ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2013 р. Справа № 802/16/13-а
м. Вінниця
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Загороднюка Андрія Григоровича,
за участю:
секретаря судового засідання: Середюка М. А.,
представника позивача: Бабія Р. В.,
відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Могилів-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області Державної податкової служби
до: селянського (фермерського) господарства "Золоте зерно"
про: стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ :
02.01.2013 року до Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Могилів-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області Державної податкової служби (далі - Могилів-Подільська ОДПІ або позивач) до селянського (фермерського) господарства "Золоте зерно" (далі - С(Ф)Г "Золоте зерно" або відповідач) про стягнення податкового боргу.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що за відповідачем рахується заборгованість по орендній платі юридичних осіб на загальну суму 10 519, 67 грн. Проплати в добровільному порядку не відбулось, що стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлений позов, додатково надав усні пояснення та просив суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судові засідання не з'являвся, хоча про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення судової кореспонденції (а. с. 25, 29).
Згідно до ч.4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
На підставі вищевикладеного, враховуючи те, що представник позивача щодо можливості розгляду даної справи за відсутності представника відповідача поклався на розсуд суду, суд розпочав розгляд справи по суті.
Юридично оцінивши докази, які є у справі, повно та всебічно з'ясувавши обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Встановлено, що С(Ф)Г "Золоте зерно" є юридичною особою, ідентифікаційний код 32815253, зареєстроване Могилів-Подільською районною державною адміністрацією Вінницької області, взяте на облік в Могилів-Подільській ОДПІ, про що свідчить свідоцтво та довідка (а. с. 8, 10).
Селянське (фермерське) господарство є платником податків і зборів, відповідно до Податкового кодексу України і є боржником перед бюджетом.
Станом на 12.12.2012 року податковий борг господарства по земельному податку з юридичних осіб становить 10519,67 грн.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про плату за землю", використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою, згідно статті 15 Закону України "Про плату за землю".
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про плату за землю", платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою , встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
На виконання вимог статтей 14-17 Закону України "Про плату за землю", С(Ф)Г "Золоте зерно" подано до Могилів-Подільської ОДПІ розрахунок земельного податку на 2012 рік, відповідно до якого визначено податкове зобов'язання: 42895,05грн - на 2012 рік.
Згідно статті 17 Закону України "Про плату за землю", податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Як стверджує та доводить представник позивача, С(Ф)Г "Золоте зерно" не виконано зобов'язання по сплаті земельного податку, в зв'язку з чим Могилів-Подільська ОДПІ вимушена звернутись до суду з позовом про стягнення податкового боргу на загальну суму 10519, 67 грн.
Суд встановив, що відповідно до ст. 17 Закону України "Про плату за землю", в 2012 році щомісячно нараховувалась сума земельного податку в розмірі 3 574, 59 грн., проте за вересень та жовтень 2012 року С(Ф)Г "Золоте зерно" земельний податок не сплачено.
Відтак, заборгованість по земельному податку за основним платежем за 2 місяці 2012 року становить 7149,18 грн.
Разом з тим, по штрафних (фінансових) санкціях по орендній платі з юридичних осіб заборгованість перед бюджетом становить - 2814,09 грн.
За несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання Могилів-Подільською ОДПІ застосовано штрафну (фінансову) санкцію та винесено податкове повідомлення-рішення №0002991500/0 від 08.10.2012 року, відповідно до якого для С(Ф)Г "Золоте зерно" визначено податкове зобов'язання за порушення строків сплати платежів до бюджету по орендній платі з юридичних осіб на суму 2 814,09 грн., при чому зобов'язання по даному рішенню узгоджене 28.10.2012 року;
На заборгованість нараховувалась пеня. Так, п.п. 129.1.1 статті 129 Податкового кодексу України встановлено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пунктом 129.4 статті 129 даного Кодексу визначено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Отже, на наявну заборгованість відповідача нараховано пеню в розмірі 556, 40 грн.
Дана сума заборгованості підтверджується обліковою карткою платника та довідкою про стан податкової заборгованості.
Як стало відомо під час судового розгляду справи, Могилів-Подільською ОДПІ вживались заходи щодо погашення заборгованості по обов'язкових платежах, передбачені Податковим Кодексом України, а саме виставлено податкову вимогу № 409 від 09.11.2011 року та проведено опис активів, про що внесено запис до Державного реєстру застав рухомого майна.
Вжиті заходи, направлені на погашення податкової заборгованості С(Ф)Г "Золоте зерно", не призвели до бажаного результату.
Відповідно до ст. 41 Податкового Кодексу України, контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими органами в межах повноважень.
Визначаючись щодо суті позовних вимог, суд виходив також з того, що положеннями п.54.5 ст. 54 Податкового кодексу України передбачено те, що коли сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
У відповідності з п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином, загальна сума грошового зобов'язання в розмірі 10 519, 67 грн. вважається податковим боргом селянського (фермерського) господарства "Золоте зерно", який підтверджується матеріалами справи та який підлягає стягненню в примусовому порядку.
Згідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.3 цієї статті, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
У відповідності до п. 87.1 ст. 87 ПК України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Суд зауважує, що 08.02.2013 року за вх. № 3065 представником позивача подано уточнення до позовної заяви, в якому вказано, що Могилів-Подільська об'єднана державна податкова інспекція Вінницької області Державної податкової служби просить суд стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 10 519, 67 грн. за рахунок коштів платника податків. Вказане уточнення прийняте судом.
Статтею 20 ПК України встановлено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків.
Стаття 67 Конституції України встановлює, що платник податків зобов'язаний вчасно й у повному розмірі сплачувати податки. З метою реалізації обов'язків платника податків законодавчі акти встановлюють строки сплати податків.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, оцінивши надані позивачем докази, суд дійшов висновку, що вимоги Могилів-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області Державної податкової служби обґрунтовані, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Щодо розподілу судових витрат, то відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з селянського (фермерського) господарства "Золоте зерно" заборгованість по орендній платі з юридичних осіб за рахунок коштів платника податків в розмірі 10 519, 67 грн. (десять тисяч п'ятсот дев'ятнадцять гривень шістдесят сім копійок).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Загороднюк Андрій Григорович
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2013 |
Оприлюднено | 19.02.2013 |
Номер документу | 29372147 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Загороднюк Андрій Григорович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Загороднюк Андрій Григорович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні