3/208-08-4202
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"08" січня 2009 р.Справа № 3/208-08-4202
За позовом: Прокурора Тарутинського району Одеської області в інтересах держави в особі Тарутинської районної державної адміністрації
До відповідачів:
Рівненської сільської ради
Селянського (фермерського) господарства „АВК”
Про: визнання недійсною тимчасової угоди та зобов'язання звільнити земельну ділянку
Суддя Д'яченко Т.Г.
Представники:
Від прокуратури: Горяйнова А.О. - представник прокуратури Одеської області, діючий за посвідченням №321 від 27.10.2008р.
Від Тарутинської районної державної адміністрації: не з'явився
Від відповідачів: не з'явився
СУТЬ СПОРУ: Прокурор Тарутинського району Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області із позовною заявою та уточненнями до неї, в інтересах держави в особі Тарутинської районної державної адміністрації, в яких просить суд визнати недійсною тимчасову угоду на внесення плати до місцевого бюджету Рівненської сільської ради, укладену головою Рівненської сільської ради з головою СФГ „АВК” Кісеоларем О.О. від 01.03.2008р. та зобов'язати СФГ „АВК” звільнити земельну ділянку площею 9 га.
Тарутинська районна державна адміністрація позовні вимоги підтримує, що вбачається з письмового відзиву та просила розглянути справу без участі її представника.
Рівненською сільською радою позовні вимоги визнано, заявлялось клопотання про розгляд справи без участі представника сільської ради.
У зв'язку з неподанням Селянським (фермерським) господарством „АВК” по справі письмового відзиву на позовну заяву, справу розглянуто за наявними в ній матеріалами на підставі ст.75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокуратури, суд встановив.
Дорученням голови Тарутинської районної державної адміністрації від 17.11.2005р. надано повноваження голові виконавчого комітету Рівненської сільської ради проводити від імені райдержадміністрації укладення договорів на оренду земельних ділянок (паїв) громадян, які не використовуються, а також земельних ділянок які належать організаціям, підприємствам (у тому числі ферми, зерно токи, польові бригади і т.д.), які розташовані за межами населених пунктів сільських рад, як з юридичними, так і з фізичними особами, згідно ст. 124 п. 1 Земельного кодексу України.
01.03.2008 року між Рівненською сільською радою з одного боку та Селянським (фермерським) господарством „АВК” (Платник) було укладено тимчасову угоду на внесення плати за землю до місцевого бюджету Рівненської сільської ради до укладення договору оренди земельної ділянки, згідно умов якої Платник зобов'язався вносити плату за користування землею у розмірі 100 грн. за 1, у сумі 964 грн. за рік за земельну ділянку, загальною площею 9,64 га, з яких 1,64 га землі консервації, 1,82 га пашня, проект доріг, 6,18 га рілля, землі запасу. Сторонами угоди визначено, що угода набирає чинності після підписання її сторонами та діє до укладення договору оренди землі.
Згідно довідки Тарутинського районного відділу Одеської регіональної філії державного підприємства „Центр державного земельного кадастру” вбачається, що державна реєстрація спірної угоди у відділі не проводилась.
З залученого до матеріалів справи листа Відділу Держкомзему у Тарутинському районі Одеської області від 17.10.2008р. №23-01-33/87 адресованого представнику прокуратури Тарутинського району вбачається, що земельна ділянка площею 1,64 га (землі тимчасової консервації) та 1,82 га ріллі (проектні дороги) відносяться до земель сільськогосподарського призначення колективної власності КСП „Рівненський”, що не розпайовані, земельна ділянка площею 6,18 га ріллі відноситься до земель запасу Рівненської сільської ради. Вищевказані земельні ділянки розташовані за межами населених пунктів та знаходяться в оренді СФГ „АВК”.
Наявним у матеріалах справи актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 20.10.2008р. складеним Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Одеській області, підписаним представниками відповідачів засвідчено факт використання СФГ „АВК” земельної ділянки, загальною площею 9,64 га на підставі тимчасової угоди від 01.03.2008р.
18.11.2008р. між Рівненською сільською радою з однієї сторони та Селянським (фермерським) господарством „АВК” з іншої, укладено угоду про розірвання тимчасової угоди на внесення плати за землю до місцевого бюджету Рівненської сільської ради до укладення договору оренди земельної ділянки від 01.03.2008р. за погодженням сторін.
Позовні вимоги прокуратури Тарутинського району Одеської області ґрунтуються на порушенні сторонами угоди від 01.03.2008 року умов діючого законодавства при укладенні договору та направлені на визнання вказаного договору оренди земельної ділянки недійсним з зобов'язанням СФГ „АВК” звільнити спірну земельну ділянку.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокуратури, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.
Згідно ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину (договору) є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою –третьою, п'ятою та шостою статті 203 ЦК України, згідно ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Згідно положень ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно положень ст.125 Земельного кодексу України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації, приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Згідно положень ст. 13 Закону України „Про оцінку земель” передбачено необхідність проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок в разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно ст. 9 Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації” обов'язковій державній експертизі підлягають, зокрема, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Однак, при укладанні оспорюваного договору було порушено вимоги названих законів, передачу в оренду земельної ділянки здійснено без прийняття рішення компетентного органу, експертиза землевпорядної документації та нормативна грошова оцінка земельних ділянок при визначенні розміру орендної плати за земельну ділянку, державна реєстрація договору не проводились.
Крім наведеного, згідно положень ст. 15 Закону України „Про оренду землі” невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Законом.
З огляду на те, що матеріали справи не містять доказів дотримання сторонами положень спеціальних законів, якими передбачено порядок передачі земельних ділянок у орендне користування, суд приходить до висновку, що тимчасова угода на внесення плати за землю до місцевого бюджету Рівненської сільської ради, укладена Рівненською сільською радою з СФГ „АВК” від 01.03.2008р., підлягає визнанню недійсною як така, що суперечить вимогам закону.
Оскільки, матеріали справи не містять законних передумов перебування СФГ „АВК” на спірній земельній ділянці, суд приходить до висновку щодо законності вимог прокуратури про зобов'язання СФГ „АВК” звільнити спірну земельну ділянку.
В положеннях п. 3 роз'яснення Вищого арбітражного суду України № 02-5/111 від 12.03.1999р. „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням угод недійсними” зазначено, що за загальним правилом угода, визнана недійсною, вважається такою з моменту її укладення. Це стосується і згаданих раніше угод, визнаних недійсними у судовому порядку. Виняток з цього правила становлять угоди, зі змісту яких випливає, що вони можуть бути припинені лише на майбутнє, оскільки неможливо повернути усе одержане за ними, наприклад, вже здійснене користування за договором майнового найму, зберігання за договором схову тощо. У такому випадку одночасно з визнанням угоди недійсною господарський суд повинен зазначити у рішенні, що вона припиняється лише на майбутнє.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню по суті з визнанням тимчасової угоди на внесення плати за землю до місцевого бюджету Рівненської сільської ради, укладеної між Рівненською сільською радою та Селянським (фермерським) господарством „АВК” від 01.03.2008р. недійсною на майбутнє та зобов'язанням Селянського (фермерського) господарства „АВК” звільнити спірну земельну ділянку площею 9,64 га, набуту на підставі недійсної угоди від 01.03.2008р.
На підставі ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті державного мита в сумі 85 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн. покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд, –
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Тимчасову угоду на внесення плати за землю до місцевого бюджету Рівненської сільської ради, укладену між Рівненською сільською радою та Селянським (фермерським) господарством „АВК” від 01.03.2008р. - визнати недійсною на майбутнє.
3. Зобов'язати Селянське (фермерське) господарство „АВК” (68555, Одеська область, Тарутинський район, с. Рівне, вул. Мічуріна, 26, код 32478211) звільнити земельну ділянку площею 9,64 га, розташовану на території Рівненської сільської ради Тарутинського району Одеської області за межами населеного пункту, набуту на підставі недійсної угоди від 01.03.2008р.
4. Стягнути з Селянського (фермерського) господарства „АВК” (68555, Одеська область, Тарутинський район, с. Рівне, вул. Мічуріна, 26, код 32478211):
- до державного бюджету України, одержувач ГУДКУ у Одеській області МФО 828011, р/р 31114095700008, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, код 23213460 - держмито в сумі 42 (сорок дві) грн. 50 коп.
- до державного бюджету України, одержувач ГУДКУ у Одеській області р/р 31217259700008, МФО 828011, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області код 23213460, КБК 22050000, –витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 59 (п'ятдесят дев'ять ) грн. 00 коп.
5. Стягнути з Рівненської сільської ради (68555, Одеська область, Тарутинський район, с. Рівне, площа Перемоги 4):
- до державного бюджету України, одержувач ГУДКУ у Одеській області МФО 828011, р/р 31114095700008, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, код 23213460 - держмито в сумі 42 (сорок дві) грн. 50 коп.
- до державного бюджету України, одержувач ГУДКУ у Одеській області р/р 31217259700008, МФО 828011, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області код 23213460, КБК 22050000, –витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 59 (п'ятдесят дев'ять ) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Д'яченко Т.Г.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 08.01.2009 |
Оприлюднено | 17.02.2009 |
Номер документу | 2944107 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Д'яченко Т.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні