Рішення
від 18.11.2008 по справі 9/189пд
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

9/189пд

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.11.08                                                                                 Справа № 9/189пд

Суддя Ворожцов А.Г., розглянувши матеріали справи за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання" в особі Серговської філії, м. Стаханов Луганської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полісервіс", м. Стаханов  Луганської області,

про розгляд розбіжностей, що виникли при укладенні договору

в присутності представників:

від позивача –Усов Р.Ю., юрисконсульт, дов. № 521 від 01.10.08,

від відповідача – Баргер Л.М., директор, довідка ЛОУС

в с т а н о в и в:

позивач, ТОВ "ЛЕО", звернувся з позовом до відповідача, ТОВ "Полісервіс", у якому просить зобов'язати відповідача укласти пункт 7 Порядок розрахунків до додаткової угоди від 01.07.08 до договору про постачання електричної енергії № А3002 від 10.02.05 в редакції позивача.

Відповідач, ТОВ "Полісервіс", відзивом на позовну заяву, наданим у судовому засіданні, з позовними вимогами не погоджується, виходячи з наступного.

Пунктом 6.6 Правил користування електричною енергією, затв. постановою НКРЕ від 31.07.96р. № 28 (далі –Правила 28) з наступними змінами від 17.10.05 передбачено, що оплата електроенергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем, як правило, у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електроенергії на відповідний розрахунковий або плановий період.

Споживачі за взаємною згодою сторін можуть здійснювати оплату вартості обсягу електричної енергії плановими платежами з наступним перерахунком або оплатою, що проводиться за фактично відпущену електроенергію.

Таким чином, оплата за електроенергію має здійснюватись відповідно до умов договору.

Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач електроенергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання електроенергії.

Відповідно до ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідач вважає, що позивачем порушені вимоги вищенаведеної статті, оскільки свобода договору позначає можливість вільно визначати умови (зміст) договору, який вони укладають, якщо норми законодавства, якими регулюються положення договору, не мають імперативного характеру та дають можливість сторонам самотужки їх погоджувати.

Відповідач посилаються на ч. 8 ст. 18 Закону України "Про захист прав споживачів", якою передбачено, що нечіткі або двозначні положення договорів із споживачами тлумачаться на користь споживача. Відповідач вважає, що умови договору є несправедливими, якщо всупереч принципу добросовісності його наслідком є істотний дисбаланс договірних прав та обов'язків на шкоду споживача, зважаючи на те, що позивач є монополістом на ринку надання послуг з надання електроенергії.

В обгрунтування позову позивач, ТОВ "ЛЕО", посилається на таке.

10 лютого 2005 року між сторонами був укладений договір про постачання електричної енергії № А3002.

З метою приведення договору з чинним законодавством позивачем 5 серпня 2008 року було надано відповідачу два примірника проекту додаткової угоди від 01.07.08.

26 серпня 2008 року позивач отримав протокол розбіжностей за № 1632 та відповідно до ч. 5 ст. 181 ГК України склав протокол узгодження розбіжностей від 28.08.08, який наступного дня був наданий відповідачу. Супровідним листом позивач надав строк для розгляду заперечень до 4 вересня 2008 року, 3 вересня 2008 року позивач отримав лист відповідача за № 7 від 02.09.08 про неузгодження розбіжностей.

ТОВ "ЛЕО" пояснює, що відповідач не узгодив пункт 7 Порядок розрахунків до додаткової угоди від 01.07.08, який передбачав, що:

До початку розрахункового періоду, не пізніше 20-го числа місяця, який передує розрахунковому періоду, споживач здійснює на підставі рахунку постачальника попередню оплату вартості обсягу електричної енергії, постачання якої на даний розрахунковий період (договірна величина споживання електричної енергії) обумовлене договором.

Розмір попередньої оплати визначається як добуток обсягу електричної енергії, постачання якої на даний розрахунковий період (договірна величина споживання електричної енергії) обумовлене договором, на діючий тариф.

Оплату додатково заявлених в порядку п. 5.5 договору обсягів активної електричної енергії споживач здійснює самостійно протягом п'яти робочих днів з дати звернення щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії, але у будь-якому разі не пізніше останнього робочого дня розрахункового періоду, шляхом надання до установ банку платіжних доручень. У реквізиті Призначення платежу платіжного доручення на перерахування грошових коштів у рахунок додатково заявлених обсягів активної електроенергії споживач зобов'язаний вказати: оплата додатково заявлених обсягів активної електричної енергії.

Якщо фактичне споживання електричної енергії в розрахунковому періоді виявиться меншим ніж обсяг електричної енергії, постачання якої на даний розрахунковий період (договірна величина споживання електричної енергії) обумовлено договором, то надлишок коштів, сплачених в якості попередньої оплати та/або оплати додатково заявлених обсягів електричної енергії, зараховується в рахунок погашення існуючої заборгованості споживача з найдавнішим терміном її виникнення.

У разі відсутності існуючої (погашення) заборгованості і оплати вартості спожитої електричної енергії за розрахунковий період, надлишок коштів, сплачених в якості попередньої оплати та/або оплати додатково заявлених обсягів електричної енергії, зараховується в рахунок платежів наступного розрахункового періоду.

Позивач пояснив, що відповідач в протоколі розбіжностей вказав, що допускається попередня оплата, але за узгодженням сторін. Об'єм попередньої оплати визначає споживач. Позивач не погоджується з доводами відповідача, посилаючись на положення Правил 28 з наступними змінами від 17.10.05.

Оцінивши матеріали справи, доводи та заперечення представників сторін, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи… мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Судом встановлено що 10 лютого 2005 року між сторонами був укладений договір про постачання електричної енергії № А3002.

Позивачем 5 серпня 2008 року було надано відповідачу два примірника проекту додаткової угоди від 01.07.08.

26 серпня 2008 року позивач отримав протокол розбіжностей за № 1632 та відповідно до ч. 5 ст. 181 ГК України склав протокол узгодження розбіжностей від 28.08.08, який наступного дня був наданий відповідачу, а 3 вересня 2008 року позивач отримав лист відповідача за № 7 від 02.09.08 про неузгодження розбіжностей.

Розбіжності стосуються редакції п. 7 Порядку розрахунків за спожиту електроенергію, яка за редакцією позивача повинна оплачуватися відповідачем шляхом попередньої оплати.

Натомість відповідач вважає, що має право на оплату за фактично спожиту електроенергію.

У протоколі розбіжностей (а.с. 18) відповідач запропонував наступну редакцію: Допускається попередня оплата, але по узгодженню сторін. Об'єм попередньої оплати визначає Споживач.

Як встановлено судом, позивач запропонував відповідачу два примірника проекту додаткової угоди від 01.07.08, редакція якої обґрунтовується нормою п. 6.6 Правил 28, відповідно до якої:

оплата електроенергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем, як правило, у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електроенергії на відповідний розрахунковий або плановий період.

Споживачі за взаємною згодою сторін (постачальника електроенергії та споживача)  можуть здійснювати оплату вартості обсягу електричної енергії плановими платежами з наступним перерахунком або оплатою, що проводиться за фактично відпущену електроенергію.

Частина 3 цього пункту містить виключення щодо підприємств ЖКГ, підприємств, які надають послуги щодо забезпечення комунально-побутових потреб населення, фінансуються з державного та/або місцевого бюджету. Ці підприємства здійснюють оплату електроенергії за фактичними показами засобів обліку електроенергії на початку періоду, наступного за розрахунковим.

Таким чином:

·          за загальним правилом, оплата за електроенергію повинна здійснюватись у формі попередньої оплати,

·          розрахунки за фактично відпущену електроенергію можуть здійснюватись лише за наявністю взаємної згоди сторін, або якщо споживач належить до підприємств, перелічених у ч. 3 п. 6.6 Правил 28.

У спірних правовідносинах відповідач не належить до підприємств, перелічених у ч. 3 п. 6.6 Правил 28, між ним та позивачем відсутня взаємна згода щодо оплати вартості обсягу електричної енергії плановими платежами з наступним перерахунком або оплатою, що проводиться за фактично відпущену електроенергію, тому редакція позивача пункту 7 Порядок розрахунків до додаткової угоди від 01.07.08 викладена у відповідності до чинного законодавства.

Суд не погоджується з посиланням відповідача на ч. 8 ст. 18 Закону України "Про захист прав споживачів", оскільки відповідачем не надано доказів того, що позивач як постачальник електроенергії ставить відповідача як її споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами електроенергії.

Виходячи з викладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати відповідача, ТОВ "Полісервіс", 94005, Луганська обл., м. Стаханов, вул. К.Лібкнехта, 48-в, код 13392467, укласти пункт 7 Порядок розрахунків до додаткової угоди від 01.07.08 до договору про постачання електричної енергії № А3002 від 10.02.05 в редакції позивача, ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання", 91021, м. Луганськ, кв-л Гайового, 35-а, в особі Серговської філії, 94002, Луганська обл., м. Стаханов, вул. Телефона, 8, код 26204102:

До початку розрахункового періоду, не пізніше 20-го числа місяця, який передує розрахунковому періоду, споживач здійснює на підставі рахунку постачальника попередню оплату вартості обсягу електричної енергії, постачання якої на даний розрахунковий період (договірна величина споживання електричної енергії) обумовлене договором.

Розмір попередньої оплати визначається як добуток обсягу електричної енергії, постачання якої на даний розрахунковий період (договірна величина споживання електричної енергії) обумовлене договором, на діючий тариф.

Оплату додатково заявлених в порядку п. 5.5 договору обсягів активної електричної енергії споживач здійснює самостійно протягом п'яти робочих днів з дати звернення щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії, але у будь-якому разі не пізніше останнього робочого дня розрахункового періоду, шляхом надання до установ банку платіжних доручень. У реквізиті Призначення платежу платіжного доручення на перерахування грошових коштів у рахунок додатково заявлених обсягів активної електроенергії споживач зобов'язаний вказати: оплата додатково заявлених обсягів активної електричної енергії.

Якщо фактичне споживання електричної енергії в розрахунковому періоді виявиться меншим ніж обсяг електричної енергії, постачання якої на даний розрахунковий період (договірна величина споживання електричної енергії) обумовлено договором, то надлишок коштів, сплачених в якості попередньої оплати та/або оплати додатково заявлених обсягів електричної енергії, зараховується в рахунок погашення існуючої заборгованості споживача з найдавнішим терміном її виникнення.

У разі відсутності існуючої (погашення) заборгованості і оплати вартості спожитої електричної енергії за розрахунковий період, надлишок коштів, сплачених в якості попередньої оплати та/або оплати додатково заявлених обсягів електричної енергії, зараховується в рахунок платежів наступного розрахункового періоду.

3. Стягнути з відповідача, ТОВ "Полісервіс", 94005, Луганська обл., м. Стаханов, вул. К.Лібкнехта, 48-в, код 13392467, на користь позивача, ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання", 91021, м. Луганськ, кв-л Гайового, 35-а, в особі Серговської філії, 94002, Луганська обл., м. Стаханов, вул. Телефона, 8, код 26204102, на рахунок 2600047134 у ВАТ "Райффайзен Банк Аваль" м. Києва, МФО 380805, витрати зі сплати держмита у розмірі 85,0 грн., інформаційно-технічні витрати –118,0 грн.

Наказ видати після набрання законної сили даним рішенням.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Рішення підписане 21.11.08.

Суддя                                                                               А.Г.Ворожцов

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення18.11.2008
Оприлюднено24.02.2009
Номер документу2991622
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —9/189пд

Рішення від 18.11.2008

Господарське

Господарський суд Луганської області

Ворожцов А.Г.

Ухвала від 17.09.2008

Господарське

Господарський суд Луганської області

Ворожцов А.Г.

Ухвала від 07.10.2008

Господарське

Господарський суд Луганської області

Ворожцов А.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні