cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78, 42-06-22, 32-11-36
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 лютого 2013 р. Справа № 923/40/13-г
Господарський суд Херсонської області у складі судді Ємленінової З.І. при секретарі Бєловій О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
до приватного підприємства "Квілон" м. Херсон
про стягнення 9581грн. 47коп.
за участю представників сторін:
від позивача - уповноважена особа Калмикова Т.О.
від відповідача - не прибув
Державне підприємство "Експериментальна база "Херсонська" Інституту зрошуваного землеробства Національної академії аграрних наук України (позивач) звернулося з позовом про стягнення з приватного підприємства "Квілон" 8053грн.89коп. заборгованості з орендної плати, 722грн.19коп. пені та 805 грн.39коп. штрафу, посилаючись на невиконання відповідачем своїх обов'язків по своєчасних розрахунках за договором оренди №1 від 10.07.2009року.
Відповідач своїм правом на судовий захист не скористався, в засідання суду вдруге не з'явився, відзив на позов і витребувані судом документи не надав, незважаючи на те, що був повідомлений про час розгляду справи належним чином.
Ухвала про відкладення розгляду справи від 29.01.2013року направлена відповідачу у встановленому порядку, що підтверджується реєстром поштової кореспонденції канцелярії суду та списком згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів за 29.01.2013року. Доказів які б свідчили про її неотримання до господарського суду не надходило, отже відповідача було належним чином повідомлено про час і місце розгляду справи.
Будь-яких письмових заяв і клопотань на день розгляду справи від відповідача щодо відкладення розгляду справи до суду не надійшло. Подальше ж відкладення розгляду справи призведе до затягування судового процесу і є порушенням приписів статті 22 ГПК України, зокрема, стосовно обов'язку сторін добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони.
За таких підстав, відповідно до статті 75 ГПК України суд вважає можливим розглянути справу без участі представника відповідача, за наявними в ній доказами, яких достатньо для вирішення спору по суті.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані до справи докази, заслухавши представника позивача, суд -
в с т а н о в и в:
Між державним підприємством "Експериментальна база "Херсонська" Інституту зрошуваного землеробства Національної академії аграрних наук України (позивач) та приватним підприємством "Квілон" (відповідач) 10 липня 2009року укладено договір оренди №1.
Згідно з зазначеним договором в користування відповідача на умовах оренди позивач передає вбудоване приміщення майстерні в будівлі пилорами площею 283,5кв.м., розташоване в м. Херсоні, сел. Наддніпрянське, яке перебуває на балансі позивача.
Актом прийому - передачі від 10.07.2009року підтверджується факт передачі майна в користування відповідача.
Строк договору сторонами узгоджено пунктом 10.1 з 14.07.2009року до 14.06.2012року.
Відповідно до пунктів 3.1- 3.6 зазначеного договору оренди відповідач зобов'язаний був своєчасно сплачувати орендну плату за час оренди в узгодженому сторонами розмірі - 1340грн.44коп. в місяць та перераховувати її позивачу щомісячно не пізніше 12 числа місяця наступного за звітним.
Доказів повернення орендованого майна після закінчення строку договору за актом прийому-передачі, як це передбачено пунктом 5.9 договору оренди, відповідач суду не надав.
Частиною 1 статті 193 Господарського Кодексу України встановлено обов'язок суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що звичайно ставляться.
Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язання закріплені і в статті 526 ЦК України.
Відповідно до ч.1 ст. 762 ЦК України, ч.1 ст. 286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності в розмірі встановленому договором оренди.
Відповідно до статті 629 ЦК України укладений між сторонами договір оренди від 10.07.2009року є обов'язковим для виконання обома сторонами і сторони під час його дії мають дотримуватися взятих на себе зобов'язань за договором.
Матеріалами справи та наданим позивачем розрахунком суми позову підтверджується, що своїх обов'язків по своєчасному перерахуванню орендної плати у встановленому договором оренди розмірі та порядку відповідач не виконував. За період оренди з жовтня 2011року по лютий 2012року включно його борг по орендній платі становив 8053грн.89коп.
Згідно з вимогами ст. 4-3, ст. 33 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони, які беруть участь у справі, обгрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Ці докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Документального підтвердження погашення боргу в сумі 8053грн.89коп. або будь-яких заперечень проти позовних вимог та розрахунку суми боргу, наданого позивачем, відповідач суду не надав.
З урахуванням вищезазначеного, позовні вимоги про стягнення 8053грн.89коп. основного боргу обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Розглядаючи позовні вимоги в частині стягнення пені та штрафу, суд виходить із наступного.
Згідно зі статтею 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором, або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом або розірвання договору; зміна умов зобов'язання; сплата неустойки (в тому числі і пені); відшкодування збитків.
Штрафними санкціями за вимогами статті 230 Господарського Кодексу України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), які учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.
Частиною 6 ст.231 Господарського Кодексу України зазначено, що штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України за весь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Пунктом 3.7 договору оренди сторони узгодили, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації та стягується відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі однієї облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день оплати, включаючи день оплати.
Крім того, пунктом 3.8 договору оренди встановлено, якщо заборгованість з орендної плати становить не менше ніж три місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 10% від суми заборгованості.
Відповідно до ч.6 ст.232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Таким чином, за нормами ГК України пеня і штраф не мають тривалого характеру та через шість місяців після дня виникнення прострочки слід припинити їх нарахування.
Сторони в договорі від 10.07.2009року не визначили конкретного періоду нарахування пені, а лише обмежили її розмір однією обліковою ставкою НБУ та порядок нарахування (за кожен день прострочки), не визначивши при цьому кінцевий термін обчислення, тому, суд вважає необхідним застосувати норму частини 6 статті 232 ГК України, у зв'язку з чим нарахування пені та штрафу повинно бути припинено через шість місяців від дня коли зобов'язання мало бути виконано.
Суд також зазначає, що в силу статті 223 Господарського Кодексу України, при реалізації в судовому порядку відповідальності за порушення в сфері господарювання застосовуються загальний та скорочені строки позовної давності, передбачені Цивільним Кодексом України, якщо інші строки не встановлені Господарським Кодексом України.
Статтею 258 ЦК України визначені спеціальні строки позовної давності в один рік в частині стягнення неустойки (штрафу, пені). Таким чином статті 258 ЦК України та ч.6 ст. 232 ГК України підлягають застосуванню одночасно, оскільки вони не суперечать, а доповнюють одна одну.
Період нарахування пені та штрафу в силу ч.6 статті 232 ГК України, з урахуванням періоду виникнення боргу, починається з жовтня 2011 року - лютого 2012року та закінчується відповідно в квітні 2012року - вересні 2012року. Строк позовної давності встановлений статтею 258 ЦК України щодо нарахування пені та штрафу на суму заборгованості яка виникла з жовтня 2011року по грудень 2011року позивачем також пропущено, тому позовні вимоги в частині стягнення пені та штрафу підлягають задоволенню частково, в сумі 121грн.84коп. пені та 322грн.34коп. штрафу, виходячи із заборгованості в сумі 3223грн.48 коп. за січень-лютий 2012року .
Судові витрати відповідно до ст.49 ГПК України відносяться на сторони пропорційно від суми задоволених позовних вимог.
В засіданні оголошувалася вступна та резолютивна частина рішення.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд
в и р і ш и в :
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з приватного підприємства "Квілон" м. Херсон, пр. Ушакова, 79 кв. 37, р/рахунок 2600967155 в Херсонській філії «Райффайзен Банк Аваль» МФО 380805, ідентифікаційний код 32479530 на користь державного підприємства "Експериментальна база "Херсонська" Інституту зрошуваного землеробства Національної академії аграрних наук України м. Херсон с.Наддніпрянське, р/рахунок 26007300213815 в ПАТ «Банк Форум» МФО 322948, ідентифікаційний код 32618821 - 8053грн.89коп. основного боргу 121грн.84коп. пені, 322грн.34коп. штрафу та 1525грн.86коп. витрат по сплаті судового збору.
3.Відмовити в задоволені позовних вимог в решті суми позову.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 13 лютого 2013р.
Суддя З.І. Ємленінова
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2013 |
Оприлюднено | 13.02.2013 |
Номер документу | 29276263 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Ємленінова З.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні