Рішення
від 04.03.2013 по справі 906/215/13-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області



10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

від "04" березня 2013 р. Справа № 906/215/13-г

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Соловей Л.А. ,

за участю представників сторін:

від І позивача: не з'явився;

від ІІ позивача: Саух Ю.О., довіреність від 15.02.2013р.

від відповідача: не з'явився;

від ІІІ особи: не з'явився;

за участю прокурора: Дереча І.В., посв. №010540,

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Прокурора м.Житомира в інтересах держави в особі Територіальної громади міста Житомира в особі Житомирської міської ради (м.Житомир) Комунального підприємства "Агентство з управління майном" Житомирської міської ради (м.Житомир)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Колос-Трейд" (м.Житомир)

за участю у справі в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №9 (10001, м.Житомир, вул.Київська, 104)

про повернення орендованого приміщення.

Прокурором пред'явлено позов про повернення відповідачем приміщення, що знаходиться за адресою: м.Житомир, пров.Крилова, 14, загальною площею 45 кв.м., балансовою вартістю 80235,00,00грн. та передачею його згідно акту прийому-передачі балансоутримувачу - Комунальному виробничому житловому ремонтно-експлуатаційному підприємству №9.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що на підставі договору оренди нерухомого майна №381 від 27.06.2007 року відповідачу передано в строкове платне користування нерухоме майно - нежитлові приміщення. У зв'язку з порушенням ТОВ "Колос-Трейд" зобов'язань за договором оренди, рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради від 05.09.2012р. №368 дію вказаного договору достроково припинено. Проте, відповідач не виконує обов'язку щодо повернення орендованого майна балансоутримувачу.

Представник позивача та прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві, повідомили, що станом на день розгляду спору відповідач об'єкт оренди не повернув.

Представник першого позивача та ІІІ особи в судове засідання не з'явились, про причину неявки суд не повідомили, хоча про місце, дату та час судового засідання повідомлені належним чином (про що свідчить розписка представника першого позивача та ІІІ особи у повідомленні про вручення поштового відправлення, а.с.33,34).

Відповідач не скористався своїм правом надання письмового відзиву на позовну заяву та правом на участь в судовому засіданні: повноважного представника в судове засідання не направив, про причини неявки суд не повідомив, хоча про місце, дату та час судового засідання повідомлений належним чином (про що свідчить розписка відповідача у повідомленні про вручення поштового відправлення, а.с.35).

Оскільки явка представника відповідача в судове засідання не визнана обов'язковою, а надання письмового відзиву відповідно до вимог ст.59 ГПК України є правом відповідача, а не його обов'язком, суд вважає, що неявка представника відповідача та неподання відзиву не перешкоджатиме розгляду справи за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.

Заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, 27 червня 2007 року між Комунальним підприємством "Агентство з управління майном" Житомирської міської ради (орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Колос-Трейд" (орендар, відповідач) укладено договір оренди нерухомого майна №381 (а.с.15-16), за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування приміщення магазину в будинку №14 по провулку Крилова, що належить до комунальної власності міста:

- під підсобні приміщення, 260,49 кв. м. з орендною платою, визначеною рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради №407 від 31.05.2007р. у розмірі 22,29грн. за 1 кв.м. без ПДВ за базовий місяць розрахунку;

- для здійснення торговельної діяльності, загальною площею 45 кв.м. з орендною платою, визначеною рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради №407 від 31.05.2007р. у розмірі 29,72грн. за 1 кв.м. без ПДВ за базовий місяць розрахунку.

Орендар використовує орендоване приміщення тільки за прямим призначенням, обумовленим п.1.1 даного договору (п.1.2 договору оренди).

Пунктом 8.1 договору оренди №381 сторони встановили, що договір діє по 27.05.2010р.

У зв'язку з закінченням терміну дії, договір оренди нерухомого майна №381 від 03.12.2007р. був переукладений.

05.10.2011р. між сторонами укладено договір оренди №1352 (а.с.38-40), відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування підвальні приміщення магазину для здійснення торговельної діяльності за адресою: провулок Крилова, 14, що знаходиться на балансі КВЖРЕП №9, вартість яких визначена шляхом проведення незалежної оцінки станом на 31.03.2007р. і становить 80235,00грн. без ПДВ площею 45 кв.м. з орендною платою у розмірі 32,83грн. за 1 кв.м. без ПДВ за базовий місяць розрахунку.

Вступ орендаря у користування приміщенням настає після підписання акту прийому-передачі вказаного приміщення, який підписується між балансоутримувачем та орендарем протягом 5-ти днів з моменту укладання договору оренди (п.2.1 договору оренди №381 від 27.06.2007р.).

Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності (п.3.1 договорів оренди).

Орендна плата визначається на підставі Положення про оренду, методику розрахунку та порядку використання плати за оренду майна комунальної власності м.Житомира, затвердженої рішенням міської ради (п.3.2 договорів оренди).

Пунктом 3.3 договору оренди №381 від 27.06.2007р. сторони погодили, що орендна плата по договору становить 7143,72грн. без ПДВ у місяць і вноситься орендарем згідно наданого рахунку, не пізніше 10 числа наступного за звітним місяця з урахуванням щомісячного індексу інфляції та податку на додану вартість.

Пунктом 3.3 договору оренди №1352 від 05.10.2011р. встановлено, що орендна плата по договору за перший місяць оренди становить1477,35грн. без ПДВ. В подальшому орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування місячної орендної плати за попередній місяць не індекс інфляції за поточний місяць і вноситься орендарем згідно наданого рахунку не пізніше 10 числа послідуючого місяця з урахуванням податку на додану вартість.

Пунктами 6.6; 6.8 договорів оренди передбачено обов'язок орендаря вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

На виконання умов договору оренди №381 від 27.06.2007р. балансоутримувач передав, а відповідач прийняв у строкове платне користування приміщення магазину в будинку №14 по провулку Крилова, що належить до комунальної власності міста під підсобні приміщення та для здійснення торговельної діяльності, загальною площею 260,49 кв. м. та 45 кв.м., про що свідчить акт приймання-передачі від 02.07.2007р. (а.с.17).

Внаслідок неналежного виконання відповідачем договірних зобов'язань, рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради від 05.09.2012р. №368 дію вказаного вище договору достроково припинено, про що письмово повідомлено ТОВ "Колос-Трейд" (а.с.42-43).

Обґрунтовуючи позовні вимоги щодо повернення нежитлового приміщення орендодавцю, позивач та прокурор посилаються на обставини припинення дії договору оренди від 05.10.2010 року №1352 - 01.09.2012 року та невиконання відповідачем обов'язку щодо повернення орендованого майна.

Дослідивши в сукупності всі обставини та матеріали справи, господарський суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Правові засади організаційних відносин, пов'язаних з передачею в оренду майна, яке, зокрема, перебуває у комунальній власності та майнових відносин між орендодавцями щодо господарського використання даного майна, визначені Законом України "Про оренду державного та комунального майна", який є спеціальним законом щодо цих відносин.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

З наведеною нормою узгоджується стаття 283 Господарського кодексу України, згідно з якою за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).

Частиною шостою статті 283 Господарського кодексу України встановлено, що до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Статтею 759 ЦК України передбачено, що одна особа (наймодавець) передає або зобов'язується передати іншій особі (наймачеві) майно у користування за плату на певний строк за договором найму (оренди).

Відповідно до ч. 1 ст. 763 ЦК України договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" термін договору оренди визначається за погодженням сторін.

Крім того, слід зазначити, що згідно частини 2 ст. 327 ЦК України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Пунктом 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, зокрема, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам. (Стаття 11 Закону).

Отже, управління майном, що є у комунальній власності здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст безпосередньо або сільськими, селищними, міськими радами через створювані ними комітети, відділи, управління та інші виконавчі органи, які є підконтрольними і підзвітними відповідним радам.

Судом встановлено, що термін дії договору оренди від 05.10.2011р., укладеного між сторонами, закінчився 05.10.2012р. (п.8.1 договору №1352).

Пунктом 8.8 договору оренди №1352 визначено, що дія даного договору припиняється, зокрема, у разі одержання орендарем повідомлення орендодавця про відмову від договору, якщо орендар не вносив орендну плату у повному обсязі за користування нерухомим майном протягом трьох місяців підряд.

Внаслідок неналежного виконання відповідачем договірних зобов'язань щодо вчасного внесення орендної плати, рiшенням виконкому Житомирської міської ради вiд 05.09.2012р. №368 (тобто прийнятим за місяць до закінчення строку дії договору) Товариству з обмеженою відповідальністю "Колос-Трейд" припинено дію договору оренди щодо приміщень магазину за адресою: провулок Крилова, 14, площею 45 кв.м. у зв'язку з порушенням істотних умов договору (а.с.18-19), про що було повідомлено відповідача 13.09.2012р. (а.с.41). Вказане рішення доведено до відома відповідача.

Враховуючи наявність рішення Житомирської міської ради вiд 05.09.2012р. №368 та отримання відповідачем письмових повідомлень про припинення договору оренди, договір оренди нерухомого майна №1352 від 05.10.2011р. є припиненим.

12.10.2012р. позивач листом №845 (а.с.42-43) вдруге повідомив відповідача про припинення вищезазначеного договору оренди та необхідність звільнення орендованого приміщення, проте відповідач у строк встановлений у листі-повідомленні від 11.10.2012р. об'єкт оренди не повернув.

Відповідно до ч.1 ст.785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Приписи ч.2 ст.795 Цивільного кодексу України визначають, що повернення наймачем предмету договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору.

Згідно з п. 6.12 договору оренди №1352 від 05.10.2011р. у разі припинення даного договору або розірвання договору, орендар зобов'язаний повернути орендодавцю та балансоутримувачу в 5-денний термін об'єкт оренди в належному стані, не гіршому, ніж під час передачі його в оренду, що засвідчується актом прийому - передачі.

Відповідач орендоване приміщення не звільнив та не повернув об'єкт оренди в передбаченому договором порядку.

За таких обставин, вимога позивача щодо повернення об'єкта оренди з підписанням акту приймання-передачі приміщення є такою, що відповідає вимогам чинного законодавства та підлягає задоволенню.

Відповідач письмового відзиву не надав, доводів позивача не спростував.

Враховуючи викладене, господарський суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, заявлені відповідно до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами та підлягають задоволенню.

Витрати, пов'язані з оплатою судового збору покладаються на відповідача, оскільки він спонукав прокурора звернутись з позовом до суду.

Керуючись ст.ст. 32, 33, 34, 43, 44, 49, 8285 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Товариству з обмеженою відповідальністю "Колос-Трейд" (м.Житомир, провулок Крилова, 14, код 31052703) повернути балансоутримувачу - Комунальному виробничому житловому ремонтно-експлуатаційному підприємству №9 (10001, м.Житомир, вул.Київська, 104, код 13555863) приміщення, що знаходиться за адресою: м.Житомир, пров. Крилова, 14, загальною площею 45 кв.м., балансовою вартістю 80235,00,00грн., з підписанням акту приймання-передачі приміщення.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Колос-Трейд" (м.Житомир, провулок Крилова, 14, код 31052703)

- в дохід Державного бюджету України 1147,00грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення.

Суддя Соловей Л.А.

Віддрукувати: 6 прим.

1- в справу

2- І позивачу (рек. з повід)

3 -ІІ позивачу (наручно)

4- відповідачу (рек. з повід.)

5- ІІІ особі (рек. з повід).

6 - прок. (наручно)

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення04.03.2013
Оприлюднено06.03.2013
Номер документу29763664
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —906/215/13-г

Рішення від 04.03.2013

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Соловей Л.А.

Ухвала від 13.02.2013

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Соловей Л.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні