cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
21.02.13 р. Справа № 5006/8/164/2012
Господарський суд Донецької області у складі судді Бокової Ю.В.
при секретарі судового засідання Д'яковій Ю.Ю.
розглянувши матеріали справи за позовом: Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Донецькобленерго", м. Горлівка
до відповідача: Приватного підприємства "Санта", м. Макіївка
про стягнення заборгованості в сумі 8504,52 грн., пені в сумі 31,16 грн., інфляційних в сумі 15,43 грн., 3 % річних в сумі 115,65 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Цацуліна Т.О. - за дов. від 22.01.2013 р. № 349-13 «Д»
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Позивач, Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго», м. Горлівка звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Приватного підприємства "Санта", м. Макіївка про стягнення заборгованості в сумі 8504,52 грн., пені в сумі 31,16 грн., інфляційних в сумі 15,43 грн., 3 % річних в сумі 115,65 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на договір про постачання електричної енергії № 2838 від 19.01.2011 р. з додатками та додатковою угодою
№ 200111-02Д/23 від 20.01.2011 р., рахунки № 30/2838 за грудень 2011 р., червень 2012 р., повідомлення від 09.08.2012 р. № 3.7/10124.
Позивач у судових засіданнях наполягав на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідач у судові засідання не з'являвся, відзиву не надав, хоча повідомлявся про судові засідання належним чином шляхом своєчасного надсилання ухвал за адресою, визначеною у якості місцезнаходження за матеріалами справи та згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Суд вважає за можливе розглянути спір в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в справі матеріалами, оскільки їх цілком достатньо для правильної юридичної кваліфікації спірних правовідносин, а неодноразова неявка без пояснення причин належним чином повідомленого Відповідача і не надання ним певних документів у світлі приписів ст. ст. 4-3, 22, 33 та 77 Господарського процесуального кодексу України істотним чином не впливають на таку кваліфікацію і не може вважатися підставою для подальшого зволікання із вирішенням спору.
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані суду докази в порядку ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВСТАНОВИВ:
Згідно ст. 26 Закону України „Про електроенергетику" та п. 1.3 Правил користування електричною енергією (далі по тексту Правила), споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником. Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії). Дія Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Пунктом 2 ст. 275 Господарського кодексу України та п. 5.1. Правил передбачено, що відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається.
Відповідно до ст. 67 Господарського кодексу України, відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів; підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Згідно зі ст. ст. 11, 629 Цивільного кодексу України договір є однією з підстав виникнення зобов'язань та є обов'язковим для виконання сторонами.
19.01.2011 р. між Відкритим акціонерним товариством «Донецькобленерго» (Постачальник) та Приватним підприємством "Санта" (Споживач) був укладений договір про постачання електричної енергії № 2838, відповідно до умов якого постачальник електричної енергії постачає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику електричної енергії її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до нього, що є його невід'ємними частинами.
Судом встановлено, що відповідно до Статуту Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» - ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» є юридичною особою із новим найменуванням, у результаті проведення державної реєстрації змін до Статуту, які пов'язані із набранням чинності Закону України «Про акціонерні товариства» № 514 - VI від 17.09.2008 р. та зміною найменування з Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» на Публічне акціонерне товариство «Донецькобленерго». Публічне акціонерне товариство «Донецькобленерго» перейменовано у Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго».
Відповідно до п. 9.5 Договору цей Договір набирає чинності із дня його підписання і укладається на термін до 31.12.2011 р. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
З матеріалів справи вбачається, що сторонами здійснені конклюдентні дії, спрямовані на продовження дії договору, в тому числі й на час заявлених у позові вимог.
Таким чином, з пояснень представника позивача та матеріалів справи вбачається, що у спірний період Договір був чинним.
За своєю правовою природою договір, укладений між позивачем та відповідачем, є договором поставки.
Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Відповідно до п. 2.1 Договору під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією.
Пунктом 2.1.2. Договору передбачений обов'язок постачальника з постачання електроенергії постачати споживачу електроенергію. Згідно п. 2.2.3 Договору споживач зобов'язався оплачувати постачальнику вартість електричної енергії, згідно з умовами додатків № 5 «Порядок розрахунків» та 6 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії».
Облік електричної енергії та порядок розрахунків за електричну енергію узгоджений сторонами розділом 7 Договору та Додатком № 5 „Порядок розрахунків за електроенергію" до Договору.
Пунктом 3 Додатка 5 «Порядок розрахунків за електроенергію» передбачено, що оплата отриманого споживачем рахунку повинна виконуватись протягом не більше 5 календарних днів.
Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. ст. 526, 527 Цивільного кодексу України боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок та зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.
30.01.2009 р. позивам відносно відповідача було складено акт № 022874 про порушення «Правил користування електричною енергією».
25.03.2009 р. за результатами засідання комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ та визначення об'єму недооблікованої електроенергії та/або суми спричинених збитків було складено протокол № 298, в якому було визначено об'єм недооблікованої електроенергії - 69782 кВт.ч. на суму 47004,52 грн.
28.10.2011 р. між Відкритим акціонерним товариством «Донецькобленерго» (Постачальник) та Приватним підприємством "Санта" (Споживач) була укладена додаткова угода № 200111-02Д/23 про реструктуризацію та порядок погашення заборгованості, відповідно до умов якого відповідач щомісячно протягом двадцяти чотирьох місяців зобов'язується перерахувати на рахунок позивача платіж з реструктуризованої суми (47004,52 грн.), за яким наступив строк оплати, з обов'язковим перерахуванням коштів за поточне споживання активної та реактивної електроенергії, відповідно до основного договору про постачання електричної енергії.
Відповідач зобов'язання по оплаті реструктуризованої суми на загальну суму 47004,52 грн. виконав не в повному обсязі.
Посилаючись на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань щодо сплати реструктуризованої суми позивач звернувся до суду та просить стягнути з Приватного підприємства "Санта" заборгованість за додатковою угодою № 200111-02Д/23 про реструктуризацію та порядок погашення заборгованості в сумі 8504,52 грн.
Згідно заявлених вимог та пояснень позивача, спірна сума по даній справі нарахована у зв'язку із неналежним виконанням відповідачем грошового зобов'язання по сплаті реструктуризованої суми, а саме додаткової угоди № 200111-02Д/23 за на загальну суму 8504,52 грн.
Шляхом оцінки всіх матеріалів справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що борг відповідача перед позивачем за додатковою угодою
№ 200111-02Д/23 про реструктуризацію та порядок погашення заборгованості в сумі 8504,52 грн. є доведеним матеріалами справи та підлягає стягненню в повному обсязі.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На підставі вищезазначеної норми права, позивач просить стягнути з відповідача 3% річних в сумі 109,53 грн. за період з 01.08.2012 р. по 22.10.2012 р., інфляційні в сумі 15,43 грн. за період з 01.09.2012 р. по 30.09.2012 р.
Розрахунок 3% річних перевірено судом. Вказані суми нараховані позивачем арифметично вірно, проте з порушенням приписів діючого законодавства, а саме: дія додаткової угоди № 200111-02Д/23 є припиненою в односторонньому порядку з 14.08.2012 р., відповідно й 3 % річних повинні обраховуватися з 14.08.2012 р., тому вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню, а саме в сумі 90,34 грн.
Розрахунок інфляційних перевірено судом. Вказані суми нараховані позивачем у відповідності до приписів діючого законодавства, проте арифметично невірно, тому в цій частині підлягають частковому задоволенню, а саме в сумі 14,00 грн.
Посилаючись на те, що відповідач в порушенні умов Договору не виконав свої договірні зобов'язання, та не здійснив попередню оплату електричної енергії у встановлений строк, позивач звернувся до суду та просить стягнути з відповідача 3 % річних у розмірі 6,12 грн. та пеню у розмірі 31,16 грн.
Як на підставу заявлених вимог позивач посилається на пункти 10 Додатку № 5 "Порядок розрахунків" до Договору; рахунки № 30/2838 на попередню оплату вартості електричної енергії за жовтень 2011 р., квітень 2012 року, з відмітками про їх отримання відповідачем; невиконання відповідачем свого обов'язку зі здійснення попередньої оплати.
Оцінюючи подані сторонами докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як зазначалось вище, відповідно до пункту 3 Додатку № 5 "Порядок розрахунків" до Договору, споживач на підставі рахунків постачальника здійснює попередню оплату, заявленого на розрахунковий період обсягу споживання електричної енергії, на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання.
Рахунки для здійснення планових платежів постачальник надає споживачу всі одночасно разом з остаточним рахунком за попередній розрахунковий період.
Сторони також домовились про те, що у разі несвоєчасної оплати обумовлених Додатком 5 "Порядок розрахунків" до Договору нарахувань постачальник здійснює споживачу нарахування за весь час прострочення, у тому числі за день оплати: пені у розмірі 1 % за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати (пункт 10 Додатку № 5 "Порядок розрахунків" до Договору).
Відтак, з огляду на викладене позивач нараховує відповідачеві до сплати суми пені та трьох відсотків річних на суму попередньої оплати, щодо яких відповідачем допущено прострочення платежів.
При цьому, пунктом 10 Додатку № 5 "Порядок розрахунків" до Договору встановлено, що остаточний розрахунок споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду, здійснюється на підставі виставленого постачальником електричної енергії рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії, визначених на підставі показів розрахункових засобів обліку (або розрахунковим шляхом) з урахуванням сум, що надійшли від споживача. Для проведення остаточного розрахунку Споживач у термін до 3 робочих днів з дня закінчення розрахункового періоду повинен отримати рахунок на оплату електричної енергії та оплатити його протягом 5 банківських днів з дня отримання.
Згідно пункту 6.1 ПКЕЕ розрахунки споживача за використану електричну енергію здійснюються за розрахунковий період відповідно до умов договору.
Розрахунковий період становить один місяць, за винятком випадку, передбаченого пунктом 6.8 ПКЕЕ.
Обсяги електричної енергії, які підлягають оплаті, мають визначатися відповідно до даних розрахункового обліку електричної енергії про її фактичне споживання за винятком випадків, передбачених ПКЕЕ.
Пунктом 6.6 ПКЕЕ передбачено, що оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем, як правило, у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий або плановий період.
Споживачі за взаємною згодою сторін (постачальника електричної енергії та споживача) можуть здійснювати оплату вартості обсягу електричної енергії плановими платежами з наступним перерахунком або оплатою, що провадиться за фактично відпущену електричну енергію.
За приписами пункту 6.7 ПКЕЕ, у разі застосування порядку розрахунків плановими платежами величина планового платежу, розрахункового та планового періодів обумовлюється в договорі. Після закінчення періоду, обумовленого в договорі, здійснюється коригування обсягів оплати, що була здійснена протягом цього періоду, відповідно до фактичного обсягу спожитої електричної енергії протягом відповідного планового періоду (планових періодів).
Остаточний розрахунок споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду, здійснюється на підставі виставленого постачальником електричної енергії рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії, визначеного за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені договором, та/або розрахунковим шляхом у випадках, передбачених ПКЕЕ (пункт 6.11 ПКЕЕ).
За змістом пункту 1.2 ПКЕЕ розрахунковий період - це період часу, зазначений у договорі, за який визначається обсяг спожитої та/або переданої електричної енергії, величина потужності та здійснюються відповідні розрахунки.
Крім того, пунктом 10 Додатку № 5 "Порядок розрахунків" до Договору передбачено, що остаточні розрахунки між сторонами здійснюються лише за фактичним обсягом споживання електроенергії та після закінчення розрахункового періоду.
Отже, встановлений в Договорі на підставі вимог ПКЕЕ порядок оплати у вигляді попередньої оплати та планових платежів обумовлюється особливими споживчими якостями електричної енергії, яка відрізняється від інших товарів особливими споживчими якостями та фізико-технічними характеристиками (одночасність виробництва та споживання, неможливість складування, повернення, переадресування), які визначають необхідність регулювання та регламентації використання цього товару.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України від 11.12.2012 у справі № 5006/17/41/2012.
Суд вважає нарахування суми пені та трьох відсотків річних на суми попередньої оплати безпідставними, необґрунтованими та такими, що здійснене всупереч розумності як загальній засаді цивільного права і законодавства (пункт 6 частина перша статті 6 ЦК України), оскільки, порушуючи встановлені Договором строки оплати, насамперед фактично не спожитої електричної енергії, відповідач ще не є боржником позивача - у зв'язку з тим, що остаточні розрахунки між сторонами здійснюються лише за фактичним обсягом споживання електричної енергії та після закінчення розрахункового періоду, як це визначено пунктом 10 Додатку № 5 "Порядок розрахунків" до Договору.
За таких підстав, саме за підсумками розрахункового періоду можливо визначити чи є позивач кредитором на суми вказаних платежів або вони перераховувались за наступні періоди, як дебіторські, по відношенню до відповідача.
Дослідивши зміст пункту 8 Додатку № 5 "Порядок розрахунків" до Договору, суд вважає, що ним (пунктом) не передбачено порядку встановлення суми, що підлягає оплаті, шляхом її обчислення (тобто не передбачено порядку здійснення нарахувань або безпосередньо самі нарахування), а встановлено лише порядок здійснення платежів у певних співвідношеннях, що не є тотожними поняттями.
Наведене виключає застосування до порядку здійснення платежів, передбаченого пунктом 8 Додатку № 5 "Порядок розрахунків" до Договору, приписів пункту 10 Додатку № 5 "Порядок розрахунків" до Договору.
Враховуючи викладене, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Судові витрати покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, оскільки спір виник внаслідок саме його неправомірних дій.
На підставі ст. 129 Конституції України, ст. ст. 11, 526, 527, 530, 549, 610, 625, 712, 714 Цивільного кодексу України, ст. 67, 179, 193, 216-218, 275 Господарського кодексу України, Закону України „Про електроенергетику" №575/97-ВР від 16.10.1997 р., Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", керуючись ст. ст. 4-2, 4-3, 22, 33, 34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального Кодексу України, господарський суд
В И Р I Ш И В :
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго», м. Горлівка до Приватного підприємства "Санта", м. Макіївка про стягнення заборгованості в сумі 8504,52 грн., пені в сумі 31,16 грн., інфляційних в сумі 15,43 грн.,
3 % річних в сумі 115,65 грн. задовольнити частково.
Стягнути з Приватного підприємства "Санта" (86112, м. Макіївка,
вул. Ленінградська, 22, ЄДРПОУ 19388082) на корист?ь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго», м. Горлівка (84601, м. Горлівка, пр. Леніна, 11 ЄДРПОУ 00131268) заборгованість в сумі 8504,52 гр?н., інфляційні в? сумі 14,00 грн., 3 % річних в сумі 90,34 грн., судовий збір в сумі 1598,75 грн.
В залишковій частині позову відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду в порядку передбаченому розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення підписаний 26.02.2013 р.
Суддя Бокова Ю.В.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2013 |
Оприлюднено | 28.02.2013 |
Номер документу | 29600071 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Бокова Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні