Рішення
від 20.11.2006 по справі 4/406-06-9994
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

4/406-06-9994

    

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"20" листопада 2006 р.Справа  № 4/406-06-9994

За позовом: Відкритого акціонерного товариства „Енергопостачальна компанія Одесаобленерго”

до відповідача: СГ ВАТ „Україна”

про спонукання укласти договір в редакції позивача

                                                  Суддя                      Літвінов С. В.

Представники:

Від позивача: Каракаш О.М. по довіреностям  

Від відповідача: Синенько А.П. по довіреності

СУТЬ СПОРУ: Відкрите акціонерне товариство „Енергопостачальна компанія Одесаобленерго” звернулося до господарського суду Одеської області з позовною заявою про зобов'язання СГ ВАТ „Україна” укласти з ВАТ “Одесаобленерго” договір на постачання електричної енергії № 115 в редакції позивача.

У судовому засіданні представник позивача надав уточнення до позовної заяви, в якому просить зобов”язати відповідача пункти  п. 2 Додаток №2 до договору № 115  про постачання електричної енергії викласти в такій редакції : " Споживач зобов 'язаний   самостійно здійснити зняття показів розрахункових засобів обліку,    оформити  " Акт про обсяги спожитої енергі" у двох примірниках, по одному для кожної із сторін,  і в перший робочий день наступного розрахункового періоду надати нарочно Постачальнику за адресою м. Татарбунари, вул. Польова, 1а

Відповідач відзив на позов не надав тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши представників сторін, судом

встановлено:

З метою укладення договору про постачання електричної енергії Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" в особі Ізмаїльських електричних мереж в особі Татарбунарского району електричних мереж (надалі ВАТ "Одесаобленерго") надало до Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства "Україна" ( надалі СВАТ "Україна") проект договору № 115.

05.09.2006 р. СВАТ "Україна" повернуло ВАТ "Одесаобленерго" проект договору №115, та протокол розбіжностей до договору № 115 в якому зазначено, що ТОВ " Молокозавод" відхилив умови договору запропоновані енергопостачальною організацією, а саме умови що викладені в п. 4.1.2; п. 4.1.3; п.4.4; п. 6.1.3 абз. 4; п. 6.1.3 абз. 6; п. 6.1.5; п. 7.7 абз. 4; додатку № 2п. 2; додатку № 5 п. 1; додатку № 5 п. 5; додатку № 5 п. 6.

ВАТ "Одесаобленерго" не може погодитись з умовами відповідача, які викладені ним в протоколі розбіжності до договору та відхиляє їх, у зв'язку з наступним:

1)          Відповідач пропонує п. 4.1.2 договору, який у редакції Позивача передбачає:

"Уразі перерви в постачанні електричної енергії Споживачу з вини Постачальника понад встановлені для струймоприймачів відповідної категорії строки. Постачальник електричної енергії несе відповідальність перед Споживачем у розмірі двократної вартості недовідпущеної електричної енергії." викласти у наступній редакції:

"У разі перерви в постачанні електричної енергії Споживачу з вини Постачальника, Постачальник електричної енергії несе відповідальність перед Споживачем у розмірі двократної вартості недовідпущеної електричної енергії".

Позивач не погоджується викласти п. 4.1.2. договору у редакції відповідача, оскільки така умова передбачена у типовому договорі на постачання електричної енергії, який є додатком № 3 до Правил користування електричною енергією (надалі ПКЕЕ) затверджених Постановою НКРЕ 31.07.1996 р. за № 28 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 18.11.2005 р. № 1399/11679.

2)          Відповідач пропонує у п. 4.1.3 договору, який у редакції Позивача передбачає:

"У разі відпуску електричної енергії, параметри якості якої перебувають поза межами показників, визначених державними стандартами, Постачальник електричної енергії несе відповідальність   перед Споживачем у розмірі двадцяти п'яти відсотків вартості такої електроенергії. " викласти в наступній редакції:

"У разі відпуску електричної енергії, параметри якості якої перебувають поза межами показників, визначених державними стандартами, Постачальник електричної енергії несе відповідальність перед Споживачем у розмірі двадцяти п'яти відсотків вартості такої електроенергії, з відшкодуванням завданим збитків Споживачу. "

Позивач не погоджується викласти п. 4.1.3. договору у редакції відповідача оскільки в ст. 24 Закону України " Про електроенергетику" та п. 8.5 ПКЕЕ передбачена лише відповідальність у розмірі двадцяти п'яти відсотків вартості неякісної електричної енергії.

3) Відповідач пропонує п. 4.4. договору, який у редакції Позивача передбачає:

"У разі виявлення однією із Сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або винагороду тощо, на місце оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох Сторін Договору в двох примірниках.

Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акту, має право внести до акту свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу сторону про необхідність складання акту. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акту.

У разі відмови відповідальної сторони від підписання акту в акті робиться запис про відмову. У цьому випадку акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше двох уповноважених представників сторони договору, що склала акт. " викласти у наступній редакції:

"Уразі виявлення однією із Сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або винагороду тощо, на місце оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох Сторін Договору в двох примірниках.

Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акту, має право внести до акту свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана належно попередити іншу сторону про необхідність складання акту.

У разі відмови відповідальної сторони від підписання акту в акті робиться запис про відмову. У цьому випадку акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше двох уповноважених представників сторони договору, що склала акт та представника органу місцевого самоврядування. "

Позивач не погоджується викласти п. 4.4. договору у редакції відповідача оскільки така умова передбачена у типовому договорі на постачання електричної енергії, який є додатком № 3 до Правил користування електричною енергією.

4)          Відповідач пропонує у п. 6.1.3 договору абз. 4 який у редакції Позивача передбачає:

"  - несплати рахунку за недовраховану електричну енергію, визначену у відповідності до складеного в установленому порядку акта про порушення;" виключити з договору. Позивач не погоджується виключити абз. 4 з договору оскільки така умова передбачена п. 7.5 ПКЕЕ.

5)          Відповідач пропонує у п. 6.1.3 договору абз. 6 який у редакції Позивача передбачає:

"    -  отримання   припису  представника,   на якого  покладено     відповідні  обов'язки  згідно  чинним законодавством;" виключити з договору.

Позивач не погоджується виключити абз. 6 з договору оскільки така умова передбачена п. 7.5 ПКЕЕ.

6)          Відповідач пропонує п. 6.1.5 договору, який у редакції Позивача передбачає:

"Заходи щодо обмеження постачання електроенергії та відключення від електромереж: застосовуються до погашення боргів. Постачальник підключає електроустановку Споживача протягом 5 робочих днів з дня оплати власником електроустановки вартості послуг з відключення та підключення електроустановок Споживача, "викласти у наступній редакції:

"Заходи  щодо обмеження постачання електроенергії та відключення від електромереж застосовуються до погашення боргів. Постачальник підключає електроустановку Споживача протягом 5 робочих днів з дня оплати власником електроустановки."

Позивач  не погоджується     викласти п.  6.1.5  договору у    редакції відповідача оскільки така умова передбачена у п. 7.12 ПКЕЕ.

7)          Відповідач пропонує у п.7.7. абз. 4, який у редакції Позивача передбачає:

" У разі порушення Споживачем графіка погашення заборгованості Постачальник має право у порядку, визначеному пунктом 6.1.3. цього Договору , припинити постачання електричної енергії Споживачу до повного погашення заборгованості" викласти у наступній редакції

" У разі   порушення   Споживачем   графіка   погашення заборгованості   Постачальник   має   право звернутися до суду з позовною заявою " Позивач не погоджується викласти п. 7.7. абз. 4 договору у редакції відповідача .

8)          Відповідач пропонує п. 2 додатку № 2 до договору, який погоджений з Позивачем передбачає: " Споживач зобов'язаний самостійно здійснити зняття показів розрахункових засобів обліку,   оформити " Акт про обсяги спожитої енергії" у двох примірниках, по одному для кожної із сторін, і в перший робочий день наступного розрахункового періоду надати нарочно Постачальнику за адресою м. Татарбунари, вул. Польова, 1а викласти у наступній редакції

9)          Відповідач пропонує п. 1 додатку № 5 договору, який у редакції Позивача передбачає:

"За дату оплати приймається дата зарахування  коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання  Постачальника   електроенергії   або   дата   внесення   Споживачем   готівки   в   касу Постачальник" викласти у редакції

"За дату оплати приймається дата перерахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання    Постачальника   електроенергії   або   дата   внесення   Споживачем   готівки   в   касу Постачальник"

Позивач не погоджується викласти п. 1 додатку № 5 договору у редакції відповідача оскільки така умова передбачена у п. 6.11 ПКЕЕ.

10)          Відповідач пропонує п. 5 додатку № 5   договору, який у редакції Позивача передбачає: " У разі наявності у Споживача   заборгованості, всі кошти, перераховані Споживачем за електричну енергію, зараховуються Постачальником     на погашення існуючої заборгованості Споживача із найдавнішим терміном ії виникнення. " викласти у редакції

" У разі наявності у Споживача заборгованості, всі кошти, перераховані Споживачем за електричну енергію, зараховуються Постачальником згідно платіжного доручення. "

Позивач не погоджується викласти п. 5 додатку № 5 договору у редакції відповідача оскільки така умова передбачена у п. 6.5 ПКЕЕ.

11)          Відповідач пропонує п. 6 додатку № 5 до договору, який у редакції Позивача передбачає:  " При несплаті Споживачем відповідних платежів, передбачених цим Договором, у терміни, встановлені даним Податком Постачальник письмово ( телефонограмою, факсограмою або нарочно) повідомляє Споживача про дату відключення  чи обмеження споживання електроенергії, згідно з затвердженим графіком"

викласти у редакції

" При несплаті Споживачем відповідних платежів, передбачених цим Договором, у терміни, встановлені даним Додатком Постачальник має право звернутися  до  суду з  позовною заявою  про  стягнення заборгованості"

Позивач не погоджується викласти п. 6 додатку № 5 договору у редакції відповідача, оскільки така умова передбачена у п. 7.5 ПКЕЕ.

У судовому засіданні представник позивача надав уточнення до позовної заяви, в якому просить зобов”язати відповідача пункти  п. 2 Додаток №2 до договору № 115  про постачання електричної енергії викласти в такій редакції : " Споживач зобов 'язаний   самостійно здійснити зняття показів розрахункових засобів обліку,    оформити  " Акт про обсяги спожитої енергі" у двох примірниках, по одному для кожної із сторін,  і в перший робочий день наступного розрахункового періоду надати нарочно Постачальнику за адресою м. Татарбунари, вул. Польова, 1а

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, подані сторонами, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на таке:

За змістом ч.3 ст. 184 ГК України укладення господарських  договорів на основі типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 1 цього кодексу не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами ст. 118 цього кодексу та  відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування типового договору.

Частиною 4 ст. 179 ГК України передбачено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст, зокрема, на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству а також на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Згідно ч.6 ст. 179 ГК України суб'єкти господарювання, які забезпечують споживачів електроенергією зобов'язані укладати договори з усіма споживачами їхньої продукції. Законодавством можуть бути передбачені обов'язкові умови таких договорів.

Пунктом 7 ст. 181 Господарського кодексу України  встановлено, якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладання якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона –виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими. Відповідно до ст. 277 Господарського кодексу України, правовідносини між енергопостачальною організацією ґрунтуються на положеннях діючих Правил користування електричною енергією відповідно до виду, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Законом України «Про електроенергетику»визначений орган державного регулювання діяльності в електроенергетиці яким є Національна комісія регулювання електроенергетики України (ст. 11 Закону). Цим же законом на Національну комісію регулювання електроенергетики України покладено завдання по розробленню та затвердженню правил користування електричною енергією (ст.12 Закону).

За змістом п.1.5. Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.96 р. (у редакції постанови НКРЕ від 22.08.2002 р. № 928), та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.11.2002 р. за № 903/7191 (далі –Правила) договір про постачання електричної енергії між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом та споживачами й субспоживачами укладається на основі типового договору (додатку № 2 до Правил).

Цими ж Правилами встановлено, що вони є обов'язковими для споживачів, замовників, а також підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, які здійснюють виробництво, передачу та постачання електричної енергії. Дія цих правил поширюється на всіх споживачів – юридичних осіб, а також фізичних осіб –суб'єктів підприємницької  діяльності.

Таким чином, виходячи з наведених положень, сторони при укладанні спірного договору мають визначити його зміст на основі типового договору, затвердженого Правилами, а також самими Правилами.

Відповідно до ч.1 ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладання яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Виходячи із змісту Типового договору про постачання електричної енергії, та Правил суд погоджується з редакцією постачальника.

Таким чином,  з урахуванням вищенаведеного, а також на підставі Закону України „Про електроенергетику” вимоги, викладені у позовній заяві відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню з урахуванням уточнень позовних вимог.

Витрати по сплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу віднести за рахунок відповідача, згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.

      

Керуючись ст.ст. 44, 49 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

          

1.          Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Сільськогосподарське відкрите акціонерне товариство "Україна" Прийняти умови що викладені в п. 4.1.2; п. 4.1.3; п.4.4; п. 6.1.3 абз. 4; п. 6.1.3 абз. 6; п. 6.1.5; п. 7.7абз. 4; додатку № 2 п. 2; додатку № 5 п. 1; додатку № 5 п. 5; додатку № 5 п. 6. до договору № 115 про постачання електричної енергії, укладеного між Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" та СВАТ " Україна" на таких умовах:

1) п. 4.1.2 договору, викласти у наступній у редакції:

"Уразі перерви в постачанні електричної енергії Споживачу з вини Постачальника понад встановлені для струймоприймачів відповідної категорії строки, Постачальник електричної енергії несе відповідальність перед Споживачем у розмірі двократної вартості недовідпущеної електричної енергії. "

2) п. 4.1.3 договору, викласти у наступній у редакції:   "Уразі відпуску електричної енергії, параметри якості якої перебувають поза межами показників, визначених державними стандартами, Постачальник електричної енергії несе відповідальність    перед Споживачем у розмирі двадцяти п'яти    відсотків вартості такої електроенергії."

3) п. 4.4. договору, викласти у наступній у редакції:

"У разі виявлення однією із Сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або винагороду тощо, на місце оформлюється двостороній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох Сторін Договору в двох примірниках.

Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акту, має право внести до акту свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу сторону про необхідність складання акту. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акту.

У разі відмови відповідальної сторони від підписання акту в акті робиться запис про відмову. У цьому випадку акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше двох уповноважених представників сторони договору, що склала акт."

4) п. 6.1.3 договору абз. 4 викласти у наступній у редакції:

" - несплати рахукну за недовраховану електричну енергію, визначену у відповідності до складеного в установленому порядку акта про порушення;"

5) п. 6.1.3 договору абз. викласти у наступній у редакції:

"    - отримання   припису   представника,   на  якого   покладено відповідні   обов'язки  згідно   чинним законодавством;"

6) п. 6.1.5 договору, викласти у наступній у редакції:

"Заходи щодо обмеження постачання електроенергії та відключення від електромереж застосовуються до погашення боргів. Постачальник підключає електроустановку Споживача протягом 5 робочих днів з дня оплати власником електроустановки вартості послуг з відключення   та підключення електроустановок

Споживача."

7) п.7.7. абз. 4, викласти у наступній у редакції:

" У разі порушення Споживачем графіка погашення заборгованості Постачальник має право у порядку, визначеному пунктом 6.1.3. цього Договору , припинити простачання електричної енергії Споживачу до повного погашення заборгованост. "

8) п. 2 додатку № 2 викласти у наступній у редакції:   " Споживач зобов 'язаний   самостійно здійснити зняття показів розрахункових засобів обліку,    оформити  " Акт про обсяги спожитої енергі" у двох примірниках, по одному для кожної із сторін,  і в перший робочий день наступного розрахункового періоду надати нарочно Постачальнику за адресою м. Татарбунари, вул. Польова, 1а"

9) п. 1 додатку № 5 договору,  викласти у наступній у редакції:   "За дату оплати приймається дата зарахування    коштів на поточний рахунок із спеціальним    режимом використання    Постачальника електроенергії або дата внесення Споживачем готівки в касу Постачальник "

10) п. 5 додатку № 5   договору, викласти у наступній   у редакції:    " У разі наявності у Споживача заборгованості,    всі    кошти,    перераховані    Споживачем    за    електричну    енергію,    зараховуються Постачальником      на   погашення   існуючої заборгованості Споживача   із   найдавнішим   терміном   її виникнення."

11) п.6 додатку № 5 до договору, викласти у наступній   у редакції:    " При несплаті Споживачем відповідних  платежів,   передбачених     цим Договором,     у  терміни  ,   встановлені  даним Додатком Постачальник  письмово ( телефонограмою, факсограмою або нарочно) повідомляє Споживача про дату відключення чи обмеження споживання електроенергії, згідно з затвердженим графіком "

3. Стягнути з ТОВ „Кентавр” (м. Одеса, вул. Атомана Головатого, 18) р/р 2600366003410 в ООФ Укрсоцбанка, МФО 328016, код 13923976 на користь Відкритого акціонерного товариства „Енергопостачальна компанія Одесаобленерго” в особі Північного району електричних мереж (м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 70) п/р 26005310716101 в АБ „Південний”, МФО 328209, код 26302365  державне мито 85 грн. та витрати по сплаті ІТЗ судового процесу 118  грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня

його підписання.

Накази видати згідно ст. 116 ГПК України.

Рішення підписано 30.11.2006р.

       Суддя                                                                                       Літвінов С.В.

            

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення20.11.2006
Оприлюднено28.08.2007
Номер документу298944
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —4/406-06-9994

Рішення від 20.11.2006

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні