом. Датою завершення періоду безперервного користування кредитом вважається день, по завершенню якого на поточному рахунку зафіксовано нульове дебетове сальдо.
Відповідно до п. 3.18.2.2.3. умов клієнт зобов'язується проводити погашення кредиту, отриманого в межах встановленого ліміту не пізніше строку завершення періоду безперервного користування кредитом, встановленого п. 3.18.1.11. умов.
Відповідно до п. 3.18.2.2.5 умов клієнт зобов'язувався повернути кредит в строки, передбачені умовами.
Відповідно до договору банківського обслуговування від 30.06.2011р. відповідачу був встановлений кредитний ліміт в розмірі 13 100,00 грн., що підтверджується випискою по рахунку та поясненнями позивача на поточний рахунок 26000060748447, в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку банку і клієнта, що визначено і врегульовано "Умовами та правилами надання банківських послуг".
Однак, відповідач, користуючись грошовими коштами в межах кредитного договору, свої зобов'язання за кредитним договором належним чином не виконав, у зв'язку із чим у останнього станом на 12.10.2012р. виникла заборгованість за кредитом у розмірі 13 100,00 грн.
Статтею 1054 Цивільного кодексу України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити відсотки.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
В силу ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 1069 ГПК України якщо відповідно до договору банківського рахунка банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу.
Відповідно до розділу умов 3.18.1.3, кредит надається в обмін на зобов'язання відповідача щодо його повернення, сплати процентів та винагороди. Згідно до розділу умов 3.18.4, яким затверджено порядок розрахунків, за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку відповідача при закритті банківського дня відповідач виплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка).
Відповідач не виконав своїх зобов'язань щодо повернення кредиту та сплати відсотків, цим самим порушив умови п. 3.18.1.3, п.3.18.4 договору кредиту та ст. 1054 ЦК України.
За вказаних обставин, висновок суду про наявність правових підстав для стягнення заборгованості по процентам за користування кредитом у розмірі 6 246,09 грн., заборгованості по комісії за користування кредитом у розмірі 1061,10 грн. є обгрунтованим.
Підлягає задоволенню частково вимога позивача в частині стягнення з Організації Української Спілки Ветеранів Афганістану, грошових коштів у сумі 2 273,57 грн. - пені.
Дана вимога основана на умовах укладеного сторонами кредитного договору, так відповідно до п. 3.18.5.1 умов договору, при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених умовами п. п. 3.18.2.2.2, 3.18.4.1, 3.18.4.2, 3.18.4.3, термінів повернення кредиту, передбачених п. п. 3.18.1.8, 3.18.2.2.3, 3.18.2.3.4, винагороди, передбаченого п. п. 3.18.2.2.5, 3.18.4.4, 3.18.4.5, 3.18.4.6 відповідач сплачує банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, відповідач сплачує банку пеню у розмірі, зазначеному в п. 3.18.4.1.3. від суми заборгованості за кожен день прострочення.
Судом встановлено, що позивачем здійснено нарахування пені в сумі 2273,57 грн. за період з 26.10.2011 року по 12.10.2012 року із застосуванням 0, 2 % від суми заборгованості простроченого платежу за кожний день прострочки платежу.
Відповідно до п.6 статті 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано. У відповідності до п.3.18.5.4 Умов - нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбаченої п. 3.18.0.5.1., 3.18.5.2., 3.18.5.3, здійснюється протягом 3 років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано клієнтом.
З огляду на викладене, позивач просить стягнути з відповідача пеню в сумі 2 273,57 грн. за період з 26.10.2011 року по 12.10.2012 року, встановлену договором (п.3.18.5.4).
Судом було перевірено правильність нарахування суму пені у розмірі 2 273,57 грн. за період з 26.10.2011 року по 12.10.2012 року, за допомогою програми «Законодавство» версія 2.8.1; яка після здійснення судом перерахунку становить 1717,31 грн.
Отже, вимога про стягнення пені в сумі 2 273,57 грн. є обгрунтованою та підлягає задоволенню частково у розмірі 1 717,31 грн.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідач не надав суду належних доказів виконання умов договору банківського обслуговування від 30.06.2011р.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані чинним законодавством, підтверджені матеріалами справи, відповідачем не заперечені, тому підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст. ст. 32, 33, 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Організації Української Спілки Ветеранів Афганістану, 57001, Миколаївська обл., смт. Веселинове, вул. Набережна,14,ідентифікаційний код 36396274 на користь Публічного акціонерного товариства комерційного банку "ПриватБанк", юридична адреса: 49094, м. Дніпропетровськ, Набережна Перемоги, 50, ідентифікаційний код 14360570, 13100,00 грн. (тринадцять тисяч сто грн. 00 коп.) - заборгованість за кредитом; 6 246,09 грн. (шість тисяч двісті сорок шість грн. 09 коп.), 1061,10 грн. (одна тисяча шістдесят одна грн. 10 коп.) - заборгованість по комісії за користування кредитом, 1717,31 грн. (одна тисяча сімсот сімнадцять грн. 31 коп.) - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором; 1 609, 50 грн. (одна тисяча шістсот дев'ять грн. 50 коп.) - витрат по сплаті судового збору.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити в повному обсязі.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя С.М.Коваль
Рішення підписано 11.02.2013 року.
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2013 |
Оприлюднено | 11.02.2013 |
Номер документу | 29236582 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Коваль С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні