Справа № 712/21743/12
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2013 року м. Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
в особі головуючого - судді Данко В.Й.,
при секретарі Павлюх Л.М.,
з участю представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - відділу з питань охорони здоров'я та медзабезпечення Ужгородської районної державної адміністрації - Фріцо Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ужгороді, в приміщенні суду, цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ТДВ «Страхова компанія «РАЙП», відділу з питань охорони здоров'я та медзабезпечення Ужгородської районної державної адміністрації про відшкодування заподіяної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до ТДВ «Страхова компанія «РАЙП», відділу з питань охорони здоров'я та медзабезпечення Ужгородської районної державної адміністрації про відшкодування заподіяної шкоди. Мотивуючи свої вимоги вказує на те, що 12.06.2012 року в с. М. Добронь по вул. Головній напроти будинку №100 Ужгородського району водій автомобіля «ВАЗ 2107» д.н. НОМЕР_2, який належить Відділу з питань охорони здоров'я та медзабезпечення Ужгородської районної державної адміністрації під керуванням гр. ОСОБА_4 рухався зі сторони с. В. Добронь в напрямку м. Чоп, не впорався з керуванням і виїхав на зустрічну смугу руху в результаті чого здійснив зіткнення з автомашиною «ВАЗ 2106» д.н. НОМЕР_3 під керуванням позивача ОСОБА_3 Постановою ВДАІ Ужгородського РВ УМВС України в Закарпатській області від 31.08.2012 року встановлено вину ОСОБА_4 у скоєнні вказаної вище ДТП. Відповідальність гр. ОСОБА_4, пов'язана з експлуатацією транспортного засобу марки «ВАЗ 2107» д.н.НОМЕР_1, застрахована у ТДВ СК «Райп» за полісом № АВ/5028566 від 14 лютого 2012 року. 11.09.2012 року ОСОБА_3 було направлено ТДВ «Страхова компанія «РАЙП» повідомлення про страховий випадок. Умовами страхування передбачена франшиза в розмірі 500 грн., яку страхова компанія не відшкодувала. Крім цього, позивачу була спричинена матеріальна шкода в результаті пошкодження мого автомобіля, яка згідно експертної оцінки становить 13903 грн., а також позивачем сплачено вартість проведеної експертизи в сумі 600 грн. Окрім того, ОСОБА_3 спричинено моральну шкоду, яку позивач оцінює в сумі 6400 грн. У зв'язку з цим, просить суд задовольнити позов, та, винести рішення, яким стягнути з ТДВ Страхової компанії «РАЙП» на користь ОСОБА_3 500грн. у відшкодування франшизи за шкоду, заподіяну пошкодженням транспортного засобу марки «ВАЗ 2106» д.н. НОМЕР_3, стягнути з ТДВ Страхової компанії «РАЙП» на користь ОСОБА_3 13903грн. у відшкодування шкоди, заподіяної пошкодженням транспортного засобу марки «ВАЗ 2106» д.н. НОМЕР_3, стягнути з ТДВ Страхової компанії «РАЙП» на користь ОСОБА_3 600грн. витрати на проведення експертної оцінки матеріальних збитків, спричинених пошкодженням транспортного засобу, стягнути солідарно з ТДВ СК «РАЙП» та Відділу з питань охорони здоровя та медзабезпечення Ужгородської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 6400 грн. моральної шкоди, а також стягнути солідарно з ТДВ Страхової компанії «РАЙП» та Відділу з питань охорони здоров'я та медзабезпечення Ужгородської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 судові витрати в сумі 214,60грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, та, посилаючись на вищенаведені обставини справи, просила суд винести рішення, яким стягнути з ТДВ Страхової компанії «РАЙП» на користь ОСОБА_3 500грн. у відшкодування франшизи за шкоду, заподіяну пошкодженням транспортного засобу марки «ВАЗ 2106» д.н. НОМЕР_3, стягнути з ТДВ Страхової компанії «РАЙП» на користь ОСОБА_3 13903грн. у відшкодування шкоди, заподіяної пошкодженням транспортного засобу марки «ВАЗ 2106» д.н. НОМЕР_3, стягнути з ТДВ Страхової компанії «РАЙП» на користь ОСОБА_3 600грн. витрати на проведення експертної оцінки матеріальних збитків, спричинених пошкодженням транспортного засобу, стягнути солідарно з ТДВ СК «РАЙП» та Відділу з питань охорони здоровя та медзабезпечення Ужгородської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 6400 грн. моральної шкоди, а також стягнути солідарно з ТДВ Страхової компанії «РАЙП» та Відділу з питань охорони здоров'я та медзабезпечення Ужгородської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 судові витрати в сумі 214,60грн.
Представник відповідача ТДВ Страхова компанія «РАЙП» в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце слухання справи. А тому суд розглядає таку за відсутності представника відповідача.
Представник відповідача відділу з питань охорони здоров'я та медзабезпечення Ужгородської районної державної адміністрації в судовому засіданні проти позову заперечив, про що надав суду письмові заперечення, на підставі яких, просив суд відмовити в задоволенні даного позову, так як такий є необґрунтованим.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи суд приходить до переконання, що позов є обґрунтованим та підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
По справі встановлено, що 12.06.2012 року в с. М. Добронь по вул. Головній напроти будинку №100 Ужгородського району водій автомобіля «ВАЗ 2107» д.н. НОМЕР_2 під керуванням гр. ОСОБА_4 рухався зі сторони с. В. Добронь в напрямку м. Чоп, не впорався з керуванням і виїхав на зустрічну смугу руху в результаті чого здійснив зіткнення з автомашиною «ВАЗ 2106» д.н. НОМЕР_3 під керуванням позивача ОСОБА_3, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією постанови про притягнення до адміністративної відповідальності від 06.08.2012 року.
Із ч.2 ст.1187 ЦК України вбачається, що шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі володіє трансполярним засобом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Зазначений вище автомобіль «ВАЗ 2107» д.н. НОМЕР_2 належить відповідачу відділу з питань охорони здоров'я та медзабезпечення Ужгородської районної державної адміністрації, з яким водій ОСОБА_4 знаходився у трудових відносинах.
У відповідності до ч.1 ст.1172 ЦК України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових обов'язків.
Судом встановлено, що на момент вчинення ДТП цивільно - правова відповідальність відповідача - власника транспортного засобу «ВАЗ 2107» д.н. НОМЕР_2, була застрахована у ТДВ СК «Райп» за полісом № АВ/5028566 від 14 лютого 2012 року.
У відповідності до ч.5 ст.1187 ЦК України особа, яка здійснює діяльність, що є джерелом підвищеної небезпеки, відповідає за завдану шкоду, яка що вона не доведе, що шкода, що шкоди було завдано внаслідок непереборної сили або умислу потерпілого.
У відповідності до п. 22.1. ст.22 ЗУ «Про обов'язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» при настанні страхового випадку страховик відповідно до страхових сум відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо - транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи.
Судом встановлено, що з наявного в матеріалах справи висновку про оцінку вартості матеріальної шкоди, завданої пошкодження транспортного засобу від 04.10.2012 року вбачається, що вартість заподіяної шкоди складає 13903грн. На проведення даної оцінки позивачем було сплачено 600грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи Квитанцією.
З наявного в матеріалах справи полісу №АВ/5028566 від 14 лютого 2012 року вбачається, що сума франшизи складає 500грн.
У відповідності до п.п.37.5 ст.37 ЗУ «Про обов'язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» страхувальником, або особою, відповідальність якої застрахована, потерпілому має бути компенсована сума франшизи в повному обсязі, одночасно із виплатою страховиком страхового відшкодування.
У відповідності до п.п.12.1 ст.12 ЗУ «Про обов'язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» розмір франшизи при відшкодуванні шкоди, заподіяної майну потерпілих, встановлюється при укладенні договору обов'язкового страхування цивільно - правової відповідальності і не може перевищувати 2% від ліміту відповідальності страховика, в межах якого відшкодовується збиток, заподіяний майну потерпілих. Страхове відшкодування завжди зменшується на суму франшизи, розрахованої за правилами цього підпункту.
А тому, суд приходить до переконання, що в задоволенні вимоги позивача, про стягнення з ТДВ СК «РАЙП» франшизи в розмірі 500грн. слід відмовити, так як така підлягає стягненню з власника транспортного засобу, зазначеного в страховому полюсі, а не із страховика.
З таких підстав, слід стягнути з ТДВ СК «РАЙП» на користь позивача відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок ДТП в розмірі 13403грн. без врахуванням франшизи.
Також судом встановлено, що ОСОБА_3 було заподіяно моральну шкоду, яка полягає в наступному: згідно проведеної експертизи пошкоджений автомобіль не підлягає ремонту. Позивач його використовував для транспорту овочів і фруктів на ринок обласного центру. Внаслідок ДТП ОСОБА_3 лишився основного засобу існування і з цього приводу зазнає постійних переживань. Після отриманих травм під час ДТП, дружина позивача та сам позивач потребують постійного медичного нагляду, вимушені добиратись до лікувальної установи всяким попутнім транспортом, що тягне за собою додаткових коштів на лікування та транспорт.
Заподіяну моральну шкоду позивач оцінює в 6400грн.
Згідно ч.3 ст. 23 ЦК України розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставною для відшкодування шкоди, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення.
Однак, суд приходиться що переконання, що вимога ОСОБА_3 про відшкодування моральної шкоди в розмірі 6400грн. підлягає частковому задоволенню, та встановлює її розмір 1000грн.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 4, 10, 60, 137, 212, 215, 217 ЦПК України, ст.ст. 23, 1172, 1187 ЦК України, ст.ст. 2, 12, 37 ЗУ «Про обов'язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_3 до ТДВ «Страхова компанія «РАЙП», відділу з питань охорони здоров'я та медзабезпечення Ужгородської районної державної адміністрації про відшкодування заподіяної шкоди - задовольнити частково .
Стягнути з ТДВ Страхова компанія «РАЙП» (код за ЄДОПОУ 31158052), що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Предславинська, 11 на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер суду невідомо), мешканця АДРЕСА_1 матеріальну шкоду в розмірі 13403/тринадцять тисяч чотириста три/грн., витрати на проведення експертної оцінки в розмірі 600/шістсот/грн., а також сплачений позивачем судовий збір в розмірі 214/двісті чотирнадцять/грн. 60коп.
Стягнути солідарно з ТДВ Страхова компанія «РАЙП» (код за ЄДОПОУ 31158052), що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Предславинська, 11 та відділу з питань охорони здоров'я та мед забезпечення Ужгородської районної державної адміністрації (код За ЄДРПОУ 35045600), що знаходиться за адресою: м. Ужгород, вул. Загорська, 8 на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер суду невідомо), мешканця АДРЕСА_1 моральну шкоду в розмірі 1000/тисяча/грн.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в загальному порядку шляхом подання протягом десяти днів апеляційної скарги до Апеляційного суду Закарпатської області і набере законної сили в разі неподання такої в установлений строк.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду: В.Й. Данко
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2013 |
Оприлюднено | 14.06.2013 |
Номер документу | 29423705 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Данко В. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні