№0544/15202/2012
№2/243/153/2013
Р І Ш Е Н Н Я
Ім'ям України
« 12» лютого 2013 р. м. Слов'янськ
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого - судді Чемодурової Н.О.
при секретарі - Бондаренко О.В.
за участю:
позивач ОСОБА_1
відповідач ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Слов'янська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Олександрівської сільської ради Слов'янського району Донецької області, ОСОБА_2, третя особа: Слов'янський районний відділ земельних ресурсів, про визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В:
В січні 2013 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Олександрівської сільської ради Слов'янського району Донецької області, ОСОБА_2, третя особа: Слов'янський районний відділ земельних ресурсів, про визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування, обґрунтувавши свої вимоги тим, що його діду на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку належала земельна ділянка площею 3.330 га, яка йому була виділена для ведення особистого товарного сільськогосподарського виробництва. 09 лютого 2012 року дід позивача помер, і ОСОБА_1 як спадкоємець за заповітом успадкував 1/2 частку земельної ділянки, іншу частину мала успадкувати його бабуся, оскільки вказана ділянка була сумісною власністю подружжя, але бабуся померла одразу після дідуся 29 лютого 2012 року і не встигла прийняти спадщину. На випадок своєї смерті бабуся залишила розпорядження і заповіла усе своє майно позивачеві. ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса з заявою про спадкування 1/2 частки земельної ділянки, що залишилася. 24 листопада 2012 року нотаріус відмовив позивачеві у вчиненні нотаріальної дії, пославшись на те, що позивач не зміг надати правовстановлюючі документи на цю частину ділянки. Таким чином, позивач просить визнати за ним право власності в порядку спадкування за заповітом на 1/2 частку земельної ділянки загальною площею 3.330 га, яка розташована на землях Олександрівської сільської ради, кадастровий номер 1424280300:04:000:0061.
В судовому засіданні позивач, ОСОБА_1, наполягав на задоволенні своїх позовних вимог, викладених в позовній заяві, пояснив, що його бабуся, ОСОБА_3, тричі була у шлюбі. ОСОБА_2 є донькою ОСОБА_3 від першого шлюбу. Батько позивача є сином ОСОБА_3 від другого шлюбу. Вищевказана земельна ділянка була виділена ОСОБА_4, третьому чоловіку ОСОБА_3 ОСОБА_4 помер 09 лютого 2012 року. За життя він склав заповіт, яким заповів ОСОБА_1 1/2 частку земельної ділянки площею 3,330 га, розташовану на території Олександрівської сільської ради Слов'янського району. 29 лютого 2012 року померла ОСОБА_3, яка за життя склала заповіт, яким усе своє майно заповіла своєму онукові, ОСОБА_1 В зв'язку з викладеним ОСОБА_1 вимагає визнати за ним право власності в порядку спадкування на 1/2 частку земельної ділянки загальною площею 3.330 га, яка розташована на землях Олександрівської сільської ради, кадастровий номер 1424280300:04:000:0061.
Відповідач, ОСОБА_2, в судовому засіданні заперечувала проти вимог позивача, наполягала на тому, що хоча вона і не вказана в заповіті, проте як спадкоємиця за законом вона має право на обов'язкову частку у спадщині.
Представник відповідача, Олександрівської сільської ради Слов'янського району, в судове засідання не з'явився, суду надано заяву сільського голови Олександрівської сільської ради ОСОБА_5 з проханням розглянути справу без участі представника сільської ради, вимоги позивача визнають, просять їх задовольнити.
Представник третьої особи , Слов'янського районного відділу земельних ресурсів, в судове засідання не з'явився, про час, дату і місце судового засідання був повідомлений належним чином, суду надано заяву з проханням розглянути справу без участі представника третьої особи.
Вислухавши пояснення позивача, відповідача, дослідивши надані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Стаття 10 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.ст. 10, 11, 60 ЦПК України суд розглядає справу в межах заявлених вимог та на підставі доказів, наданих сторонами.
ОСОБА_4 та ОСОБА_3 перебували в зареєстрованому шлюбі з 20.02.1984р., актовий запис №12 Билбасівської селищної ради Слов'янського району Донецької області (а.с.12).
На підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ДН №158286, виданого 17.10.2005р. Слов'янською районною державною адміністрацією ОСОБА_4 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 3,330 га, яка розташована на території Олександрівської сільської ради Слов'янського району Донецької області (а.с.11).
09 лютого 2012 року ОСОБА_4 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-НО №591277 (а.с.6).
Після смерті ОСОБА_4 ОСОБА_1 видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на 1/2 частку земельної ділянки площею 3,330 га, розташованої на території Олександрівської сільської ради Слов'янського району Донецької області (а.с.9).
Як вбачається з листа приватного нотаріуса Слов'янського районного нотаріального округу ОСОБА_6 №342/01-16 від 21.12.2012р. 09 липня 2012 року приватним нотаріусом ОСОБА_6 за заявою ОСОБА_1 була заведена спадкова справа №18/2012 після померлого 09 лютого 2012 року ОСОБА_4, який залишив на ім'я ОСОБА_1 заповіт. Окрім того, зазначено, що згідно з інформацією, яка міститься у домовій книзі для прописки громадян, що проживають у ІНФОРМАЦІЯ_1, виданій Олександрівською сільською радою Слов'янського району Донецької області, на час смерті ОСОБА_4 був зареєстрований за адресою: Донецька обл., Слов'янський р-он, с. Красноармійське, вул. Октябрська, 174, разом з ним була зареєстрована та прописана його дружина, ОСОБА_3 (а.с.22).
29 лютого 2012 року померла ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-НО №604008 (а.с.5).
Відповідно до листа завідуючої Другою Слов'янською державною нотаріальною конторою ОСОБА_7 №1081/02-17 від 21.12.2012р. після померлої 29 лютого 2012 року ОСОБА_3 заведено спадкову справу за заявою про прийняття спадщини за законом дочки спадкодавиці ОСОБА_2 та за заявою про прийняття спадщини за заповітом онука спадкодавиці ОСОБА_1 Свідоцтво про право на спадщину за заповітом видане 24 листопада 2012 року ОСОБА_1; свідоцтво про право на спадщину за законом на обов'язкову частку видане 04 грудня 2012 року ОСОБА_2 (а.с.23).
Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 24 листопада 2012 року державним нотаріусом Другої Слов'янської державної нотаріальної контори ОСОБА_7 відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після померлої ОСОБА_3 на
1/2 частку земельної ділянки, що розташована на території Олександрівської сільської ради Слов'янського району Донецької області у зв'язку з відсутністю державного акта на право власності на земельну ділянку, витягу з документації із землеустрою про вартість сільськогосподарських угідь та витягу з Поземельної книги про земельну ділянку на ім'я ОСОБА_3 (а.с.7).
Відповідно до ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Відповідно до п.18 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004р. №7 ( із змінами, внесеними згідно з постановою ПВС України від 19 березня 2010 року №2) «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», вирішуючи спори про право власності на земельну ділянку, суди мають виходити з того, що з 01 січня 2002р. відповідно до ст.125 ЗК України право користування земельною ділянкою виникало після одержання її власником або землекористувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування або укладання договору оренди, їх державної реєстрації та встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а з 2 травня 2009р. у відповідності із Законом України від 5 березня 2009 року №1066-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що посвідчують право на земельну ділянку, а також порядку поділу та обєднання земельних ділянок» право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадкодавець ОСОБА_3 своє право власності на 1/2 частку земельної ділянки в установленому законом порядку при житті не зареєструвала, державний акт про право власності на земельну ділянку не отримала.
Оскільки спадкодавець, з вищенаведених підстав, не мала права розпоряджатися земельною ділянкою, а до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, тому права на земельну ділянку не входять до складу спадщини.
Позивач не має будь-яких документів, які б підтверджували право власності спадкодавця ОСОБА_3 на час її смерті на 1/2 частку земельної ділянки площею 3,330 га, розташовану на території Олександрівської сільської ради Слов'янського району Донецької області, і тому підстави для задоволення позову відсутні і підстав для визнання за позивачем права власності на земельну ділянку у суду немає.
Відповідно до вимог ст.88 ЦПК України оскільки позовні вимоги задоволенню не підлягають, судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача, який він сплатив при поданні позовної заяви.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3, 10, 60, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Олександрівської сільської ради Слов'янського району Донецької області, ОСОБА_2, третя особа: Слов'янський районний відділ земельних ресурсів, про визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти дні з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення виготовлено 15 лютого 2013 року.
Суддя Слов'янського міськрайонного суду Н.О. Чемодурова
Суд | Слов'янський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2013 |
Оприлюднено | 20.01.2014 |
Номер документу | 29391362 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
Чемодурова Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні