Рішення
від 27.02.2013 по справі 913/165/13-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

27 лютого 2013 року Справа № 913/165/13

Провадження №27/913/165/13-г

Суддя Єжова С.С., за участю секретаря судового засідання Антонової І.В., розглянувши матеріали справи за позовом

Прокурора міста Кіровська Луганської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Луганській області, м.Луганськ

до Донецької селищної ради , смт.Донецький м.Кіровськ Луганської області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області , м.Луганськ

про стягнення шкоди, спричиненої внаслідок порушення вимог законодавства про охорону земель, в розмірі 27318 грн. 00 коп.

в присутності представників сторін:

від заявника - старший прокурор відділу прокуратури Луганської області Трофименко П.В., посвідчення №008305 від 09.10.2012;

від позивача - головний спеціаліст юридичного сектору Крайнюк Ю.В., довіреність №5 від 15.02.2013;

від відповідача - не прибув;

від Головного управління ДКСУ у Луганській області - провідний спеціаліст-юрисконсульт Клунна О.В., довіреність №15-22/19 від 02.01.2013.

В С Т А Н О В И В:

Обставини справи: заявлено вимогу про стягнення з відповідача шкоди, спричиненої внаслідок порушення вимог законодавства про охорону земель, в розмірі 27318 грн. 00 коп.

Поясненням №15-13/1365 від 20.02.2013 3-я особа просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою господарського суду Луганської області (суддя - Лазненко Л.Л.) від 15.01.2013 до участі у справі було залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області, м.Луганськ.

У зв'язку з хворобою судді Лазненко Л.Л., був проведений перерозподіл в автоматизованій системі документообігу суду, у відповідності до вимог ст.2 1 Господарського процесуального кодексу України та даний позов переданий на розгляд судді Єжовій С.С.

Відповідач не скористався своїм правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного представника у судовому засіданні, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином рекомендованою кореспонденцією (а.с.34).

Також відповідач не надав суду відзив на позовну заяву, а ненадання відзиву на позовну заяву та неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, згідно положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається по наявних у ній матеріалах.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників позивача, 3-ої особи та прокурора, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.

Відносини у галузі навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, міжнародними угодами України, Цивільним кодексом України, Законом України „Про охорону навколишнього природного середовища", а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст.20 Закону України „Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звертатись до суду в передбачених законом випадках.

Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Статтями 16, 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів, інші державні органи відповідно до законодавства України, які можуть бути позивачами у цих правовідносинах.

Спеціально уповноваженим державним органом по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів є Державна екологічна інспекція у Луганській області, яка згідно п.4.2 Положення „Про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі", затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 №429 „Про затвердження положень про територіальні органи Держекоінспекції України" здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, зокрема, законодавства про охорону земель.

Підставою звернення Прокурора м.Кіровська Луганської області з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області є не забезпечення відповідачем в процесі здійснення своєї господарської діяльності виконання вимог законодавства про охорону земель.

Так, Державною екологічною інспекцією в Луганській області на запит Кіровського МВ УМВС 21,23 липня 2010 року було виділено фахівця для проведення сумісної перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на території селища Донецький в районі шахти „Луганська" ВП Луганської виконавчої дирекції з ліквідації шахт ДП „Укрвуглеторфреструктуризація", яка ліквідується.

За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, в якому встановлений факт засмічення Донецькою селищною радою земельної ділянки площею - 0,0942 га твердими побутовими відходами. Об'єм накопичених відходів становить 2473,739 м 2 . Таким чином, в ході проведеної перевірки виявлено порушення ст.46 Закону України „Про охорону земель".

Інспекцією щодо вказаного порушення вимог природоохоронного законодавства обчислений розмір заподіяної державі шкоди, нанесеної державі внаслідок порушення відповідачем по справі природоохоронного законодавства, обчислений на підставі Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Мінекобезпеки України від 17.10.1997 за №171, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.05.1998 за №285/2725 (в редакції наказу Мінприроди України від 04.04.2007 за №149, зареєстрованого в Мінюсті України 25.04.2007 за №422/13689) та складає 27318 грн. 00 коп.

Згідно ч.1 ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

За приписами ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ч.ч.4, 5 ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Згідно ст.69 даного Закону, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Згідно п.1.6 Роз'яснень Вищого господарського суду України №02-5/744 від 27.06.2001 „Про деякі питання вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього середовища", вирішуючи спір про відшкодування шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже, прокурор не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу.

За вказаних обставин, вимоги Прокурора міста Кіровська Луганської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Луганській області підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам, є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Судовий збір покладається на відповідача, згідно ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 27.02.2013 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Керуючись ст.ст.44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області

В И Р І Ш И В:

1. Позов Прокурора міста Кіровська Луганської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Луганській області до Донецької селищної ради задовольнити повністю.

2.Стягнути з Донецької селищної ради, вул.Шевченка, б.27, смт.Донецький м.Кіровськ Луганської області, код 04336814 на користь держави: сел.Донецький м.Кіровськ Луганської області 27318 грн. 00 коп. шкоди, зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в головному управлінні Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 „Кошти, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій" за наступними реквізитами: п/р 33119331700024 спеціального фонду місцевого бюджету сел.Донецький м.Кіровськ Луганської області, код за ЄДРПОУ 37325108 УДКСУ у м.Кіровськ Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач - УДКСУ в Луганській області, МФО 804013, видати наказ позивачу.

3. Стягнути з Донецької селищної ради, вул.Шевченка, б.27, смт.Донецький м.Кіровськ Луганської області, код 04336814 в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, МФО 804013, ОКПО 37991503, одержувач - УДКСУ у м.Луганську, банк - ГУДКСУ у Луганській області, код бюджетної класифікації 22030001 - судовий збір в сумі 1720 грн. 50 коп., видати наказ Кіровському відділенню Стахановської об'єднаної державної податкової інспекції.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата складання рішення: 04.03.2013.

Суддя С.С. Єжова

вих.№

5

04.03.2013

Надр.6 прим.

1-до справи

2-заявнику: кв.50 років СРСР, 18, м.Кіровськ Луганської області, 93800 (простою)

3- Прокуратурі м.Луганська: вул.Леніна, 34, 91055 (простою)

4-позивачу: вул.А.Ліньова, 85, м.Луганськ, 91021 (простою)

5- відповідачу: вул.Шевченка, 27, смт.Донецький м.Кіровськ Луганської області, 93890 (рекомендованою)

6- Головному управлінню ДКСУ у Луганській області: вул.Луначарського, 93, м.Луганськ, 91055 (простою)

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення27.02.2013
Оприлюднено05.03.2013
Номер документу29700424
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —913/165/13-г

Рішення від 27.02.2013

Господарське

Господарський суд Луганської області

Єжова С.С.

Ухвала від 15.01.2013

Господарське

Господарський суд Луганської області

Лазненко Л.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні