Рішення
від 14.02.2013 по справі 922/004/13-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" лютого 2013 р.Справа № 922/004/13-г

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Присяжнюка О.О.

при секретарі судового засідання Захарченко О.В.

розглянувши справу

за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області, м. Харків до ТОВ "Аванті Україна", м. Харків про стягнення 5768,40 грн. за участю представників сторін:

позивача - Шофоростова О.М., дов. № 164 від 07.12.2012р.

відповідача - не з*явився

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 5768,40грн., в тому числі 4585,72грн. заборгованості з орендної плати, 861,68грн. пені та 321,00грн. штрафу. Свої вимоги обгрунтовує неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов*язань за договором оренди № 4297-Н від 14.10.2009р., внаслідок чого виникла заборгованість, яка до цього часу не сплачена.

В судовому засіданні представник позивача підтримує заявлені вимоги, просить суд задовольнити позов.

Відповідач правом на участь представника у судовому засіданні не скористався, причину неявки не повідомив, витребуваних судом документів не надав. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить відмітка про направлення ухвали про порушення провадження у справі та призначення її до розгляду, а також ухвали про відкладення розгяду справи за адресою, вказаною у позовній заяві та витягу з ЄДРПОУ.

Відповідно до ч.1 ст. 64 ГПК України, ухвала про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.

Враховуючи те, що норми ст. 38 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

14.10.2009 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській області (позивач, Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Аванті Україна» (відповідач, Орендар) укладено Договір оренди № 4297-Н (надалі - Договір) щодо строкового платного користування державним окремим індивідуально визначеним майном: нежитлові приміщення кімната № 21 на 1-му поверсі 5-типоверхової будівлі головного адміністративно-виробничого корпусу (Інв. № 4097, літ. Ж-5), загальною площею 8,2кв.м, за адресою: м.Харків, вул. Отакара Яроша, 18, (далі - об'єкт оренди), що знаходиться на балансі Державного науково-дослідного інституту організації і механізації шахтного будівництва.

Згідно п. 1.2. зазначеного Договору, метою оренди є розміщення офісу.

Згідно п. 3.1. Договору, розмір орендної плати за базовий місяць становить 375,00грн., з яких, відповідно до п. 3.6. цього Договору, орендна плата перераховується Орендарем:

-70% - безпосередньо до Державного бюджету на рахунки, визначені фінансовими органами;

-30% на рахунок Балансоутримувача.

П. 10.1 Договору встановлено, що цей Договір укладено строком на 2 роки 11 місяців, з 14.10.2009 р. до 14.09.2012 р.

За умовами п. 5.3. укладеного Договору, відповідач зобов'язався своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату за користування об'єктом оренди.

Однак, в порушення умов Договору та взятих на себе зобов*язань, відповідач своєчасно не сплатив орендну плату, внаслідок чого, за період з липня 2011 р. по вересень 2012 р. виникла заборгованість в сумі 4585,72грн., яка до цього часу не погашена.

Відповідно до Наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області від 16.11.2012 р. № 2425-П «Про розірвання договору оренди» № 4297-Н від 14.10.2009 р. з Товариством з обмеженою відповідальністю «Аванті Україна» зазначений договір припинено 25.09.2012 р. та складено трьохсторонній Акт приймання-передачі орендованого майна від 25.09.2012 р.

За приписами ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Відповідно до ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно з ч.1 ст. 612 Цивільного кодексу України, Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Стаття 525 Цивільного кодексу України встановлює, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Окрім того, відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Ч. 1 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Враховуючи вказані обставини суд дійшов висновку, що відповідач порушив умови укладеного з позивачем Договору та вимоги ст. 526 Цивільного кодексу України, відповідно до якої зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. За таких підстав, суд вважає вимогу позивача про стягнення 4585,72грн. заборгованості з орендної плати обґрунтованою та підлягаючою задоволенню.

Згідно п. 3.7. Договору, орендна плата перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає стягненню до державного бюджету та Балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6. співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

Позивач надав обґрунтований розрахунок пені, який відповідає вимогам Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань". За таких підстав позовні вимоги в частині стягнення 861,68грн. пені обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що згідно з п. 3.8. Договору, у разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, Орендар також сплачує штраф у розмірі 7% від суми заборгованості.

Статтєю 193 Господарського кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Відповідно до ст. 217 Господарського кодексу України, господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.

Враховуючи викладене, суд вважає вимогу позивача про стягнення 321,00грн. штрафу обгрунтованою та підлягаючою задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. Стороні, на користь якої відбулося рішення, господарський суд відшкодовує мито за рахунок другої сторони і в тому разі, коли друга сторона звільнена від сплати судового збору. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, суд вважає необхідним витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 1609,50грн. покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 193, 217 Господарського кодексу України, ст.ст. 525, 526, 530, 612, 629 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 12, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Аванті Україна» (61110, м.Харків, вул. Печенізька, буд. 1-А, кв. 2; код ЄДРПОУ: 32439298; в тому числі р/р 260037109001 у філії ВАТ «Державний експортно-імпортний банк України», МФО 351618) на користь Державного бюджету України (на р/р 31114094700010 в УДКСУ у Фрунзенському районі міста Харкова; установа банку: ГУДКСУ у Харківській обл., код ЄДРПОУ УДКСУ: 37999669, МФО банку: 851011) 4585,72грн. заборгованості з орендної плати, 861,68грн. пені та 321,00грн. штрафу.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Аванті Україна» (61110, м.Харків, вул. Печенізька, буд. 1-А, кв. 2; код ЄДРПОУ: 32439298; в тому числі р/р 260037109001 у філії ВАТ «Державний експортно-імпортний банк України», МФО 351618) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області (61024, м.Харків, вул. Гуданова, 18; р/р № 35217001000004, банк: ГУДКСУ у Харківській області, МФО: 851011, код ЄДРПОУ: 23148337, одержувач коштів: РВ ФДМУ по Харківській області) 1609,50грн. витрат по сплаті судового збору.

Після набрання рішенням законної сили видати накази.

Повне рішення складено 19.02.2013 р.

Суддя Присяжнюк О.О.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення14.02.2013
Оприлюднено20.02.2013
Номер документу29416114
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/004/13-г

Ухвала від 26.05.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Присяжнюк О.О.

Ухвала від 27.04.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Присяжнюк О.О.

Ухвала від 22.01.2013

Господарське

Господарський суд Харківської області

Присяжнюк О.О.

Рішення від 14.02.2013

Господарське

Господарський суд Харківської області

Присяжнюк О.О.

Ухвала від 04.01.2013

Господарське

Господарський суд Харківської області

Присяжнюк О.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні