Харківський окружний адміністративний суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Харків
27 лютого 2013 р. справа № 2а-14136/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагайдак В.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Чугуївському районі Харківської області до Ліквідаційної комісії Чугуївського районного споживчого товариства про стягнення суми,-
ВСТАНОВИВ :
Позивач, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Чугуївському районі Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Ліквідаційної комісії Чугуївського районного споживчого товариства, в якому просить суд стягнути з Ліквідаційної комісії Чугуївського районного споживчого товариства на користь відділення ВД ФСНВУ у Чугуївському районі Харківської області суми капіталізованих платежів у розмірі 37774,52 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 13.09.2012 р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців було внесено запис щодо припинення юридичної особи Чугуївське районне споживче товариство, у зв'язку з чим відповідач має здійснити капіталізацію платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства відшкодувати шкоду, заподіяну здоров'ю громадянина, що працював на цьому підприємстві. Посилаючись на викладені обставини, позивач просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.
В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що у позивача відсутні обґрунтовані підстави щодо стягнення з Чугуївського районного споживчого товариства капіталізованих платежів, що виникли із зобов'язань підприємства, що ліквідується, перед потерпілим на виробництві ОСОБА_1, просив суд ухвалити рішення про відмову у задоволенні позову.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав суду заяву про розгляд справи у письмовому провадженні.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав суду клопотання про відкладення розгляду справи, у зв'язку з неможливістю прибути в судове засідання та необхідністю пошуку представника для представлення інтересів у суді. У своєму клопотанні відповідачем не доведено факт неможливості прибути в судове засідання, тому суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що Чугуївське районне споживче товариство перебуває на обліку у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Чугуївському районі Харківської області та є платником страхових внесків.
До Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 13.09.2012 р. було внесено запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи Чугуївське районне споживче товариство (а.с. 48).
На Чугуївському районному споживчому товаристві 03.08.1979 р. з працівником товариства ОСОБА_1 стався нещасний випадок, пов'язаний з трудовим каліцтвом. Дана обставина підтверджується актом про нещасний випадок на виробництві (а.с. 11).
Згідно положень розділу XI Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі - Закон № 1105-XIV), передача документів, що підтверджують право працівника на страхову виплату, інші соціальні послуги внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, а також розміри цієї виплати та послуг здійснюється підприємствами Фонду соціального страхування від нещасних випадків по акту.
Так, страхувальником було передано до відділення Фонду особову справу потерпілого на виробництві ОСОБА_1, який на підставі Закону № 1105-XIV продовжує отримувати страхові виплати.
Постановою ВВД ФСНВУ в Чугуївському районі Харківської області від 24.09.2012 р. №2041/52/52/63, згідно з постановою правління Фонду від 21.09.2012 р. №31, було призначено потерпілому ОСОБА_1 з 01.09.2012 р. перераховану щомісячну грошову суму у розмірі 413,65 грн. (а.с. 6).
Отже, згідно розрахунку потреби в капіталізації коштів Чугуївського районного споживчого товариства для розрахунку з потерпілим на виробництві ОСОБА_1, сума платежів, яка підлягає капіталізації для розрахунку з потерпілим склала 37774,52 грн. (а.с. 5).
Позивачем на адресу Чугуївського районного споживчого товариства була надіслана заява від 28.09.2012 р. №326-04 про визнання грошових вимог кредитора (капіталізованих платежів), яка була отримана відповідачем 30.10.2012 р. (а.с. 16-18), проте на адресу відділення Фонду не надійшло відповідного рішення про розгляд вимог відділення, суми капіталізованих платежів не сплачені.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 112 Цивільного кодексу України, у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
За змістом ч. 3 ст. 110 цього Кодексу, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
Частиною другою статті 1205 ЦК України встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом № 1105-XIV.
Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності.
За змістом статей 15, 46 Закону № 1105-XIV Фонд - це некомерційна самоврядна організація, яка провадить збір та акумулювання страхових внесків.
За приписами статті 46 Закону № 1105-XIV, фінансування Фонду здійснюється за рахунок, зокрема, внесків роботодавців та капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Аналіз вказаної правової норми дає підстави вважати, що страхувальник зобов'язаний проводити капіталізацію платежів у всіх випадках ліквідації (як у випадку ліквідації підприємства - банкрута, так і за інших підстав, передбачених законодавством), та із застосуванням порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМ України від 06.05.2000 р. № 765 "Про реалізацію статей 45 і 92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" затверджено Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю.
Отже, суд вважає за доцільне застосувати до спірних правовідносин саме цей Порядок.
Відповідно до абз. 2 п. 1 Порядку № 765, капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
За змістом п. 3 Порядку № 765, капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 26 червня 2012 року (а.с. 56-58).
Таким чином, Чугуївське районне споживче товариство має заборгованість по капіталізованим платежам у розмірі 37774,52 грн., яка не сплачена, та на думку суду, підлягає стягненню як законна та обґрунтована.
Частиною 1 статті 71 КАС України, визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За таких обставин, суд дійшов висновку щодо доведеності та обґрунтованості позовних вимог.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Чугуївському районі Харківської області до Ліквідаційної комісії Чугуївського районного споживчого товариства про стягнення суми - задовольнити.
Стягнути з Ліквідаційної комісії Чугуївського Районного Споживчого Товариства (63525, Харківська обл., Чугуївський р-н, смт. Малинівка, вул. Соїча, буд. 5А, р/р 2600945565011, МФО 351016 АКБ Укрсоцбанк, код ЄДРПОУ 01768571) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Чугуївському районі Харківської області (63503, Харківська обл. м. Чугуїв, вул. К.Лібкнехта, 39, р/р 37174400900460, МФО 851011 в УДК у Харківській області, код ЄДРПОУ 25865497) суми капіталізованих платежів у розмірі
37774,52 грн. (тридцять сім тисяч сімсот сімдесят чотири гривні п'ятдесят дві копійки).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сагайдак В.В.
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2013 |
Оприлюднено | 11.03.2013 |
Номер документу | 29792005 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Сагайдак В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні