ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2013 р. Справа № 804/92/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кальника В.В.
при секретарі судового засідання Прихно К.С.
за участю:
представника позивача Власенко Т.В.
представника відповідача Кравцова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Підприємства Дніпропетровської облспоживспілки "Личківське звірогосподарство" до Управління Пенсійного фонду України в Магдалинівському районі Дніпропетровської області про визнання недійсними та скасування рішень, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Підприємства Дніпропетровської облспоживспілки "Личківське звірогосподарство", в якому позивач просить:
- визнати недійсним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Магдалинівському районі Дніпропетровської області № 20 від 30.10.2012 року та № 21 від 30.10.2012 року;
- судові витрати покласти на Управління Пенсійного фонду України в Магдалинівському районі Дніпропетровської області.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що спірні рішення УПФУ в Магдалинівському районі Дніпропетровської області про накладення штрафних санкцій за несплату або несвоєчасну сплату страхових внесків підлягають визнанню недійсними та скасуванню, оскільки фінансові санкції, застосовані УПФУ до позивача безпідставно, понад строки, встановлені ст. 250 ГК України та без конкретизації виду порушення.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. До суду подав заперечення.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Підприємство Дніпропетровської облспоживспілки "Личківське звірогосподарство" (код ЄДРПОУ 01735867) зареєстроване в УПФУ в Магдалинівському районі Дніпропетровської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
30 жовтня 2012 року Підприємством Дніпропетровської облспоживспілки "Личківське звірогосподарство" отримано від Управління Пенсійного фонду України в Магдалинівському районі Дніпропетровської області рішення № 20 від 30.10.2012 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків та рішення № 21 від 30.10.2012 року про застосування фінансових санкцій за подання до органів Пенсійного фонду України недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку
Оскаржувані рішення відповідача були прийняті контролюючим органом на підставі акта № 69 від 30.10.2012, складеного за результатами планової перевірки щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01.01.2004 до 01.10.2012р.
Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд зазначає, що пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону передбачено, що відповідно до пункту 6 частини 2 статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхувальник, в даному випадку позивач, зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Згідно пункту 9.3.2 розділу 9 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2001, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663, розрахунок фінансових санкцій здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника. Картки особового рахунку страхувальника формуються за даними звітів платника, розрахованих самостійно, а також інших документів, які свідчать про сплату страхових внесків.
Проте суд зазначає, що зі змісту оскаржуваних рішень не вбачається, за які саме порушення норм чинного законодавства УПФУ застосовано до позивача фінансові санкції та пеню.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, 30 жовтня 2012 року відповідачем винесені рішення про застосування фінансових санкцій до позивача за період з 2007 року.
Відповідно до ч. 15 ст. 106 Закону 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Суд зазначає, що штрафні санкції та пеня, застосовані в порядку Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є адміністративно-господарським штрафом, а тому для його застосування слід керуватися приписами статті 250 Господарського кодексу України, яка встановлює, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Крім того, при формуванні висновків в даній адміністративній справі суд враховує позицію Вищого адміністративного суду України, викладену в ухвалі від 03.12.2009 у справі № К-19925/08, відповідно до якої суд вважає, що не можна ототожнювати поняття «застосування» та «стягнення» фінансових санкцій. Застосовуючи фінансові санкції суб'єкт владних повноважень своїм рішенням визначає та встановлює міру відповідальності за порушення суб'єктом господарювання норм законодавства, тоді як під стягненням фінансових санкцій слід розуміти дії щодо звернення до примусового виконання вже застосованих суб'єктом владних повноважень фінансових санкцій, зокрема шляхом звернення до суду із позовом про стягнення фінансових санкцій.
Закінчення будь-якого із встановлених статтею 250 Господарського кодексу України строку виключає застосування таких санкцій до суб'єкта підприємницької діяльності за вчинене ним порушення правил здійснення господарської діяльності.
Таким чином, суд вважає, що фінансові санкції могли бути застосовані УПФУ до позивача не пізніш як через один рік з дня порушення, тоді як були застосовані 30 жовтня 2012 року, тобто з порушенням встановлених ст.250 Господарського кодексу України строків застосування адміністративно-господарських санкцій.
Під час розгляду справи з'ясовано, що на підставі акту планової перевірки Підприємства Дніпропетровської облспоживспілки "Личківське звірогосподарство" від 30.10.2012 № 69 управлінням ПФУ винесено Рішення «Про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків» від 30.10.2012 № 20, проте, розрахунок фінансової санкції по Рішенню від 30.10.2012 № 20 було здійснено невірно у зв'язку з невірно визначеним періодом.
Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 26.11.2012 № 24725/07-28 було скасовано Рішення управління ПФУ «Про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків» від 30.10.2012 № 20.
Отже, Рішення управління ПФУ «Про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків» від 30.10.2012 № 20 не може бути предметом судового оскарження по даній справі, оскільки скасовано рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 26.11.2012 № 24725/07-28.
Управлінням ПФУ винесено нове Рішення «Про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником своєчасно не обчислених та це сплачених страхових внесків» від 30. 11.2012 № 22, яке за свідченням представника позивача на теперішній час оскаржується в адміністративному порядку.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи сукупність викладених обставин суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог та про визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Магдалинівському районі Дніпропетровської області № 21 від 30.10.2012 року.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із того, що згідно ч.3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України , якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Отже, сума судових витрат, сплачених згідно квитанції № 40914.276.2 від 21.12.2012р. у розмірі 64,38 грн, має бути стягнута на користь позивача з Державного бюджету України у відповідному розмірі.
Керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Магдалинівському районі Дніпропетровської області № 21 від 30.10.2012 року.
Присудити на користь Підприємства Дніпропетровської облспоживспілки "Личківське звірогосподарство" документально підтверджені судові витрати в розмірі 32,19 грн. (тридцять дві грн. 19 коп.) з Державного бюджету.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 11 лютого 2013 року.
Суддя В.В. Кальник
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2013 |
Оприлюднено | 15.02.2013 |
Номер документу | 29308832 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Кальник Віталій Валерійович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Кальник Віталій Валерійович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Кальник Віталій Валерійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні