Рішення
від 14.02.2013 по справі 902/152/13-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14 лютого 2013 р. Справа № 902/152/13-г

Провадження № 18/902/8/13

за позовом : Приватного підприємства "ВКП"БРУСТ" (21100, м. Вінниця, вул. Космонавтів, 51, к. 27; 21050, м. Вінниця, вул. Грушевського, 50/6)

до : Вінницької міської ради (21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 59)

до: Виконавчого комітету Вінницької міської ради (21050, м. вінниця, вул. Соборна, 59)

третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Приватне підприємство "Діоленд"(21034, м. Вінниця, вул. Залізнична, буд. 13А, код 33484713)

про визнання недійсними рішень Вінницької міської ради

Господарський суд Вінницької області у складі

Головуючого судді Маслія І.В.

Секретар судового засідання Василишена Н.О.

Представники сторін:

Позивача: Приленський І.Г. - представник за довіреністю

Відповідача-1: Федчишен В.А. - представник за довіреністю

Відповідача-2: Федчишен В.А. - представник за довіреністю

Третьої особи: не з'явився

ВСТАНОВИВ :

До господарського суду Вінницької області звернулося ПП «ВКП» БРУСТ» (далі-позивач) до Вінницької міської ради (далі-відповідач-1) та до Виконавчого комітету Вінницької міської ради (далі - відповідач-2) з позовом про визнання недійсним рішень.

Позов обґрунтовано тим, що позивач є власником споруди шламонакопичувача, яка розташована у м. Вінниці по вул. Липовецькій, а відповідно до ст. 120 ЗК України та ст. 377 ЦК України, до власника нерухомого майна переходить право власності або користування на земельну ділянку, яка знаходиться під спорудою, однак позивач позбавлений права на оформлення даної земельної ділянки, оскільки оспорюваними рішеннями Вінницької міської ради, земельну ділянку передано у користування третій особі.

Таким чином, позивач вважає що Рішеннями Вінницької міської ради та її Виконавчого комітету, право на оформлення земельної ділянки на якій розташоване належне позивачу на праві власності нерухоме майно - порушено, що і стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 29.01.13 р. за вказаним позовом порушено провадження та призначено справу до розгляду на 14.02.13 р.

Через канцелярію суду 13.02.13 р. від відповідача-1 надійшов відзив, відповідно до якого останній позовні вимоги не визнає та зазначає, що під час прийняття оскаржуваних Рішень про затвердження технічної документації та передачу земельної ділянки в оренду третій особі, відповідачу не було відомо про наявність у власності позивача нерухомого майна, а відтак вважає, що оскаржувані рішення є законними.

В судове засідання з'явилися представники позивача та відповідача, представник третьої особи в судове засідання не з'явився хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

За клопотанням представника позивача ухвалою суду від 14.02.13 р. у якості іншого відповідача залучено Виконавчий комітет Вінницької міської ради, до якого заявлено позовну вимогу про визнання недійсним Рішення № 822 від 10.04.08 р.

З наданої представником відповідача довіреності від Виконавчого комітету Вінницької міської ради (відповідача-2) судом встановлено, що в судовому засіданні присутні усі сторони, а відтак підстави для відкладення розгляду справи відсутні.

Дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне .

29.09.06 КП ВООБТІ на підставі договору купівлі-продажу, укладеного між ПП «ВКП «Бруст» та ТОВ «НДІ ВТБ» та посвідченого приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу Свириденком А.Б. від 22.09.06 р., а також Акту приймання-передачі майна від 27.09.06 р. до Договору купівлі-продажу від 22.09.06 р. за ПП «ВКП «Бруст» на праві приватної власності зареєстровано споруду шламонакопичувача площею 109160 кв. м., тобто з 29.09.06 позивач набув права власності на вказане нерухоме майно.

Вінницькою міською радою, а саме рішенням № 59 від 25.05.06 р. затверджено матеріали погодження місця розташування станції технічного обслуговування по вул. Фрунзе 4, та надано дозвіл на складання проекту відведення (землеустрою) земельної ділянки по вул. Фрунзе 4, для будівництва та обслуговування станції технічного обслуговування легкових автомобілів, орієнтовною площею 0,8408 га. ПП «Діоленд».

У подальшому Рішеннями Вінницької міської ради № 905 від 30.03.07 р. та № 1370 від 19.10.07 р. затверджено проект землеустрою ПП «Діоленд».

Крім того, на підставі вказаних вище рішень Вінницької міської ради, рішенням Виконавчого комітету Вінницької міської ради № 822 від 10.04.08 р. надано дозвіл ПП «Діоленд» на проектування станції технічного обслуговування автомобілів з мийкою, автомобільною газозаправною станцією з пунктом сервісного обслуговування водіїв та пасажирів по вул. Фрунзе 4.

Тобто з наведених вище обставин встановлено, що оскаржуваними рішеннями передано третій особі в оренду земельну ділянку, на якій розташоване нерухоме майно, що перебуває у приватній власності позивача.

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги до Вінницької міської ради та Виконавчого комітету Вінницької міської ради підтримав та, з посиланням на письмові пояснення зазначені у позовній заяві, просив суд їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача-1 та відповідача-2 проти задоволення позову заперечив, вважає що оскаржувані рішення є законними, у зв'язку з чим, з посиланням на письмові пояснення викладені у відзиві, просив суд у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши учасників судового процесу, повно, всебічно та об'єктивно розглянувши письмові докази по справі та надавши їм правову оцінку суд прийшов до висновку про задоволення позову виходячи з наступного.

Так, ч. 1 ст. 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно ст.ст. 124-125 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 16 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Тобто, з наведених вище норм вбачається, що третя особа - ПП «Діоленд» є користувачем земельної ділянки на підставі рішень компетентних органів та укладених Договорів оренди.

Вказаний вище факт також встановлено і Рішенням господарського суду Вінницької області від 17.04.12 р. (набрало законної сили) у справі № 8/164-08.

Разом з тим, як зазначено вище, позивач є власником нерухомого майна (споруди), яке зареєстровано 29.09.06 КП ВООБТІ, що підтверджується реєстраційним посвідченням (а.с. 23) та яке знаходиться на земельній ділянці, користувачем якої є третя особа, що також встановлено Рішенням господарського суду Вінницької області від 17.04.12 р. (набрало законної сили) у справі № 8/164-08, та у якому зазначено, що будівля шламонакопичувача розташована за адресами: м.Вінниця, вул.Липовецька, б/н та вул.Фрунзе, 4 площею 0,8408 га

Так, до відносин, пов'язаних з переходом права користування земельною ділянкою, на якій знаходиться житловий будинок, будівля, споруда, до особи, що набула права власності на відповідне нерухоме майно, в тому числі стосовно розміру такої земельної ділянки, застосовується законодавство, що діяло на час переходу права власності на житловий будинок, будівлю, споруду.

До відносин користування власником житлового будинку (будівлі, споруди) земельною ділянкою, на якій розташований житловий будинок (будівля, споруда) як до правовідносин, що тривають, застосовується законодавство, що діє протягом періоду користування земельною ділянкою. Норми законодавства, якими змінено правовий режим та умови користування такими земельними ділянками, повинні застосовуватися також і до умов користування земельною ділянкою, які існували до відповідних змін. (Постанова Вищого господарського суду України від 24.07.12 у справі № 11/159/2011/5003)

У ч.ч. 1,2 ст. 120 ЗК України (в редакції, чинній на момент видачі реєстраційного посвідчення на майно - 29.09.2006 р.) визначено, що при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди . При відчуженні будівель та споруд, які розташовані на орендованій земельній ділянці, право на земельну ділянку визначається згідно з договором оренди земельної ділянки.

За приписами статті 377 Цивільного кодексу України (в редакції, чинній на момент видачі реєстраційного посвідчення на майно - 29.09.2006 р.) до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.

Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування.

Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.

Власник житлового будинку (крім багатоквартирного), будівлі, споруди на підставі статей 120, 102 1 ЗК України та статей 377, 413 ЦК України вправі вимагати від власника земельної ділянки (в тому числі й шляхом подання відповідного позову) оформлення права користування земельною ділянкою, на якій розташоване відповідне нерухоме майно, та ділянкою, необхідною для його обслуговування, шляхом укладення договору суперфіцію.

Відповідно до п. 2.10 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» правочин, за яким переходить право власності на житлові будинки, будівлі, споруди, тягне за собою перехід права на земельну ділянку, на якій знаходиться відповідне нерухоме майно. При цьому новий власник земельної ділянки не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до законодавства.

Як встановлено в судовому засіданні, Рішеннями Вінницької міської ради № 59 від 25.05.06 р., № 905 від 30.03.07 р., № 1370 від 19.10.07 р. та Рішенням Виконавчого комітету Вінницької міської ради № 822 від 10.04.08 р. позбавлено права власника нерухомого майна оформити правовстановлюючі документи на користування земельною ділянкою, яка знаходиться під спорудою.

З аналізу ст. 20 ГК України встановлено, що права та законні інтереси суб'єктів господарювання захищаються зокрема шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єктів господарювання або споживачів.

Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили, а в силу статей 32, 33 вказаного Кодексу, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень шляхом подання доказів.

Враховуючи викладене вище позивачем доведено, що оскаржувані рішення порушують право позивача на користування земельною ділянкою, на якій розташоване належне йому нерухоме майно, оскільки наявність таких рішень позбавляє можливості власника нерухомого майна оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку.

Керуючись ст.ст. 4-3, 33,43,82,84,115 ГПК України, -

ВИРІШИВ :

1. Позов Приватного підприємства "ВКП "БРУСТ" до Вінницької міської ради задовольнити.

2. Визнати недійсними:

- Рішення Вінницької міської ради № 59 від 25.05.2005 року «Про затвердження матеріалів погодження місця розташування станції технічного обслуговування та надання ПП «Діоленд» погодження на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул.. Фрунзе 4»;

- Рішення Вінницької міської ради № 905 від 30.03.2007 року «Про надання погодження на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки»;

- Пункт 9 Рішення Вінницької міської ради № 1370 від 19.10.2007 року «Про затвердження документації із землеустрою, передачу земельних ділянок в оренду та постійне користування , визнання таким, що припинив свою дію договір оренди земельної ділянки від 24.11.2004 року № 3/294».

3. Позов Приватного підприємства "ВКП"БРУСТ" до Виконавчого комітету Вінницької міської ради задовольнити.

4. Визнати недійсним Рішення Виконавчого комітету Вінницької міської ради № 822 від 10.04.2008 року «Про надання дозволу ПП «Діоленд» на проектування СТО з мийкою, АГЗП та АЗС з пунктом сервісного обслуговування по вул. Фрунзе 4»

5. Копію рішення направити сторонам та третій особі рекомендованим листом.

Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 18 лютого 2013 р.

Суддя Маслій І.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2,3 - позивачу (21100, м. Вінниця, вул. Космонавтів, 51, к. 27; 21050, м. Вінниця, вул. Грушевського, 50/6)

4 - відповідачу 1 (21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 59)

5 - третій особі (21034, м. Вінниця, вул. Залізнична, буд. 13 А)

6 - відповідачу 2 (21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 59)

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення14.02.2013
Оприлюднено18.02.2013
Номер документу29388774
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —902/152/13-г

Рішення від 14.02.2013

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Ухвала від 14.02.2013

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Ухвала від 29.01.2013

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні