ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2013 року Справа № 823/210/13-а
11 год. 55 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Руденко А.В.,
при секретарі - Чемерин І.В.,
за участю:
представника позивача - Литвиненка І.Д. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Звенигородської міжрайонної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби до державного реєстратора Звенигородської районної державної адміністрації Кисіленко Г.М. та державного реєстратора Миколаївської міської ради Катаної І.А., третя особа, яка не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів товариство з обмеженою відповідальністю «Фарго» про скасування державної реєстрації змін до установчих документів та зобов'язання зняти з обліку і повернути реєстраційну справу,-
ВСТАНОВИВ:
28.01.2013р. Звенигородська міжрайонна державна податкова інспекція Черкаської області Державної податкової служби звернулася до суду з адміністративним позовом до державного реєстратора Звенигородської районної державної адміністрації Кисіленко Галини Миколаївни, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - державний реєстратор виконавчого комітету Миколаївської міської ради Катана Ірина Анатоліївна, товариство з обмеженою відповідальністю «Фарго», в якому просила визнати недійсною та скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Фарго» (код 34906415), проведену щодо зміни місцезнаходження товариства.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ТОВ «Фарго» було зареєстроване за місцезнаходженням: Миколаївська обл., м. Миколаїв, Корабельний р-н, просп. Жовтневий, буд. 325, корп. 5, кв. 27. На підставі протоколу зборів учасників ТОВ «Фарго» №04 від 13.06.2012р згідно запису за № 1522 107 0015 022442 та запису за № 1 522 105 0016 022442 від 13.06.2012р. державним реєстратором виконавчого комітету Миколаївської міської ради Катаною І.А. проведена державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи у зв'язку зі зміною місцезнаходження товариства, а саме: Черкаська обл., Звенигородський р-н, м. Звенигородка, вул. Червоноармійська, буд. 19. Проте, згідно довідки від 09.01.2013р. за № 36 про встановлення фактичного місцезнаходження ТОВ «Фарго» за вищезазначеною адресою не знаходиться. Як наслідок, внесені 13.06.2012р. до Єдиного державного реєстру записи №1522 107 0015 022442 та №1 522 105 0016 022442 щодо зміни місцезнаходження ТОВ «Фарго» не відповідають фактичним обставинам, є недостовірними та підлягають скасуванню. Посилається на пункт 67.2 статті 67 Податкового кодексу України, відповідно до якого органи державної податкової служби у встановленому законом порядку мають право звертатись до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб підприємців, скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
07.02.2013р. суд усною ухвалою, яка занесена до журналу судового засідання залучив до участі у справі другого відповідача - державного реєстратора Миколаївської міської ради Катану І.А.
19.02.2013р. до початку судового розгляду справи по суті представник позивача подав заяву про зміну позовних вимог, згідно якої просив визнати недійсною та скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Фарго» (код 34906415), проведену щодо зміни місцезнаходження підприємства з адреси: 54052, м. Миколаїв, Корабельський район, проспект Жовтневий, будинок 325, корпус 5, квартира 27 на адресу: АДРЕСА_1, зобов'язати державного реєстратора Звенигородської РДА Кисіленко Г.М. зняти з обліку ТОВ «Фарго» за адресою: АДРЕСА_1, та повернути реєстраційну справу державному реєстратору виконавчого комітету Миколаївської міської ради Катаній І.А. для скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Фарго».
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.
Відповідач державний реєстратор Звенигородської районної державної адміністрації Кисіленко Г.М. в судове засідання не з'явилась, надіслала до суду клопотання від 15.02.2013р. за №74, в якому проти задоволення позову не заперечувала та просила провести розгляд справи без її участі.
Відповідач державний реєстратор виконавчого комітету Миколаївської міської ради Катана І.А. в судове засідання не з'явилась, надіслала до суду клопотання від 06.02.2013р. за №013-21, в якому проти задоволення позову заперечувала та просила провести розгляд справи без її участі. В письмових поясненнях від 14.02.2013р. за №021-21 зазначила, що 13.06.2012р. на підставі наданого ТОВ «Фарго» пакету документів виконала процедуру державної реєстрації змін до установчих документів щодо зміни місцезнаходження за адресою: АДРЕСА_1 згідно статей 19 та 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». За наявності необхідного пакету документів та у разу відсутності обставин, які унеможливлюють засвідчення факту внесення змін до установчих документів юридичної особи, у державного реєстратора відсутні підстави для відмови у проведенні реєстраційної дії.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ТОВ «Фарго» у судове засідання не з'явився, заяви про розгляд справи за його відсутності не надав, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується реєстрами на відправлення простої кореспонденції Черкаського окружного адміністративного суду від 31.01.2013 та від 07.02.2013 року.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Фарго» зареєстроване виконавчим комітетом Херсонської міської ради як юридична особа 15.02.2007, ідентифікаційний код 34906415.
03.05.2012р. ТОВ «Фарго» було взято на облік виконавчим комітетом Миколаївської міської ради за місцезнаходженням: м. Миколаїв, Корабельний район, просп. Жовтневий, буд. 325, корп. 5, кв. 27.
Відповідно до протоколу зборів учасників ТОВ «Фарго» №04 від 13.06.2012р. збори учасників прийняли рішення про внесення до складу учасників ОСОБА_4, виведення зі складу учасників ОСОБА_5, зміну місцезнаходження за адресою: АДРЕСА_1,, затвердження та реєстрацію нової редакції Статуту з одним учасником ОСОБА_4, звільнення з посади директора ОСОБА_5 та призначення на посаду директора ОСОБА_4 з 13.06.2012р.
13.06.2012р. державним реєстратором виконавчого комітету Миколаївської міської ради Катаною І.А. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (у подальшому - ЄДР) внесено запис 17 за № 1522 107 0015 022442 1 522 105 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме: зміною місцезнаходження за адресою: АДРЕСА_1.
13.06.2012р. державним реєстратором виконавчого комітету Миколаївської міської ради Катаною І.А. до ЄДР внесено запис 18 за № 1 522 105 0016 022442 про реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи.
16.08.2012р. згідно акту № 1-522-022442-39 прийому-передачі реєстраційної справи на зберігання до іншого органу, що здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, у зв'язку зі зміною місцезнаходження ТОВ «Фарго» реєстраційну справу № 1522 022442 39 передано від державного реєстратора виконавчого комітету Миколаївської міської ради Катаної І.А. до державного реєстратора Звенигородської районної державної адміністрації Кисіленко Г. М.
У зв'язку зі зміною місцезнаходження ТОВ «Фарго» 06.09.2012р. знято з обліку у Корабельному районі м. Миколаєва та 21.09.2012р. взято на облік у місті Звенигородка, про що внесено відповідні записи до ЄДР.
Згідно листа КП «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» №6 від 10.01.2013р. власником житлового будинку по АДРЕСА_1 є ОСОБА_6 на підставі договору купівлі-продажу №3169 від 07.09.2012р.
Згідно з поясненнями ОСОБА_6 від 09.01.2013р. вказане приміщення придбано нею у вересні 2012р., договір оренди приміщення між нею та ТОВ «Фарго» не укладався.
Згідно довідки відділу податкової міліції Корсунь-Шевченківської МДПІ про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків №116/07-309 від 14.01.2013р. місцезнаходження ТОВ «Фарго» не встановлено.
15.01.2013р. позивач направив на адресу державного реєстратора Звенигородської РДА повідомлення форми №18-ОПП (додаток 21 до Порядку обліку платників податків і зборів) про відсутність ТОВ «Фарго» за місцезнаходженням.
22.01.2013р. державним реєстратором Звенигородської районної державної адміністрації Кисіленко Г. М. до ЄДР внесено запис 21 за №1 004 143 0017 000711 про внесення інформації щодо відсутності ТОВ «Фарго» за адресою: АДРЕСА_1.
Вказані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи копіями довідки з ЄДР станом на 23.01.2013р., листа КП «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» №6 від 10.01.2013р., пояснень ОСОБА_6 від 09.01.2013р., довідки відділу податкової міліції Корсунь-Шевченківської МДПІ про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків №116/07-309 від 14.01.2013р., повідомлення форми №18-ОПП від 15.01.2013р., змістом позовної заяви, поясненнями представника позивача, письмовими запереченнями та поясненням відповідачів.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» №755 (далі - Закон №755).
Відповідно до статті 1 Закону №755 державний реєстратор визначений як посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - як автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; місцезнаходження юридичної особи - як адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону №755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Частиною третьою вказаної статті передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону №755 державна реєстрація змін до установчих документів юридичних осіб відноситься до компетенції державного реєстратора на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону №755 відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до ЄДР шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Згідно з частиною другою вказаної статті в ЄДР містяться відомості щодо місцезнаходження юридичної особи.
Відповідно до частини третьої статті 29 Закону №755 проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п'ятою статті 25 та частинами другою - третьою статті 27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.
Частиною одинадцятою вказаної статті передбачено, що державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо:
документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації;
документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 цього Закону;
документи подані не у повному обсязі;
документи подано особою, яка не має на це повноважень;
до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.
Згідно з частинами першою-п'ятою статті 25 Закону №755 державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені частиною першою статті 27 цього Закону та за відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації внести до ЄДР запис про проведення державної реєстрації.
Згідно з частинами другою-третьою статті 27 Закону №755 за наявності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор зобов'язаний не пізніше трьох робочих днів з дати надходження документів для проведення державної реєстрації видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) засновнику або уповноваженій ним особі повідомлення про відмову в проведенні державної реєстрації із зазначенням підстав для такої відмови та документи, що подавалися для проведення державної реєстрації, відповідно до опису.
Статтею 30 Закону №755 передбачено, що державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
Згідно з пунктом першим статті 27 Закону №755 підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є:
невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи;
невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону;
порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема:
наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи;
невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі;
наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону;
наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися;
використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування державного органу або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;
невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо);
встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.
Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
За змістом вказаних приписів за наявності підстав для залишення без розгляду документів, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, передбачених частиною 11 статті 29 Закону №755, або підстав для відмови у державній реєстрації, передбачених частиною першою статті 27 Закону №755, державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи підлягає скасуванню.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Фарго» позивач зазначає відсутність товариства за новим місцезнаходженням, а саме: Черкаська область, м. Звенигородка, вулиця Червоноармійська, 19. Однак вказана обставина не є підставою ні для залишення без розгляду поданих для реєстрації документів, ні для відмови у їх державній реєстрації, тому не є підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Фарго».
За вказаних обставин позовна вимога до державного реєстратора Миколаївської міської ради Катаної І.А. про скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Фарго» щодо зміни місцезнаходження є необґрунтованою і задоволенню не підлягає.
Позовна вимога до державного реєстратора Звенигородської РДА Кисіленко Г.М. про зобов'язання зняти з обліку ТОВ «Фарго» та повернути реєстраційну справу державному реєстратору виконавчого комітету Миколаївської міської ради Катаній І.А. для скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Фарго» є похідною від позовної вимоги про скасування державної реєстрації змін до установчих документів, тому за відсутності підстав для її задоволення є необґрунтованою і задоволенню не підлягає.
Відповідно до пункту 67.2 статті 67 Податкового кодексу України органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Статтею 31 Закону №755 передбачено, що у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Згідно з пунктом 4) частини першої статті 12 Господарського процесуального кодексу України справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, розглядаються господарськими судами у порядку господарського судочинства.
Відтак, діючим законодавством України не передбачено порядок звернення податкових органів з позовами про скасування державної реєстрації змін до установчих документів, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду за відсутності компетенції, встановленої законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кодексом адміністративного судочинства України (частина третя статті 2) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений 25 лютого 2013 року.
Суддя А.В. Руденко
Суд | Черкаський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 19.02.2013 |
Оприлюднено | 15.03.2013 |
Номер документу | 29887249 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Черкаський окружний адміністративний суд
А.В. Руденко