Рішення
від 10.12.2008 по справі 12/20-08-4342
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

12/20-08-4342

          

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"10" грудня 2008 р.Справа  № 12/20-08-4342

за позовом: Ізмаїльського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Ізмаїльської районної державної адміністрації

до відповідача: селянського (фермерського) господарства „Осипенко Василь Миколайович”;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області;

про зобов'язання звільнити земельну ділянку та стягнення 224 грн. 52 коп.

   Суддя Цісельський О.В.

За участю представників сторін:

від прокуратури: Горяйнова А.О. –посвідчення № 321;

від позивача:           –не з'явився;

від відповідача:           –не з'явився;

від третьої особи: Лещук Н.П          –довіреність від 02.10.2008 р.;

          СУТЬ СПОРУ: Ізмаїльський міжрайонний прокурор, що діє в інтересах держави в особі позивача - Ізмаїльської районної державної адміністрації, звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить зобов'язати відповідача - селянське (фермерське) господарство „Осипенко Василь Миколайович” (надалі - С(Ф)Г Осипенко В.М.) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку та стягнути на користь держави в особі Ізмаїльської районної державної адміністрації завдану відповідачем шкоду в розмірі 224 грн. 52 коп.

Прокурор позовні вимоги підтримує, наполягає на їх задоволені.

Позивач був належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, але в судове засідання не з'явився, про поважність причин відсутності не повідомив, своєї позиції щодо позовних вимог суду не надав.

Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору не заперечує проти позовних вимог прокурора, що викладені у наданих суду поясненнях до позовної заяви.

Відповідач також був належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, а саме, повідомленнями про вручення поштового відправлення № 4728299 від 21.10.2008 р. та № 484831 від 25.11.2008 р., але у судове засідання не з'явився, про поважність причин відсутності не повідомив, відзив на позов та витребувані судом документи не надав, своє право на захист не використав, у зв'язку з чим справа розглядається по наявним в ній матеріалам у порядку ст.75 ГПК України.

          Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

          14 квітня 2008 року відносно С(Ф)Г Осипенко В.М. інспектором Придунайського відділу управління з контролю за використанням та охороною земель і помічником Ізмаїльського міжрайонного прокурора проводилася перевірка законності використання земельної ділянки. По результатам якої був складений акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства відповідно до якого було встановлено, що земельна ділянка площею 0,3 га, яка розташована в північно-західній частині від с. Першотравневе біля берегу о. Катлабуха, вільна від будь-якої забудови та використовується С(Ф)Г Осипенко В.М. без будь-яких правовстановлюючих документів для вирощування ячменю.

          На підставі акту перевірки інспектором Придунайського відділу управління з контролю за використанням та охороною земель був складений протокол про адміністративне порушення, передбачене ст. 53-1 КУпАП –самовільне зайняття земельної ділянки.

          14 квітня 2008 року відповідачу вручено припис, щодо припинення порушення земельного законодавства України в частині використання самовільно зайнятої земельної ділянки площею 0,03 га.

          В своїх поясненнях керівник відповідача визнав, що земельна ділянка використовується без будь-яких правовстановлюючих документів.

          За результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення 07 травня 2008 року постановою заступника начальника відділу земельних ресурсів у Ізмаїльському районі Одеської області № 5 про накладення адміністративного стягнення керівника відповідача визнано винним в скоєні адміністративного правопорушення та притягнуто до відповідальності. Зазначена постанова не оскаржувалась.

          Начальником Придунайського відділу управління з контролю за використанням та охороною земель було зроблено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки згідно якого шкода склала 224 грн. 52 коп.

          Відповідач у добровільному порядку шкоду, заподіяну самовільним зайняттям земельної ділянки не відшкодував, на час розгляду справи вимоги припису не виконав.

          Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов висновків що позовні вимоги прокурора підлягають задоволенню з наступних підстав:

          Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених чинним законодавством України.

          Ст. 116 Земельного кодексу України № 2768-ІІІ від 25.10.2001 р. із змінами та доповненнями встановлює, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

          Згідно ст. 125 Земельного кодексу України, приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж натурі, одержання документа, що посвідчує право на неї та державної реєстрації цього документа забороняється.

          У відповідності до ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” самовільне зайняття земельних ділянок –це будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж в натурі, одержання документа, що посвідчує право на неї та державної реєстрації.

          Згідно до ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власнику землі.

          Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України2768-ІІІ від 25.10.2001 р. із змінами та доповненнями розпорядження земельними ділянками за межами населених пунктів в межах повноважень здійснюють відповідні органи виконавчої влади, тобто повноваження щодо розпорядження вказаною земельною ділянкою, належать Ізмаїльській районній адміністрації.

          У відповідності до ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою і відшкодування завданих збитків.

          Враховуючи те, що відповідач не оформляв та не отримував документів на землекористування спірною земельною ділянкою, а також те, що у своїх поясненнях від 14 квітня 2008 року визнав що користується земельною ділянкою без законних підстав, суд вважає, що позовні вимоги прокуратури, щодо звільнення С(Ф)Г Осипенко В.М. самовільно зайнятої земельної ділянки площею 0,3 га, розташованої в північно-західній частині від с. Першотравневе біля берегу о. Катлабуха та визначеної на викопіюванні із плану землекористування на території Першотравневої сільської ради під № 2, є цілком обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

          Щодо вимог прокуратури, про стягнення з відповідача шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки у розмірі 224 грн.52 коп., суд вважає за доцільне визначити наступне:

          Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою і відшкодування завданих збитків.

          Згідно до п.1 ст.1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Відповідно до п.2 зазначеної статті особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкода завдана не з її вини.

          Відповідно до вимог ст. 1172 Цивільного кодексу України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

          С(Ф)Г Осипенко В.М. не надав суду доказів того, що розрахована інспектором Придунайського відділу управління з контролю за використанням та охороною земель, шкода заподіяна внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, виникла не з його вини.

          Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963 затверджено Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.

          Розрахунок розміру шкоди внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок проводиться Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель та її територіальними органами на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок.

          Згідно наданого прокуратурою розрахунку відповідачем, внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, завдано державі матеріальну шкоду у розмірі 224 грн.52 коп.

          З урахуванням цього, вимоги прокуратури, щодо стягнення з відповідача шкоди, завданої державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, цілком законні та підлягають задоволенню.

          Аналізуючи вищевикладене, суд вважає вимоги прокуратури обґрунтованими, доведеними та  підлягаючими  задоволенню в повному обсязі.

Згідно до статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід стягнути з відповідача державне мито в сумі 187 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118грн.

Керуючись  ст.ст. 32, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати селянське (фермерське) господарство „Осипенко Василь Миколайович” (68654, Одеська область, Ізмаїльський район, с. Першотравневе, вул. Шкільна, 119, ідент. код 30819518) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,3 га, розташовану на території Першотравневої сільської ради за межами населеного пункту.

3. Стягнути з селянського (фермерського) господарства „Осипенко Василь Миколайович” (68654, Одеська область, Ізмаїльський район, с. Першотравневе, вул. Шкільна, 119, ідент. код 30819518) на користь держави в особі Ізмаїльської районної державної адміністрації Одеської області (68600, Одеська область, м. Ізмаїл, пр-т Суворова, 62, р/р 33211812700223 КБК № 13050200 отримувач УДК у Ізмаїльському районі, код 23213695, банк ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011) шкоду у розмірі 224 грн.52 коп. (двісті двадцять чотири грн. 52 коп.).

4. Стягнути з селянського (фермерського) господарства „Осипенко Василь Миколайович” (68654, Одеська область, Ізмаїльський район, с. Першотравневе, вул. Шкільна, 119, ідент. Код 30819518) державне мито в сумі 187 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня  його підписання.

Рішення підписане 10.12.2008р.

Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України.

Суддя                                                                                       Цісельський О.В.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення10.12.2008
Оприлюднено17.02.2009
Номер документу2944184
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —12/20-08-4342

Рішення від 10.12.2008

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні