Рішення
від 19.02.2013 по справі 4377-2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

19.02.2013Справа №5002-15/ 4377-2012

За позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» в особі Євпаторійського управління по експлуатації газового господарства Публічне акціонерне товариство «Кримгаз»

До відповідачів: 1. Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс ХХІІ»

2. Євпаторійської міської ради

про усунення перешкод в обслуговуванні газопроводу

Суддя І.А. Іщенко

Представники:

Від позивача- Пашкан О.О., довіреність № 737 від 22.12.12, представник

Від відовідача 1- Аркатова В.В., довіреність № б/н від 03.01.13, представник

Від відповідача 2- Сеїтяг'яєва Е.С., довіреність № 316/02-29 від 18.03.11, представник

Суть спору: позивач - Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» в особі Євпаторійського управління по експлуатації газового господарства Публічне акціонерне товариство «Кримгаз» звернувся до суду з позовною заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс ХХІІ» та просить суд зобов'язати відповідача усунути перешкоди в обслуговуванні газопроводу середнього тиску, що проходить по території ринку, розташованого на проспекті Перемоги м. Євпаторії у районі магазину «Універсам», шляхом зносу тимчасових споруд та конструкцій (палаток, ларьків), вказаних у схемі № 1,2,3,4 розташованих в охоронній зоні газопроводу середнього тиску.

Ухвалою суду від 16.01.2013 до справи було залучено в якості іншого відповідача Євпаторійську міську раду.

24.01.2013 до господарського суду надійшло клопотання від Товариства з обмеженою відповідальністю «Універсам -2002» про залучення до участи у справі у якості третьої особи, на стороні позивача Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради - Товариство з обмеженою відповідальністю «Універсам - 2002» (а.с. 1-6, 2 - й т.).

Приписами статті 27 Господарського процесуального кодексу України передбачено що треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступати у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін.

Однак дане клопотання суд залишає без задоволення у зв'язку з недоведеністю яким саме чином рішення Господарського суду Автономної Республіки Крим по справі №5002-15/4377-2012 може вплинути на права та Товариства з обмеженою відповідальністю «Універсам - 2002». Більш того, треба зазначити, що його земельна ділянка не є спірною, а є лише суміжною, та він є лише суміжним землекористувачем.

Під час судового засідання 19.02.2013 представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач 1 Товариство з обмеженою відповідальністю «Сервіс ХХІІ» проти позову заперечує, просить суд у позові відмовити, за мотивами викладеними у відзиві.

Крім того, відповідач зазначає, що позивачем пропущений строк позовної давності, у зв'язку з чим просить суду застосувати строки позовної давності (а.с.33-36, 2- й т.)

Відповідач 2 Євпаторійська міська рада представив суду відзив, згідно якого проти позовних вимог не заперечує, просить суд у позов задовольнити (а.с.53-55, 2-й т.).

Суд вважає, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, та вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Розгляд справи здійснювався в межах строку встановленого статтею 69 Господарського процесуального кодексу України.

Судовий процес фіксувався за допомогою звукозаписувального пристрою в порядку статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши|розгледівши| матеріали справи, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Кожен має право звертатися за захистом своїх прав до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Кожен має право після використання всіх національних засобів правового захисту звертатися за захистом своїх прав і свобод до відповідних міжнародних судових установ чи до відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна.

Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Приписами частини 1 статті 1 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до частини 1 статті 21 Господарського Процесуального Кодексу України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу.

Позивач - Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» звернувся до Господарського суду з позовом про усунення перешкод в користуванні газопроводом шляхом спонукання Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс ХХІІ» здійснити знесення будівель тимчасових споруд та конструкцій (палаток, ларьків): торгового ряду збірно-розбірних палаток з тентовим покриттям, збірно-розбірного металевого павільйону «Хозтовари»; торгових рядів збірно-розбірних палаток з тентовим покриттям; дерев'яних павільйонів для реалізації вказаних на викопіюванні з генерального плану м. Євпаторії під №№ 1, 2, З, 4, 5, розташованих в охоронній зоні газопроводу середнього тиску.

Позовні вимоги позивач мотивує тим, що у нього на балансі та в оперативному управлінні знаходиться підземний газопровід 1968 року середнього тиску діаметром 426 мм, прокладений від ГРС м. Євпаторії до ГРП № 1 та є розподільчим газопроводом, який забезпечує газопостачання ? частини м. Євпаторії. Його довжина складає більш ніж 3 км, а глибина залягання - від 1 до 2 м. При цьому, близько 700 м газопроводу проходить по території, яку займає Товариство з обмеженою відповідальністю «Сервіс - ХХІІ», на якій без будь-якого узгодження з позивачем встановлені торгові об'єкти, що створюють загрозу життю та здоров'ю мешканцям та гостям м. Євпаторії, а також створюються перешкоди позивачу у проведенні періодичних обходів трас газопроводу та їх технічному обслуговуванні.

Позивач стверджує, що в силу пункту 4.3.15 Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці 01.10.1997 № 254 та зреєстрованих в Міністерстві юстиції України 15.05.1998 № 318/2758, а також статті 73, статті 112 Земельного кодексу України, вздовж траси даного підземного газопроводу шириною по 2 метри з обох сторін від осі газопроводу не допускається складування матеріалів та обладнання, посадка дерев, влаштування стоянок автотранспорту, гаражів, кіосків та інших насаджень, тож в результаті установки на осі газопроводу та його охоронній зоні торгових місць з фундаментів, здійсненої Товариству з обмеженою відповідальністю «Сервіс - ХХІІ», позивач не має можливості належним чином обстежувати та обслуговувати даний газопровід.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, суд визнав позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, як це передбачено статтею 33 Господарського процесуального Кодексу України.

Передусім, слід зазначити, що позивач просить суд зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Сервіс - ХХІІ» усунути перешкоди в обслуговуванні газопроводу, посилаючись на те, що в силу вимог закону він повинен періодично проводити приладове обстеження газопроводу, але через наявність розміщених на ньому самочинно збудованих тимчасових споруд він позбавлений цієї можливості.

Відповідно до частини 1 статті 376 Цивільного Кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Спірні об'єкти, утому числі палатки і ларьки є тимчасовими об'єктами торгівлі у вигляді збірно - розбірних конструкцій, які не пов'язані з улаштуванням заглиблених у грунт фундаментів з землею, тобто не є нерухомим майном.

Регіональними Правилами забудови та використання територій у Автономній Республіці Крим, затвердженими Постановою Верховної Ради Автономній Республіці Крим 18.09.2002№ 241-3/02, визначається порядок розміщення тимчасових об'єктів торгівлі, обслуговування, малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності.

Згідно Правил тимчасові об'єкти торгівлі та обслуговування, це окремо розміщенні об'єкти, з обмеженим строком експлуатації ( навіть виконані із довговічних матеріалів, спроможних більше 100 років зберігати свої властивості) на конкретній земельній ділянці, який визначається рішенням місцевого органу влади, паспортом тимчасового об'єкту торгівлі (обслуговування) , договором оренди земельної ділянки, а тимчасові об'єкти торгівлі з літнім майданчиком - це тимчасові об'єкти, розміщені на переданій в оренду земельній ділянці, частина якого використовується для розміщення прилавків, столів, стільців та іншого рухомого майна.

Рішенням Євпаторійської міської ради від 22.05.1998 земельна ділянка з міських земель загальною площею 22072,65 кв.м. по проспекту Перемоги була надана у тимчасове користування Державному підприємству «Сервіс-ХХІ» для будівництва та обслуговування мікроринку, автостоянки, зеленої зони та парковки автомашин, у зв'язку з чим 26.10.1998 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіс ХХІІ» та Євпаторійською міською радою був укладений договір на право тимчасового користування землею строком на 5 років.(а.с. 38)

Згідно з рішенням Євпаторійської міської ради від 03.03.2005 № 4-28/121 було відновлено договір оренди земельної ділянки площею 22072,65 кв. м з Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіс-XXI» для реконструкції та обслуговування ринку «Універсам» під торгово-сервісний комплекс за адресою: проспект Перемоги, м. Євпаторія.

Рішенням міської ради від 22.12.2005 № 4-36/116 Товариству з обмеженою відповідальністю «Сервіс-ХХІІ» затверджено проект відведення додаткового земельної ділянки площею 2900,00 кв. м.

На виконання зазначених рішень органу місцевого самоврядування 04.04.2006 між Євпаторійською міською Радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіс XXII» (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 24972,65 кв. м, за адресою: м. Євпаторія, пр. Перемоги. Договір зареєстрований у Кримському регіональному філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що в Державному реєстрі земель здійснено запис від 10.07.2006 за № 988. Договір укладений строком до 03.03.2015 року (пункт 7 договору).

Відповідно пункту 1 Договору Орендодавецьна підставі рішення Євпаторійської міської ради від 03.03.2005 № 4-28/121, та від 22.12.2005 № 4-36/116 передає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки з міських земель, які зареєстровані за Євпаторійською міською Радою за кадастровим номером 0110900000:01:043:0005, та кадастровим номером 0110900000:01:043:0022, за адресою: Україна, Автономна Республіка Крим, місто Євпаторія, проспект Перемоги.

Договір укладений строком до 03.03.2015 року (пункт 7 договору).

27.06.2008 рішенням Євпаторійської міської Ради № 5-33/43 було вирішено:

доповнити Рішення міської Ради № 4-28/121 від 03.03.2005 «Про поновлення Договору оренди земельної ділянки з Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіс ХХІІ» для реконструкції та обслуговування ринку «Універсам» під торгово-сервісний комплекс» пунктом 8 наступного змісту: «встановити на період будівництва строком на 3 роки, при розрахунку нормативної грошової оцінки коефіцієнт 0,5 (забудовані землі, з них землі зайняті поточним будівництвом) - площею 15228,65 кв. м»;

доповнити Рішення міської Ради № 4-36/116 від 22.12.2005 «Про передачу оренди строком на 9 років 4 місяця додаткової земельної ділянки Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс ХХІІ» для реконструкції та обслуговування ринку «Універсам» доповнити пунктом 9 наступного змісту: «встановити на період будівництва строком на 3 роки, при розрахунку нормативної грошової оцінки коефіцієнт 0,5 (забудовані землі, з них землі зайняті поточним будівництвом)».

Рішенням Євпаторійської міської Ради від 26.08.2009 № 5-48/84 Товариству з обмеженою відповідальністю «Сервіс-ХХІІ» затверджено проект відведення додаткового земельної ділянки за адресою: м. Євпаторія, проспект Перемоги, та передати в оренду до 03.03.2015 додаткову земельну ділянку, кадастровий номер 0110900000:01:043:0039, код цільового призначення УКЦИЗ - 1.11.3, площею 0,4438 га.

25.02.2010 між Євпаторійською міською Радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіс XXII» (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки.

Відповідно пункту 1 Договору Орендодавець на підставі рішення Євпаторійської міської ради від 26.09.2009 № 5-48/84, та від 29.01.2010 № 5-57/192 передає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки з міських земель, які зареєстрована за Євпаторійською міською Радою за кадастровим номером 0110900000:01:043:0039, за адресою: Україна, Автономна Республіка Крим, місто Євпаторія, проспект Перемоги.

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на статтю 112 Земельного кодексу України, відповідно до якої встановлений статус охоронних зон.

Так, згідно вимог статті 112 Земельного кодексу України охоронні зони створюються:

а) навколо особливо цінних природних об'єктів, об'єктів культурної спадщини, гідрометеорологічних станцій тощо з метою охорони і захисту їх від несприятливих антропогенних впливів;

б) уздовж ліній зв'язку, електропередачі, земель транспорту, навколо промислових об'єктів для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодження, а також зменшення їх негативного впливу на людей та довкілля, суміжні землі та інші природні об'єкти.

Правовий режим земель охоронних зон визначається законодавством України

Частина 2 статті 11 Закону України "Про трубопровідний транспорт" передбачає, що уздовж трубопроводів встановлюються охоронні зони. Земля в межах охоронних зон не вилучається, а використовується з обмеженнями (обтяженнями) відповідно до закону або договору. Порядок встановлення, розмір та режим використання охоронної зони об'єкта трубопровідного транспорту визначаються законодавством України.

Статтями 110, 111 Земельного кодексу України визначено, що на використання власником земельної ділянки або її частини може бути встановлено обмеження. Обтяження прав на земельну ділянку встановлюється законом або актом уповноваженого на це органу державної влади, посадової особи, або договором шляхом встановлення заборони на користування та/а бо розпорядження, у тому числі шляхом її відчуження.

Обтяження прав на земельні ділянки (крім обтяжень, безпосередньо встановлених законом) підлягають державній реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно у порядку, встановленому законом.

Обмеження у використанні земель (крім обмежень, безпосередньо встановлених законом та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами) підлягають державній реєстрації в Державному земельному кадастрі у порядку, встановленому законом, і є чинними з моменту державної реєстрації.

Обмеження у використанні земель, безпосередньо встановлені законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, є чинними з моменту набрання чинності нормативно-правовими актами, якими вони були встановлені.

Відомості про обмеження у використанні земель зазначаються у проектах землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки, кадастрових планах земельних ділянок, іншій документації із землеустрою. Відомості про такі обмеження вносяться до Державного земельного кадастру.

Однак, судом було встановлено, що в укладених Договорах оренди спірної земельної ділянки між Євпаторійської міською Радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіс ХХІІ» не встановлено обмежень щодо охоронної зони газопроводу.

Крім того, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до статті 16 Закону України "Про трубопровідний транспорт" підприємства, установи та організації зобов'язані забезпечувати: дотримання діючих норм та правил безпеки та технічної експлуатації трубопроводів, правил пожежної охорони та охорони навколишнього природного середовища; діагностичний контроль за станом трубопроводів діючими засобами згідно з правилами технічної експлуатації та нормативними актами з діагностики; охорону об'єктів трубопровідного транспорту, а наявність об'єктів безпосередньо над мережами газопроводу позбавляє позивача можливості виконувати роботи, пов'язані з технічним обслуговуванням, ліквідацією аварій, комплексним приладним обстеженням, бурінням шурфів, проведенням робіт з електрохімічного захисту газопроводів, та створює небезпеку користування зазначеними об'єктами.

За статтею 10 Закону України "Про трубопровідний транспорт" контроль у сфері трубопровідного транспорту спрямовується на забезпечення вимог законодавства про трубопровідний транспорт органами державної виконавчої влади, представницьким органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, громадянами; державний контроль у цій сфері здійснюється відповідними міністерствами та відомствами, органами державного нагляду і контролю та іншими спеціально уповноваженими на те державними органами, а також представницькими органами та органами місцевого самоврядування відповідно до законодавства України.

Передбачений частиною 1 статтею 16 Закону України "Про трубопровідний транспорт" статус позивача як підприємства трубопровідного транспорту надає йому право контролювати виконання робіт, визначених Правилами охорони магістральних трубопроводів, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, порушувати питання про притягнення проектних організацій до відповідальності за помилкові проектні рішення в порядку, встановленому законодавством України, тощо; частиною 2 зазначеної статті визначено обов'язки позивача, як підприємства трубопровідного транспорту, в тому числі передбачено забезпечення таким підприємством дотримання діючих норм та правил безпеки та технічної експлуатації трубопроводів, правил пожежної охорони та охорони навколишнього природного середовища; діагностичний контроль за станом трубопроводів діючими засобами згідно з правилами технічної експлуатації та нормативними актами з діагностики; охорону об'єктів трубопровідного транспорту; тобто, вказані вимоги стосуються саме діяльності позивача, як підприємства трубопровідного транспорту.

Таким чином, в даному випадку правом на звернення до суду в спірних правовідносинах належить саме Євпаторійської міської раді, Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» в особі Євпаторійського управління по експлуатації газового господарства Публічне акціонерне товариство «Кримгаз» є неналежним позивачем, щодо зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс ХХІІ» усунути перешкоди в обслуговуванні газопроводу середнього тиску, що проходить по території ринку, розташованого на проспекті Перемоги м. Євпаторії у районі магазину «Універсам», шляхом зносу тимчасових споруд та конструкцій.

Нормами Господарського процесуального кодексу України не передбачена можливість заміни позивача.

Якщо при розгляді справи встановлено, що позов подано неналежним позивачем, суд виносить рішення про відмову у позові.

Таким чином, у суду відсутні обґрунтовані правові підстави для задоволення позову.

Відповідно до статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Щодо заяви відповідача про застосування строків позовної давності, суд не знаходить підстав для її задоволення, оскільки, судом може бути застосовано строки позовної давності лише при наявності порушеного права позивача.

Судовий збір покладається на позивача відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення, повне рішення складено 25.02.2013.

Керуючись статями 32, 33, 49, 75, 82-84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Суддя І.А. Іщенко

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення19.02.2013
Оприлюднено27.02.2013
Номер документу29582500
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —4377-2012

Рішення від 19.02.2013

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

І.А. Іщенко

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні