400-2009
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 312
РІШЕННЯ
Іменем України
10.02.2009Справа №2-22/400-2009
За позовом Приватного підприємства «Оріон – техно», (65069 м. Одеса,Приморський район, вул. Черняхівського, 20-а, к. 24; 65010 м. Одеса, пр. Адміральський, 8, кв. 11; АР Крим, м. Євпаторія, вул. 9 Травня, 100, кв. 4; ідентифікаційний код 30588146)
До відповідача Державного підприємства «Донузлавська вітрова електростанція», (97100 АР Крим, м. Євпаторія, вул. Дм. Ульянова, 86; 96400 АР Крим, Чорноморський район, смт. Чорноморське, вул. Революції,95; ідентифікаційний код 30459364)
Про стягнення 872384,84 грн.
Суддя ГС АР Крим Г.Г. Колосова
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача – Щербак О.С., довіреність № 1 від 12.01.2009 р. у справі
Від відповідача – Тригуб П.Ю., в.о. директора
Обставини справи: Приватне підприємство «Оріон – техно» звернулося з позовом до Господарського суду АР Крим до відповідача Державного підприємства «Донузлавська вітрова електростанція» про стягнення 679426,00 грн. – основного боргу, 192957,84 грн. штрафних санкцій.
Позовні вимоги мотивовані порушенням відповідачем своїх зобов'язань щодо оплати виконаних позивачем підрядних робіт за договором підряду у капітальному будівництві № 44/2006-С від 12.12.2006 р., в результаті чого за відповідачем склалася заборгованість у розмірі 679426,00 грн., що і стало приводом для звернення Приватного підприємства «Оріон – техно» з позовом до суду про стягнення вказаної суми заборгованості в примусовому порядку.
У судовому засіданні представником позивача була надана заява про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просить суд стягнути відповідача 679426,00 грн. заборгованості за виконані роботи, в частині стягнення штрафних санкцій та пені у розмірі 192957,84 грн. просить суд прийняти відмову від позову в цій частині.
Вказана заява прийнята судом до розгляду.
Представник відповідача у судовому засіданні та у відзиві на позов проти позову не заперечує та визнає суму заборгованості у розмірі за виконані підрядні роботи у розмірі 679426,00 грн.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ :
12.12.2006 р. між Приватним підприємством «Оріон – техно» (Підрядник) (позивач) та Державним підприємством «Донузлавська вітрова електростанція»(Замовник) (відповідач) був укладений договір підряду у капітальному будівництві № 44/2006-С (а.с. 8-9).
Пунктом 1 Договору передбачено Замовник доручає, а Підрядник забезпечує у відповідності з проектною документацією та умовами договору виконання будівельно – монтажних робіт та других робіт, пов'язаних з будівництвом об'єкту «Чорноморська ВЕС потужністю 5,4 МВт. ІІІ –я черга будівництва потужністю 1,2 МВт Чорноморський район АР Крим».
Об'єкт будівництва «Чорноморська ВЕС потужністю 5,4 МВт. ІІІ –я черга будівництва потужністю 1,2 МВт Чорноморський район АР Крим» (п.2 Договору).
Договірна ціна визначається на підставі твердого кошторису, який є невід'ємною частиною договору та складає 3132194,40 грн., у тому числі ПДВ 522042,84 грн. (п. 9 Договору).
Розрахунки за виконані роботи здійснюються із урахуванням положень «Загальні умови» на підставі Актів приймання виконаних підрядних робіт Ф № 2 та Довідки про вартість виконаних підрядних робіт Ф № 3 проміжними платежами по мірі виконання робіт (п. 31 Договору).
Підрядник визначає об'єми та вартість виконаних їм підрядних робіт, які підлягають сплаті Замовником, готує відповідні документи та подає їх для підписання Замовнику кожного місяця у кінці місяця. Замовник підписує надані Підрядником документі, які підтверджують виконання об'єму робіт, або обґрунтовує причини відмови від їх підписання протягом 3 днів з дня отримання. Оплата виконаних робіт здійснюється протягом 10 днів з дня підписання документів Замовником (п. 32 Договору).
Строком дії договору є час, протягом якого Сторони будуть здійснювати свої права та виконувати свої обов'язки відповідно до договору. Договір набирає сили з моменту його укладення або підписання. Закінчення строку дії договору не звільняє Сторін від відповідальності у випадку порушення зобов'язань Сторін, як і протягом дії договору (п.п. 51,52 Договору).
На виконання умов Договору Підрядником виконано робіт на загальну суму 679426,00 грн., що підтверджується підписаними обома сторонами Актами приймання виконаних підрядних робіт за березень 2008 р. та довідками про вартість виконаних підрядних робіт за березень 2008 р. (а.с.20-29).
Проте, відповідач не виконав свої обов'язки за договором щодо оплати виконаних позивачем робіт за Актами приймання виконаних підрядних робіт за березень 2008 р., в результаті чого за ним склалася заборгованість за виконані роботи у розмірі 679426,00 грн., що і послужило підставою для звернення Приватного підприємства «Оріон – техно» із позовом до суду про стягнення вказаної заборгованості в примусовому порядку.
Згідно з частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до частини 1 статті 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. При цьому, майново-господарськими, згідно з частиною 1 статті 175 Господарського кодексу України, визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічне положення стосовно господарських зобов'язань міститься в частині 1 статті 193 Господарського кодексу України, якою визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання — відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (частина 7 статті 193 Господарського кодексу України).
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 61 Конституції України встановлено, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
Згідно до пункту 4 статті 882 Цивільного кодексу України передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами.
Відповідно до статті 853 Цивільного кодексу України замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові.
Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.
Сторонами були підписані відповідний акт здачі-приймання виконаних робіт без будь-яких заперечень.
Отже, матеріалами справи підтверджено та судом встановлено, що позивачем виконано своє зобов'язання за договором, здійснені роботи на загальну суму 679426,00 грн., що підтверджено підписаними сторонами актами здачі-приймання виконаних підрядних робіт.
Як зазначалось, сторони у договорі № 44/2006-С від 12.12.2006 р. передбачили, що оплата виконаних робіт здійснюється протягом 10 днів з дня підписання документів ( Актів приймання виконаних підрядних робіт Ф № 2 та Довідки про вартість виконаних підрядних робіт Ф № 3) Замовником (п.п. 31,32 Договору).
Оскільки у актах приймання виконаних підрядних робіт за березень2008 р. відсутня дата приймання відповідачем зазначених робіт, суд не може прийняти посилання позивача на п. 32 договору щодо строків виконання відповідачем зобов'язання по сплаті виконаних та прийнятих підрядних робіт.
Проте, у судовому засіданні представником відповідача була визнана сума заборгованості у розмірі 679426,00 грн., а також зазначено, що акти приймання виконаних підрядних робіт дійсно були підписані.
Також, згідно акту звірки взаєморозрахунків станом на 01.04.2008 р., укладеним між сторонами, відповідач підтвердив наявність заборгованості за виконані підрядні роботи за договором № 44/2006-С від 12.12.2006 р. відповідно до актів виконаних підрядних робіт за березень 2008 р. (а.с.19).
При таких обставинах суд приходить до висновку про існування заборгованості Державного підприємства «Донузлавська вітрова електростанція» перед Приватним підприємством «Оріон – техно» за виконані підрядні роботи за договором № 44/2006-С від 12.123.2006 р. відповідно до актів приймання виконаних підрядних робіт за березень 2008 р.
Відповідач, в порушення норм чинного законодавства, не представив суду доказів виконання свого зобов'язання оплати виконаних позивачем робіт у розмірі 679426,00 грн. по актам приймання виконаних підрядних робіт за березень 2008 р., в той час як відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона має довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень способом, який встановлений законом для доведення такого роду фактів.
Отже, вимоги позивача в частині стягнення з Державного підприємства «Донузлавська вітрова електростанція» 679426,00 грн. заборгованості зі сплати виконаних підрядних робіт підтверджуються матеріалами справи та підлягають стягненню з відповідача.
Згідно статті 78 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Судом встановлено, вказані дії відповідача не суперечать законодавству та не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб, через що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Позивачем також були заявлені вимоги про стягнення з відповідача 192957,84 грн. штрафних санкцій та пені.
У судовому засіданні представником позивача була надана заява про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просить суд стягнути відповідача 679426,00 грн. заборгованості за виконані роботи, в частині стягнення штрафних санкцій та пені у розмірі 192957,84 грн. просить суд прийняти відмову від позову в цій частині.
Розглянувши матеріали справи, заяву позивача, суд вважає за можливе вказану заяву задовольнити.
Судом встановлено, що відмова позивача від частини позову не порушує чиї-небудь законні права та охоронювані законом інтереси, а також повноваження, якими наділений юрисконсульт ПП «Оріон – техно» відповідно до довіреності № 1 від 12.01.2009 р., дозволяють відмовитися від позову, також, приймаючи до уваги той факт, що звернення з позовом до господарського суду було ініційоване саме позивачем, а отже заява Приватного підприємства «Оріон – техно» підлягає задоволенню.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України провадження по справі підлягає припиненню у випадку відмови позивача від позову та якщо відмова прийнята господарським судом.
Таким чином, провадження у справі в частині стягнення відповідача 192957,84 грн. штрафних санкцій та пені підлягає припиненню.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають віднесенню на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
З урахуванням викладеного, керуючись статями 22, 33, 34, 49, пунктом 4 частини 1 статті 80, статями 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Державного підприємства «Донузлавська вітрова електростанція», (97100 АР Крим, м. Євпаторія, вул. Дм. Ульянова, 86; 96400 АР Крим, Чорноморський район, смт. Чорноморське, вул. Революції,95; ідентифікаційний код 30459364) на користь Приватного підприємства «Оріон – техно», (65069 м. Одеса, Приморський район, вул. Черняхівського, 20-а, к. 24; 65010 м. Одеса, пр. Адміральський, 8, кв. 11; АР Крим, м. Євпаторія, вул. 9 Травня, 100, кв. 4; ідентифікаційний код 30588146;р/р 26004001574001, МФО 388584, філія АКБ «Імексбанк», м. Одеса) 679426,00 грн. заборгованості, 6794,25 грн. державного мита та 91,90 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. В іншій частині провадження у справі припинити.
Видати наказ після набуття судовим рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Колосова Г.Г.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2009 |
Оприлюднено | 24.02.2009 |
Номер документу | 2995179 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Колосова Г.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні