Рішення
від 26.02.2013 по справі 5017/3847/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"26" лютого 2013 р.Справа № 5017/3847/2012

Господарський суд Одеської області у складі судді Невінгловської Ю.М.

при секретарі судового засідання: Гарновській К.В.

за участю представників сторін:

від прокуратури: Доброжан Н.І. (за посвідченням);

від Одеської міської ради : не з'явились;

від КП "Теплопостачання міста Одеси": Максименко Е.О. (представник діючий на підставі довіреності №01/11-1083 від 28.12.2012р.);

від відповідача: Тома Т.Б. (паспорт серії КК №057156, дата видачі:09.08.2000р.)

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Заступника прокурора Київського району міста Одеси в інтересах Одеської міської ради в особі Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси";

до відповідача: Житлово-будівельного кооперативу "Іллічівський 30";

про стягнення 175907,03 грн.

ВСТАНОВИВ:

Суть спору: Заступник прокурора Київського району міста Одеси в інтересах Одеської міської ради в особі Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" звернувся до господарського суду Одеської області з позвною заявою до відповідача Житлово-будівельного кооперативу "Іллічівський 30", в якій просить суд стягнути з відповідача 289 425,07 грн. заборгованості за спожиту теплову енергію та покласти на відповідача судові витрати.

В обґрунтування заявлених вимог прокурор посилається на укладений між КП "Теплопостачання міста Одеси" та Житлово-будівельним кооперативом "Іллічівський 30" договір на постачання теплової енергії №4602 від 01.11.2006р., згідно якого позивачем було виконано вчасно та в повному обсязі свої зобов'язання, між тим, відповідач за фактично спожиту теплову енергію у період з жовтня 2011 року по травень 2012 року, включно, не розрахувався у повному обсязі, в зв'язку з чим у нього утворилась визначена у позовних вимогах заборгованість.

При цьому, оскільки засновником КП "Теплопостачання міста Одеси" є держава в особі Одеської міської ради, яка здійснює повноваження щодо затвердження програм соціально-економічного розвитку, в тому числі організації обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства. Тривала криза платежів у паливно-енергетичному комплексі створила загрозливу ситуацію з енергозабезпечення України. В результаті систематичних неплатежів за теплову енергію не виконуються зобовязання КП "Теплопостачання міста Одеси" перед газопостачальними компаніями. Енергетика є провідною, стратегічною важливою галуззю народного господарства країни, від сталого функціонування якої залежить національна безпека України. Енергетична безпека є невідємною складовою національної та економічної безпеки і необхідною умовою існування та розвитку держави. Енергетична безпека - своєчасне, повне і безперебійне забезпечення якісним паливом та енергією матеріального виробництва, невиробничої сфери, населення, комунально-побутових та інших споживачів, запобігання шкідливому впливові на довкілля транспортування, перетворення і споживання паливно-енергетичних ресурсів в умовах сучасних ринкових відносин, тенденцій та показників світового ринку енергоносіїв. Отже, невиконання відповідачем зобов'язань по погашенню заборгованості за використану теплову енергію, порушує загальнодержавні економічні та соціальні інтереси держави, у зв'язку з чим, на підставі ст. 121 Конституції України, ст.ст. 20, п. 2 ст. 5, п. 6 ст. 20 Закону України „Про прокуратуру", заступник прокурора Київського району міста Одеси звернувся до суду з відповідним позовом.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 28.12.2012р, суддею Невінгловською Ю.М. було порушено провадження по справі №5017/3847/2012 та призначено розгляд справи в засіданні суду.

У судовому засіданні 23.01.2013р., представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечує та зазначає, що борг ЖБК "Іллічівський 30" у розмірі 289 425,07 грн. виник внаслідок невідповідності нарахувань за гарячу воду КП "Теплопостачанням міста Одеси" розрахунковими засобами та фактичним постачанням за споживання гарячої води згідно квартирних лічильників, також представник відповідача зазаначає, що мережі гарячого водопостачання були відімкнені десять років тому, у звязку з виходом з ладу та кислородної корозією в усіх мережах водопостачання гарячої води міста.

У судовому засіданні 30.01.2013р. представник позивача - КП "Теплопостачанням міста Одеси" надав клопотання про зменшення позовних вимог, у звязку зі сплатою відповідачем, під час розгляду апеляційної скарги за даною справою, 113 518,07 грн., отже, враховуючи викладене представник позивача, з урахуванням здійснених відповідачем часткових проплат, просить суд стягнути з відповідача 175 907,03грн. заборгованості за спожиту теплову енергію.

У судовому засіданні 26.02.2013 року прокурор уточнені позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити у повному обсязі.

Представник позивача - Одеської міської ради, згідно наданого 23.01.2013р. до канцелярії суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, на підставі наявних в матеріалах справи документів, позовні вимоги підтримував та просив суд позов задовольнити у повному обсязі.

Представник позивача - КП "Теплопостачання міста Одеси" в судовому засіданні 26.02.2013р. уточнені позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:

Комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси" створене на підставі рішення Одеської міської ради від 27.06.2006 року за № 101-V шляхом злиття КП "Одестеплокомуненерго" та КП "Одесатеплоенерго".

Згідно п. 2.1.1. статуту КП "Теплопостачання міста Одеси", основною метою його діяльності є здійснення виробничо-технічної діяльності, спрямованої на надійне та безперебійне забезпечення споживачів тепловою та електричною енергією.

При цьому, розрахунки за теплову енергію здійснюються згідно тарифів, встановлення яких, відповідно до ст. 28 Закону України „Про місцеве самоврядування", є компетенцією виконавчого комітету Одеської міської ради, а з 01.01.2011 року за Постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 14.12.2010 року № 1776 „Про затвердження тарифів на теплову енергію КП "Теплопостачання міста Одеси".

01 листопада 2006 року між КП "Теплопостачання міста Одеси" (надалі -теплопостачальна організація) та Житлово-будівельним кооперативом "Іллічівський 30" (надалі - споживач) укладено договір на постачання теплової енергії №4602, відповідно до умов якого теплопостачальна організація бере на себе зобов'язання постачати споживачу теплову енергію, а споживач зобов'язався оплачувати фактично одержану теплову енергію за встановленими тарифами в терміни, передбаченими цим договором.

Згідно п. 2.1 договору, теплова енергія постачається споживачу у житловий будинок за адресою вул. Ільфа та Петрова, 47 на опалювання та гаряче водопостачання в обсягах згідно додатку №1 до цього договору.

Положеннями п. 3.2 договору встановлено обов'язок споживача додержуватись кількості споживання теплової енергії за кожним параметром в обсягах, що визначені в додатку 1, не допускаючи їх перевищення (п.п. 3.2.1 договору); виконувати умови та порядок оплати спожитої теплової енергії в обсягах і в терміни, що передбачені цим договором (п.п. 3.2.2 договору).

Відповідно до п. 5.1 договору, облік споживання теплової енергії визначається: на опалення розрахунковим способом.

Умовами п. 5.2 договору визначено, що межа балансової та експлуатаційної відповідальності сторін: все внутрішнє теплове обладнання від наружної стіни будинку перебуває на балансі споживача.

Згідно умов п. 5.6 договору, при відсутності приладу обліку, кількість спожитої теплової енергії визначається розрахунковим способом:

- на опалення - згідно теплового навантаження будівлі з урахуванням середньомісячної фактичної температури теплоносія від теплових джерел Теплопостачальної організації та кількості діб роботи теплоспоживчого обладнання споживача в розрахунковий період;

- на гаряче водопостачання кількість теплової енергії визначається як добуток добового споживання, зазначеного в договорі, на кількість діб у звітному періоді.

Положеннями п. 6.1 договору встановлено, що розрахунки за теплову енергію проводяться в грошовій формі на розрахунковий рахунок Теплопостачальної організації по тарифу 179,12 грн. за 1 Гкал. діючому на момент укладання договору.

Відповідно до п. 6.2 договору, встановлено, що розрахунковим періодом є календарний місяць.

Згідно з умовами п. 6.3 договору, споживач за три дні до початку розрахункового періоду сплачує теплопостачальній організації вартість заявленої та зазначеної в договорі кількості теплової енергії, передбаченої на розрахунковий період.

Умовами пункту 6.4 договору встановлено, що кінцевим терміном розрахунку за спожиту теплову енергію є 20 число місяця наступного за розрахунковим.

Пунктом 6.5 договору визначено, що споживач та теплопостачальна організація щомісячно до 15 числа місяця після розрахункового складають акт звіряння взаєморозрахунків. Сальдо, що відображено в акті звіряння взаєморозрахунків враховується в рахунку-фактурі, що надається споживачу для подальшої оплати.

У відповідності до п. 6.6 договору, перераховані споживачем платежі зараховуються згідно призначення платежу зазначеного в банківських документах, а в разі відсутності такого зазначення в наступному порядку: в першу чергу в рахунок погашення пені, далі заборгованості по оплаті за спожиту теплову енергію, потім поточні платежі.

Згідно до умов п. 10.1 цей договір набуває чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2007р.

Умовами п. 10.4 договору передбачено, що договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про його припинення не буде письмово заявлене однією із сторін.

Оскільки, як вбачається з наявних матеріалів справи, жодною стороною не було заявлено про припинення дії вказаного договору або його перегляд, договір є діючим.

01.07.2009р. між сторонами була укладена додаткова угода №3 до договору №4602 від 01.11.2006р., відповідно до якої було доповнено п. 6.1 договору, а саме: розрахунки за теплову енергію проводяться в грошовій формі на розрахунковий рахунок Теплопостачальної організації відповідно до встановленого з 01.01.2009р. тарифу 332,34 грн. за 1 ГКал, при цьому: оплата за спожиту теплову енергію на опалення проводиться в зимовий місяць у розмірі 70% від суми нарахувань зазначеної в рахунку-фактурі та залишок 30% відшкодовується в літній період відповідно до зазначеного у додатковій угоді графіку. Також було зазначено, що розрахунки за теплову енергію на гаряче водопостачання проводяться в повному обсязі щомісячно згідно суми нарахування зазначеної в рахунку-фактурі.

01.08.2009р. між сторонами була укладена додаткова угода №4 до договору №4602 від 01.11.2006р., відповідно до якої, згідно інструкції "Про складення звіту про обсяги споживання гарячої води будинками ЖБК та ОСББ для розрахунку теплової енергії, витраченої на її приготування", затвердженої управлінням ЖКГ та ТЕК сторони доовились внести зміни до договору, у звязку з чим п. 5.1 договорубуло викладено у наступній реакції, а саме: "облік споживання теплової енергії визначається: на опалення - розрахунковим засобом; на гаряче водопостачання - відповідно до наданого споживаче та узгодженою службою енергонагляду звіту "Про кількість спожитої гарячої води в поточному місяці", в якому відображені сумарні показники квартирних лічильників гарячої води та розрахунки кількості спожитої гаряої води квартиронаймачами у яких відсутні лічильники.

Додатковою угодою № 11 від 01.01.2011р., до договору №4602 від 01.11.2006р., було змінено п. 32 додатку 1 до договору №4602 від 01.11.2006р, у звязку з чим орієнтований об'єм поставки теплової енергії на рік складав 3696,39624 Гкал, із зазначенням по місяцям у таблиці. Також було зазначено, що орієнтована вартість теплової енергії, що постачається споживачу за поточний рік, відповідно до тарифу діючого на момент укладення договору, становить 1126107,13 грн., ПДВ 225221,43 грн., усього 1351328,56 грн.

Також додатковою угодою №11 від 01.01.2011р., до договору №4602 від 01.11.2006р., на підставі Постанови НКРЕ України від 14.12.2010р. за №1776 "Про затвердження тарифів на еплову енергію КП "Теплопостачання міста Одеси" з 01.01.2011р. тариф на 1 Гкал для населення становить 365,58 грн., цією ж додатковою угодою було змінено п. 2 Додатку 1 до договору №4602 від 01.11.2006р, а саме: "Орієнтована вартість теплової енергії, що потсачається споживачу на поточний рік, відповідно до тарифу затвердженого Постановою НКРЕУ від 14.12.2010р. за №1776 становить 1351328,56 грн., у тому числі ПДВ 225221,43 грн.

На виконання умов укладеного між сторонами договору позивачем - КП "Теплопостачання міста Одеси" було відпущено, а відповідачем фактично отримано теплову енергію за період з жовтня 2011року по травень 2012року включно, загальною вартістю 289 425,07 грн. та з урахуванням здійснених відповідачем часткових проплат, станом на 21.01.2013 року у відповідача рахується заборгованість за спожиту теплову енергію протягом періоду з жовтня 2011 року по травень 2012 року включно, у розмірі 175 907,03 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням договірних зобов'язань відповідачем та направлено на стягнення з відповідача наявної суми основної заборгованості за договором на постачання теплової енергії № 4602 від 01.11.2006р.

Суд, розглянувши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків:

Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України, однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

У відповідності до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Вищевказане цілком кореспондується з положеннями ст. 275 Господарського кодексу України, згідно якої за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. При цьому ч.2 ст. 275 цього кодексу встановлено, що відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Згідно з ч. 6 ст. 276 Господарського кодексу України розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону.

У відповідності до ч. 1 ст. 277 абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно до п. 40 „Правил користування тепловою енергією" затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1198 від 03.10.2007р., споживач теплової енергії зобов'язаний, зокрема, вчасно проводити розрахунки за спожиту теплову енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил.

Законом України "Про теплопостачання" визначено, що тариф (ціна) на теплову енергію - грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових.

Таким чином, тариф на теплову енергію, який встановлюється Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України, є сумою трьох тарифів, а саме тарифу на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. При цьому тариф на послугу для кінцевого споживача Комісією не встановлюється.

Відповідно до положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України), транспортні та інші послуги.

Отже, регулювання тарифів саме на комунальні послуги для кінцевих споживачів, згідно діючого законодавства, відноситься до компетенції органів місцевого самоврядування.

Як встановлено матеріалами справи, заборгованість відповідача за надані послуги теплопостачання за період з 01.10.2011р. року по 01.05.2012 року, з урахуванням здійснених проплат становить 175 907,03 грн., яка визначена на підставі тарифів, встановлених рішенням виконкому Одеської міської ради від 20.12.2008 р. N 1612, а з 01.01.2011 року - Постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 14.12.2010 року № 1776 „Про затвердження тарифів на теплову енергію КП "Теплопостачання міста Одеси".

При цьому, як вбачається з наявного в матеріалх справи акту звіряння взаєморозрахунків від 12.12.2012р, підписаного обома сторонами, Житлово-будівельний кооператив "Іллічівський 30" визнає факт постачання електричної енергії з постачання гарячої води.

Із вищезазначених обставин справи вбачається, що відповідач все ж таки порушував виконання своїх зобов'язань за договором на постачання теплової енергії №4602 від 01.11.2006р., а саме не розрахувався у повному обсязі за фактично спожиту теплову енергію.

Також, в матеріалах справи наявні звіти про кількість спожитого об'єму гарячої води, які відповідно до умов договору, надавались самим відповідачем, які також свідчать про те, що відповідач користувався послугами КП "Теплопостачання міста Одеси", а отже і споживав електричну енергію за договором №4602 від 01.11.2006р.

Враховуючи викладене, посилання відповідача у відзиві на позовну заяву, на те, що у будинку за адресою: м. Одеса, вул. Ільфа та Петрова, 47 відсутнє гаряче водопостачання, спростовується наявними в матеріалах справи документами, а саме звітами наданими самим відповідачем до КП „Теплопостачання міста Одеси" про кількість використаного об'єму гарячої води.

Згідно з вимогами ч.1 ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язань містяться і у ч.ч.1, 7 ст.193 Господарського кодексу України.

У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Із вищезазначених обставин справи вбачається, що відповідач порушив виконання своїх зобов'язань за договором на постачання теплової енергії №4602 від 01.11.2006р., а саме прострочив строки сплати за фактично спожиту теплову енергію.

Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

У відповідності до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Між тим, відповідачем, в порушення вищевказаних норм, не доведено належним чином відсутність заборгованості перед КП "Теплопостачання міста Одеси" та не надано будь-яких доказів, які б спростовували заявлені позивачем обставини.

Приймаючи до уваги вищевикладене, а також те, що позовні вимоги КП "Теплопостачання міста Одеси" про стягнення заборгованості за спожиту теплову енергію за договором на постачання теплової енергії №4602 від 01.11.2006р. у розмірі 175 907,02 грн. підтверджуються наявними в матеріалах справи документами, суд вважає їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору у розмірі 1609,50 грн. покладаються на позивача та відповідача пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 32-33, 43-44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд-

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Житлово-будівельного кооперативу "Іллічівський 30" (65015, м. Одеса, вул. Ільфа та Петрова, 47, код ЄДРПОУ 20995261) на користь Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" (юридична адреса: 65110, м. Одеса, вул. Балківська, 1-Б, адреса для кореспонденції: 65101, м. Одеса, вул. Варненська, 27, код ЄДРПОУ 34674102) 175 907/сто сімдесят п'ять тисяч дев'ятсот сім/грн. 03 коп. заборгованості за теплову енергію.

3.Стягнути з Житлово-будівельного кооперативу "Іллічівський 30" (65015, м. Одеса, вул. Ільфа та Петрова, 47, код ЄДРПОУ 20995261) на користь Державного бюджету України (р/р 31210206783008, одержувач ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності 206) 1609/одна тисяча шістсот девять/грн. 50 коп. судового збору.

Рішення суду може бути оскаржено протягом 10-денного строку з моменту складання повного тексту.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Одеським апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення складено 04.03.2013р.

Суддя Невінгловська Ю.М.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення26.02.2013
Оприлюднено13.03.2013
Номер документу29850545
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5017/3847/2012

Рішення від 26.02.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 13.02.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 30.01.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні