Рішення
від 11.12.2008 по справі 30/239-08-4979
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

30/239-08-4979

          

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"11" грудня 2008 р.Справа  № 30/239-08-4979

За  позовом: Українська державна корпорація «Укрзакордоннафтогазбуд»

До відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «КСЕНА»(спільне підприємство);

                        Комунальне підприємство «Ізмаїльське міське бюро технічної інвентаризації»

Про розірвання договору, визнання права власності та зобов'язання зареєструвати право власності.

                                                                                          Суддя                  Рога Н.В.

Представники:

Від позивача: Мардер Д.О. –довіреність № 01-01/449 від 15.08.08 р.

Від відповідача:  не з'явився;

Від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ: позивач –Українська державна корпорація «Укрзакордоннафтогазбуд»(далі –УДК «Укрзакордоннафтогазбуд»), звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «КСЕНА»(спільне підприємство) (далі  - ТОВ «КСЕНА»(СП), Комунального підприємства «Ізмаїльське міське бюро технічної інвентаризації»про розірвання договору будівельного підряду, укладеного 15 січня 2008 р. між УДК «Укрзакордоннафтогазбуд»та ТОВ «КСЕНА»(СП), визнання права власності за державою Україна  в особі  УДК «Укрзакордоннафтогазбуд»на об'єкт нерухомості, розташований за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Репина, буд № 14: літ «А»- гуртожиток, загальною площею 6 728, 9 кв.м. та зобов'язання КП «Ізмаїльське міське бюро технічної інвентаризації»зареєструвати право власності за державою Україна  в особі Української державної корпорації «Укрзакордоннафтогазбуд»на вищезазначений об'єкт.

Представник позивача позовну заяву підтримує, наполягає на її задоволенні.

Відповідач –ТОВ «КСЕНА»(СП) згідно заяви, що надійшла до суду 10.12.2008р. просить розглянути справу за відсутністю свого представника. Крім того, відповідач повідомив, що проти позову не заперечує.

Відповідач –КП «Ізмаїльське міське бюро технічної інвентаризації»проти позову заперечує в частині вимог до Комунального підприємства «Ізмаїльське міське бюро технічної інвентаризації», з мотивів викладених у відзиві на позовну заяву.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 р. № 198 УДК «Укрзакордоннафтогазбуд»створено з метою забезпечення інтересів України під час будівництва та експлуатації нафтогазових комплексів за кордоном. Згідно Статуту УДК «Укрзакордоннафтогазбуд»є об'єднанням державних підприємств, які за єдиним технологічним процесом здійснюють  будівництво та експлуатацію нафтогазових комплексів. Засновником Корпорації є держава в особі Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п.1. розділу V Статуту  майно Корпорації становлять закріплені за нею фонди та обігові кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається у її самостійному балансі, і яке належить їй на праві повного господарського відання.

15 січня  2008 року між УДК «Укрзакордоннафтогазбуд»(Замовник) та ТОВ «КСЕНА»(СП)  (Підрядник)  був укладений договір будівельного підряду, згідно якого Підрядник в порядку та на умовах зазначеного Договору  зобов'язався на свій ризик  за завданням Замовника та з використанням матеріалів за рахунок Замовника  виконати роботи щодо розробки проектів реконструкції гуртожитку, що розташований за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Репина, буд. № 14, узгодити проекти реконструкції, здійснити реконструкцію гуртожитку  відповідно до розроблених й погоджених проектів, ввести гуртожиток в експлуатацію. Замовник зобов'язався  прийняти та оплатити виконану Підрядником роботу у строки та на умовах Договору.

За умовами п.3.2. Договору Підрядник зобов'язаний закінчити виконання обумовлених робіт у строк до 01 серпня 2008р.  При необхідності зміни строку початку та \або закінчення робіт одна з сторін зобов'язана повідомити іншу сторону не пізніше  ніж за 48 годин до настання такого строку, про що робиться відповідний запис у двох примірниках даного Договору.  Але, в порушення умов Договору  ТОВ «КСЕНА» (СП) не виконало прийнятих на себе за Договором будівельного підряду від 15.01.2008р. зобов'язань, зазначених у п.1.1. Договору, у зв'язку з чим позивач вимушений був самостійно  виконувати  роботи по реконструкції, що підтверджується Технічним висновком, який свідчить про те, що проведені роботи по реконструкції гуртожитку, який розташований за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Репина, буд. № 14 відповідають будівельним нормам та стандартам.

Позивач по справі зазначив, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства, крім того, договір є обов'язковим для виконання сторонами. Відповідно до ст.849 Цивільного кодексу України, якщо підрядник не усунув недоліки у встановлений замовником строк, то останній має право  відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків. Крім того, позивач зазначив, що укладаючи Договір будівельного підряду від 15.01.2008р. він розраховував на проведення відповідачем всіх передбачених Договором  робіт, не виконання ж відповідачем прийнятих на себе зобов'язань є порушенням істотних умов Договору , що є підставою для розірвання Договору будівельного підряду від 15.01.2008р.

Позивач також вважає, що своїми діями  відповідач порушує не тільки істотні умови Договору, але ще порушує і право власності  держави на об'єкт нерухомості, а саме на гуртожиток загальною площею 6 728, 9 кв.м., літ «А», що розташований за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Репина, буд № 14.

          З таких обставин позивач на підставі ст. 16 Цивільного кодексу  України та ст.                 20 Господарського кодексу  України звернувся до господарського суду Одеської області за захистом своїх прав власника, шляхом визнання права власності за державою Україна  в особі Української державної корпорації «Укрзакордоннафтогазбуд»на об'єкт нерухомості, розташований за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Репина, буд № 14: літ «А»- гуртожиток, загальною площею 6 728, 9 кв.м.

Відповідач  - ТОВ «КСЕНА»(СП) проти позову не заперечує.

Відповідач - КП «Ізмаїльське міське бюро технічної інвентаризації»проти позову заперечує в частині вимог до Комунального підприємства «Ізмаїльське міське бюро технічної інвентаризації».

Розглянувши матеріали справи,  суд доходить до такого висновку:

Відповідно до ст.116 Конституції України Кабінет Міністрів здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону. Декрет Кабінету міністрів України від 15.12.1992р. №8-92 „Про управління майном, що є у загальнодержавній власності „ покладає управління цим майном на міністерства та інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної виконавчої влади.

Статтею 1 Закону України „Про управління об'єктами державної власності” від 21.09.2006 року N 185-V визначено, що управління об'єктами державної власності –це здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах,  визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

Відповідно до ст. 4 цього Закону суб'єктами управління об'єктами державної власності є: Кабінет Міністрів України; Фонд державного майна України; міністерства та інші органи виконавчої влади (далі - уповноважені органи управління);  органи, які здійснюють управління державним майном відповідно до повноважень, визначених окремими законами; державні господарські об'єднання, державні холдингові компанії, інші державні господарські організації (далі - господарські структури); юридичні та фізичні особи, які виконують функції з управління корпоративними правами держави (далі - уповноважені особи); Національна академія наук України, галузеві академії наук.

Крім того, у відповідності до ч. 2, 3  ст. 73 Господарського кодексу України в редакції Закону України  від 16.01.2003р. № 436-IV орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.

Як вбачається з статуту УДК «Укрзакордоннафтогазбуд», Корпорація  є об'єднанням державних підприємств, які за єдиним технологічним процесом здійснюють будівництво та експлуатацію нафтогазових комплексів.  Згідно п. 3 статуту засновником Корпорації є держава в особі Кабінету Міністрів України та відповідно до п.1. розділу V статуту  майно Корпорації становлять закріплені за нею фонди та обігові кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається у її самостійному балансі, і яке належить їй на праві повного господарського відання.

Частиною 2 ст. 509 Цивільного кодексу  України встановлено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу  України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу  України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно ст. 875 Цивільного кодексу  України за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.

Як вбачається з матеріалів справи, 15 січня 2008 року між позивачем та відповідачем було укладено Договір будівельного підряду, відповідно до умов якого сторони прийняли на себе певні обов'язки та мають відповідні права за цим договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ним, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Статтею 629 цього ж Кодексу  встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до п. 1.1. зазначеного вище Договору підряду від 15.01.2008р.  відповідач зобов'язався на свій ризик   за завданням Замовника та з використанням матеріалів за рахунок замовника  виконати роботи щодо розробки проектів реконструкції гуртожитку, що розташований за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Репина, буд. № 14, узгодити проекти реконструкції, здійснити реконструкцію гуртожитку  відповідно до розроблених й погоджених проектів, ввести гуртожиток в експлуатацію.

Частина 1 ст. 193 Господарського кодексу  України, вказує на те, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Отже, відповідач,  зобов'язавшись за Договором підряду від 15.01.2008р. виконати роботи щодо розробки проектів реконструкції гуртожитку, який розташований за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Репина, буд. № 14, узгодити проекти реконструкції, здійснити реконструкцію гуртожитку відповідно до розроблених й погоджених проектів та ввести в експлуатацію вищезазначений гуртожиток,  повинен був виконати свої зобов'язання, але не виконав.  Статтею 526 Цивільного кодексу України, передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, що відповідачем виконано не було.

Статтею 638 Цивільного кодексу  України встановлено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно п. 1.1. Договору підряду від 15.01.2008р., його предметом є виконання відповідачем  робот щодо розробки проектів реконструкції гуртожитку, що розташований за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Репина, буд. № 14, узгодження проектів реконструкції, здійснення реконструкції гуртожитку  відповідно до розроблених й погоджених проектів, введення гуртожитку в експлуатацію. Тобто, зазначені у п.1.1 Договору умови  є істотними і при укладенні цього Договору позивач розраховував на те, що відповідач виконає їх належним чином.

Відповідно до ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу  України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Враховуючи те, що відповідач в супереч п. 1.1. Договору підряду від 15.01.2008р. не виконав  прийняті на себе зобов'язання, на що розраховував позивач,   у суду є всі підстави для задоволення вимоги позивача про розірвання договору будівельного підряду від 15.01.2008р., укладеного між позивачем та відповідачем.

Відповідно до ст. 177 Цивільного кодексу  України об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші, цінні  папери,  інше  майно,  майнові  права,  результати  робіт, послуги,   результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.

Статтею 329 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом. Згідно ст. 41 Конституції України та ст. 321 Цивільного кодексу  України, право власності є непорушним і ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні, але як свідчать матеріали справи відповідач в супереч названим нормам закону створив реальні умови, які обмежують права позивача у здійсненні ним своїх прав на  майно.

Відповідно до ст. 391 Цивільного кодексу  України, власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права власності, хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння майном.  Також ст. 392 цього ж Кодексу  передбачено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Крім того, згідно ст. ст. 15, 16 Цивільного кодексу  України –кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, зокрема шляхом визнання права.

За таких обставин, вимога позивача щодо визнання за  державою Україна в особі  Української державної корпорації «Укрзакордоннафтогазбуд» права власності на об'єкт нерухомості, розташований за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Репина, буд № 14: літ «А»- гуртожиток, загальною площею 6 728, 9 кв.м. відповідає передбаченим ст. 16 Цивільного кодексу  України, ст. 20 Господарського кодексу  України засадам відновлення порушених прав суб'єкта господарювання та підлягає задоволенню.

Відповідно до п.1.3. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Мін'юсту України №7\5 від 07.02.2002р.                     (із змінами та доповненнями)  реєстрацію прав власності на нерухоме майно  здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації.  Згідно Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”  відповідна державна реєстрація –офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень. Отже, названі у цьому Законі органи єдиної системи  реєстрації відповідних прав можуть бути відповідачами за позовами про визнання права власності на об'єкт нерухомого майна, пред'явленими згідно зі ст.392 Цивільного кодексу України. Оскільки відповідно до п.5 розділу У „Прикінцеві положення” Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації, останні можуть бути відповідачами у таких справах. Отже, позивач правомірно звернувся до МБТІ з вимогою про реєстрацію за ним права власності.  

Згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України, судові витрати по сплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на відповідачів.

          

                Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.          Позовну заяву Української державної корпорації «Укрзакордоннафтогазбуд»  задовольнити повністю.

2.          Розірвати договір будівельного підряду від 15.01.2008р., укладений між  Українською державною корпорацією «Укрзакордоннафтогазбуд»та Товариством з обмеженою відповідальністю «КСЕНА»(спільне підприємство).

3.          Визнати за державою Україна в особі Української державної корпорації «Укрзакордоннафтогазбуд»(м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 51-Б, код ЄДРПОУ 21656791) право власності на об'єкт нерухомості, розташований за адресою: Одеська область,  м. Ізмаїл, вул. Репина, буд № 14: літ «А»- гуртожиток, загальною площею                    6 728, 9 кв.м..

4.          Зобов'язати Комунальне підприємство «Ізмаїльське міське бюро технічної інвентаризації»(68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Болградська, 61) зареєструвати право власності держави Україна в особі Української державної корпорації «Укрзакордоннафтогазбуд»на об'єкт нерухомості, розташований за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Репина, буд № 14: літ «А»- гуртожиток, загальною площею                    6 728, 9 кв.м..

5.          Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «КСЕНА»(спільне підприємство) (м. Одеса, вул. Л.Шмидта, 19, оф.3)  на користь Української державної корпорації «Укрзакордоннафтогазбуд»(м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 51-Б, код ЄДРПОУ 21656791) держмито у сумі 60 грн. 00 коп. та витрати на оплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу у сумі 59 грн. 00 коп.

6.          Стягнути з Комунального підприємства «Ізмаїльське міське бюро технічної інвентаризації»(68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Болградська, 61) на користь Української державної корпорації «Укрзакордоннафтогазбуд»(м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 51-Б, код ЄДРПОУ 21656791) держмито у сумі 60 грн. 00 коп. та витрати на оплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу у сумі                 59 грн. 00 коп.

   Рішення набирає законної сили протягом 10-денного строку з дня його підписання.

                  Накази видати після набрання рішенням законної сили.

                              Рішення підписане 15 грудня 2008р.

               Суддя                                                                                       Рога Н. В.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення11.12.2008
Оприлюднено17.02.2009
Номер документу2944783
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —30/239-08-4979

Ухвала від 01.07.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Подоляк О.А.

Ухвала від 08.05.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Подоляк О.А.

Рішення від 11.12.2008

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні