Постанова
від 05.03.2013 по справі 5011-44/6458-2012
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

cpg1251

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" березня 2013 р. Справа № 5011-44/6458-2012

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді:Панової І.Ю., суддів:Погребняка В.Я., Хандуріна М.І., розглянувши касаційну скаргуДержавної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва Державної податкової служби на постановугосподарського суду м. Києва від 18.06.2012 року та постановуКиївського апеляційного господарського суду від 02.10.2012 року у справі № 5011-44/6458-2012 господарського суду м. Києва за заявою боржникаТовариства з обмеженою відповідальністю "Геотревел-Україна" провизнання банкрутом за участю представників сторін: від Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва Державної податкової служби - Огнарьов Є.А., дов. № 3/10-015 від 02.01.2013 року,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду м. Києва від 21.05.2012 року за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Геотревел-Україна" (далі - ТОВ "Геотревел-Україна") порушено провадження у справі № 5011-44/6458-2012 про банкрутство в порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство).

Постановою господарського суду м. Києва від 18.06.2012 року у справі № 5011-44/6458-2012 (суддя - Чеберяк П.П.) ТОВ "Геотревел Україна" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором арбітражного керуючого Юринця А.В.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 02.10.2012 року у справі № 5011-44/6458-2012 (головуючий суддя - Ткаченко Б.О., суддя - Сотніков С.В., суддя - Пантелієнко В.О.) апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва Державної податкової служби (далі - ДПІ у Голосіївському районі м. Києва) залишено без задоволення, а постанову господарського суду м. Києва від 18.06.2012 року у справі № 5011-44/6458-2012 залишено без змін.

Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, ДПІ у Голосіївському районі м. Києва звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову господарського суду м. Києва від 18.06.2012 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 02.10.2012 року у справі № 5011-44/6458-2012.

В обґрунтування доводів касаційної скарги скаржник посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, зокрема ст. ст. 1, 51 Закону про банкрутство, ст.ст. 34, 85 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

Колегія суддів Вищого господарського суду України, розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, дослідивши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 1 ГПК України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону про банкрутство, норми якого, як спеціальні норми права, превалюють у застосуванні над загальними нормами ГПК України.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону про банкрутство провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, ГПК України, іншими законодавчими актами України.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що заява про порушення справи про банкрутство ТОВ "Геотревел-Україна" була подана в порядку ст. 51 Закону про банкрутство .

Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону про банкрутство, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Згідно з ч. 2 зазначеної статті за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора.

Відповідно до ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) юридична особа може бути ліквідована за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Згідно з ч. 3 ст. 110 ЦК України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

Спрощена процедура банкрутства, що передбачена ст. 51 Закону про банкрутство, випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.

Обов'язки особи, що прийняла рішення про припинення юридичної особи визначені ст. 105 ЦК України та ст. 60 Господарського кодексу України (далі - ГК України), яка визначає загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання.

Враховуючи вищезазначені норми, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку ст. 51 Закону про банкрутство є: оцінка вартості наявного майна боржника, внесення запису про прийняття рішення засновників боржника про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, публікація повідомлення згідно з вимогами ст. 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що боржником ТОВ "Геотревел-Україна" при зверненні до суду із заявою про визнання банкрутом, дотримано загальних правил проведення ліквідації підприємства, передбачених ст. 51 Закону про банкрутство, ст.ст. 105, 110, 111 ЦК України, ст. 60 ГК України.

Колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій, виходячи з такого.

Відповідно до ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, зверненню із заявою про визнання банкрутом ТОВ "Геотревел-Україна" в порядку ст. 51 Закону про банкрутство передувало прийняття загальними зборами учасників товариства рішення про ліквідацію останнього та створення ліквідаційної комісії.

Зокрема, 24.10.2011 року, відповідно до протоколу № 6, Загальними зборами учасників ТОВ "Геотревел-Україна" прийнято рішення про припинення даної юридичної особи шляхом ліквідації, створено ліквідаційну комісію та призначено її головою Гришко А.І. (том 1 а.с. 15).

Відповідно до ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що зазначене рішення було надано державному реєстратору, внаслідок чого 08.11.2011 року до ЄДРПОУ було внесено запис про перебування ТОВ "Геотревел-Україна" "в стані припинення підприємницької діяльності" (т. 1 а.с. 20-22).

Ч. 2 ст. 105 ЦК України передбачено, що повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", інформація про проведення державної реєстрації юридичної особи, про прийняття засновниками (учасниками) або уповноваженим ними органом рішення щодо припинення юридичної особи тощо підлягає обов'язковому опублікуванню в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Відповідно до ст. 1 цього Закону, спеціалізований друкований засіб масової інформації - видання спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації, в якому відповідно до цього Закону публікуються відомості з Єдиного державного реєстру.

Бюлетень державної реєстрації є єдиним спеціалізованим друкованим засобом масової інформації, в якому обов'язково розміщуються відомості про реєстраційні дії, зокрема, відомості про прийняття засновниками (учасниками) рішення щодо припинення юридичної особи. Таке повідомлення здійснюється за встановленою спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації формою і містить всі передбачені законом обов'язкові реквізити.

Листом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 14.08.2009 року № 9786 визначено, що публікація у Бюлетені державної реєстрації повідомлення про припинення юридичної особи і порядок та строк заявлення кредиторами вимог до неї є належним виконанням вимог ч. 4 ст. 105 ЦК України.

З матеріалів справи вбачається, що оголошення про припинення шляхом ліквідації ТОВ "Геотревел-Україна" 18.11.2011 року було опубліковане в Бюлетені державної реєстрації № 196 (31) (т. 1 а.с. 17 19).

Відповідно до ч. 4 ст. 111 ЦК України ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.

У випадках, установлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що на виконання вказаних вимог закону, відповідно до Наказу № 01/11/11 від 18.11.2011 року ліквідаційною комісією проведено інвентаризацію майна боржника, яка затверджена протоколом № 6 Загальних зборів учасників ТОВ "Геотревел-Україна" від 11.05.2012 року.

Згідно з ч. 8 ст. 111 ЦК України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

На етапі затвердження проміжного ліквідаційного балансу з'ясовуються питання про достатність чи недостатність в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів, у разі недостатності яких ліквідаційною комісією здійснюється продаж майна юридичної особи.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій після спливу строку для звернення кредиторів з вимогами до ТОВ "Геотревел-Україна", ліквідатором складено проміжний ліквідаційний баланс станом на 11.05.2012 року, з усіма додатками - переліками кредиторів, активів, пасивів боржника, достовірність та повнота якого перевірена Приватною аудиторською фірмою "Надія" (том 1 а.с. 64-70).

З проміжного ліквідаційного балансу та висновку аудитора вбачається, що розмір пасивів - кредиторської заборгованості боржника становить 350,0 тис. грн. а розмір активів, за рахунок яких може бути погашена кредиторська заборгованість - становить 826,65 грн.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що у ТОВ "Геотревел-Україна" відсутнє зареєстроване на праві власності нерухоме майно, земельні ділянки, транспортні засоби та інші майнові і немайнові активи.

Згідно протоколу № 6 від 11.05.2012 року Загальними зборами учасників ТОВ "Геотревел-Україна" затверджено результати інвентаризації, розглянуто та визнано в повному обсязі заяву кредитора ТОВ "Імперія каменя", затверджено проміжний ліквідаційний баланс (т.1 а.с. 73).

Відповідно до протоколу № 7 Загальних зборів учасників ТОВ "Геотревел-Україна" від 11.05.2012 року, в зв'язку з неможливістю боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі, прийнято рішення про звернення до господарського суду м. Києва із заявою про порушення справи про банкрутство ТОВ "Геотревел-Україна" та покладено контроль виконання цього рішення на голову ліквідаційної комісії Гришко А.І. (т. 2 а.с. 74).

З огляду на наведене, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що загальні правила проведення ліквідації підприємства за встановленою ст. 51 Закону про банкрутство процедурою були виконані ТОВ "Геотревел-Україна" в повному обсязі, у зв'язку з чим господарський суд першої інстанції правомірно порушив провадження у справі та визнав боржника банкрутом, в порядку ст. 51 названого Закону.

Щодо посилання скаржника ДПІ у Голосіївському районі м. Києва на неправомірність визнання боржника ТОВ "Геотревел-Україна" банкрутом в зв'язку з непроведенням нею позапланової перевірки, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про безпідставність таких доводів, виходячи з такого.

Як встановлено судом апеляційної інстанції та підтверджується матеріалами справи, ліквідатором було направлено до ДПІ у Голосіївському районі м. Києва заяву про припинення платника податків за № 7484 від 17.11.2011 року по формі № 8-ОПП.

Крім того, 04.05.2012 року Голова ліквідаційної комісії направив до ДПІ у Голосіївському районі м. Києва лист про відсутність результатів розгляду заяви про припинення платника податків № 7484 від 17.11.2011 року з проханням надати відомості щодо проведення перевірки ТОВ "Геотревел-Україна", а у випадку необхідності виходу на перевірку боржника (том 1, а.с. 108).

Згідно п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України (далі - ПК України), якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків органом Державної податкової служби призначається перевірка.

Відповідно до п. 11.2 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 1588 від 09.12.2011 року (надалі - Порядок) у зв'язку з припиненням платника податків органи державної податкової служби розпочинають та проводять позапланову документальну перевірку, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей):

- заяви за ф. N 8-ОПП від платника податків, поданої згідно з пунктом 11.1 цього розділу;

- відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи;

- відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про закриття відокремленого підрозділу;

- судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.

Призначається та розпочинається перевірка у такі строки:

- протягом десяти робочих днів з дати публікації повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, у разі ліквідації юридичної особи за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу;

- протягом місяця після одержання того документа, що надійшов до органу державної податкової служби першим, в інших випадках.

З матеріалів справи вбачається, що скаржник був обізнаний про факт порушення справи про банкрутство, ліквідації боржника та мав час для здійснення податкової перевірки боржника.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що суд апеляційної інстанції дійшов правомірного висновку, що ДПІ у Голосіївському районі м. Києва не виконала своїх обов'язків з проведення перевірки у встановлений законодавством строк. Неналежне виконання посадовими особами скаржника своїх посадових обов'язків щодо своєчасного здійснення позапланової перевірки боржника не може бути підставою для скасування судового рішення.

Взаємовідносини між податковим органом як органом державного контролю та платником податків урегульовані спеціальними нормами ПК України, які не залежать від норм Закону про банкрутство, якщо інше прямо не зазначено у самому законі. Ані норми Закону про банкрутство, ані норми ПК України не містять положень про те, що підприємство - банкрут не може бути ліквідоване за рішенням суду та ліквідаційна процедура має бути продовжена у зв'язку з непроведенням перевірки банкрута податковим органом.

Крім того, оскільки судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що боржник ТОВ "Геотревел-Україна" неспроможний відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що суди попередніх інстанцій дійшли правомірного висновку про наявність достатніх підстав для визнання боржника ТОВ "Геотревел-Україна" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

Виходячи з викладеного, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що відповідно до вимог ст. 43 ГПК України постанова суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції ґрунтуються на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, прийняті з дотриманням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстав для їх скасування не вбачається.

Керуючись статтями 111 7 , 111 9 - 111 12 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ :

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва Державної податкової служби залишити без задоволення.

Постанову господарського суду м. Києва від 18.06.2012 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 02.10.2012 року у справі № 5011-44/6458-2012 залишити без змін.

Головуючий І.Ю. Панова

Судді В.Я. Погребняк

М.І. Хандурін

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення05.03.2013
Оприлюднено13.03.2013
Номер документу29863638
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5011-44/6458-2012

Ухвала від 30.09.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чеберяк П.П.

Ухвала від 26.06.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чеберяк П.П.

Постанова від 05.03.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Погребняк B.Я.

Ухвала від 19.02.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Погребняк B.Я.

Постанова від 02.10.2012

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

Постанова від 18.06.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чеберяк П.П.

Ухвала від 18.06.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чеберяк П.П.

Ухвала від 21.05.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чеберяк П.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні