20/387пд
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
22.11.06 р. Справа № 20/387пд
Суддя господарського суду Донецької області Донець О.Є.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю „Концерн „АВК”, м.Донецьк
до відповідача: Закритого акціонерного товариства „АВК”, м.Донецьк
про розірвання договору оренди приміщення
За участю представників:
від позивача: Макіян Г.М. –дов.
від відповідача: Старченко С.М. - дов.
СУТЬ СПОРУ:
До господарського суду Донецької області звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю „Концерн „АВК”, м.Донецьк, із позовом до Закритого акціонерного товариства „АВК”, м.Донецьк, про розірвання договору оренди приміщення № 569 від 01.11.06 р. (далі-Договір № 569).
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідач не є власником майна, що є об'єктом вищевказаного договору, на приписи Цивільного кодексу України, а також на надані суду копії Договору № 569, справи КП „Київське міське бюро технічної інвентаризації”, листа від 03.11.06 р. на адресу відповідача, його відповіді на зазначений лист.
Відповідач проти задоволення позу заперечив, посилаючись на його необґрунтованість, звернувся до суду із зустрічною позовною заявою, в якій просить суд визнати за Закритим акціонерним товариством „АВК”, м.Донецьк, право власності на об'єкт нерухомого майна – приміщення за адресою: м.Київ, вул.Обсерваторна, буд.17, кв.3, загальною площею 140,80 кв.м., а у задоволенні первісного позову – відмовити.
Ухвалою суду від 17.11.06 р. зустрічну позовну заяву прийнято для спільного розгляду із первісним позовом.
В обґрунтування зустрічних позовних вимог позивач надав суду копії установчих документів Закритого акціонерного товариства „АВК”, акту приймання-передачі від 17.09.99 р., договорів купівлі-продажу від 14.05.97 р. № 11-1006, від 17.05.97 р. № 11-1027, облікової картки.
Відповідач за зустрічним позовом проти його задоволення заперечив, посилаючись на недоведеність позивачем обставин, викладених у зустрічній позовній заяві.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
01 листопада 2006 р. Закритим акціонерним товариством „АВК” (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Концерн „АВК” (Орендар) укладено Договір № 569, згідно із умовами якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду приміщення № 3 у будинку за адресою: м.Київ, вул.Обсерваторна, 17, загальною площею 140,80 кв.м.
У п.1.4 Договору № 569 зазначено, що приміщення належить Орендодавцеві на праві власності.
Згідно із п.2.2 Договору № 569, передача приміщення в оренду здійснюється за актом приймання-передачі, що підписується сторонами та скріплюється їх печаткою.
Відповідно до п.п.3.1, 3.2 Договору № 569, Орендар щомісячно, не пізніше 10 числа поточного місяця, сплачує Орендодавцеві орендну плату в сумі 2294,24 грн.
Згідно із п.4.1 Договору № 569, Орендодавець зобов'язаний протягом 5 робочих днів з дати підписання договору передати, а Орендар – прийняти приміщення по акту приймання-передачі.
Відповідно до п.8.1 Договору № 569, строк його дії встановлено сторонами з 01.11.06 р. до 31.03.07 р.
У позовній заяві позивач просить суд розірвати Договір № 569, посилаючись на те, що відповідач не є власником переданого в оренду майна, отже не мав права укладати спірний договір.
Свої вимоги позивач обґрунтовує наданими суду копіями Договору № 569, листа від 03.11.06 р. на адресу відповідача, його відповіді № 4783 від 06.11.06 р., справи КП „Київське міське бюро технічної інвентаризації”, а також посиланням на ст.283, 291 Господарського кодексу України, ст.ст.319, 320, 761 Цивільного кодексу України.
Відповідач проти позову заперечив у зв'язку із необґрунтованістю, звернувся до суду із зустрічною позовною заявою про визнання права власності на вищевказане приміщення за Закритим акціонерним товариством „АВК”.
Відповідно до ст.15 Господарського процесуального кодексу України, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні господарських договорів, справи у спорах про визнання договорів недійсними розглядаються господарським судом за місцезнаходженням сторони, зобов'язаної за договором здійснити на користь другої сторони певні дії, такі як: передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо.
Згідно із ст.16 Господарського процесуального кодексу України, справи у спорах про право власності на майно або про витребування майна з чужого незаконного володіння чи про усунення перешкод у користуванні майном розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна.
Статтею 17 зазначеного кодексу передбачено, що справа, прийнята господарським судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута по суті і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому господарському суду.
Предметом зустрічного позову є вимоги про визнання права власності на майно, стосовно якого укладено договір оренди, на розірванні якого наполягає позивач у первісному позові.
Враховуючи зазначене, ухвалою суду від 17.11.06 р. зустрічний позов прийнято для спільного розгляду з первісним та вирішення спору по суті господарським судом Донецької області.
Відповідач за зустрічним позовом проти його задоволення заперечив, посилаючись на недоведеність позивачем викладених у зустрічному позові обставин.
Розпорядженням Донецького міського голови № 1118 від 28.07.99 р. зареєстровано Закрите акціонерне товариство „АВК”, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи № 303963, Установчий договір про заснування Закритого акціонерного товариства „АВК”, Статут товариства.
Згідно із Угодою від 17.09.99 р. про внесення змін до Установчого договору Закритого акціонерного товариства „АВК”, збільшено статутний фонд товариства, у зв'язку з чим до цього фонду внесені грошові кошти та інше майно.
З боку одного з засновників Закритого акціонерного товариства „АВК” – Концерну „АВК” до Статутного фонду Закритого акціонерного товариства „АВК” внесено майно на суму 713893,81 грн. відповідно до Акту приймання-передачі від 17.09.99 р. із Додатком № 1, у тому числі – офіс (квартира у житловому будинку), розташований за адресою: м.Київ, вул.Обсерваторна, буд.17, кв.3, що належав Концерну „АВК” на підставі договорів купівлі-продажу від 14.05.97 р. № 11-1006 та від 17.05.97 р. № 11-1027, копії яких наявні в матеріалах справи.
Відповідно до облікової картки, копію якої додано до зустрічного позову, зазначене майно Закритим акціонерним товариством „АВК” прийнято на баланс та облікується на ньому.
Згідно із ст.20 Закону України „Про власність” (у редакції від 28.02.1995 р., що діяла на момент внесення майна до статутного фонду), юридичні особи, зокрема господарські товариства, є суб'єктами права колективної власності.
Відповідно до ст.21 цього Закону, підставою набуття права власності, зокрема, є добровільне об'єднання майна юридичних осіб для створення господарських товариств.
Згідно із ст.26 Закону України „Про власність” (у редакції від 28.02.1995 р.), об'єктами права власності господарського товариства, що є юридичною особою, є грошові та майнові внески його членів.
Статтею 128 Цивільного кодексу Української РСР, що діяв на момент отримання майна Закритим акціонерним товариством „АВК”, був встановлений момент виникнення права власності, а саме - момент передачі речі.
Таким чином, Закрите акціонерне товариство „АВК” на законних підставах набуло права власності на нерухоме майно – приміщення, що знаходиться за адресою: м.Київ, вул.Обсерваторна, буд.17, кв.3, з моменту його передання за Актом приймання-передачі майна до Статутного фонду Закритого акціонерного товариства „АВК” від 17.09.99 р.
Відповідно до ст.4-2) Господарського процесуального кодексу України, правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Згідно із ст.4-3) Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Статтею ст.33 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст.43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Згідно із ст.49 Закону України „Про власність”, володіння майном вважається правомірним, якщо інше не буде встановлено судом, арбітражним судом, третейським судом.
Відповідно до ст.328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст.392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку про необхідність задоволення зустрічного позову та визнання права власності на нерухоме майно, площею 140,80 кв.м., розташоване за адресою: м.Київ, вул.Обсерваторна, буд.17, кв.3, за Закритим акціонерним товариством „АВК”, м.Донецьк, оскільки дані вимоги обґрунтовані позивачем наявними в матеріалах справи документами та посиланням на приписи цивільного законодавства України.
За даних обставин, у задоволенні первісного позову слід відмовити, оскільки його підставою є ствердження позивача про відсутність у Закритого акціонерного товариства „АВК” права власності на вищевказане майно, що спростовується поданими відповідачем за первісним позовом доказами про наявність у нього такого права.
Судові витрати по справі покладаються на позивача за первісним позовом.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4-2), 4-3), 33, 36, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст.328, 392 Цивільного кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні первісного позову Товариства з обмеженою відповідальністю „Концерн „АВК”, м.Донецьк, до Закритого акціонерного товариства „АВК”, м.Донецьк, про розірвання договору оренди приміщення, - відмовити.
Зустрічну позовну заяву Закритого акціонерного товариства „АВК”, м.Донецьк, до Товариства з обмеженою відповідальністю „Концерн „АВК”, м.Донецьк, про визнання права власності, - задовольнити.
Визнати за Закритим акціонерним товариством „АВК” (м.Донецьк, вул.1-ша Олександрівка, 9, ЄДРПОУ 30482582) право власності на об'єкт нерухомого майна – приміщення загальною площею 140,80 кв.м., розташоване за адресою: м.Київ, вул.Обсерваторна, буд.17, кв.3.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Концерн „АВК” (83050, м.Донецьк, бул.Шевченка, 4, поточний рахунок 26001008080000 у Донецькій філії АКІБ „Укрсиббанк”, МФО 335827, код ЄДРПОУ 20378893) на користь Закритого акціонерного товариства „АВК” (83062, м.Донецьк, вул.1-ша Олександрівка, 9, поточний рахунок 26000198005561 у Донбаській філії ВАТ „Кредит промбанк”, МФО 335593, код ЄДРПОУ 30482582) 85,00 грн. держмита, 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ у встановленому законом порядку.
Повний текст рішення оголошено 22.11.06 р.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Рішення може бути оскаржене через господарський суду Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня прийняття або в касаційному порядку через місцевий чи апеляційний господарський суд протягом одного місяця з дня набрання рішення законної сили.
Суддя Донець О.Є.
Надруковано 3 прим.:
1 – позивачу
1 – відповідачу
1 – у справу
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2006 |
Оприлюднено | 22.08.2007 |
Номер документу | 293973 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Донець О.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні