Рішення
від 22.02.2013 по справі 916/300/13-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"22" лютого 2013 р.Справа № 916/300/13-г За позовом: ОСОБА_1;

До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Класик";

про визнання фізичної особи такою, що вийшла зі складу засновників (учасників) товариства

Суддя Меденцев П.А.

Представники:

Від Позивача: ОСОБА_2 (за довіреністю).

Від Відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ : 04.02.2013 року за вх. №517/2013 до господарського суду Одеської області звернулася ОСОБА_1 (далі - Позивач) з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Класик" (далі - Відповідач) про визнання фізичної особи такою, що вийшла зі складу засновників (учасників) товариства.

Позивач на позовних вимогах наполягає.

Відповідач у судових засіданнях не з'являвся, незважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання був належним чином повідомлений. Відповідач відзив на позов не надав, у зв'язку з чим справу розглянуто за наявними в ній матеріалами, у відповідності до ст.75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне:

ОСОБА_1 є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю "Класик". В установчих документах товариства прізвище позивача зазначено, як ОСОБА_1 але згідно з свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 від 05 листопада 2010 року, позивач змінив прізвище на ОСОБА_1.

Розмір внеску позивача до статутного фонду Товариства з обмеженою відповідальністю "Класик" становить 28 000,00 грн.

26 вересня 2012 року позивачем була підписана заява, адресована Загальним зборам учасників (засновників) Товариства з обмеженою відповідальністю "Класик" про вихід зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Класик", яка була нотаріально посвідчена.

Відповідно до вказаної заяви позивач повідомив загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Класик" про вихід зі складу учасників Товариства, а також про відсутність будь-яких майнових та немайнових претензій.

У зв'язку з виходом зі складу учасників, ОСОБА_1 надала свою згоду на проведення всіх необхідних дій, передбачених діючим законодавством України, у зв'язку з прийнятим ним рішенням, а саме скликання та проведення Загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Класик" для розгляду заяви, внесення відповідних змін до статутних документів Товариства, пов'язаних із зміною у складі учасників Товариства, та їх державної реєстрації у встановленому порядку.

Позивач зазначає, що вказана заява, разом із відповідним супроводжуючим листом, була відправлена 27 вересня 2012 року кур'єрською доставкою з описом та повідомленням про вручення поштового відправлення на ім'я Товариства.

28 вересня 2012 року вищезазначена заява була повернута позивачу із поміткою, що товариство за зазначеною адресою не значиться.

Оскільки відповідач не виконав своїх зобов'язань щодо проведення реєстрації змін до установчих документів, що відбулись в зв'язку з виходом одного з учасників, то дані Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців містить відомості про те, що позивач є учасником товариства, чим порушується безумовне право учасника товариства на вихід зі складу учасників.

За таких обставин, бездіяльність відповідача щодо не проведення державної реєстрації змін до установчих документів пов'язаних із зміною складу учасників відповідача спрямована на порушення прав позивача.

На підставі вищевикладеного, ОСОБА_1 просить суд визнати її такою, що вийшла зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Класик" та зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Класик" внести зміни до статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Класик" про виключення ОСОБА_1 зі складу засновників (учасників) Товариства з обмеженою відповідальністю "Класик".

Досліджуючи матеріали справи, аналізуючи норми чинного законодавства, що стосується суті спору, суд дійшов наступних висновків.

Згідно ч. 1 п. 4 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, господарським судам підвідомчі: справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 (позивач), ІНФОРМАЦІЯ_1, являється учасником Товариства з обмеженою відповідальністю „Класик" (відповідач). В установчих документах товариства прізвище позивача зазначено, як ОСОБА_1 але згідно з свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 від 05 листопада 2010 року, позивач змінив прізвище на ОСОБА_1. Розмір внеску позивача до статутного фонду відповідача становить 28 000,00 грн.

Як встановлено господарським судом Одеської області та не заперечується позивачем, 26 вересня 2012 року ОСОБА_1 була підписана заява, адресована Загальним зборам учасників (засновників) Товариства з обмеженою відповідальністю „Класик" про вихід зі складу учасників відповідача, яка була нотаріально посвідчена приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстрована в реєстрі за № 1227 (аркуш справи 13).

Відповідно до вказаної заяви, позивач повідомив загальні збори учасників Товариства про вихід зі складу учасників, а також про відсутність будь-яких майнових та немайнових претензій до Товариства. У зв'язку з виходом зі складу учасників, надав свою згоду на проведення всіх необхідних дій, передбачених діючим законодавством України, у зв'язку з прийнятим ним рішенням, а саме скликання та проведення Загальних зборів учасників Товариства для розгляду заяви, внесення відповідних змін до статутних документів, пов'язаних із зміною у складі учасників Товариства, та їх державної реєстрації у встановленому порядку.

Вказана заява, разом із відповідним супроводжуючим листом, була відправлена 27 вересня 2012 року кур'єрською доставкою з описом та повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю „Класик", а саме: 67813, Одеська область, Овідіопольський район, сільрада Миколаївська, садівниче товариство „Росток", будинок 114 (аркуш справи 17).

28 вересня 2012 року вище зазначена заява була повернута позивачу із поміткою, що Товариство з обмеженою відповідальністю „Класик" за зазначеною адресою не значиться.

Згідно з положеннями п.3 ст.116 та ч. 1 ст. 148 Цивільного Кодексу України учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом товариства.

Подання заяви про вихід з товариства є дією, спрямованою на припинення корпоративних прав та обов'язків учасника товариства. Право учасника товариства на вихід з товариства не залежить від згоди товариства чи інших його учасників, а також не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства.

Приймаючи до уваги, що заява надіслана позивачем за адресою, що міститься у Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (аркуш справи 14-16), крім того, у статутних документах товариства інша адреса не вказана, вона є такою, що вручена належним чином.

З урахуванням викладеного, приймаючи до уваги, що протягом встановленого законом трьохмісячного строку товариством не було проведено загальних зборів та реєстрації відповідних змін до установчих документів, позивач є таким, що вийшов зі складу учасників Товариства.

Відповідно до п. 5. ст. 89 Цивільного Кодексу України, зміни до установчих документів юридичної особи набирають чинності для третіх осіб з дня їх державної реєстрації, а у випадках, встановлених законом, - з моменту повідомлення органу, що здійснює державну реєстрацію, про такі зміни.

Стаття 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" передбачає, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та / або імені та / або по батькові (далі - особи) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до запису Єдиного державного реєстру, який, відповідно до ст.16 Закону, створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

При цьому, згідно до ст. 17 вказаного Закону в Єдиному державному реєстрі у тому числі містяться такі відомості щодо юридичної особи: перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі ім'я, місце проживання, ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податків, якщо засновник - фізична особа; найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновник - юридична особа.

Таким чином, отримавши заяву про вихід учасника, що відповідно, зумовлює зміну у складі учасників товариства, Товариство має вчинити дії, пов'язані із внесенням змін до статутних документів та їх державної реєстрації. А відтак, відсутність вчинення таких дій є порушенням корпоративних прав позивача.

З урахуванням викладеного, приймаючи до уваги приписи постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. №13 „Про практику розгляду судами корпоративних спорів" при вирішенні спорів, пов'язаних із виходом учасника з товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до ЦК та Закону про господарські товариства учасник ТОВ чи ТДВ вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку. Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є незаконними.

У разі, якщо товариство не вчиняє дії у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), учасник товариства вправі звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі статті 7 Закону України „Про господарські товариства".

Отже, господарський суд доходить до висновку, що з 28.09.2012 позивач є таким, що вийшов зі складу учасників відповідача. З цього дня корпоративні права позивача, як учасника відповідача припинились.

Оскільки, відповідач не виконав своїх зобов'язань щодо проведення реєстрації змін до установчих документів, що відбулись в зв'язку з виходом одного з учасників, то дані Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців містить відомості про те, що позивач є учасником товариства, чим порушується безумовне право учасника товариства на вихід зі складу учасників.

Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Згідно ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Витрати по сплаті судового збору віднести за рахунок відповідача, згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Класик" про визнання фізичної особи такою, що вийшла зі складу засновників (учасників) товариства - задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_3, виданий Малиновським РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області 14 липня 2011 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) такою, що вийшла зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю „Класик" (67813, Одеська область, Овідіопольський район, сільрада Миколаївська, садівниче товариство „Росток", будинок 114, код ЄДРПОУ 32146671).

3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю „Класик" (67813, Одеська область, Овідіопольський район, сільрада Миколаївська, садівниче товариство „Росток", будинок 114, код ЄДРПОУ 32146671) внести зміни до статуту Товариства з обмеженою відповідальністю „Класик" (67813, Одеська область, Овідіопольський район, сільрада Миколаївська, садівниче товариство „Росток", будинок 114, код ЄДРПОУ 32146671) про виключення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_3, виданий Малиновським РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області 14 липня 2011 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зі складу засновників (учасників) Товариства з обмеженою відповідальністю „Класик" (67813, Одеська область, Овідіопольський район, сільрада Миколаївська, садівниче товариство „Росток", будинок 114, код ЄДРПОУ 32146671).

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Класик" (67813, Одеська область, Овідіопольський район, сільрада Миколаївська, садівниче товариство „Росток", будинок 114, код ЄДРПОУ 32146671) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_3, виданий Малиновським РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області 14 липня 2011 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму судового збору у розмірі 1 147,00 грн.

Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення складено 25 лютого 2013 року.

Суддя Меденцев П.А.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення22.02.2013
Оприлюднено27.02.2013
Номер документу29559649
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/300/13-г

Рішення від 22.02.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Меденцев П.А.

Ухвала від 11.02.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Меденцев П.А.

Ухвала від 05.02.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Меденцев П.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні