cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.03.13 Справа №5015/5480/12
за позовом : Управління комунальної власності департаменту економічної політики, м.Львів
до відповідача: Приватного підприємства «Центр допомоги та співробітництва «Хосен», м.Львів
про зобов'язання звільнити і повернути об'єкт оренди
Суддя Яворський Б.І.
при секретарі Романів В.Я.
Представники:
від позивача: Романяк М.О. - представник (дов.№2302-вих.-1 від 02.01.2013р., діє до 31.12.2013р.);
від відповідача: Дема Н.І. - представник (дов.№б/н від 01.01.2013р., діє до 01.01.2014р.).
На розгляд господарського суду Львівської області Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради подано позов до Приватного підприємства «Центр допомоги та співробітництва «Хосен» про зобов'язання звільнити і повернути нежитлові приміщення на вул.Личаківській, 19А у м.Львові, загальною площею 10,2 кв.м.
Ухвалою суду від 27.12.2012р. порушено провадження у справі, яку призначено до розгляду на 15.01.2013р. Ухвалою суду від 19.02.2013р. строк розгляду справи було продовжено на 15 днів. Рух справи відображено у відповідних ухвалах суду. У судовому засіданні 15.01.2013р. оголошувалася перерва до 30.01.2013р.
30.01.2013р. представник відповідача подав через канцелярію суду клопотання про припинення провадження у справі у зв'язку з наявністю рішення господарського суду з тотожного спору.
У судовому засіданні 12.03.2013р. представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просить суд позовні вимоги задоволити повністю.
У судовому засіданні 12.03.2013р. представник відповідача підтримав клопотання про припинення провадження у справі, просить його задоволити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно і об'єктивно з'ясувавши усі обставини справи в їх сукупності, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.
14.02.2005р. між Управлінням комунального майна Львівської міської ради (орендодавець) та Приватним підприємством «Центр допомоги та співробітництва «Хосен» (орендар) було укладено договір оренди нерухомого майна №Л-2546-5 (надалі по тексту - договір), згідно з п.1.1 якого орендодавець відповідно до наказу управління комунального майна Львівської міської ради №48-Н від 23.09.2004 року на умовах визначених цим договором зобов'язувався передати, а орендар прийняти в строкове платне користування нерухоме майно - нежитлове приміщення 2-го поверху, позначене в технічній документації під літерою 16, площею 10,20 кв.м., яке розташоване за адресою: м.Львів, вул.Личаківська, 19а, далі - об'єкт оренди, що знаходиться на балансі ЛКП №505 і належить територіальній громаді м.Львова в особі Львівської міської ради на праві комунальної власності.
При передачі об'єкта оренди складається акт здачі-приймання, який підписується орендарем та орендодавцем в особі балансоутримувача. Об'єкт оренди вважається переданим в оренду з моменту підписання акту здачі-приймання (п.п.3.3, 3.4 договору).
14.02.2005р. було складено акт приймання-передачі нежитлового приміщення за адресою: м.Львів, вул.Личаківська, 19-А, загальною площею 10,20 кв.м., за яким ЛКП №505 здав, а ПП «Центр допомоги та співробітництва «Хосен» прийняв об'єкт оренди. Такий акт підписано та скріплено печатками сторін без жодних застережень.
Термін договору оренди визначений з 14.02.2005р. до 14.02.2008р. включно. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором (п.п.4.1, 4.3 договору).
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 27.01.2009р. у справі №19/99 встановлено, що договір оренди №2-2546-5 від 14.02.2005р. є припиненим, оскільки, повідомленням №2302-591 від 25.02.2008р. Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради повідомило ПП «Центр допомоги та співробітництва «Хосен» про таке припинення згідно п.4.1 договору. Дана постанова не оскаржувалася та скасована не була.
Відповідно до п.п.9.1-9.5 договору повернення орендодавцю об'єкта оренди здійснюється після закінчення терміну дії договору або дострокового його припинення чи розірвання. Сторони повинні приступити до передачі об'єкта оренди протягом 5-ти днів з моменту закінчення терміну оренди. Об'єкт оренди повинен бути переданий орендарем та прийнятий орендодавцем (чи за його дорученням - балансоутримувачем) протягом 15 днів з моменту настання однієї із подій, вказаних в п.9.1 цього договору. При передачі об'єкта оренди складається акт здачі-приймання, який підписується сторонами. Об'єкт оренди вважається переданим орендодавцю з моменту підписання акту здачі-приймання.
Станом на день прийняття рішення докази повернення об'єкта оренди, зокрема, підписання акту здачі-приймання, в матеріалах справи відсутні.
При прийняття рішення суд виходив з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно п.п.44, 45 Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 19.10.2006р. №219, до повноважень Департаменту економічної політики Львівської міської ради належить реалізація політики органів місцевого самоврядування Львова у сфері управління майном, що належить до власності територіальної громади міста (комунальної власності міста), здійснення управління майном, що належить до комунальної власності міста, у визначених міською радою та виконавчим комітетом межах; виконання повноважень орендодавця, продавця, органу приватизації майна комунальної власності міста.
Відповідно до ст.287 ГК України орендодавцями щодо комунального майна є органи, уповноважені місцевими радами управляти майном, яке є у комунальній власності.
Згідно з п.п. 1.1, 2 Положення про управління комунальної власності Львівської міської ради, затвердженого рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 07.12.2007р. №1100, Управління комунальної власності Львівської міської ради є структурним підрозділом департаменту економічної політики Львівської міської ради, основними завданнями якого є виконання функції органу управління майном комунальної власності територіальної громади м. Львова, передача в оренду, відчуження (приватизація) майна комунальної власності територіальної громади м. Львова.
Відповідно до п. 1.4 Положення про управління комунальної власності Львівської міської ради, затвердженого рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 07.12.2007р. №1100, Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, кутовий штамп та бланк встановленого зразка. З огляду на це, управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Згідно з ч.2 ст.291 ГК України та ч.2 ст.26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» договір оренди припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено, приватизації об'єкта оренди орендарем (за участю орендаря), банкрутства орендаря, загибелі об'єкта оренди, ліквідації юридичної особи, яка була орендарем або орендодавцем.
Відповідно до ч.4 ст.284 ГК України строк договору оренди визначається за погодженням сторін. Згідно з ч.2 ст.17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Таким чином, у випадку відсутності заяви однієї із сторін про припинення договору оренди нерухомого майна комунальної чи державної форми власності протягом місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором, а договірні стосунки не потребують додаткового волевиявлення сторін шляхом видачі листів чи наказів про продовження строку дії договору. Проте, постановою Львівського апеляційного господарського суду від 27.01.2009р. у справі №19/99 встановлено, що позивачем заяву про припинення дії договору оренди було направлено з дотриманням місячного строку, а тому договір припинив свою дію.
Відповідно до ч.1 ст.785 ЦК України та ч.1 ст.27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Згідно з ст.526 ЦК України та ст.193 ГК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином згідно умов договору та актів цивільного законодавства, а при відсутності таких вказівок - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
З приводу клопотання представника відповідача про припинення провадження у справі у зв'язку з наявністю рішення господарського суду між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав суд зазначає наступне.
Рішенням господарського суду Львівської області від 14.07.2008р. у справі №19/99 позов прокурора Галицького району м.Львова в інтересах держави, в особі Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради до Приватного підприємства «Центр допомоги та співробітництва «Хосен» були задоволено, розірвано договір оренди №Л-2546-5 від 14.02.2005р., виселено Приватне підприємство «Центр допомоги та співробітництва «Хосен» із нежитлових приміщень на вул.Личаківській, 19-А у м.Львові загальною площею 10,2 кв.м. Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 27.01.2009р. у справі №19/99 апеляційну скаргу Приватного підприємства «Центр допомоги та співробітництва «Хосен» задоволено частково, рішення господарського суду Львівської області від 14.07.2008р. (з урахуванням додаткового рішення від 15.10.2008р.) у справі №19/99 скасовано частково, в частині розірвання договору оренди №Л-2546-5 від 14.02.2005р. припинено провадження у справі, в частині виселення приватного підприємства «Центр допомоги та співробітництва «Хосен» із нежитлових приміщень у позові відмолено.
Предметом спору у справі, яка розглядається, є зобов'язання звільнити і повернути об'єкт оренди. Натомість предметом спору у справі №19/99 було розірвання договору оренди та виселення із приміщень. Зміст позовної вимоги по виселенню із приміщень носить інший правовий характер ніж повернення об'єкта оренди, використовується як форма захисту господарських прав та інтересів за наявності інших передумов. Обов'язок вчинити дії по поверненню об'єкта оренди передбачений п.п.9.1-9.5 договору, ч.1 ст.785 ЦК України та ч.1 ст.27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», а його невиконання є порушенням зобов'язання оренди нерухомого майна. Натомість, обов'язок орендаря по виселенню із приміщень після його припинення чи розірвання не передбачений у договорі. Таким чином, предмети позовних вимог у вказаних спорах є різними, а, отже, підстави для припинення провадження у справі відсутні.
Відповідно до ч.2 ст.4-3 та ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно з ч.2 ст.35 ГПК України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ст.43 ГПК України ).
Відповідно до п.2.3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» №18 від 26.12.2011р. якщо стороною (або іншим учасником судового процесу) у вирішенні спору не подано суду в обґрунтування її вимог або заперечень належні і допустимі докази, в тому числі на вимогу суду, або якщо в разі неможливості самостійно надати докази нею не подавалося клопотання про витребування їх судом (частина перша статті 38 ГПК), то розгляд справи господарським судом може здійснюватися виключно за наявними у справі доказами, і в такому разі у суду вищої інстанції відсутні підстави для скасування судового рішення з мотивів неповного з'ясування місцевим господарським судом обставин справи.
Матеріалами справи підтверджено факти передання позивачем за договором об'єкта оренди (акт приймання-передачі від 14.02.2005р.) та припинення дії договору 14.02.2008р. (постанова Львівського апеляційного господарського суду від 27.01.2009р. у справі №19/99), проте факт виконання відповідачем обов'язку по поверненню об'єкта оренди, передбаченого п.п.9.1-9.5 договору, ч.1 ст.785 ЦК України та ч.1 ст.27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», підтверджений не був.
Зважаючи на зазначене вище, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.49 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Отже, судовий збір, сплачений позивачем, підлягає стягненню з відповідача у повному обсязі.
На підставі викладеного вище та керуючись ст.ст. 17, 26, 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ст.526, ст.785 Цивільного кодексу України, ст.193, ст.283, ст.284, ст.287, ст.291 Господарського кодексу України та ст.ст. 3, 12, 29, 33, 34, 35, 44, 49, 75, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити повністю.
2. Зобов'язати Приватне підприємство «Центр допомоги та співробітництва «Хосен» (79008, м.Львів, вул.Шевська, 1, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 32053205) звільнити та повернути орендодавцю - Управлінню комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради (79008, м.Львів, пл.Галицька, 15, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 25558625) нежитлові приміщення, що знаходяться за адресою м.Львів, вул.Личаківська, 19-А, загальною площею 10,2 кв.м.
3. Стягнути з Приватного підприємства «Центр допомоги та співробітництва «Хосен» (79008, м.Львів, вул.Шевська, 1, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 32053205) на користь Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради (79008, м.Львів, пл.Галицька, 15, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 25558625) 1' 073,00 грн. сплаченого судового збору.
4. Накази видати відповідно до ст.116 ГПК України.
В судовому засіданні 12.03.2013р. судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення, повний текст складений та підписаний 14.03.2013р.
Суддя Яворський Б.І.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2013 |
Оприлюднено | 19.03.2013 |
Номер документу | 29954297 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Яворський Б.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні