ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"12" лютого 2013 р. м. Київ К/9991/4099/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючої - судді-доповідача Васильченко Н.В.
суддів Розваляєвої Т.С., Черпіцької Л.Т.
при секретарі Крушеніцькому В.М.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов-Інвест ЛТД» на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2011 р. по справі № 2а-164\09\2107 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Азов-Інвест ЛТД»до Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області про визнання незаконними дій, зобов»язання погодити проект землеустрою , визнання права на укладання договору оренди -
в с т а н о в и л а:
1 квітня 2009 року ТОВ «Азов-Інвест ЛТД»звернулось до Генічеського районного суду Херсонської області з адміністративним позовом до Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області, в якому просило суд визнати незаконними дії відповідача та зобов'язати погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду; визнати за ТОВ «Азов-Інвест ЛТД»право на укладення договору оренди земельної ділянки площею 1,8 га., розташованої за межами населеного пункту с. Щасливцеве на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області, кадастровий номер земельної ділянки 6522186500:11:011:0248.
Постановою Генічеського районного суду Херсонської області від 28 квітня 2009 року задоволений адміністративний позов ТОВ «Азов-Інвест ЛТД».
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2011 р. постанова районного суду скасована, ухвалене нове рішення, яким в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із постановою суду апеляційної інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «Азов-Інвест ЛТД»подало касаційну скаргу, в якій просить цю постанова скасувати, залишити в силі постанову суду першої інстанції. Скарга обґрунтована невірним застосуванням судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження їх судами та обґрунтованості застосування судами норм матеріального права до спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційної скарги, колегія суддів знаходить підстави до її часткового задоволення.
Відповідно до ст. 159 КАС України рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій не відповідають зазначеним вимогам, оскільки не ґрунтуються на всебічному, повному і об»єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції встановив, що 09 жовтня 2007 року ВАТ «Каховський завод електрозварювального устаткування»переміг у конкурсі з набуття права довгострокової оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення загальною площею 1,8 га, розташованої за межами населеного пункту с. Щасливцеве на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області. Земельна ділянка належить до земель рекреаційного призначення та надана для розміщення бази відпочинку.
10 березня 2008 року ВАТ «Каховський завод електрозварювального устаткування»перед організатором конкурсу було укладено угоду про переуступку прав та перевід обов'язків у повному обсязі по протоколу засідання комісії № 8 від 09 жовтня 2007 року з набуття права довгострокової оренди на конкурсних засадах на земельну ділянку на території Арабатської стрілки. Згідно п.п. 3.3.1 угоди видано розпорядження голови Генічеської районної державної адміністрації № 473 від 15 травня 2008 року та розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації № 918 від 09 липня 2008 року, яким позивачу наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою. 04 грудня 2008 року затверджений висновок державної експертизи землевпорядної документації.
Суд першої інстанції дійшов думки, що позивач набув права на укладення договору оренди в силу положень п. 1 розділу Х «Перехідні положення»Земельного кодексу України, відповідно до якого у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 01 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної або комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Апеляційний суд, скасовуючи постанову першої інстанції та приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, зазначив, що п. 1 розділу Х Перехідних положень не може бути застосований до спірних правовідносин, оскільки позивач отримав дозвіл на виготовлення землевпорядної документації після 1 січня 2008 р.
Колегія суддів не погоджується із висновками судів першої та апеляційної інстанцій, оскільки ці висновки ґрунтуються на неповно встановлених обставинах справи, і як наслідок -невірним застосуванням норм матеріального прав до спірних правовідносин.
Ні суд першої, ні суд апеляційної інстанції не дали належну оцінку та не дослідили належним чином послідовність вчинення дій позивачем по набуттю права користування земельною ділянкою , починаючи із 9 жовтня 2007 р. - часу проведення конкурсу на набуття права довгострокової оренди та наявність певних правовідносин за його результатами між усіма учасниками спірних правовідносин.
Крім того, судами не з»ясовано чи було чинним на момент звернення позивача до суду за захистом порушених прав розпорядження голови Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області від 15 травня 2008 р. , яким ТОВу «Азов-Інвест ЛТД « надано згоду на розробку проекту землеустрою та стадію виконання цього розпорядження сторонами, які права та обов»язки це розпорядження встановлювало для осіб, інтереси яких воно стосувалось.
В залежності від цих обставин суди повинні були застосувати норми Земельного кодексу та Перехідних положень до нього, які діяли на момент їх виникнення та прийняти обґрунтоване рішення по справі.
Отже ухвалені по справі рішення не встановили дійсний характер спірних правовідносин, що виникли між сторонами , а, відтак, невірно застосували норми матеріального права до вирішення вказаних правовідносин, а тому ухвалені по справі рішення підлягають скасуванню, а справа направленню на новий розгляд до суду першої інстанції.
Під час нового розгляду справи суду необхідно повно та всебічно з»ясувати всі обставини справи, вірно застосувати норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини та ухвалити законне і обґрунтовані рішення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 220, 221, 227, 230, 231 КАС України, колегія суддів -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов-Інвест ЛТД»задовольнити частково.
Постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 28 квітня 2009 р. та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2011 р. по справі № 2а-164\09\2107 скасувати.
Справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили через п»ять днів з моменту направлення її копій особам, що беруть участь у справі і оскарженню не підлягає.
Судді :
Суд | Вищий адміністративний суд України |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2013 |
Оприлюднено | 26.02.2013 |
Номер документу | 29549123 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вищий адміністративний суд України
Васильченко Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні