cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"19" лютого 2013 р. Справа № 911/392/13-г
Суддя господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., розглянувши справу
за позовом Прокурора міста Славутича Київської області в інтересах держави в особі державного закладу "Спеціалізована медико-санітарна частина № 5 Міністерства охорони здоров'я України", м. Славутич до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Сервіс 2006", м. Боярка про відшкодування витрат на лікування за участю представників:
прокуратури:Сазонова С.В. - посв. від 02.10.2012р. № 007176 позивача:Качан С.М. - дов. від 13.02.2013р. № 124 відповідача:не з'явились, про час і місце судового засідання повідомлені належним чином суть спору:
До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Прокурора міста Славутича Київської області в інтересах держави в особі державного закладу "Спеціалізована медико-санітарна частина № 5 Міністерства охорони здоров'я України" (надалі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Сервіс 2006" (надалі - відповідач) про відшкодування витрат на лікування у сумі 5303,04 грн.,
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що відповідач, надаючи послуги з постачання готової їжі, порушив санітарне законодавство, а саме вимоги ч. 2 ст. 22 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення" та ч. 1 ст. 20 Закону України "Про безпечність та якість харчових продуктів", що призвело до харчового отруєння 9 осіб та їх госпіталізації до державного закладу "Спеціалізована медико-санітарна частина № 5 Міністерства охорони здоров'я України", який, надаючи медичні послуги з лікування постраждалих осіб, поніс збитки у заявленій до стягнення сумі.
Присутні в судовому засіданні прокурор та представник позивача повністю підтримали позовні вимоги та просять суд їх задовольнити з мотивів викладених в позові.
Відповідач, належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Відзиву на позовну заяву не надіслав.
Враховуючи, що неявка відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та позивача, присутніх в судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд -
встановив:
У відповідності з Грантовою угодою (Чорнобильський Фонд "Укриття": Новий безпечний Конфайнмент) між Європейським банком реконструкції та розвитку, як розпорядником фонду Гранта, наданого Чорнобильським фондом "Укриття" та Державним спеціалізованим підприємством "Чоннобильська АЕС" від 07.08.2007р.; рамковою угодою між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку щодо діяльності Чорнобильського фонду "Укриття" від 20.11.1997р. та в рамках основного контракту № SIP08-1-001 на проектування, будівництво та ввід в експлуатацію нового безпечного конфайнмента, між Компанією VINCI Constraction Grands Prodjets, Компанією Bouygues Travaux Publics та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Сервіс 2006" була укладена трьохстороння додаткова угода від 25.07.2012р. № 2 до договору про надання послуг із забезпечення харчування NKA 400 0165/02/2011 (далі - угода), відповідно до умов якої, Компанія VINCI Constraction Grands Prodjets та компанія Bouygues Travaux Publics - підрядник доручив, а Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Сервіс 2006" - субпідрядник, відповідач взяв на себе зобов'язання з надання послуг по забезпеченню харчуванням старшого персоналу підрядника, який проживає на об'єкті підрядника, що знаходиться за адресою: Київська обл., Іванківський р-н., смт. Іванків, вул. Проскури Івана, 86 (п. 1.1 угоди).
Відповідно до п. 5 угоди датою початку надання послуг є 01.08.2012р. та датою завершення - 31.07.2013р.
Діяльність відповідача по наданню послуг з постачання готової їжі та діяльності їдалень здійснювалась на підставі спеціального дозволу від 29.08.2012р., виданого Державним агентством України з управління зоною відчуження.
Зазначеним дозволом визначено, що місцем провадження діяльності відповідача є м. Чорнобиль, вул. Шкільна, 8.
Термін дії спеціального дозволу визначений до 31.07.2013р.
З відібраних прокурором міста Славутича пояснень у громадян Мікітенко Д.В., Лавринця С.Г., Суханова П.І., В'ялька П.М., Кулініча О.М., Передні Ю.І., Василяченка О.В., Матюшенка В.П. та Юрчука І.Є., які є працівниками СП "Новарка", вбачається, що 05.09.2012р. та 06.09.2012р. ці громадяни харчувались в їдальні "Енергетик", м. Чорнобиль, що належить СП "Новарка". Зі скаргами на розлади травлення 06.09.2012р. та 07.09.2012р. вони звернулись до медпункту СП "Наварка" та медпункту СМСЧ-16, який знаходиться на ДСП "ЧАЕС", за медичною допомогою. Згодом, всіх цих осіб було госпіталізовано до Державного закладу "Спеціалізована медико-санітарна частина № 5 Міністерства охорони здоров'я України". Своє захворювання потерпілі пов'язували із вживанням на вечерю 05.09.2012р. тефтелей та відварених макарон та на сніданок 06.09.2012р. - котлет які, на їх думку, були недостатньо просмажені.
На підставі наказу Державного агентства України з управління зоною відчуження (далі - ДАЗВ України) від 11.09.2012р. № 133, комісією у складі: завідувача сектором з питань радіаційної безпеки, екології та охорони праці ДАЗВ України, Головного державного санітарного лікаря СЕС зони відчуження, провідного інженера ДСП "Чорнобильський спец комбінат", завідувача санітарно-епідеміологічного відділу СЕС зони відчуження, заступника директора ТОВ "Дніпро-Сервіс 2006", головного ветеринарного лікаря зони відчуження та представника СП "Новарка" з метою запобігання розповсюдження інфекційних захворювань, підвищення якості і ефективності проведення дезінфекційних, дезінсекційних та дератизаційних робіт на об'єктах зони відчуження з 12 вересня до 14 вересня 2012 року було проведено службове розслідування, що факту гострого харчового інфекційного отруєння працівників СП "Новарка", які отримували лікувально-профілактичне харчування в Їдальні "Енергетик" м. Чорнобиль, за результатами якого був складений відповідний акт від 14.09.2012р., завірена копія якого залучена до матеріалів справи.
Зазначеним актом встановлено, що 06.09.2012р. до 12.00 год. за медичною допомогою до медпункту СП "Наварка" звернулося 10 осіб зі скаргами на розлади травлення. Всі захворілі харчувалися в їдальні "Енергетик" м. Чорнобиль. О 14.00 год. фахівцями СЕС зони відчуження проведено протиепідемічні заходи, оглянуто обслуговуючий персонал, відібрано необхідний матеріал на дослідження .
Згідно акту санітарно-епідеміологічного обстеження їдальні "Енергетик" від 06.09.2012р. та результатів санітарно-мікробіологічних досліджень готової продукції їдальні "Енергетик" від 10.09.2012р. № 222-228 було виявлено джерело захворювання - у готовій продукції (відбивній під шубою, тефтелі, макаронах відварних, салаті зі свіжої капусти, буряка вареного), яка була відібрана 06.09.2012р., виявлені бактерії групи кишкової палички та умовно-патогенні бактерії.
За результатами мікробіологічного дослідження матеріалу на кишкову групу інфекцій стало відомо, що джерелом ймовірного збудника є працівники їдальні "Енергетик" (ТОВ "Дніпро-Сервіс 2006"), які працювали з 05 до 07 вересня 2012 року, а саме: Махова О.М., прибиральниця; Білько Г.О., помічник кухаря; Шинкарчук Л.Г., адміністратор; Койчева Е.М., роздатчиця; Стегарь О.В., кухонний працівник; Гаркуша М.Н., роздатчиця.
Головним державним санітарним лікарем зони відчуження винесено постанову про тимчасову заборону експлуатації їдальні "Енергетик" ТОВ "Дніпро-Сервіс 2006" з 11.09.2012р. до проведення повного комплексу протиепідемічних заходів та отримання негативних результатів бак обстеження.
Зазначеним актом про проведення службового розслідування гострого харчового отруєння працівників СП "Новарка" в їдальні "Енергетик" від 14.09.2012р. було запропоновано, зокрема, зупинити дію Спеціального дозволу, виданого ДАЗВ України підприємству ТОВ "Дніпро-Сервіс 2006" на право провадження діяльності у зоні відчуження до повної ліквідації спалаху; генеральному директору ТОВ "Дніпро-Сервіс 2006" відсторонити працівників їдальні від роботи, зазначених в акті та направити на бактеріологічне обстеження та позаплановий медичний огляд; генеральному директору ТОВ "Дніпро-Сервіс 2006" всіх працівників їдальні направити на бактеріологічне обстеження та позаплановий медичний огляд.
Згідно листа Державного закладу Санітарно-епідеміологічної станції зони відчуження від 19.09.2012р. № 354, копія якого залучена до матеріалів справи, фахівцями ДЗ "СЕС зони відчуження" обстежена їдальня "Енергетик" за епідпоказниками та при перевірці встановлено ряд порушень: виявлено факт допуску до роботи осіб з гнійничковими ураженнями шкіри рук, були відсутні дані про проходження медогляду в повному обсязі 9-ти працівників з наступним допуском їх до роботи заступником директора ТОВ "Дніпро-Сервіс 2006" Чумаченко Л.А. тощо.
Бактеріологічно досліджено 15 проб готової продукції, із них 6 - з позитивним результатом, в т.ч. виділено Citrobacter у пробі свинини сирої, БГКП, Enterobacter, Citrobacter у тефтелі; БГКП, Citrobacter, E.Coli - у салаті із свіжої капусти; БГКП, Citrobacter, E.Coli - у салаті "Вінегрет", БГКП, E.Coli - у макаронах відварених, які споживали хворі напередодні захворювання 05.09.2012р. на вечерю. Крім того, БГКП, E.Coli виділені у салаті із свіжих овочів, який подавали в їдальні "Енергетик" на обід 06.09.2012р.
По результатах клінічного нагляду та даних бакдосліджень тимчасово відсторонені від роботи 3 працівники їдальні "Енергетик" ТОВ "Дніпро-Сервіс 2006" (1 особа перехворіла, у неї виділено Proteus vulgaris, 2 чол. - у матеріалі виявлені ентеропатогенні кишкові палички 0-18 К77) до закінчення лікування та представлення довідки з медзакладу про стан здоров'я. Також направлено на позапланове обстеження 7 працівників їдальні для вирішення питання можливості продовження роботи або проведення лікування (виділено умовно-патогенну флору Citrobacter - у 3 чоловік, Proteus vulgaris - у 3 чоловік, Enterobacter cloacae - у 1 чол).
Спалах харчового отруєння серед працівників СП "Наварка" мав перебіг по типу харчової токсикоінфекції і був викликаний умовно-патогенними мікроорганізмами сімейства Enterobacteriaceae, з перевагою роду Citrobacter над іншими (збудник виділений у 5 осіб - 38,5% від загальної кількості захворілих, 3 працівників їдальні, виділений з готової продукції, яку споживали хворі напередодні захворювання в їдальні "Енергетик", із проби сирої сировини, з якої готувалися тефтелі 05.09.2012р. на вечерю).
Джерелами інфекції можуть бути як працівники їдальні (1 хворий (кухонний працівник Стєгарь О.В.), 3 бактеріоносії (роздатчиці Койчева Е.М, Шлопак Ю.М., Гаркуша М.Н.), так і сирі продукти, оскільки мікроорганізми роду Citrobacter широко поширені в навколишньому середовищі і т.ч. можуть знаходитися і на продуктах, Фекально-оральний механізм передачі міг реалізуватися харчовим шляхом через тефтелі, салати, гарнір з вермішелі внаслідок порушення технології приготування їжі, термінів її реалізації, при недотриманні правил особистої гігієни працівниками.
В інфекційне відділення Державного закладу "Спеціалізована медико-санітарна частина № 5 Міністерства охорони здоров'я України" 07.09.2012р. було госпіталізовано 9 осіб з діагнозом харчова токсикоінфекція, середнього ступеня важкості.
Згідно довідок про вартість лікування, виданих Державним закладом "Спеціалізована медико-санітарна частина № 5 Міністерства охорони здоров'я України", вартість лікування гр. Матюшенка В.П. 16.06.1976р.н, який перебував на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні 5 днів, складає 587,74 грн., гр. Суханова П.І., 10.05.1958р.н., який перебував на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні 5 днів, складає 586,24 грн., гр. Передні Ю.І., 17.08.1984р.н., який перебував на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні 5 днів, складає 588,28 грн., гр. Микитенка Д.В., 07.05.1982р.н., який перебував на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні 5 днів, складає 601,99 грн., гр. Юрчука І.Є., 17.02.1982р.н., який перебував на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні 5 днів, складає 582,38 грн., гр. Лавринця С.Г., 05.01.1984р.н., який перебував на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні 5 днів, складає 601,21 грн., гр. Вялька П.М., 23.01.1973р.н., який перебував на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні 5 днів, складає 587,74 грн., гр. Кулинича А.М., 24.01.1970р.н., який перебував на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні 5 днів, складає 582,38 грн., гр. Васильченка А.В., 15.06.1983р.н., який перебував на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні 5 днів, складає 585,08 грн.
Загалом, на лікування 9 осіб, які поступили до інфекційного відділення Державного закладу "Спеціалізована медико-санітарна частина № 5 Міністерства охорони здоров'я України" з діагнозом харчова токсикоінфекція, середнього ступеня важкості було витрачено 5303,04 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення" у процесі експлуатації виробничих, побутових та інших приміщень, споруд, обладнання, устаткування, транспортних засобів, використання технологій їх власник зобов'язаний створити безпечні і здорові умови праці та відпочинку, що відповідають вимогам санітарних норм, здійснювати заходи, спрямовані на запобігання захворюванням, отруєнням, травмам, забрудненню навколишнього середовища.
Згідно ч. 1 ст. 20 Закону України "Про безпечність та якість харчових продуктів" особам, які займаються діяльністю з виробництва або введення в обіг харчових продуктів, забороняється виробляти т/або вводити в обіг небезпечні, непридатні до споживання або неправильно марковані харчові продукти.
Відповідно до п. 16.2 "Санітарних правил для підприємств громадського харчування, включаючи кондитерські цехи і підприємства, що виробляють м'яке морозиво" відповідальність за загальний санітарний стан підприємств громадського харчування, дотримання в ньому санітарного режиму і допуск до роботи осіб, які не пройшли медичне обстеження і не здали санмінімуму, за створення умов, необхідних для виконання працівниками правил особистої гігієни, забезпечення роботи по контролю за якістю сировини, що надходить і продукції, що випускається несе керівник підприємства.
Згідно положень ч. 1, 2 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1172 Цивільного кодексу України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
Під час розгляду справи відповідач не довів належними та допустимими доказами в розумінні ст. 34 Господарського кодексу України, що він на виконання вимог санітарного законодавства забезпечив на підприємстві громадського харчування - їдальні "Енергетик" дотримання санітарного режиму і допуску до роботи осіб, які пройшли медичне обстеження і здали санмінімум, забезпечив дотримання виконання працівниками правил особистої гігієни, забезпечив роботи по контролю за якістю сировини, що надходить і продукції, що випускається, а також відсутність вини у такій діяльності його працівників.
Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність повного складу цивільного правопорушення - протиправна поведінка, дія чи бездіяльність особи; шкідливий результат такої поведінки (шкода, збитки); причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою; вина правопорушника.
Викладені вище обставини свідчать про наявність повного складу цивільного правопорушення, що має наслідком обов'язок відповідача відшкодувати заподіяну шкоду, а отже, свідчить про правомірність та обґрунтованість позовних вимог.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач в порушення вимог санітарного законодавства допустив порушення санітарного режиму і допустив до роботи осіб, які не здали санмінімуму, не забезпечив контроль за якістю сировини, що надходить та продукції, що випускається, допустив введення в обіг непридатні до споживання харчові продукти, що стало наслідком харчового отруєння 9 осіб, у зв'язку з лікуванням яких позивачем було понесено збитки у сумі 5303,04 грн.
Таким чином, суд вважає, що прокурором правомірно заявлено позов про стягнення з відповідача на користь позивача 5303,04 грн. збитків.
Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається судом на відповідача, позаяк спір виник внаслідок неправильних дій останнього. Доказів протилежного відповідач суду не надав.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 4 3 , 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
вирішив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Сервіс 2006" (08150, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Боярка, вул. Свободи, 7, ідентифікаційний код 34564836) на користь держави в особі Державного закладу "Спеціалізована медико-санітарна частина № 5 Міністерства охорони здоров'я України" (07100, Київська обл., м. Славутич, вул. 77 Гвардійської дивізії, 7, код ЄДРПОУ 33949175) 5303 (п'ять тисяч триста три) грн. 04 коп.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Сервіс 2006" (08150, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Боярка, вул. Свободи, 7, ідентифікаційний код 34564836) в доход Державного бюджету України 1720 (одну тисячу сімсот двадцять) грн. 50 коп. витрат по сплаті судового збору.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному порядку.
Суддя Подоляк Ю.В.
Дата підписання рішення 06.03.2013р.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 19.02.2013 |
Оприлюднено | 07.03.2013 |
Номер документу | 29773736 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Подоляк Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні