Рішення
від 09.02.2009 по справі 8/155-3486
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8/155-3486

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"09" лютого 2009 р.Справа № 8/155-3486

          Господарський суд Тернопільської області

           у складі судді Гирили І.М.

Розглянув матеріали справи:

за позовом: Тернопільського державного науково –технічного підприємства "Промінь", вул. Текстильна, 38, м. Тернопіль

до відповідача: Асоціації ветеранів підрозділів управління карного розшуку УМВС України у Тернопільській області "Дельта", б–р Тараса Шевченка, 23, м. Тернопіль

про: сплату боргу в сумі 984 грн. 77 коп. та повернення орендованого майна

За участю представників:

Позивача: Брикси Х. І. –начальника юридичного відділу, довіреність № 993 від 15.12.2007 р.;

Відповідача: не з'явився.

В судовому засіданні учасникe судового процесу роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.

За відсутністю відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Суть справи:

Тернопільське державне науково –технічне підприємство "Промінь", вул. Текстильна, 38, м. Тернопіль, надалі позивач, звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовом до Асоціації ветеранів підрозділів управління карного розшуку УМВС України у Тернопільській області "Дельта", б–р Тараса Шевченка, 23, м. Тернопіль, надалі відповідач про сплату боргу в сумі 984 грн. 77коп. та повернення орендованого майна.

В обґрунтування позовних вимог стверджує, що відповідач неналежним чином виконав свої зобов`язання за договором оренди обладнання № 3/17 від 12.10.2006 р., внаслідок чого утворилася заборгованість в сумі 984, 77 грн. Таким чином, просить стягнути з відповідача заборгованість в сумі 984 грн. 77 коп. та повернути орендоване майно. В підтвердження викладеного додає договір оренди обладнання № 3/17 від 12.10.2006 р., Акт приймання –передачі орендованого майна від 15.10.2006 р., довідку № 969 від 09.12.2008 р. про розрахунок орендної плати за оренду обладнання, а також інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.

          Відповідач в судові засідання не з'явився, обґрунтований відзив на позов не надав,  хоча про  дату, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, а саме ухвали суду направлені відповідачу на його юридичну адресу, яка вказана в  довідці  державного реєстратора з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців –бульв. Т. Шевченка,23, м. Тернопіль, а тому суд, у відповідності до вимог ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, розглядає справу за наявними в ній матеріалами.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Розглянувши матеріалі справи, дослідивши норми чинного законодавства, заслухавши пояснення представника позивача, судом встановлено наступне:

12 жовтня 2006 року між Тернопільським державним науково-технічним підприємством «Промінь»(Орендодавець) та Асоціацією ветеранів підрозділів управління карного розшуку УМВС України в Тернопільській області «Дельта»(Орендар) був укладений договір оренди обладнання №3/17, за умовами якого орендодавець зобов'язався передати, а покупець –взяти в оренду обладнання –верстат «Хоббимат»інв. №2579; заводський №31576; вартістю 1 435грн. без ПДВ (п.1.1).

Умовами укладеного договору сторони передбачили умови передачі та повернення орендованого майна. Зокрема, відповідно до п.п.2.1-2.4 п.2 договору, Орендар вступає у строкове платне користування обладнанням в термін, вказаний в договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі майна. Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в Орендаря права власності на це майно. Власником залишається держава, а Орендар користується ним протягом строку оренди. У випадку розірвання договору оренди, закінчення терміну його дії та відмови від його продовження, Орендар зобов'язаний в 15-деннний термін здати Орендодавцю орендоване майно в належному стані, не гіршому ніж на час його передачі в оренду, з урахуванням фізичного зносу даного майна.

Пунктом 3 договору встановлено, що орендна плата за базовий місяць  оренди (листопад 2006р.) складає 30 (тридцять) грн. без ПДВ. Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та інших випадках, передбачених чинним законодавством.

У відповідності до п.п. 5.1 п. 5 Договору Орендар зобов'язався щомісячно своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.

У відповідності п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Матеріали справи свідчать про те, що між позивачем і відповідачем у справі виникли зобов'язання, які за своєю юридичною природою мають ознаки договору найму (оренди), згідно якого, в силу ст. 759 Цивільного Кодексу України, ст. 283 Господарського кодексу України, наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до ст. 762 ЦК України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

В силу ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 11 ЦК України, договір є однією з підстав виникнення зобов'язань.

У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ч. 2 ст. 193 ГК України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов договору №3/17, 15 жовтня 2006 року Орендодавець –Тернопільське державне науково-технічне підприємство «Промінь», передав, а Орендар –Асоціація ветеранів підрозділів управління карного розшуку УМВС України в Тернопільській області «Дельта», прийняв –верстат «Хоббимат»інв. №2579, заводський №31576, вартістю 1 435грн., що знаходиться на балансі ТДНТП «Промінь», про що свідчить Акт приймання-передачі орендованого майна від 15.10.06р., який підписаний повноважними представниками сторін (належним чином засвідчена копія знаходиться в матеріалах справи).

Однак відповідач, всупереч умов договору та вимог чинного законодавства своїх зобов'язань щодо своєчасного та щомісячного внесення орендної плати не виконував, виставлені позивачем рахунки не оплачував і як стверджує позивач та підтверджується матеріалами справи, за період з жовтня 2006 року по вересень 2008 року його заборгованість  склала 984,77грн.

22.10.2008 року Орендодавець звернувся до відповідача з претензією №826, в якій просив останнього терміново погасити заборгованість в сумі 984,77грн. Однак, відповідачем дана претензія залишена без відповіді та задоволення.

Відповідно до положень статей 525, 526, 530 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, у встановлений строк (термін) його виконання та вимог цього Кодексу, інших активів цивільного законодавства, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є  будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті  обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Станом на дату розгляду справи відповідачем на подано, а судом не здобуто доказів сплати заборгованості в сумі 984,77 грн., чим порушено умови договору та норми чинного законодавства.

За даних обставин, суд визнає позовні вимоги позивача щодо стягнення з Асоціації ветеранів підрозділів управління карного розшуку УМВС України у Тернопільській області "Дельта", б–р Тараса Шевченка, 23, м. Тернопіль заборгованості за договором оренди обладнання №3/17 від 12.10.06р. в сумі 984 грн. 77 коп., правомірними, обґрунтованими та  такими, що підлягають до задоволення.

Крім того, розглянувши вимогу позивача про зобов'язання Асоціацію ветеранів підрозділів управління карного розшуку УМВС України у Тернопільській області "Дельта", б–р Тараса Шевченка, 23, м. Тернопіль, (ідентифікаційний код 14040960) повернути Тернопільському державному науково –технічному підприємству "Промінь", вул. Текстильна, 38, м. Тернопіль (ідентифікаційний код 26569708), орендоване майно: верстат «Хоббімат»інв. №2579, заводський №31576, суд вважає її обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення з огляду на наступне:

12.09.2008 року ТДНТП «Промінь»направлено на адресу відповідача лист №688, з вимогою в термін до 25.09.08р. оплатити заборгованість в сумі 935,29грн. та у зв'язку із невиконанням умов договору №3/17 від 12.10.2006р. повернути орендоване майно до 01.10.2008 року.

22.10.2008 року позивачем  повторно направлено на адресу відповідача претензію №826 про оплату заборгованості по орендній платі в сумі 984,77грн., яка останнім залишена без відповіді та задоволення.

01.12.2008 року позивач звернувся до відповідача з листом №947, в якому повідомив останнього, що договір оренди обладнання №3/17 від 12.10.06р., на підставі ст. 782 ЦК України є розірваним з часу пред'явлення вимоги про повернення орендованого майна (12.09.08р.).

Статтею 782 ЦК України передбачено, що наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд. У разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.

Відповідно до п.п. 5.5 п. 5 Договору, Орендар (відповідач у справі) зобов'язався у разі припинення або розірвання договору повернути Орендодавцеві орендоване майно у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням  нормального фізичного зносу, та відшкодувати Орендодавцеві збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини Орендаря.

З огляду на наведене, вимога позивача про повернення орендованого майна є правомірною, обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення.

Витрати по сплаті державного мита в сумі 187 грн. та  витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн. згідно ст.ст. 44- 49 ГПК України, покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 1, 2, 4, 12, 22, 32, 33, 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Стягнути з Асоціації ветеранів підрозділів управління карного розшуку УМВС України у Тернопільській області "Дельта", б–р Тараса Шевченка, 23, м. Тернопіль, (ідентифікаційний код 14040960), на користь Тернопільського державного науково –технічного підприємства "Промінь", вул. Текстильна, 38, м. Тернопіль (ідентифікаційний код 26569708) 984 (дев'ятсот вісімдесят чотири) грн. 77 коп. боргу та 305 грн. в повернення сплачених позивачем судових витрат.

Видати наказ.

3.          Зобов'язати Асоціацію ветеранів підрозділів управління карного розшуку УМВС України у Тернопільській області "Дельта", б–р Тараса Шевченка, 23, м. Тернопіль, (ідентифікаційний код 14040960) повернути Тернопільському державному науково –технічному підприємству "Промінь", вул. Текстильна, 38, м. Тернопіль (ідентифікаційний код 26569708), орендоване майно: верстат «Хоббімат»інв. №2579, заводський №31576.

4.          Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).

5.          Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.

6.          Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його прийняття (підписання), через місцевий господарський суд.

 

Суддя                                                                                          І.М. Гирила

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення09.02.2009
Оприлюднено24.02.2009
Номер документу2993717
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —8/155-3486

Рішення від 09.02.2009

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Гирила І.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні